
Справа № 569/22394/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 вересня 2020 року м.Рівне
Рівненський міський суд Рівненської області в складі:
головуючого судді Гордійчук І.О.
секретар судового засідання Трохимчук В.М.
за участю позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Рівне цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ТОВ «Рівнетеплоенерго» про зобов`язання здійснити перерахунок вартості послуг з централізованого опалення,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Рівненського міського суду Рівненської області з позовом та просить суд зобов`язати ТОВ «Рівнетеплоенерго» здійснити перерахунок вартості послуг з централізованого опалення, сплаченої позивачем - ОСОБА_1 , у період з 01.05.2016 року по 01.11.2018 року за житлово-комунальну послугу - централізоване опалення.
Свої позовні вимоги позивач мотивує тим, що послуги з централізованого опалення, в квартирі в якій він мешкає та зареєстрований надає ТОВ «Рівнетеплоенерго». Позивач вважає, що його права, як споживача житлово-комунальних послуг порушені, оскільки в період з 01.05.2016 року по 01.11.2018 року ціна (тариф) на цю послугу була значно завищена за рахунок включення до їхньої собівартості незаконної, економічно необґрунтованої і також завищеної ціни на природний газ. Внаслідок чого, за зазначений період, був вимушений сплачувати необґрунтовано збільшену вартість за послуги з централізованого опалення. В свою чергу до даної вартості входили витрати на придбання природного газу, за ціною, визнаною судовим рішенням незаконною. Окрім того зазначає, що внаслідок прийняття КМУ Постанови «315 від 27.04.2016 року ціна на газ, який придбавався виробниками теплової енергії у НАК «Навтогаз України» з метою надання послуг із опалення населенню, була збільшена на 3098,72 грн., тобто в 2,68 разів. Позивач стверджує, що у період часу з 01.05.2016 року по 01.11.2018 року ним було сукупно сплачено на рахунок відповідача за центральне опалення 7513 грн.23 коп.
Від представника відповідача до суду 03.03.2020 року надійшов письмовий відзив на позов. Відповідно до даного відзиву, відповідач заперечує проти задоволення позову. Свої заперечення мотивує тим, що затвердження тарифів на виробництво, постачання, транспортування теплової енергії віднесено до повноважень Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Враховуючи, що ТОВ «Рівнетеплоенерго» надає послуги з централізованого опалення та гарячого водопостачання у м.Рівне, тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування , постачання для різних категорій споживачів встановлюється НКРЕКПП. Віддат регулятором було прийнято ряд постанов щодо ціни на теплову енергію, а саме постанови НКРЕКПП №449 від 23.04.2014 р., №569 від 23.05.2014, №664 від 13.06.2014, №792 від 27.06.2014 р., №146 від 17.10.2014 р., №1171 від31.03.2015 р., №174 від 21.05.2015 р., №1101 від 09.06.2016 р. та №1536 від 28.12.2017 р., №1805 від 11.12.2018 р. про встановлення тарифів для населення. Представник зазначає, що товариство не може коригувати тариф на теплову енергію самостійно, проведенню перерахунків підприємствами теплопостачання у зв`язку із визнанням протиправної та нечинною постанови №315 має передувати зміна вартості природного газу з боку постачальника природного газу - АТ «НАК «Навтогаз України» для відповідної категорії споживачів та визначення механізму проведення такого перерахунку враховуючи особливості діяльності підприємства у сфері теплопостачання та нарахування ним плати кінцевим споживачам. ТОВ «Рівнетеплоенерго» не затверджує, не змінює тарифи ні на газ, ні на тепло.
Позивачем подано до суду відповідь на відзив від 23.07.2020 р. та письмові пояснення від 23.07.2020 року.
Представником відповідача подано до суду заперечення щодо відповіді на відзив від 27.07.2020 року.
Ухвалою суду від 09.12.2019 року було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито загальне позовне провадження.
Ухвалою суду від 20.05.2020 р. закрито підготовче провадження по справі та призначено до розгляду по суті у відкритому судовому засіданні.
У судовому засіданні позивача позовні вимоги підтримав повністю, просив позов задовольнити з підстав та мотивів, які в ньому наведені.
Представник відповідача у судове засідання 18.09.2020 року не з`явився, про час, місце та дату судового засідання був повідомлений належним чином. У судовому засіданні від 18.08.2020р. представник відповідача у задоволенні позову просив відмовити, з підстав та мотивів наведених у відзиві на позовну заяву.
Заслухавши позивача, представника відповідача, дослідивши письмові докази по справі, всебічно і повно з`ясувавши обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, давши оцінку доказам, які мають значення для справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Відповідно до положень ст.4, ст.13 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Частиною 1 ст.15 ЦК України визначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Захист цивільних прав - це передбачені законом способи охорони цивільних прав у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення. Під способами захисту суб`єктивних цивільних прав розуміють закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав та вплив на правопорушника. Загальний перелік таких способів захисту цивільних прав та інтересів дається в статті 16 ЦК України.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 проживає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Послуги з централізованого опалення по даній адресі надає та здійснює ТОВ «Рівнетеплоенерго»
ТОВ «Рівнетеплоенерго» здійснює свою господарську діяльність у відповідності з вимогами Законів України «Про теплопостачання» від 02.06.2005 р. №2633-IV, «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 р., «Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної води та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», затверджених Постановою КМУ №630 від 21.07.2005 року, «Правил користування тепловою енергією» затверджених Постановою КМУ від 03.10.2007 р. №1198, «Порядку проведення перерахунків розміру плати за надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної води і водовідведення в разі ненадання їх або надання не в повному обсязі» затверджених Постановою КМУ від 17.02.2010 р. №151 та іншими нормативно-правовими актами в сфері теплопостачання.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17 лютого 2010 року №151 затверджено Порядок проведення перерахунків розміру плати за надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення в разі ненадання їх або надання не в повному обсязі, зниження якості (що діяв в той період).
Затвердження тарифів на виробництво, постачання та транспортування теплової енергії є виключною компетенцією державного регулятора яким є Національна комісія, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг. Тобто до повноважень відповідача згідно чинних нормативних актів не належить перегляд тарифів та їх затвердження.
Тарифи на послуги з опалення та гарячого водопостачання за період позовних вимог був розроблений (визначений) та затверджений відповідно до «Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води» затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 24.03.2016 року №377, що діяли в той період.
В період за який позивач просить здійснити перерахунок (з 01.05.2016 року по 01.11.2018 року) діяли такі затверджені Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг тарифи, зокрема: Постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №1101 від 09.06.2016 року, Постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №1536 від 28.12.2017 р., Постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №1805 від 11.12.2018 року.
Тарифом на надання послуг з централізованого опалення є вартість надання одиниці послуги з централізованого опалення відповідної якості, розрахована на основі економічно обґрунтованих планових витрат з урахуванням витрат на покриття витрат, планового прибутку, врахованого у тарифі на теплову енергію, які встановлюються НКРЕКП з урахуванням податку на додану вартість.
Таким чином, ціна на паливно-енергетичні ресурси є складовою прямих матеріальних витрат, які включаються до складу планової виробничої собівартості, що входить до структури тарифу на послуги з централізованого опалення.
Постановою Кабінету Міністрів України № 758 від 01.10.2015 року було затверджене Положення про покладення спеціальних обов`язків на суб`єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (відносини у перехідний період).
Пунктом 5 цієї постанови визначено, що ця постанова діє з 01.10.2015 року по 01.04.2017 року.
Згідно п. 3.4 цього Положення (у редакції станом на 31.03.2016 року), ним покладається, зокрема, обов`язок ПАТ «НАК «Нафтогаз України» постачати природний газ виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії за цінами, на умовах та в порядку, що визначені п.п. 15-17 цього Положення.
Так, п. 16, зокрема, визначено, що НАК Нафтогаз України постачає природний газ виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії з метою надання послуг з опалення за регульованою ціною (без урахування тарифів на послуги з транспортування та розподілу природного газу, а також податків та зборів, що включаються до вартості природного газу, відповідно до Податкового кодексу України), яка у період з 01.10.2015 року по 30.04.2016 року включно визначається для виробництва теплової енергії для надання послуг з опалення населенню для виробників теплової енергії, які безпосередньо приєднані до магістральних газопроводів, - в розмірі 1843,28 грн. за 1000 куб.м.; для виробництва теплової енергії для надання послуг з опалення для всіх інших виробників теплової енергії - 1770,74 грн. за 1000 куб.м.
Постановою Кабінету Міністрів України № 315 від 27.04.2016 року до вищезазначеної постанови Кабінету Міністрів України № 758 внесено зміни.
Так, п. 16 Положення про покладення спеціальних обов`язків на суб`єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (відносини у перехідний період) викладено у новій редакції, за змістом якої, зокрема, ПАТ «НАК «Нафтогаз України у період з 01.05.2016 року по 31.03.2017 року постачає природний газ виробникам теплової енергії за регульованою ціною з метою надання послуг з опалення населенню в розмірі 4942 грн. за 1000 куб.м.
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 04.03.2019 року у справі № 826/9665/16, постанову Кабінету Міністрів України № 315 від 27.04.2016 року Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2015 року № 758 визнано протиправною та нечинною з моменту її прийняття, а саме з 27.04.2016 року.
Зазначене рішення Окружного адміністративного суду м. Києва набуло законної сили 08.07.2019 року після прийняття постанови Шостим апеляційним адміністративним судом від 08.07.2019 року про залишення рішення Окружного адміністративного суду м. Києва без змін.
Постановою Кабінету Міністрів України № 187 від 22.03.2017 року затверджено Положення про покладення спеціальних обов`язків ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу. Ця постанова чинна у період з 01.04.2017 року по 01.11.2018 року (п. 3 постанови).
Пунктом 3.4 зазначеного Положення визначено, зокрема, обов`язок ПАТ «НАК «Нафтогаз України» постачати природний газ на умовах та у порядку, що визначені цим Положенням виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії для всіх категорій споживачів (фізичні або юридичні особи, які використовують теплову енергію на підставі договору).
За змістом п. 12 Положення постачання природного газу ПАТ «НАК «Нафтогаз України» виробникам теплової енергії здійснюється за цінами, визначеними відповідно до пункту 13 цього Положення.
Згідно п. 13 Положення ПАТ «НАК «Нафтогаз України» з 01.04.2017 року здійснює продаж/постачання природного газу відповідно до пунктів 10-12 цього Положення для виробників теплової енергії в рамках виробництва теплової енергії з метою надання послуг з опалення населенню за ціною, що становить 4942 грн. за 1000 куб. метрів (без урахування податку на додану вартість, тарифів на транспортування та розподіл природного газу, які підлягають обов`язковій оплаті відповідно до умов договорів розподілу природного газу та величини торговельної надбавки (націнки) постачальника природного газу із спеціальними обов`язками, максимальний рівень якої визначений п. 14 цього Положення). Слід зазначити, що ця постанова Кабінету Міністрів не оскаржувалась, відомостей про її скасування немає, і вона була чинна у період з 01.04.2017 року по 01.11.2018 року.
У постанові Великої Палати Верховного Суду № 757/31606/15-ц викладено висновок, що в разі відміни судом акта, яким встановлені тарифи на житлово-комунальні послуги, за зверненням споживача їх виконавець (постачальник) повинен здійснити перерахунок, однак, станом на теперішній час постанови НКРЕКП, якими встановлені тарифи за період з 01.05.2016 року по 01.11.2018 року судом не скасовані. В той же час судом скасовано Постанову Кабінету Міністрів України № 315 від 27.04.2016 року, на виконання якої були підвищені тарифи на послугу з централізованого опалення шляхом внесення змін до постанови НКРЕКП, якою встановлені тарифи.
Згідно із ст. 15 ЗУ «Про теплопостачання» державне регулювання у сфері теплопостачання здійснюється Кабінетом Міністрів України та Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).
Відповідно до ст. 4 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» до повноважень Кабінету Міністрів України належить затвердження порядку формування тарифів на комунальні послуги, що встановлюються органами місцевого самоврядування.
Так, розрахунки тарифів на теплову енергію та послуги виконані з дотриманням вимог Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 року № 869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги». Відповідно до п. 21 вищевказаного порядку витрати на придбання палива формуються відповідно до діючих цін на паливно-енергетичні ресурси.
Підтвердженням діючої ціни і підставою її застосування у розрахунку витрат на паливо є укладений договір з постачальником природного газу. Тому, перерахунок та затвердження нового тарифу на послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води можливе лише після укладення відповідного договору постачання природного газу з ПАТ «НАК «Нафтогаз України», який має враховувати зниження ціни на природний газ.
Разом з тим, на виконання вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 09.10.2013 року № 750 «Про затвердження порядків зарахування коштів на поточні рахунки із спеціальним режимом використання для проведення розрахунків за інвестиційними програмами, використання зазначених коштів і здійснення контролю за їх витрачанням у сфері теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення» кошти, які надходять від споживачів як оплата за послуги з водопостачання, зараховуються на рахунки із спеціальним режимом використання, що відкриті в банківських установах для ТОВ «Рівнетеплоенерго». При цьому, більша частина таких коштів, в частині паливної складової, спрямовується на рахунки ПАТ «НАК «Нафтогаз України», як постачальника природного газу, на якого покладені спеціальні обов`язки, а решта на рахунки відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суб`єктами відносин відповідно до ЗУ «Про житлово-комунальні-послуги» та ЗУ «Про теплопостачання» виступають Кабінет Міністрів України, НКРЕКП, ПАТ «НАК «Нафтогаз України» та органи місцевого самоврядування, що унеможливлює прийняття відповідних рішень про перерахунок коштів кінцевим їх постачальником ТОВ «Рівнетеплоенерго», оскільки такий надає послуги з централізованого опалення.
Оскільки тарифи на послуги з централізованого опалення не скасовані в судовому порядку; підстави для здійснення перерахунку, передбачені постановою КМУ від 17 лютого 2010 року № 151 «Про затвердження Порядку проведення перерахунків розміру плати за надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення в разі ненадання їх або надання не в повному обсязі, зниження якості» відсутні. В свою чергу відносини, що регулювались постановою КМУ № 315 від 27 квітня 2016 року, яка була визнана протиправною та нечинною рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 04 березня 2019 року, не мають відношення до господарської діяльності відповідача.
З урахуванням викладеного вище, суд не вбачає підстав для задоволення заявлених позовних вимог про зобов`язання здійснити перерахунок вартості послуг з централізованого опалення слід відмовити.
Згідно ч. 1, п. 2 ч. 2 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, у разі відмови в позові, покладаються на позивача.
Відповідно до ч. 6 ст. 141 ЦПК України якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від оплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, судові витрати по справі слід компенсувати за рахунок держави.
Керуючись ст.ст.10,12,81,89,258-259,263-265,268 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до ТОВ «Рівнетеплоенерго» про зобов`язання здійснити перерахунок вартості послуг з централізованого опалення відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скаргана рішення суду може бути подана безпосередньо до Рівненського апеляційного суду або через Рівненський міський суд Рівненської області протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту судового рішення.
Позивач ОСОБА_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1
Відповідач ТОВ «Рівнетеплоенерго», місцезнаходження: 33027, м.Рівне, вул.Данила Галицького,27 ЄДРПОУ 36598008.
Повний текст судового рішення складено 22.09.2020 р.
Суддя І.О.Гордійчук