
21.09.2020
Справа № 642/4441/20
Провадження №3/642/1705/20
П О С Т А Н О В А
Іменем України
21 вересня 2020 року суддя Ленінського районного суду м. Харкова Гримайло А.М., розглянувши матеріали, які надійшли від управління патрульної поліції в Харківській області ДПП про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , громадянина України, ФОП ОСОБА_2 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_2 ,
- за ч.1 ст.130 КУпАП України, суд -
В С Т А Н О В И В:
23 серпня 2020 року о 12 год. 00 хв. гр. ОСОБА_1 в м. Харкові по вул. Чоботарській, біля буд. 44, керував транспортним засобом «Daewoo Lanos», державний номерний знак: НОМЕР_2 , з ознаками наркотичного сп`яніння, а саме: тремтіння пальців рук, бліда шкіра, порушення мови, поведінка не відповідає обстановці. Від проходження огляду на стан наркотичного сп`яніння, у встановленому законом порядку, в закладі охорони здоров`я КНП ХОР «ОНД» відмовився в присутності двох свідків, чим порушив п. 2.5 ПДР України, тобто здійснив адміністративне правопорушення передбачене ч.1 ст.130 КУпАП України.
В судове засідання ОСОБА_1 з`явився та пояснив, що 23 серпня 2020 року приблизно о 11 год. 30 хв. вийшов з воріт свого двору та підійшов до свого автомобілю, що забрати пакунки з нього. В цей час побачив, що з тильної сторони його автомобіля припаркувався автомобіль патрульної поліції, після чого з нього вийшли працівники поліції та один із інспекторів, завчасно представившись, зробив зауваження щодо відсутності номерного знаку на автомобілі «Daewoo Lanos» та почав вимагати показати документи на транспортний засіб, в тому числі і страховий поліс, після чого такі були надані інспекторові для огляду. Після того, як поліцейський оглянув документи та впевнися, що вони в повному порядку одразу почав безпідставно та без будь-яких пояснень з перевищенням своїх владних повноважень, застосувавши превентивний засіб – утримання вимагати відкрити капот та багажник автомобілю для огляду. Оглянувши транспортний засіб поліцейський почав ставити питання, щодо вживання мною алкогольних напоїв на передодні, отримавши заперечення щодо вживання таких напоїв, поліцейський запропонував пройти освідування за допомогою алкотестеру Драгер. Після згоди на проходження відповідного тесту за допомогою алкатестеру, поліцейський повідомив, що в них немає стерильних трубок для огляду і сказав, що тест за допомогою Драгеру проводити не буде. Потім поліцейський почав вбачати в мене ознаки наркотичного сп`яніння, та не зважаючи на заперечення щодо вживання мною будь яких наркотичних засобів та на прохання відпустити до дитини, явно та зухвало склав на мене адміністративний протокол за ч. 1 ст. 130 КУпАП та запропонував всі пояснення надати до суду і поїхати на освідоцтво в наркологічний центр, що знаходиться на вул. Шевченка, 26 в м. Харкові. В черговий раз пояснивши поліцейським, що не маю змоги на разі поїхати до закладу охорони здоров`я, оскільки вдома перебуває сама неповнолітня дитина, поліцейський зробив висновок, що я відмовляюсь їхати на освідоцтво, та надав мені для підпису протокол і залучив для цього свідків. Цього ж дня, 23 серпня 2020 року, приблизно через годину ОСОБА_1 разом зі свідком ОСОБА_3 попрямував до медичного закладу на Шевченко, 26 в м. Харкові, для того щоб пройти освідоцтво на стан алкогольного чи наркотичного сп`яніння, проте отримав відмову, оскільки при ньому не було направлення на такий огляд від працівників поліції та з того приводу, що медичний огляд проводиться в присутності поліцейських, які надають таке направлення. Крім того ОСОБА_1 в своїх поясненнях вказує на декриміналізацію ч. 1 ст. 130 КУпАП , тобто, що починаючи з 01 липня 2020 року положення ч.1 ст.130 КУпАП не передбачають адміністративну відповідальність за ознакою керування транспортним засобом особою в стані сп`яніння; відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції. Натомість зазначені дії (бездіяльність) з вказаної дати 01.07.2020 року тягнуть за собою кримінальну відповідальність згідно ч. 1 ст. 286-1 КК України. У зв`язку з зазначеним ОСОБА_1 просив закрити провадження в справі про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП у відповідності до вимог ч. 6 ст. 247 КУпАП у зв`язку із скасуванням акту, який встановлює адміністративну відповідальність. Крім того просив направити дану справу до прокуратури для притягнення до кримінальної відповідальності відповідно до ст. 365 КК України (перевищення влади та службових повноважень) інспектора поліції першого відділу 3 роти 3 батальйону капітана поліції Атльотова Д.М.
Суд, вислухавши правопорушника, свідка, вивчивши матеріали справи, переглянувши відеозапис з бодікамер вважає, що дії ОСОБА_1 вірно кваліфіковані за ст. 130 ч. 1 КУпАП, оцінивши надані докази за внутрішнім переконанням в сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до ст. 245 КУпАП України завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є, зокрема, повне, всебічне і об`єктивне з`ясування обставин справи. Відповідно до п. 3 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 11.06.2004 №11 „Про окремі питання, що виникають при застосуванні судами положень ст. 276 Кодексу України про адміністративні правопорушення, де зазначено, що згідно зі ст. 245 КУпАП суддя при розгляді справи про адміністративне правопорушення має своєчасно, всебічно, повно й об`єктивно з`ясувати обставини справи і вирішити її в точній відповідності із законом.
Відповідно до п. 2.5 Правил Дорожнього Руху України, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до п.27 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23.12.2005 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 130 КУпАП, судам слід враховувати, що стан сп`яніння встановлюють шляхом огляду правопорушника відповідно до встановленого, якщо водій ухиляється від огляду, то відповідні його дії та ознаки сп`яніння необхідно зафіксувати в протоколі про адміністративне правопорушення, складеному у присутності двох свідків, що є підставою для притягнення порушника до адміністративної відповідальності.
Згідно абз. 4 п. 27 згаданої Постанови Пленуму Верховного Суду роз`яснено, що для притягнення до відповідальності за ст. 130 КУпАП не має значення, протягом якого часу особа, яка перебуває у стані сп`яніння чи під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, керувала транспортним засобом.
Правопорушення вважається закінченим з моменту відмови від проходження огляду для визначення стану алкогольного сп`яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
Згідно зі ст. 2 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 року N 1103, огляду підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - стан сп`яніння), згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС.
При цьому згідно п. 3 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС України від 09.11.2015 року № 1452/735, ознаками наркотичного сп`яніння є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп`яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість.
З огляду на викладене, з врахуванням зазначених у протоколі ознак наркотичного сп`яніння, у поліцейських були всі підстави для направлення особи для проведення відповідного огляду.
Як вбачається з даних протоколу про адміністративне правопорушення, свідки ОСОБА_4 та ОСОБА_3 своїми підписами підтвердили, що ОСОБА_1 в їх присутності відмовився від проходження освідоцтво на стан наркотичного сп`яніння у встановленому законом порядку.
Факт відмови ОСОБА_1 від проходження огляду на стан сп`яніння було також зафіксовано за допомогою боді-камери АЛ 3243, запис якої було долучено до матеріалів справи.
З даних відеозапису з нагрудної камери працівників поліції, переглянутого в судовому засіданні, вбачається, що ОСОБА_1 було запропоновано пройти огляд у встановленому законом порядку, у зв`язку з підозрою ОСОБА_1 у керуванні транспортним засобом у стані наркотичного сп`яніння, при цьому останній відмовився.
Також відеозапис з боді-камери спростовує і доводи ОСОБА_1 щодо перевищення працівниками поліції владних повноважень, залякування, психологічного тиску та застосування утримання до нього. На відеозаписі зафіксовані дії працівників поліції, які діяли з дотриманням інструкцій та відповідних законів, неправомірних дій направлених на пригнічення честі та гідності ОСОБА_1 не зафіксовано. Жодних скарг та зауважень щодо дій інспектора поліції першого відділу 3 роти 3 батальйону капітана поліції Атльотова Дмитра Миколайовича, після складання ним протоколу щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 до УПП в Харківській області подано не було, що підтверджує і сам правопорушник.
Крім того суд ставить під сумнів і надані в судовому засіданні пояснення свідка ОСОБА_3 , щодо невинуватості ОСОБА_1 . Відповідно до переглянутих у судовому засіданні відеозаписів з боді-камер, ОСОБА_3 намагався запевнити працівників поліції у невинуватості ОСОБА_1 та того факту, що останній не відмовлявся від проходження огляду на стан наркотичного сп`яніння, аналогічні пояснення свідок надав і в судовому засіданні. Але в матеріалах справи містяться пояснення за підписом ОСОБА_3 щодо відмови ОСОБА_1 від проходження огляду на стан сп`яніння в медичному закладі наркологічний центр (вул. Шеченка, 26, м. Харків), що не узгоджуються з фактично наданими поясненнями у судовому засіданні.
Згідно до положень ч. 1 ст. 130 КУпАП, відповідальність передбачена також за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження, відповідно до встановленого порядку, огляду на стан сп`яніння.
Таким чином, відмова особи, яка керує транспортним засобом від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного чи іншого сп`яніння, є порушенням вимог п. 2.5 ПДР та утворює самостійний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Суд приходить до висновку, що вина у вчиненому правопорушенні за наведених вище обставин підтверджується сукупністю досліджених в судовому засіданні доказів, які не викликають сумнівів у своїй достовірності і допустимості: протоколом про адміністративне правопорушення ДПР18 № 282565 від 23 серпня 2020 року, поясненнями учасників процесу, відео матеріалами з боді-камер інспекторів поліції, письмовими поясненнями свідків та іншими матеріалами справи, які в сукупності спростовують доводи правопорушника.
Щодо декриміналізації ч. 1 ст. 130 КУпАП слід зазначити, що 22 листопада 2018 року прийнято Закон України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень (закон про кримінальні проступки №2617-VІІІ), згідно з яким стаття 130 КУпАП більше не передбачала адміністративну відповідальність за управління транспортним засобом в стані сп`яніння.
Така відповідальність перейшла до категорії кримінальних проступків, відобразившись у статті 286-1 КК України. Закон про кримінальні проступки мав набрати чинності 01 липня 2020 року.
17 червня 2020 року прийнято закон про внесення змін до закону про кримінальні проступки №720-ІХ (Закон України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв`язку з прийняттям Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв`язку з прийняттям Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень ), згідно з яким у розділі І Закону про кримінальні проступки вилучені положення, які змінювали статтю 130 КпАП та включали до КК статтю 286-1.
Закон про зміни до закону про кримінальні проступки №720-ІХ набрав чинності 03 липня 2020 року.
Комітетом Верховної Ради України надані роз`яснення щодо окремих положень Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв`язку з прийняттям Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень за№720-ІХвід 17.06.2020року,за змістом яких, враховуючи положення частини п`ятої статті 94 Конституції України Закон № 720-IX набрав чинності 3 липня 2020 року, а саме в день його опублікування.
Таким чином, суд зазначає, що у зв`язку з набранням чинності 01 липня 2020 року Законом № 2617-VIII, відповідальність за керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а також за передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, або за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку медичного освідування на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а так само за вживання водієм транспортного засобу після дорожньо-транспортної пригоди за його участю алкоголю, наркотиків, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, що входять до офіційно затвердженого складу аптечки або призначені медичним працівником), або після того, як транспортний засіб був зупинений на вимогу поліцейського, до проведення уповноваженою особою медичного освідування з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, чи до прийняття рішення про звільнення від проведення такого медичного освідування, була закріплена у статті 286-1 Керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції України, а статтю 130 КУпАП було змінено.
Однак, Законом України № 720-IX внесені зміни до Закону № 2617-VIII, відповідно до яких із Закону № 2617-VIII вилучені положення, які змінювали статтю 130 КУпАП та включали до КК України статтю 286-1.
Таким чином, суд зазначає, що з 03 липня 2020 року стаття 130 КУпАП підлягає застосуванню в редакції, що діяла до набрання чинності Законом № 2617-VIII, а стаття 286-1 КК України виключена.
Правопорушник підлягає адміністративній відповідальності, підстав, що виключають адміністративну відповідальність згідно ст.17 КУпАП не встановлено, терміни притягнення до адміністративної відповідальності не закінчилися.
Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення та для запобігання вчинення нових правопорушень як самим порушником, так і іншими особами. Відповідно до ст.33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність. Пом`якшуючих обставин, визначених ст.34 КУпАП, та обтяжуючих обставин, визначених ст.35 КУпАП не встановлено.
Враховуючи обставини справи, ступінь суспільної небезпеки вчиненого, характеристику правопорушника, ступінь його вини, його відношення до скоєного правопорушення, його майновий стан, з метою подальшого запобігання скоєння порушення в майбутньому, суд вважає за необхідне застосувати у відношенні ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 10200 гривень з позбавленням права керування транспортними засобами, як такого, що буде достатнім для виправленням правопорушника.
Крім того, згідно ст. 40-1 КпАП України судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Стосовно клопотання особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 про направлення справи до прокуратури для притягнення до кримінальної відповідальності за ст.365 КК України інспектора поліції Атльотова Д.М. суддя вважає за необхідне відмовити, що не позбавляє особу можливості звернутися до відповідних органів з зазначеною заявою про вчинення злочину.
На підставі викладеного, ч. 1 ст.130 КУпАП, керуючись ст. ст.40-1, 33, 279, 280, 283, 284 КУпАП, суд –
П О С Т А Н О В И В:
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.130 КУпАП України та накласти штраф в розмірі 10200 (десять тисяч двісті) грн. 00 коп. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік. (Отримувач коштів: ГУК Холодногірського району/м.Харків/21081100; Код класифікації доходів бюджету: 21081100; Код за ЄДРПОУ: 37999696, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Код банку отримувача (МФО): 899998 Рахунок отримувача (IBAN): UA078999980313000106000020006, Призначення платежу Штраф за Постановою суду у відношенні … (ПІБ правопорушника), Ленінський районний суд м. Харкова, код ЄДРПОУ 02894065).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , на користь держави судовий збір в розмірі 420 (чотириста двадцять) грн. 40 коп. (Одержувач: ГУК Холодногірського р-ну м. Харкова; Код класифікації доходів бюджету: 22030101, Код отримувача (код за ЄДРПОУ); Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача (IBAN): UA 428999980313191206000020006; Призначення платежу: Сплата судового збору за постановою … (ПІБ правопорушника), Ленінський районний суд м. Харкова, код ЄДРПОУ 02894065.)
З урахуванням положень ч.2 ст.308 КУпАП у разі несплати штрафу у строк встановлений ч.1 ст.307 КУпАП та примусового виконання цієї постанови органами державної виконавчої служби стягнути подвійний розмір штрафу.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених ч.5 ст.7 та ч.1 ст.287 КУпАП.
Згідно з положеннями ст. 303 КУпАП термін пред`явлення постанови до виконання протягом 3-х місяців.
Суддя: А.М. Гримайло