Рішення № 91715911, 23.09.2020, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.09.2020
Номер справи
360/2955/20
Номер документу
91715911
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

23 вересня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2955/20

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом адвоката Жердєва Сергія Миколайовича в інтересах ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області про визнання протиправною відмови у призначенні пенсії та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

08.08.2020 до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява адвоката Жердєва Сергія Миколайовича (далі - представник позивача) в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області (далі - відповідач), в якій з урахуванням уточненого позову просить суд:

- визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м.Сєвєродонецьку Луганської області щодо не зарахування при призначенні пенсії на пільгових умовах ОСОБА_1 до страхового стажу періоду роботи в ТОВ «ДТЕК Сверловськантрацит» за періоди 21.05.1990 по 17.08.1990. з 20.08.1990 по 06.06.1990;

- зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період роботи в ТОВ «ДТЕК Сверловськантрацит» за періоди 21.05.1990 по 17.08.1990, з 20.08.1990 по 06.06.1990 та провести перерахунок пенсії на пільгових умовах з дня її признач.

В обґрунтування позову зазначено, що позивач є пенсіонером на пільгових умовах за списком № 1.

08.10.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок.

04.12.2019 відповідач відмовив у перерахунку пенсії позивачу, хоча позивач надав уточнюючи довідки № 145 від 10.04.2019, № 147 від 10.04.2019, № 159 від 24.02.1995 видані ТОВ «ДТЕК Сверловськантрацит» за періоди з 21.05.1990 по 17.08.1990 та з 20.08.1990 по 06.06.1990.

З посиланням на норми Конституції України та Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», представник позивача вважає дії відповідача протиправними.

08.09.2020 до Луганського окружного адміністративного суду через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог з таких підстав (арк. спр. 39-42).

В обґрунтування відзиву зазначено, що 08.10.2018 позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку із заявою про призначення пенсії за віком.

Згідно зі заявою про призначення пенсії від 08.10.2018 та наданих до неї документів, позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1, згідно з Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 08.10.2018, тобто позивач набув права на пенсію і перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м.Сєвєродонецьку Луганської області.

Пенсія розрахована при загальному стажі роботи 30 років 2 місяці 17 днів (у тому числі Список №1 - 14 років 11 місяців 17 днів за період з 01.02.2001 по 31.12.2003, з 01.01.2004 по 25.12.2005, з 06.04.2006 по 29.12.2011, з 30.12.2011 по 27.03.2012, з 01.04.2012 по 30.09.2014, з 01.05.2015 по 30.11.2016).

08.10.2019 на адресу управління Пенсійного фонду України в м.Сєвєродонецьку Луганської області поштою надійшла заява від позивача для перерахунку пенсії на пільгових умовах за Списком № 1, згідно з Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Для перерахунку пенсії надані документи видані Товариством з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Свердловантрацит»: довідка, що визначає право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників № 145 від 10.04.2019 за період роботи з 21.05.1990 по 17.08.1990, з 20.08.1990 по 06.06.1995; виписка з наказу по атестацію робочих місць № 159 від 24.02.1995; довідка про зміну назви організації № 147 від 10.04.2019.

Згідно відповіді представника ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» від 14.08.2017 б/н в березні 2017 року, товариство не контролює роботу зазначеного підприємства, доступ до первинної документації, в тому числі до кадрової та бухгалтерської документації, був втрачений.

Дослідженням записів у трудовій книжці позивача за період його роботи з 21.05.1990 по 17.08.1990, з 20.08.1990 по 06.06.1990 в п/о «Свердловантрацит» ш. ім. Свердлова» встановлено відсутність відповідних записів, що підтверджують зайнятість позивача повний робочий день на підземних роботах.

За наданою позивачем довідкою від 10.04.2019 №145 про підтвердження наявного трудового стажу для перерахунку пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній за Списком №1, яка видана ТОВ "ДТЕК Свердловантрацит" періоди роботи з 21.05.1990 по 17.08.1990, з 20.08.1990 по 06.06.1995 (на цей час розміщується на тимчасово окупованій території України) неможливо зарахувати до пільгового стажу роботи, оскільки: п.1, 3 без підстав, що зазначені в самій довідці; п. 3 не відповідає записам в трудовій книжці; п.2,4 підставою видачі довідки є зазначені документи, доступ до яких відсутній. Довідка підписана директором шахт ім. Я.М. Свердлова, яка знаходиться в м. Довжанськ (Свердловськ) Луганської області.

Тобто, довідка №145 не містять інформації щодо предмета доказування (не містять жодної інформації про пільговий характер роботи у спірному періоді), відповідно, не є належним доказом.

Отже, надані позивачем довідки про періоди роботи, видані підприємствами, які знаходяться в районах проведення антитерористичної операції, є недійсними і не створюють правових наслідків і, відповідно, не можуть бути враховані при призначені пенсії. Таким чином, згідно довідки від 10.04.2019 №145 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній за Списком №1, яка видана ТОВ "ДТЕК Свердловантрацит" періоди роботи з 21.05.1990 по 17.08.1990, з 20.08.1990 по 06.06.1990 зарахувати до пільгового стажу роботи неможливо.

Тому, при прийнятті управлінням рішення про призначення пенсії за заявою від 08.10.2018 пільговий стаж було враховано на підставі індивідуальних відомостей про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування згідно абзацу 7 пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок 637).

Враховуючи вищезазначене Управління Пенсійного фонду України в м.Сєвєродонецьку Луганської області, не має правових підстав зарахувати позивачу до пільгового стажу періоди роботи з 21.05.1990 по 17.08.1990, з 23.08.1990 по 06.06.1990 в п/о «Свердловантрацит» ш. ім. Свердлова» та провести відповідний перерахунок пенсії.

На підставі статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» управлінням, на законних підставах, було прийнято рішення від 04.12.2019 №4405/2019 про відмову ОСОБА_2 в перерахунку пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, згідно з Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» за заявою від 08.10.2019р. у зв`язку з відсутністю на день звернення необхідних документів, які підтверджують наявність пільгового стажу за Списком №1.

Ухвалою суду від 10.08.2020 позовну заяву залишено без руху (арк. спр. 23-24).

Ухвалою суду від 25.08.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; визначено, що справа розглядатиметься за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, поновлено строки звернення до суду (арк. спр. 31-34).

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд встановив таке.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстрований АДРЕСА_1 , є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджено копіями документів справи, а саме% паспорта громадянина України (арк. спр. 12-14), довідки про присвоєння ідентифікаційного номера (арк. спр. 15), довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (арк. спр. 16), 08.10.2019 звернувся до відповідача із заявою про призначення/перерахунок пенсії, зареєстрованої за № 4405 (арк. спр. 39-40).

До заяви про призначення/перерахунок пенсії позивач надав документи відповідно до розписки повідомлення (арк. спр. 40).

Рішенням від 04.12.2019 № 4405/2019 ( ОСОБА_1 ) відповідач відмовив позивачу в перерахунку пенсії (арк. спр. 17-19, 52-53).

Зі змісту рішення, судом встановлено, що позивачу не зараховано до пільгового стажу за списком № 1 періоди роботи з 21.05.1990 по 17.08.1990 та з 20.08.1990 по 06.06.1990 оскільки пункт 1, 3 довідки № 145 від 10.04.2019 не мають підстав видачі, пункт 3 не відповідає записам у трудовій книжці, підставою видачі вказаної довідки в пунктах 2, 4 стали документи, доступ до яких відсутній.

Дослідженням трудової книжки позивача НОМЕР_2 від 25.09.1985 (арк. спр.56-59) встановлено, що за спірні періоди у ній наявні такі записи :

Виробниче об`єднання «Свердловантрацит» шахти імені Сверлова м. Свердловськ Ворошиловградська область

запис вівд 14.05.1990 прийнятий учнем гірника підземного з повним робочим днем під землею.

запис від 21.05.1990 -17.08.1990 навчання в Свердловському УКС за професією гірник підземний, машиніст підземних установок;

запис від 20.08.1990 переведений машиністом підземних установок з повним робочим днем під землею;

запис від 06.06.1995 звільнений за ст. 38 КЗпП України.

Згідно з довідкою № 145 від 10.04.2019 виданої ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» (арк. спр. 49) позивач здійснював гірські роботи: ВП шахтоуправління Червонопартизанська ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» з 14.05.1990 по 20.05.1990 на посаді учня гірника підземного (7 днів);

з 21.05.1990 по 17.08.1990 навчання в УКС за професією гірника підземного машинних установок (2 місяці 27 днів);

з 18.08.1990 по 19.08.1990 учнем гірника підземного (2 дні);

з 20.08.1990 по 06.06.1995 машиністом підземних установок підземних. З повним робочим днем під землею на підземній дільниці № 2 (4 роки 8 місяців 16 днів).

Відповідно до довідки від 10.04.2019 виданої ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» на підставі наказу виробничого об`єднання «Свердловантрацит» шахтоуправління імені Я.М. Свердлова розділено на 2 самостійні виробничі одиниці, зокрема шахту імені Я.М. Свердлова виробничого об`єднання «Свердловантрацит», копія якої надана відповідачу (арк. спр. 49 зв.б.).

Також позивачем відповідачу разом із заявою про перерахунок пенсії надано копію наказу шахти "ім. Я.М. Свердлова" ВО "Свердловантрацит" від 24.02.1995 № 159 "Про результати атестації робочих місць за умовами праці" (арк. спр. 50) відповідно до якого посада позивача (машиніст підземних установок) включено до переліку підземних професій з умовами праці на підтвердження прав на пенсію за Списком № 1.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Частиною другої статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім`ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров`я; екологічної безпеки (пункт 6 абз. 1 статті 92 Конституції України).

Закон України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV), розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Статтею 8 Закону № 1058-IV закріплено право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг. Так, відповідно до пункту 1 частини першої цієї статті право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Згідно з частиною першою статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (частина п`ята статті 45 Закону № 1058-IV).

Частиною першою статті 114 Закону № 1058-IV визначено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Згідно з пунктом 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Статтею 62 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок № 637), визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Відповідно до пункту 20 Порядку № 637, у тих випадках, коли і трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, встановлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ організацій або їх правонаступників (додаток № 5).

У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 затверджено Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі - Порядок № 383).

Зазначений Порядок № 383 регулює застосування Списків під час обчислення стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Відповідно до пункту 3 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

Зазначена постанова набула чинності з 21.08.92. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.92, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації (пункт 4.1 Порядку № 383).

Постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Порядок № 22-1).

Згідно з абзацом першим пункту 1.5 розділу I "Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії" Порядку № 22-1, заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім`ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.

Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (абзац п`ятий пункту 1.7 розділу I "Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії" Порядку 22-1).

Абзацом першим пункту 2.7 розділу II "Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший" Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про перерахунок пенсії у зв`язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв`язку зі зміною кількості членів сім`ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2-4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу.

З зазначених правових норм слідує, що страховий стаж особи за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку (до 01.01.2004) обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду України на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності Законом № 1058-IV, - за даними трудової книжки, після впровадження системи персоніфікованого обліку (після 01.01.2004) - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

При цьому, значення трудової книжки, як основного документу, що підтверджує пільговий стаж роботи, встановлено статтею 62 Закону № 1788-ХІІ, і будь-які підзаконні нормативно-правові акти, які суперечать цьому положенню, не можуть бути застосовані до спірних правовідносин.

Проте, якщо трудова книжка відсутня або у ній не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Після 21.08.1992 основними документами, які підтверджують пільговий стаж - період роботи на відповідних посадах або за професіями, які включені до Списків, є трудова книжка та документи, що підтверджують проведення атестації робочих місць за умовами праці, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, якими можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.

Разом з чим, суд звертає увагу, що записи трудової книжки позивача містять відомості щодо призначення, переведення та звільнення позивача за спірні періоди із зазначення характеру та умов праці, що є підтвердженням трудової діяльності позивача.

Згідно з Списком № 1 виробництв, цехів, професій і посад на підземних роботах, на роботах з шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота на яких надає право на державну пенсію на пільгових умовах, затвердженого Постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 за № 1173, і який був чинним до 26.01.1991 розділ 1 «Гірничі роботи» підрозділ 1 «Підземні роботи» передбачає, що право на пенсію на пільгових умовах мають усі робітники, інженерно-технічні працівники та службовці, зайняті повний робочий день на підземних роботах з видобутку вугілля, руди, сланцю, нафти, озокериту, газу, графіту, азбесту, солі, слюди та інших рудних і нерудних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників та інших підземних споруд, а також всі працівники, зайняті повний робочий день під землею на обслуговуванні зазначених вище робітників і службовців (медперсонал підземних здоровпунктів, працівники підземного телефонного зв`язку і т. д.).

Дослідженням записів у трудовій книжці позивача встановлено, що записи про роботу позивача на шахті "ім. Я.М. Свердлова" ВО "Свердловантрацит" у період з 21.05.1990 по 17.08.1990 та з 20.08.1990 по 06.06.1990, містять всі необхідні відомості про роботу (відомості про професію, що віднесена до Списку № 1, повний робочий день під землею), що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, тому суд дійшов висновку, що відповідач безпідставно вимагає підтвердження цього стажу довідками, що уточнюють пільговий характер роботи.

Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідач мав врахувати інформацію, наявну в уточнюючій довідці, яка у повній мірі узгоджується із записами у трудовій книжці позивача, що дає право на перерахунок призначеної пенсії на пільгових умовах за Списком № 1.

Крім того, довідка видана ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», яке здійснює свою діяльність у правовому полі та на території підконтрольній українській владі за адресою: АДРЕСА_2 .

Посилання відповідача на повідомлення представника ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» від 14.08.2017, суд вважає без підставним, оскільки довідка № 145 видана 10.04.2019, тобто більш ніж через півтора роки після повідомлення.

Посилання відповідача на положення пункту 20 Порядку № 637, якими визначено, що у разі, коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованих територіях, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними у реєстрі застрахованих осіб державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, суд відхиляє як необґрунтовані, оскільки такі положення не є імперативними щодо підтвердження спеціального страхового стажу виключно за даними, наявними у вказаному реєстрі, та не нівелюють можливості підтвердження спеціального стажу іншими документами, визначеними Порядком № 637.

Крім того, суд наголошує, що порядок заповнення та видача уточнюючих довідок про підтвердження наявності трудового стажу для призначення пенсії відносить до обов`язків керівника установи, яка видає таку довідку.

На думку суду, відповідач безпідставно перекладає відповідальність щодо оформлення довідки на позивача.

Твердження відповідача про порушення позивачем строку звернення до суду, судом вважаються необґрунтованими, з підстав викладених в ухвалі суду від 25.08.2020 та з тих підстав, що відповідачем суду не надано жодних доказів повідомлення позивача про припинення виплати пенсії.

За таких обставин рішення відповідача про відмову у перерахунку пенсії позивача від 04.12.2019 № 4405/2019 ( ОСОБА_1 ) не відповідає критеріям правомірного рішення суб`єкта владних повноважень, визначеним частиною другою статті 2 КАС України, тому є протиправним та підлягає скасуванню.

Що стосується обраного позивачем способу захисту порушеного права, суд зазначає таке.

Частиною другою статті 245 КАС України визначено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема, про:

- визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень (пункт 2);

- визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій (пункт 3);

- визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії (пункт 4);

- інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів (пункт 10).

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Частиною другою статті 9 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі "Чахал проти Об`єднаного Королівства" (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.

Зважаючи на обставини справи, враховуючи, що настання для позивача негативних наслідків пов`язано із прийняттям відповідачем рішення від 04.12.2019 № 4405/2019 ( ОСОБА_1 ) про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1, а не з діями, вчиненими останнім з метою виконання своїх функцій та повноважень, суд вважає, що належним, достатнім та ефективним способом захисту порушених прав позивача є визнання протиправним та скасування такого рішення відповідача.

Самі по собі дії відповідача не тягнуть для позивача настання будь-яких негативних наслідків, відповідно, такий спосіб захисту, як визнання їх неправомірними, жодним чином не сприятиме відновленню прав позивача. Тому суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні цієї вимоги позивача.

Згідно з пунктом 2 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

У разі скасування індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду (частина третя статті 245 КАС України).

На підставі частини третьої статті 245 КАС України з метою відновлення прав, за захистом яких позивач звернувся до суду, суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу за його заявою від 08.10.2019, зареєстрованою за № 4405, з 01.10.2019, зарахуванням до пільгового стажу, що дає право за Списком № 1, періоди роботи позивача на шахті "ім. Я.М. Свердлова" Виробничого об`єднання "Свердловантрацит" з 21.05.1990 по 17.08.1990 та з 20.08.1990 по 06.06.1990.

Згідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

З огляду на викладене, позовні вимоги належить задовольнити частково.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.

У випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору (частина восьма статті 139 КАС України).

Позивачем за подання даної позовної заяви сплачено судовий збір у сумі 840,80 грн, що підтверджено квитанціями про сплату судового збору від 18.08.2020 № 19176 (арк. спр. 30) та № 36 від 19.12.2019 (арк. спр. 7).

Оскільки спір виник внаслідок неправильних дій відповідача і позовні вимоги підлягають частковому задоволенню внаслідок коригування судом обраного представником позивача способу захисту порушеного права, суд вважає за необхідне стягнути на користь представника позивача судовий збір у розмірі 840,80 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов адвоката Жердєва Сергія Миколайовича в інтересах ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області про визнання протиправною відмови у призначенні пенсії та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області від 04.12.2019 № 4405/2019 ( ОСОБА_1 ) про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьк Луганської області (місце знаходження: 93404, Луганської області, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, буд. 9, ідентифікаційний код 21792459) здійснити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстрований АДРЕСА_1 ) перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 01.10.2019 із зарахуванням до пільгового стажу періодів роботи позивача на шахті "ім. Я.М. Свердлова" Виробничого об`єднання "Свердловантрацит" з 21.05.1990 по 17.08.1990 та з 20.08.1990 по 06.06.1990, згідно довідки № 145 від 10.04.2019.

У задоволенні решти вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстрований АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьк Луганської області (місце знаходження: 93404, Луганської області, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, буд. 9, ідентифікаційний код 21792459) витрати по сплаті судового збору в сумі 840,80 грн (вісімсот сорок гривень 80 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Т.В. Смішлива