Рішення № 91714304, 16.09.2020, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.09.2020
Номер справи
120/3923/20-а
Номер документу
91714304
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Вінниця

16 вересня 2020 р. Справа № 120/3923/20-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Крапівницької Н.Л.,

розглянувши у письмовому провадженні в місті Вінниці в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом:

ОСОБА_1

до виконавчого комітету Вінницької міської ради

про визнання відмови в наданні інформації на запит неправомірною та зобов`язати вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з адміністративним позовом до виконавчого комітету Вінницької міської ради (далі - відповідач) про визнання відмови в наданні інформації на запит неправомірною та зобов`язати вчинити певні дії.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що 25.06.2020 року звернувся до виконавчого комітету Вінницької міської ради та відділу у м. Вінниці Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області із запитом про надання публічної інформації. На вказаний запит, відділ у м. Вінниці ГУ Держгеокадастру у Вінницькій області листом від 01.07.2020 року повідомив позивача, що запитуваною інформацією володіє виконавчий комітет Вінницької міської ради. Разом з тим, листом від 02.07.2020 року №Д-01-51518/1-00-10 відповідач виконавчий комітет Вінницької міської ради відмовив позивачу в наданні зазначеної інформації.

Позивач, вважаючи, що виконавчим комітетом Вінницької міської ради допущено бездіяльність, яка полягає у не наданні запитуваної інформації, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Ухвалою від 12.08.2020 відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (в порядку, визначеному ст. 263 КАС України). Даною ухвалою також встановлено відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву.

У встановлений судом строк відповідачем подано відзив на позовну заяву в якому він заперечує щодо задоволення даного адміністративного позову. Зокрема, зазначив, що в заявленому позові не зазначено в чому не правомірність полягає відмови по кожному з 8 пунктів. Крім того, додатково звертає увагу, на ту обставину, що гр. ОСОБА_1 витребовував списки ведення таких, не передбачено чинним законодавством, відповідно і надати їх відповідач не має можливості.

Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив, що 25.06.2020 року ОСОБА_1 звернувся до виконавчого комітету Вінницької міської ради та відділу у м. Вінниці Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області із запитом про надання публічної інформації та просив, зокрема,

- надати скан-копії загальних списків осіб, які стоять (стояли) на черзі у Вінницькій міській раді з метою отримати земельні ділянки у власність, за цільовим призначенням: для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), а також і по іншим цільовим призначенням визначених в статті 121 ЗК України за період з 01 січня 2003 року по 01 червня 2020 року (списки надати завірені належним чином);

- надати скан-копії списків пільгових категорій осіб (першочергових осіб які мають першочергове право на отримання безкоштовної земельної ділянки (приватизація), до яких входять ветерани війни, учасники бойових дій, інваліди війни, члени сімей загиблих, інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи, особи з числа пенсіонерів правоохоронних органів, військові, тощо ), які стоять (стояли) на черзі у Вінницькій міській раді з метою отримати земельні ділянки у власність, за цільовим призначенням: для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), а також і земельні ділянки іншого цільового призначення визначених в статті 121 ЗК України, за період з 01 січня 2003 року по 01 червня 2020 року (списки надати завірені належним чином);

- надати скан-копії списків осіб, які відносяться до іншої категорії осіб - пільговиків, які стоять (стояли) на черзі у Вінницькій міській раді з метою отримати земельні ділянки у власність, за цільовим призначенням: для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), а також і іншого цільового призначення земельних ділянок визначених в статті 121 ЗК України за період з 01 січня 2003 року що 01 червня 2020 року (списки надати завірені належним чином);

- повідомити прізвища, ім`я та по батькові осіб, які отримали земельні ділянки за цільовим призначенням: для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), а також і іншого цільового призначення земельних ділянок визначених в статті 121 ЗК України, за період з 01 січня 2003 року по 01 червня 2020 року (щодо усіх вищенаведених категорій осіб (загальні списки, першочергові, пільгові списки, тощо);

- повідомити про наявність всіх вільних земельних ділянок та окремим списком земельних масивів (ділянок), з яких можуть бути сформовані земельні ділянки та отримані в місті Вінниця громадянами у власність шляхом безкоштовної приватизації за цільовим призначенням: для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), а також і іншого цільового призначення, у порядку передбаченому вимогами cтаттейь12, 116, 118, 121, 122 ч. 1 ЗК України (безкоштовна приватизація);

- повідомити коли проведено було інвентаризацію земельних масивів (ділянок) в межах міста Вінниці, і яка їхня кількість, надати списки кадастрових номерів таких земельних ділянок (скан-копії списків) за період з 01 січня 2013 року по 01 червня 2020 року; - повідомити в якій кількості і площах існують земельні масиви (земельні ділянки) без кадастрових номерів у межах м. Вінниці (Вінницької ОТГ) та коли планується їх інвентаризація та внесення інформації про них до Державного земельного кадастру;

- надати списки земельних ділянок комунальної власності Вінницької територіальної об`єднаної громади у межах м. Вінниці, які на 25.06.2020 знаходяться в оренді з повним найменуванням орендарів та терміни закінчення таких договорів (по датам проведення державної реєстрації таких договорів оренди).

Запитувану інформацію позивач просив надати, як в письмовій формі так і в електронній (списки, таблиці, що підлягають редагуванню даних) у встановлений законом термін (п`ять робочих днів з часу отримання запиту) на електрону пошту: ІНФОРМАЦІЯ_1

На вказаний запит, відділ у м. Вінниці ГУ Держгеокадастру у Вінницькій області листом від 01.07.2020 року повідомив позивача, що запитуваною інформацією володіє виконавчий комітет Вінницької міської ради.

Листом від 02.07.2020 року №Д-01-51518/1-00-10 виконавчий комітет Вінницької міської ради повідомив, що відповідно до п.3 ст. 10. Закону України від 01.06.2010 року №2297-VI «Про захист персональних даних», використання персональних даних працівниками суб`єктів відносин, пов`язаних з персональними даними, повинно здійснюватися лише відповідно до їхніх професійних чи службових або трудових обов`язків. Ці працівники зобов`язані не допускати розголошення у будь-який спосіб персональних даних, які їм було довірено або які стали відомі у зв`язку з виконанням професійних чи службових або трудових обов`язків, крім випадків, передбачених законом. Таке зобов`язання чинне після припинення ними діяльності, пов`язаної з персональними даними, крім випадків, установлених законом. Згідно п.2 ст.14. вищевказаного Закону України, поширення персональних даних без згоди суб`єкта персональних даних або уповноваженої ним особи дозволяється у випадках, визначених законом, і лише (якщо це необхідно) в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини. Тому надання скан - копій списків осіб, бажаючих отримати вільну земельну ділянку для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), не є можливим.

Також зазначив, що у зв`язку з тим, що виконавчими органами міської ради не здійснюється ведення списків осіб, яким передано у власність земельні ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) та враховуючи вищевказаний Закон України, повідомити інформацію про таких осіб не передбачається можливим.

Вказує, що для надання інформації щодо наявності вільних земельних ділянок, обов`язковим є проведення інвентаризації земель з метою встановлення обсягу вільних земельних ділянок з відповідним цільовим призначенням, які можуть бути надані громадянам на виконання вимог Земельного Кодексу України. Проведення інвентаризації земель комунальної власності на території міста Вінниці - це довгостроковий та достатньо затратний процес. На даний час, рішень про проведення повної інвентаризації земель в межах міста Вінницькою міською радою не приймалось, як наслідок інвентаризації земель проведено не було.

Також, повідомлено, що за інформацією Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області, адміністративна звітність з кількісного обліку земель форми №№ 11-зем, 12-зем, 15-зем, 16-зем, знаходиться в стадії розробки, га відповідно станом на дату запиту звіт поданий не був. Відповідно до статті 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим законом. Враховуючи, що законодавством покладено обов`язок на відповідного розпорядника інформації, надавати повну, точну та об`єктивну інформацію, яка знаходиться в його володінні, чи за її наявності, у виконавчих органів Вінницької міської ради запитувана інформація про вільні земельні ділянки комунальної та державної форми власності, що можуть бути передані у відповідності до норм безоплатної передачі земельних ділянок громадянам згідно із статтею 121 Земельного Кодексу України, відсутня.

Таким чином, враховуючи наведені вище обставини, відповідач повідомив позивача про відсутність запитуваної інформації.

Разом із тим, вважаючи, що відповідачем допущено бездіяльність, яка полягає у не наданні запитуваної інформації, позивач звернулась до суду з даним адміністративним позовом.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.

За приписами частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про доступ до публічної інформації" (далі - Закон №2939-VI) публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

Право на доступ до публічної інформації гарантується обов`язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом (пункт 1 статті 3 Закону №2939-VI).

Частиною 1 статті 5 Закону України "Про інформацію" встановлено, що кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.

За приписами частини 1 статті 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках:

1) розпорядник інформації не володіє і не зобов`язаний до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією;

2) інформація, що запитується, належить до категорії (інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону;

3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов`язані з копіюванням або друком;

4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п`ятою статті 19 цього Закону.

Частиною другої статті 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації" передбачено, що відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації.

Згідно з пунктом 31 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" міським радам надані виключні повноваження прийняття рішень про передачу іншим органам окремих повноважень щодо управління майном, земель яке належить до комунальної власності відповідної територіальної громади, визначення цих меж цих повноважень та умов їх здійснення.

Частиною 5 статті 24 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" встановлено, що уповноважені органи з питань містобудування та архітектури і центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, забезпечують відкритість, доступність та повноту інформації про наявність на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці земель державної та комунальної власності, не наданих у користування, що можуть бути використані під забудову.

До моменту внесення відповідної інформації до містобудівного та державного земельного кадастрів виконавчий орган сільської, селищної, міської ради, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації або відповідний місцевий орган виконавчої влади зобов`язані надавати за запитами фізичних та юридичних осіб письмову інформацію про наявність земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову.

Відповідно до статті 33 Закону України "Про місцеве самоврядування" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить, зокрема, надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад, організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою, здійснення контролю за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою.

Як уже було встановлено судом вище, 25.06.2020 року позивач звернувся до виконавчого комітету Вінницької міської ради із запитом про надання публічної інформації.

Листом від 02.07.2020 року №Д-01-51518/1-00-10 Виконавчий комітет Вінницької повідомив позивача про відсутність такої.

Разом із тим, аналізуючи приписи статті 24 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності» і статті 33 Закону України "Про місцеве самоврядування", суд приходить до висновку, що саме відповідач згідно з його компетенцією зобов`язаний володіти інформацією про земельні ділянки комунальної або державної форми власності, не надані у користування, що можуть бути використані під забудову для реалізації права на безоплатне отримання у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд. Більше того, виконавчий комітет також залишається розпорядником цієї інформації після її внесення до містобудівного та державного земельного кадастрів, якщо вона є у його фактичному володінні.

Аналогічних правових висновків також дійшов Верховний Суд, зокрема, у постановах від 27 листопада 2019 року (справа №127/28475/15-а) від 05 листопада 2019 року (справа №359/7966/16-а), від 07 лютого 2020 року (справа № 127/13810/17) та від 14.05.2020 (справа №127/5403/17).

З огляду на вище викладені обставини, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог щодо визнання протиправною бездіяльності виконавчого комітету Вінницької міської ради, яка полягає у не надані належної інформації за запитом від 25.06.2020, та, як наслідок, наявність підстав для їх задоволення.

Крім того, положеннями ч. 1 ст. 245 КАС України визначено, що при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.

У разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії (п. 4 ч. 1 ст. 245 КАС).

Враховуючи наведені вище положення, а також фактичні обставини даної справи, суд приходить до висновку про наявність підстав для зобов`язання відповідача надати позивачу повну інформацію, що запитувалась згідно запиту на отримання публічної інформації від 25.06.2020.

За приписами вимог пункту 4 частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, про наявність підстав для задоволення даного адміністративного позову.

Питання про розподіл судових витрат вирішено у відповідності до ст.139 КАС України.

Керуючись статтями 73-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд,

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати неправомірною відмову виконавчого комітету Вінницької міської ради у ненаданні ОСОБА_1 інформації за запитом від 25.06.2020 року.

Зобов`язати виконавчий комітет Вінницької міської ради належно розглянути інформаційний запит про публічну інформацію ОСОБА_1 від 25.06.2020 року, надавши відповідну інформацію на запит від 26.05.2020 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачений при зверненні до суду із цим позовом судовий збір у розмірі 840,80 грн (вісімсот сорок гривень 80 коп) за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Вінницької міської ради.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач - Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , засоби зв`язку: НОМЕР_2

Відповідач - Виконавчий комітет Вінницької міської ради (вул. Соборна, 59, м. Вінниця, 21100, засоби зв`язку: (0432)59-50-00, електрона пошта: vinrada@vmr.gov.ua, Код за ЄДРПОУ-03084813

Суддя Крапівницька Н. Л.

Згідно з оригіналом

Суддя

Секретар