
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
23 вересня 2020 р. справа № 400/3985/20
Суддя Миколаївського окружного адміністративного суду Мороз А. О., ознайомившись з позовною заявою:
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1
доІнгульського відділу державної виконавчої служби у місті Миколаєві Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), вул. Космонавтів, 61, м. Миколаїв, 54056
провизнання протиправними та скасування постанов від 06.06.2019, від 16.01.2020 ВП № 60998044; стягнення виконавчого збору в розмірі 31 031,23 грн.
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернвся з позовом до Інгульського відділу державної виконавчої служби у місті Миколаєві Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (надалі - відповідач), в якому просить суд:
- визнати протиправними та скасувати постанови головного державного виконавця Гаїбова Руслана Ельшановича про відкриття виконавчого провадження від 16.01.2020 року ВП № 60998044 та про стягнення виконавчого збору в сумі 31 031,23 грн. від 06.06.2019 року ВП № 60998044;
- стягнути з Державного бюджету України на користь позивача безпідставно стягнуту суму виконавчого збору в сумі 31 031,23 грн.
Суд ознайомився з позовом та встановив наступне.
Частиною 1 ст. 122 КАС України передбачено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
За змістом п. 1 ч. 2 ст. 287 КАС України, у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
У позові позивач просить суд скасувати постанову про відкриття виконавчого провадження від 16.01.2020 року та постанову про стягнення виконавчого збору від 06.06.2019 року.
Згідно поштового штемпелю позовна заява направлена до суду 14.09.2020 року, тобто через 8 місяців щодо оскарження постанови про відкриття виконавчого провадження від 16.01.2020 року та 1 рік і 3 місяці - щодо оскарження постанови про стягнення виконавчого збору від 06.06.2019 року, а отже з пропуском десятиденного строку.
Разом з тим, у позовній заяві позивач зазначає, що строк звернення ним пропущено у зв`язку з тим, що тільки 02.09.2020 року йому стало відомо про утримання виконавчого збору після повернення виконавчого документа стягувачу, що на думку позивача є підставою для поновлення строку.
Слід зауважити, що інститут строків у адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах та стимулює суд і учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов`язків. Строки звернення до адміністративного суду з позовом обмежують час, протягом якого такі правовідносини вважаються спірними. Після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини набувають ознак стабільності.
Вирішення судом питання про наявність або відсутність підстав для визначення причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними в конкретній справі залежить від вказаних у заяві про поновлення строку звернення до суду причин, підтверджених відповідними засобами доказування та доданими до них матеріалами.
Поважними причинами пропуску строку звернення до суду можуть бути визнані ті обставини, які є об`єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи та пов`язані з дійсними істотними перешкодами та труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій та підтверджені належними доказами.
Практика Європейського суду з прав людини також свідчить про те, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків на звернення до суду за захистом порушених прав (справа "Стаббігс на інші проти Великобританії", справа "Девеер проти Бельгії").
Крім того, у процесі прийняття рішень стосовно поновлення строків звернення до суду або оскарження судового рішення, Європейський суд з прав людини виходить із наступного: 1) поновлення пропущеного строку звернення до суду або оскарження судового рішення є порушенням принципу правової визначеності, відтак, у кожному випадку таке поновлення має бути достатньо виправданим та обґрунтованим; 2) поновленню підлягає лише той строк, який пропущений з поважних, об`єктивних, непереборних, не залежних від волі та поведінки особи обставин; 3) оцінка поважності причин пропуску строку має здійснюватися індивідуально у кожній справі; 4) будь-які поважні причини пропуску строку не можуть розцінюватися як абсолютна підстава для поновлення строку; 5) необхідно враховувати тривалість пропуску строку, а також можливі наслідки його відновлення для інших осіб.
Як вбачається з позовної заяви, 06.06.2019 року держаним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження та постанову про стягнення виконавчого збору в розмірі 32 540,41 грн.
18.06.2019 року державним виконавцем винесено постанову про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника та направлено за місцем роботи позивача та до Інгульського об`єднаного управління Пенсійного фонду України для виконання.
Позивач не заперечує, що знав про утримання заборгованості з його заробітної плати та пенсії.
16.01.2020 року державним виконавцем винесено постанову про повернення виконавчого документу стягувачу на підставі п. 1 ч. 1 ст. 37 Закону України "Про виконавче провадження".
Згідно листа відповідача від 07.08.2020 року № 83888, за виконавчим провадженням стягнуто 1 509,18 грн. виконавчого збору та 369,0 грн. витрат виконавчого провадження.
Таким чином, суд не визнає ознайомлення позивача з матеріалами виконавчого провадження 02.09.2020 року - поважною підставою пропуску строку звернення з вимогами щодо визнання протиправними та скасування постанов про відкриття виконавчого провадження та стягнення виконавчого збору в сумі 31 031,23 грн., оскільки позивач не міг не знати, що так як з нього утримано лише 1 509,18 грн. виконавчого збору замість 32 540,41 грн., органом ДВС буде примусово стягнено залишок суми виконавчого збору з позивача.
Враховуючи викладене, суд визнає строк звернення до адміністративного суду з позовом пропущеним з неповажних причин.
Отже, позивач має подати заяву, в якій вказати інші підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду щодо кожної оскаржуваної постанови.
Відповідно до ч. 1 ст. 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Згідно з ч. 2 ст. 123 КАС України, якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Крім того, суд перевірив відповідність позовної заяви вимогам, встановленим статтями 160, 161 КАС України, і дійшов наступного висновку.
Відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Позивачем судовий збір не сплачено та не надано документів, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору.
З позовної заяви вбачається, що позивачем заявлено одну немайнову вимогу (скасування постанови про відкриття виконавчого провадження) та одну майнову вимогу (скасування постанови про стягнення виконавчого збору).
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати судового збору встановлено Законом України "Про судовий збір".
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Згідно п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", ставка судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано фізичною особою або фізичною особою - підприємцем - 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно з п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", ставка судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру фізичною особою - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
При цьому, відповідно до ч. 3 ст. 6 Закону України "Про судовий збір", за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2020 року становить 2 102,0 грн.
Таким чином, розмір судового збору за подачу даного позову становить 1 681,60 грн. (840,80 грн. х 2).
Судовий збір сплачується на рахунок № UA908999980313101206084014002, отримувач коштів УК у м. Миколаїв (м. Миколаїв/22030101), код отримувача 37992781, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 22030101, найменування збору: судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050), призначення платежу: судовий збір за позовом (ПІБ, ідентифікаційний код/серія та номер паспорта позивача).
Відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України, в позовній заяві зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв`язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Судом встановлено, що у позовній заяві позивач не зазначив:
- номер засобу зв`язку позивача;
- офіційну електронну адресу або адресу електронної пошти відповідача та відомі номери засобів зв`язку відповідача.
Окрім того, позивачем не надано однієї з оскаржуваних постанов, а саме: постанови про стягнення виконавчого збору в сумі 31 031,23 грн. від 06.06.2019 року ВП № 59299999.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись ст.ст. 161, 169, 248, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
1. Визнати неповажними підстави пропуску строку звернення до адміністративного суду.
2. Залишити позовну заяву без руху.
3. Позивачу у десятиденний строк з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху подати до Миколаївського окружного адміністративного суду:
1) заяву, в якій вказати інші підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду;
2) документ про сплату судового збору в розмірі 1 681,60 грн.;
3) позовну заяву для суду та відповідача, в якій зазначити номер засобу зв`язку позивача, офіційну електронну адресу або адресу електронної пошти відповідача та відомі номери засобів зв`язку відповідача;
4) надати копію постанови про стягнення виконавчого збору в сумі 31 031,23 грн. від 06.06.2019 року ВП № 59299999.
4. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею в порядку ст. 256 КАС України.
5. Оскарження ухвали окремо від рішення суду не допускається. Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду. У разі подання апеляційної скарги на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, суд першої інстанції повертає її заявнику, про що постановляє ухвалу, яка не підлягає оскарженню.
Суддя А. О. Мороз