Рішення № 91716306, 23.09.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.09.2020
Номер справи
420/4622/20
Номер документу
91716306
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/4622/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 вересня 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Завальнюка І.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за адміністративним позовом Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Проспект Шевченка, 29-а» про зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із вказаним адміністративним позовом, в якому просить суд зобов`язати відповідача передати Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради картотеку поквартирного обліку за адресою: АДРЕСА_1.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до Правил управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будівель і споруд, затверджених наказом Міністерства ЖКГ України від 02.02.2009 № 13, при передачі об`єкта в управління попередній балансоутримувач чи особа, що здійснювала управління будинком, надає замовнику, а замовник передає особі, що буде здійснювати управління будинком, оригінали або належним чином завірені копії документів. У разі відсутності документів, передбачених цим пунктом, відмітка про це робиться у акті приймання-передачі об`єкта. Відсутні документи виготовляються чи відновлюються за рахунок попереднього балансоутримувача чи особи, що здійснювала управління будинком, протягом одного місяця з моменту складення акта приймання-передачі об`єкта та передаються ним особі, що буде здійснювати управління будинком, з оформленням додатку до акту приймання-передачі. Згідно з п. 3.10 Правил особа, що здійснює управління будинком, веде облік власників, співвласників (у тому числі тих, які у будинку не проживають), наймачів та орендарів житлових і нежитлових приміщень об`єкта. Тобто організація, що здійснює обслуговування будинку, на виконання делегованих повноважень володіє документацією щодо обліку власників, співвласників, наймачів та орендарів житлових та нежитлових приміщень. В свою чергу, приймання та сканування картотек з питань реєстрації фізичних осіб від житлово-експлуатаційних організацій, інших підприємств, установ та організацій, що забезпечували або забезпечують ведення відповідних картотек на території міста Одеси є здійсненням публічно-владних управлінських функцій на виконання делегованих Департаменту повноважень. Обов`язок передачі організацією, що здійснює обслуговування будинку, та приймання і сканування Департаментом картотеки з питань реєстрації фізичних осіб є здійсненням публічно-владних управлінських функцій на виконання делегованих повноважень. На сьогоднішній день до Департаменту, як органу реєстрації, звертаються фізичні особи щодо отримання довідки про реєстрацію місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 , як результату отримання відповідної адміністративної послуги. У зв`язку із тим, що в період виконання покладених на Департамент повноважень органу реєстрації місця проживання фізичних осіб, реєстрація / зняття з реєстрації місця проживання даних осіб не здійснювалась, - у Департаменту такі дані відсутні. З метою отримання інформації, на підставі якої формується довідка про реєстрацію місця проживання фізичної особи на території м. Одеси, Департамент звертався з відповідними запитами до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Проспект Шевченка, 29-а» з листами від 05.12.2019 № 01-02-17/919, від 12.11.2019 № 01-02-17/8577, від 04.10.2019 № 01-02-17/7585, від 06.04.2020 № 01-02/2449, відповідь на які отримана не була.

Ухвалою судді від 03.06.2020 відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін відповідно до ст. 262 КАС України.

Відзив відповідача на позовну заяву до суду не надійшов.

Розгляд справи здійснюється без проведення судового засідання та по суті розпочатий через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі відповідно до ч. 2 ст. 262 КАС України, з урахуванням п. 3 розділу VI «Прикінцеві положення» КАС України.

Оцінивши належність, допустимість, достовірність наданих сторонами доказів, а також достатність та взаємний зв`язок у їх сукупності, суд вважає позовні вимоги підлягаючими задоволенню у зв`язку з наступним.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг» від 10.12.2015 № 888-VIII були внесені зміни, зокрема, до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», який було доповнено статтею 37-1 «Повноваження у сфері реєстрації місця проживання фізичних осіб», згідно з якою до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження щодо формування та ведення реєстру територіальної громади відповідно до закону.

Законом № 888-VIII також внесені зміни до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», а саме у статті 3 абзац сьомий викладено в такій редакції: «орган реєстрації - виконавчий орган сільської, селищної або міської ради, сільський голова (у разі якщо відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено), що здійснює реєстрацію, зняття з реєстрації місця проживання особи на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради».

Статтею 11 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», в редакції Закону № 888-VIII від 10.12.2015, розмежовані повноваження органів реєстрації та державних органів у сфері реєстрації фізичних осіб.

Відповідно до вказаної статті, орган реєстрації здійснює: формування та ведення Реєстру територіальних громад; реєстрацію та зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб у межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці; передачу інформації та/або внесення у встановленому законом порядку відомостей про реєстрацію та зняття з реєстрації місця проживання/перебування до Єдиного державного демографічного реєстру.

Таким чином, наведеними законодавчими положеннями органи місцевого самоврядування, до яких належить позивач, наділені адміністративними повноваженнями щодо формування та ведення Реєстру територіальних громад; реєстрації та зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб у межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці; передачі інформації та/або внесення у встановленому законом порядку відомостей про реєстрацію та зняття з реєстрації місця проживання/перебування до Єдиного державного демографічного реєстру.

Крім того, п.3 розд.ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №888-VIII було зобов`язано житлово-експлуатаційні організації, інші підприємства, установи та організації, що забезпечували або забезпечують ведення картотек з питань реєстрації фізичних осіб, передати таки картотеки до 4 квітня 2016 року відповідним виконавчим органам сільських, селищних, міських рад.

Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Проспект Шевченка, 29-а» - відповідач по справі належить до таких суб`єктів, які повинні були виконати приписи пункту 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 888-VIII в частині передачі Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради картотеки мешканців будинку АДРЕСА_1 .

Відповідно до листа Приморської районної адміністрації Одеської міської ради від 30.04.2020 № 01-11/2125/5вих (а.с. 22) житловий будинок АДРЕСА_1 знаходиться в управлінні ОСББ «проспект Шевченка 29-А».

Отже, спір щодо належного виконання відповідачем приписів п. 3 розд. ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 888-VIII належить до юрисдикції адміністративних судів, оскільки спрямований виключно на забезпечення виконання позивачем своїх владних управлінських функцій в сфері реєстрації фізичних осіб.

Внаслідок набуття чинності Закону № 888-VIII відповідач зобов`язаний передати позивачу, як органу реєстрації фізичних осіб за місцем місця проживання на території міста Одеси, наявну в нього картотеку по поквартирного обліку фізичних осіб у вказаному будинку.

З метою отримання інформації, на підставі якої формується довідка про реєстрацію місця проживання фізичної особи на території м. Одеси, Департамент звертався з відповідними запитами до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Проспект Шевченка, 29-а» з листами від 05.12.2019 № 01-02-17/919, від 12.11.2019 № 01-02-17/8577, від 04.10.2019 № 01-02-17/7585, від 06.04.2020 № 01-02/2449, відповідь на які отримана не була.

На час вирішення спору судом матеріали справи не містять документальних підтверджень того факту, що ОСББ «Проспект Шевченка, 29-а» передало Департаменту картотеку поквартирного обліку по вищевказаному будинку.

Окремо слід зазначити, що правова основа діяльності об`єднання співвласників багатоквартирного будинку визначається Законом України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», статтею 2 якого визначено, що об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.

Даний Закон не наділяє об`єднання співвласників багатоквартирного будинку функціями з реєстрації фізичних осіб за місцем місця проживання. Відтак, у відповідача відсутні будь-які правові підстави для ненадання позивачу вищевказаної картотеки поквартирного обліку в паперовому вигляді.

Підсумовуючи все вищевикладене, суд вважає, що на даний час у ОСББ «Проспект Шевченка, 29-а» наявний обов`язок по передачі Департаменту картотеки поквартирного обліку фізичних осіб у вказаному будинку, і такий обов`язок на час вирішення даного спору відповідачем не виконаний.

На підставі викладеного суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для задоволення позову.

Судові витрати розподілити відповідно до ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 139, 242-246, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради (65017, м. Одеса, вул. Косовська, 2-Д; ЄДРПОУ 38226516) до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Проспект Шевченка, 29-а» (65058, м. Одеса, проспект Шевченка, 29-а; ЄДРПОУ 22500045) про зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.

Зобов`язати Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Проспект Шевченка, 29-а» передати Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради всю наявну картотеку поквартирного обліку форми А та Б (архівну та чинну) по всім житловим приміщенням будинку номер АДРЕСА_1

Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 255 КАС України.

Рішення може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Суддя І.В. Завальнюк