Рішення № 91716095, 21.09.2020, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.09.2020
Номер справи
380/4919/20
Номер документу
91716095
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/4919/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 вересня 2020 року м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Коморного О.І., розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Львівській області про стягнення боргу з Товариства з обмеженою відповідальністю "Будпостач".

Обставини справи.

До Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС у Львівській області з вимогою стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Будпостач" до бюджету кошти з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів в розмірі 7 562 099,53 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідач має податкову заборгованість, яка виникла внаслідок несплати самостійно визначених платником податків податкових зобов`язань. Зазначає, що відповідач має податковий борг перед бюджетом в сумі 7 562 099,53 грн. Вказана сума є узгодженою та не сплаченою відповідачем у встановлений законодавством строк. У зв`язку з цим просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі та стягнути податковий борг в сумі 7 562 099,53 грн.

Ухвалою суду від 26.06.2020 прийнято позовну заяву та відкрито провадження в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідач про розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін повідомлявся належним чином шляхом направлення ухвали про відкриття спрощеного провадження в адміністративній справі рекомендованою кореспонденцією за адресою, вказаною у позові та отримав вказану ухвалу 06.07.2020, згідно повідомлення про вручення поштового відправлення, однак заяви про визнання позову чи відзив на позовну заяву в строки, передбачені статтею 261 Кодексу адміністративного судочинства України до суду не надав.

У зв`язку з перебуванням судді у відпустці (з 17.08.2020 по 20.09.2020), суддя вирішує питання щодо даної справи у перший робочий день, розгляд справи розпочато 21.09.2020.

Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Оскільки відсутні клопотання будь-якої зі сторін про розгляд справи у судовому засіданні з викликом сторін, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Суд всебічно і повно з`ясував всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті та

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Будпостач" внесене до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій і присвоєний ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 30568491, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.7-9).

Статтею 67 Конституції України передбачено обов`язок сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Будпостач", у відповідності до пункту 15.1 статті 15 Податкового кодексу України, є платником податків та згідно пункту 16.1.4 статті 16 Податкового кодексу України несе обов`язок по сплаті податків та зборів у строки та розмірах встановлених цим Кодексом.

Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України, платники податків зобов`язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи, що, у відповідності до статті 36 Податкового кодексу України, є податковим обов`язком. Податковий обов`язок виникає у платника за кожним податком, збором та є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов`язків платника податків, крім випадків, передбачених законом. Підстави припинення податкового обов`язку, крім його виконання, визначені пунктом 37.3 статті 37 Податкового кодексу України. Згідно пункту 38.1 статті 38 Податкового кодексу України, виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк. Пунктом 38.2 статті 38 Податкового кодексу України визначено, що сплата податку та збору здійснюється платником податку безпосередньо, а у випадках, передбачених податковим законодавством, - податковим агентом, або представником платника податку.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Будпостач" має податковий борг перед бюджетом, який складається із сум податкових зобов`язань по податку на прибуток та податку на додану вартість, що складається із основного платежу, штрафної санкції та пені.

Відповідно до довідки №3853/9/10.1-12 від 05.05.2020 ГУ ДПС у Львівській області, заборгованість відповідача перед бюджетом станом 28.04.2020 становить 7 562 099,53 грн (а.с.11), та виникла на підставі:

1. Податок на додану вартість (14010100) - 1 155 557,04 грн:

- 499 423,35 грн - основний платіж, штрафні санкції залишок несплаченого податкового зобов`язання, яке виникло відповідно до податкового повідомлення-рішення форми «Р» від 11.09.2019 № 0000121414 (а.с.26), яке винесено на підставі Акту перевірки від 21.08.2019 №1209/14.14.-21/30568491 (дата виникнення боргу 01.10.2019) (а.с.а74-92);

- 251 850, 50 грн - штрафні санкції залишок несплаченого податкового зобов`язання, яке виникло відповідно до податкового повідомлення-рішення форми «Р» від 11.09.2019 №0000121414, яке винесено на підставі Акту перевірки від 21.08.2019 №1209/14.14-21/30568491 (дата виникнення боргу 01.10.2019).

- 78 304,10 грн - пеня нарахована на підставі Акту перевірки від 21.08.2019 №1209/14.14-21/30568491 (дата виникнення боргу 01.10.2019);

- 179 028,00 грн - поновлено основний платіж, залишок несплаченого податкового зобов`язання, яке виникло відповідно до податкового повідомлення-рішення форми «Р» від 18.12.2018 № 0021411406 (а.с.69), яке винесено на підставі Акту перевірки від 27.11.2018 №2761/13-01-14-06/30568491 (а.с. 28-68), на підставі рішення суду від 24.10.2019 по справі № 1.380.2019.000279 про підтвердження донарахованих сум (дата виникнення боргу 31.01.2020);

- 89 514,00 грн - поновлено штрафні санкції, залишок несплаченого податкового зобов`язання, яке виникло відповідно до податкового повідомлення-рішення форми «Р» від 18.12.2018 № 0021411406, яке винесено на підставі Акту перевірки від 27.11.2018 року №2761/13-01-14-06/30568491, на підставі рішення суду від 24.10.2019 по справі № 1.380.2019.000279 про підтвердження донарахованих сум (дата виникнення боргу 31.01.2020);

- 57 437,09 грн - поновлений пеню, залишок несплаченого податкового зобов`язання, яке виникло відповідно до податкового повідомлення-рішення форми «Р» від 18.12.2018 № 0021411406, яке винесено на підставі Акту перевірки від 27.11.2018 №2761/13-01-14-06/30568491, на підставі рішення суду від 24.10.2019 по справі №1.380.2019.000279 про підтвердження донарахованих сум (дата виникнення боргу 31.01.2020).

2. Податок на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності (11020200) - 6 336 473,39 грн :

- 451 107,13 грн - донараховано основний платіж, залишок несплаченого податкового зобов`язання, яке виникло відповідно до податкового повідомлення-рішення форми «Р» від 11.09.2019 № 000011414 (а.с.73), яке винесено на підставі Акту перевірки від 21.08.2019 №2109/14.14-21/30568491(а.с.74-92) (дата виникнення боргу 01.10.2019);

- 226 665,50 грн - донараховано штрафні санкції, залишок несплаченого податкового зобов`язання, яке виникло відповідно до податкового повідомлення-рішення форми «Р» від 11.09.2019 № 000011414, яке винесено на підставі Акту перевірки від 21.08.2019 №2109/14.14-21/30568491 (дата виникнення боргу 01.10.2019 року);

- 54 191,06 грн - пеня нарахована на підставі Акту перевірки від 21.08.2019 №1209/14.14-21/30568491 (дата виникнення боргу 01.10.2019);

- 3 069 137,00 грн - поновлено основний платіж, залишок несплаченого податкового зобов`язання, яке виникло відповідно до податкового повідомлення-рішення форми «Р» від 18.12.2018 № 0021401406 (а.с.70), яке винесено на підставі Акту перевірки від 21.08.2019 №2109/14.14-21/30568491, на підставі рішення суду від 24.10.2019 по справі № 1.380.2019.000279 про підтвердження донарахованих сум (дата виникнення боргу 31.01.2020 року).

- 1 534 569,00 грн - поновлено штрафні санкції, залишок несплаченого податкового зобов`язання, яке виникло відповідно до податкового повідомлення-рішення форми «Р» від 18.12.2018 № 0021401406, яке винесено на підставі Акту перевірки від 21.08.2019 №2109/14.14-21/30568491, на підставі рішення суду від 24.10.2019 по справі № 1.380.2019.000279 про підтвердження донарахованих сум. (дата виникнення боргу 31.01.2020 року);

- 1 000 803,70 грн - поновлено пеню згідно акту від 27.11.2018 № 2761/13-01-14-06/30568491 (а.с.28-68) на підставі рішення суду від 24.10.2019 по справі № 1.380.2019.000279 про підтвердження донарахованих сум (дата виникнення боргу 31.01.2020).

3. Земельний податок з юридичних осіб (18010500) - 65 151,53 грн :

- 4 111,59 грн - основний платіж - залишок несплаченого податкового зобов`язання, яке виникло відповідно до податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) №9014924897 від 07.02.2019 (а.с.93-94) (дата виникнення боргу 30.07.2019 року);

- 50,00 грн - штрафна санкція, залишок несплаченого узгодженого податкового зобов`язання, яке виникло відповідно до податкового повідомлення-рішення форми «Ш» від 05.08.2019 № 0076085412 (а.с.95), яке винесено на підставі Акту перевірки від 05.08.2019 № 1955/13-01-54-12/30568491 (а.с.97) (дата виникнення боргу 15.08.2019);

- 7 623,75 грн - основний платіж згідно податкової декларації № 9014924897 від 07.02.2019, (дата виникнення боргу 30.08.2019);

- 7 623,75 грн - основний платіж згідно податкової декларації № 9014924897 від 07.02.2019, (дата виникнення боргу 30.09.2019);

- 7 623,75 грн - основний платіж згідно податкової декларації № 9014924897 від 07.02.2019, (дата виникнення боргу 30.10.2019);

- 7 623,75 грн - основний платіж згідно податкової декларації № 9014924897 від 07.02.2019, (дата виникнення боргу 30.11.2019);

- 7 623,75 грн - основний платіж згідно податкової декларації № 9014924897 від 07.02.2019, (дата виникнення боргу 30.12.2019);

- 7 623,69 грн - основний платіж згідно податкової декларації № 9014924897 від 07.02.2019, (дата виникнення боргу 30.01.2020).

- 15 247,50 грн - основний платіж згідно податкової декларації № 9067502166 від 31.03.2020 (а.с.98-99), (дата виникнення боргу 31.03.2020).

4. Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується юридичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості (18010400) - 4 917,57 грн:

- 1 110,06 грн - основний платіж згідно податкової декларації з податку на нерухоме майно, відмінне майно, відмінне від земельної ділянки № 9014929006 від 07.02.2019, (дата виникнення боргу 29.10.2019) (а.с.100);

- 2,51 грн - основний платіж згідно податкової декларації з податку на нерухоме майно, відмінне майно, відмінне від земельної ділянки № 9074466676 від 15.04.2019 року, (дата виникнення боргу 29.10.2019) (а.с.101);

- 543,67 грн - основний платіж згідно податкової декларації з податку на нерухоме майно, відмінне майно, відмінне від земельної ділянки № 9014929006 від 07.02.2019, (дата виникнення боргу 29.01.2020);

- 3 258,84 грн - основний платіж згідно податкової декларації з податку на нерухоме майно, відмінне майно, відмінне від земельної ділянки № 9014929006 від 07.02.2019, (дата виникнення боргу 29.01.2020).

- 2,49 грн - основний платіж згідно податкової декларації з податку на нерухоме майно, відмінне майно, відмінне від земельної ділянки № 9074466676 від 15.04.2019, (дата виникнення боргу 29.01.2020).

На виконання ст. 59 Податкового кодексу України позивач направив на адресу відповідача податкову вимогу від 20.02.2019 року № 5620-54 (а.с.108).

Проте, вказана вимога залишена без виконання, податковий борг відповідач не погасив.

Суд при вирішенні спору виходив з наступного.

Приписами пункту 49.1 статті 49 Податкового кодексу України передбачено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.

Згідно пункту 49.2 статті 49 Податкового кодексу України, платник податків за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об`єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу повинен подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є.

Згідно п.54.1 ч.54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.

Відповідно до пункту 56.11 статті 56 Податкового кодексу України, самостійно визначене платником податків податкове зобов`язання оскарженню не підлягає.

Приписами пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України встановлено, що у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов`язання платник податків зобов`язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

Відповідно до п.58.3 ст.58 Податкового кодексу України, податкове повідомлення-рішення вважається належним чином врученим платнику податків (крім фізичних осіб), якщо його надіслано у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу. Податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її представникові, надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення або у порядку, визначеному пунктом 42.4 ст. 42 цього Кодексу. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг. У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.

Відповідно до п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Судом встановлено, що позивачем сформовано та надіслано відповідачу податкову вимогу від 20.02.2019 № 5620-54, яку отримано 02.05.2019, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.108).

При цьому, сторонами у справі доказів оскарження чи скасування зазначеної податкової вимоги у встановленому законом порядку суду не надано.

Зважаючи на положення пункту 59.5 статті 59 Податкового кодексу України, нові податкові вимоги платнику податків не надсилалися.

Судом встановлено з матеріалів справи, що позивачем винесено та надіслано відповідачу податкові повідомлення-рішення від 11.09.2019 № 0000121414, від 18.12.2018 № 0021411406, від 11.09.2019 № 000011414, від 05.08.2019 № 0076085412.

Докази скасування зазначених податкових повідомлень-рішень в матеріалах справи відсутні.

Таким чином, оскільки відповідачем не було погашено узгоджені суми грошових зобов`язань, тому в силу п.п.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України ці суми набули статусу податкового боргу.

Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 вказаного ПК України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання.

Згідно п.4 ст.102 ПК України, у разі якщо грошове зобов`язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв`язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов`язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.

Оскільки суми податків є узгодженими та у встановлені законом строки до бюджету не сплачені, такі визнаються сумою податкового боргу (узгоджена сума податкового зобов`язання, не сплачена платником податків у термін).

В силу підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Відповідно до пункту 95.1 статті 95 ПК України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини (пункти 95.2, 95.3 статті 95 ПК України).

Як визначено частиною першою статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Отже, на підставі викладеного суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення у повному обсязі.

Відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати з відповідача не належить стягувати.

Керуючись ст.ст. 72, 73, 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд, -

ухвалив :

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Будпостач" (вул. Привокзальна, 6, м. Миколаїв, Львівська область, 81600; код ЄДРПОУ 30568491) з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів до бюджету кошти в сумі 7562099,53 грн (сім мільйонів п`ятсот шістдесят дві тисячі дев`яносто дев`ять гривень, 53 коп.).

3. Судові витрати розподілу не підлягають.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду із врахуванням п.п. 15.5 Перехідних положень КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Повний текст рішення складений 22.09.2020.

Суддя Коморний О.І.