
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
Справа №377/409/20
Провадження №2/377/221/20
21 вересня 2020 року Славутицький міський суд Київської області у складі: головуючої - судді Малишенко Т.О., за участі секретаря судового засідання - Горобинської О.Г., розглянувши в порядку письмового спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства «ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНИЙ ЦЕНТР» Славутицької міської Ради - про визнання дій неправомірними та зобов`язання здійснити перерахунок та скасування нарахованої плати,
УСТАНОВИВ:
14 липня 2020 року до суду надійшла позовна заява, у якій позивач просить визнати бездіяльність КП «ЖКЦ» Славутицької міської Ради та визнати неналежним якість надання комунальних послуг, зокрема освітлення місць загального користування Комунальним підприємством «Житлово-комунальний Центр» Славутицької міської Ради за адресою Чернігівський квартал буд.19; повернути переплату за освітлення місць загального користування з 2019 року по теперешній день в сумі 175 гривень 21 копійка на її особовий рахунок; та повернути сплачену нею винагороду управителю за період з березня 2019 року по теперішній день в сумі 565 гривень 80 копійок на її особовий рахунок.
Позовні вимоги обґрунтовувались тим, що позивач зареєстрована та проживає за адресою : АДРЕСА_1 . Відповідно до Договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій № 1139 від 05.10.2006 року, вона є споживачем житлово-комунальних послуг. Вважає, що КП «ЖКЦ» надає послуги з управління багатоквартирним будинком, а саме електрична енергія для освітлення загального користування неналежним чином, не проводить аналіз спожитої комунальної електроенергії, а нарахування за електричну енергію відбувається за завищеними показниками. 16.08.2019 року позивач звернулася до КП «ЖКЦ» Славутицької міської ради із заявою про нарахування завищеної комунальної електроенергії, на яку отримала 17.09.2019 року відповідь за № 1602 про те, що роботи для проведення аналізу спожитої комунальної електроенергії проведуться найближчим часом. З березня 2019 року КП «ЖКЦ» Славутицької міської ради» здійснювало нарахування оплати за послуги з управління багатоквартирним будинком, а саме електрична енергія для освітлення місць загального користування згідно тарифу 1,680 гривень/кВт за завищеними показниками комунальної електроенергії. В загальному показники електроенергії в місцях загального користування становлять 25097 кВт, що дорівнює 262 гривні 81 копійка. Вважає, що ці показники завищені в три рази, і таким чином 262,81:3=87,60 гривень (різниця 175,21 гривня). Тобто переплата нею за електроенергію в місцях загального користування становить 175 гривень 21 копійка. За червень місяць 2020 року використання електричної енергії загального користування - 1948 кВт, це все відбувається від того, що окремі мешканці утеплюють фасади своїх квартир, в підвальних приміщеннях облаштовують власні майстерні за рахунок використання електроенергії загального користування. Про все це управляючу організацію КП «ЖКЦ» повідомляли, але ніякої міри вони не прийняли та не приймають до цього часу. За весь цей період позивачем було сплачено послуги з управління багатоквартирним будинком в повному обсязі. У зв`язку з бездіяльністю управляючої організації КП «ЖКЦ» Славутицької міської ради» позивач вважає не потрібним сплачувати винагороду управителю. А саме, винагорода за період з березня по грудень 2019 року нараховувалась в сумі 35,57 гривень щомісячно, що становить загалом 320,13 гривень. Винагорода нараховується і в 2020 році і загалом по липень 2020 року становить 264,10 гривень. Тому сплачену нею винагороду з березня по грудень 2019 року в сумі 320,13 гривень та по липень 2020 року в сумі 245,67 гривень, що становить в загальному 565,80 гривень просить повернути на її особовий рахунок.
Ухвалою судді від 03 серпня 2020 року після виконання вимог, передбачених ч.6 ст.187 ЦПК України, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного письмового позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
Відповідачу було запропоновано протягом п`ятнадцяти днів із дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати відзив на позовну заяву та роз`яснено, що розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін проводиться за його клопотанням, яке він може подати в строк для подання відзиву на позов.
21.08.2020 року відповідачем отримано ухвалу про відкриття провадження та позов із додатками.
27.08.2020 року відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому зазначили, що позовні вимоги не визнають мотивуючи тим, що на виконання діючого законодавства та рішень зборів співвласників багатоквартирного будинку 19 Чернігівського кварталу м.Славутича від 23 червня 2016 року та від 16 лютого 2019 року між уповноваженими особами співвласників вказаного будинку та Комунальним підприємством «Житлово-комунальний центр» Славутицької міської ради 28 лютого 2019 року було укладено Договір № 31 про надання послуги з управління багатоквартирним будинком 19 Чернігівського кварталу м.Славутич. Відповідно до п.30 вищезазначений Договір набирає чинності з 01 березня 2019 року. Згідно з п.31 Договору послуга з управління включає в тому числі і купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку. Крім того, п.8 Договору передбачено, що управитель зобов`язаний укласти з постачальником електричної енергії договір з постачання електричної енергії для освітлення місць загального користування, живлення ліфтів та забезпечення функціонування іншого спільного майна багатоквартирного будинку, та забезпечувати виконання умов цього договору і контроль якості цієї послуги. Відповідно до п.82 Вимог до якості послуги з управління будинком передбачено оплату послуг управителем щодоенергопостачання спільного майна багатоквартирного будинку, в тому числі за освітлення місць загального користування і підвалів. Вважають, що з 01 березня 2019 року з моменту набрання чинності Договору № 31, Договір № 1139, на який посилається позивач у своєму позові втратив чинність, а тому вимоги позивача щодо визнання бездіяльності КП «ЖКЦ» Славутицької міської ради по виконанню умов вказаного Договору № 1139 та визнання надання комунальних послуг неналежної якості по вказаного договору є неправомірною та такою, що не підлягають задоволенню. Щодо завищення показників електроенергії в три рази та нарахування оплати за послуги електричної енергії для освітлення місць загального користування відбувалося та відбувається за завищеними показниками вважають, що позивач ніяких доказів в своїй заяві суду не надав. Постачання електричної енергії для освітлення місць загального користування багатоквартирного будинку 19 Чернігівського кварталу м.Славутича здійснюється згідно з умовами Договору про постачання електричної енергії від 01 січня 2019 року №3304335, який укладений між ТОВ «Київська обласна енергопостачальна компанія» та КП «ЖКЦ» Славутицької міської ради. Умови цього Договору розроблені відповідно до ЗУ «Про ринок електричної енергії», Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 312 та є однаковим для всіх споживачів. У той же час, нарахування плати співвласникам будинку за електричну енергію використану на освітлення місць загального користування будинку 19 Чернігівського кварталу м.Славутич здійснюється безпосередньо по показниках окремого лічильника (№007507125041106, тип ЦЭ 6807БК), який встановлений на електрощитовій житлового будинку 19 Чернігівського кварталу (під`їзд 3) 19 липня 2018 року, як це передбачено технічними умовами та проектами. Позивач не зверталася до комунального підприємства з питанням про перевірку вищезазначеного лічильника та проведення його експертизи. Також при проведенні аналізу показників лічильника електричної енергії комунальним підприємством не встановлено суттєвої невідповідності показників лічильника показам за попередні періоди та за аналогічний період минулого року, що дає підстави вважати про відсутність порушень в роботі цього засобу обліку електричної енергії. Позивач ніколи не викликала представників комунального підприємства для складання акту-претензії з приводу ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості комунальних послуг або підписання такого акту-претензії споживачем послуги та не надсилала управителю такого акту-претензії встановленої форми рекомендованим листом. Вважають, що позивачем не надано до суду жодного доказу на підтвердження того, що мало місце ненадання послуг або надання неналежної якості послуг управителем, тому вимога позивача стосовно проведення перерахунку та повернення переплати за освітлення місць загального користування не може підлягати задоволенню. Водночас не проведення управителем аналізу спожитої комунальної енергії в багатоквартирному будинку 19 Чернігівського кварталу, не є підставою для повернення ОСОБА_2 сплаченої винагороди управителю з березня 2019 року по теперішній час в сумі 565,80 гривень. Просять суд в задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Позивачем відповіді на відзив до суду не подано.
Зважаючи на відсутність клопотань сторін щодо розгляду справи у судовому засіданні та незначну складність спору, суд не вбачає підстав для проведення судового засідання, а тому справа розглядається за правилами спрощеного письмового позовного провадження без виклику сторін відповідно до ч.5 ст. 279 ЦПК України та ч.13 ст.7 ЦПК України в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши та давши належну оцінку зібраним по справі доказам, вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст.12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до ч.1 ст. 80 ППК України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Згідно з ч.1 ст.81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, надавши докази відповідно до вимог ст.ст.77-80 Цивільно-процесуального кодексу України.
Доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обгрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (ч.1 ст.76 ЦПК України).
Відповідно до ч.1 ст.77 ЦПК України, належними доказами є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Таким чином, належними вважатимуться докази, які обгрунтовують заявлені вимоги чи заперечення сторін або мають інше значення для вирішення справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Вони мають належати до складу підстав позову або підстав заперечень проти нього і характеризуватися значущістю для визначення спірних правовідносин та зумовленістю цих фактів нормами матеріального права.
Відповідно до частини першої статті 13 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених неб вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Аналізуючи наявні в матеріалах справи докази, приймаючи до уваги письмові заяви сторін по суті позову, ураховуючи вищенаведені положення норм діючого законодавства України, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для визнання бездіяльності КП «ЖКЦ» Славутицької міської ради та визнання неналежним якість надання комунальних послуг, зокрема місць освітлення загального користування.
В силу ст.41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь - які дії, які не суперечать закону.
Відповідно до п.13 ч.1 ст.1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач житлово-комунальних послуг (далі - споживач) - індивідуальний або колективний споживач.
Відповідно до п.6 ч.1 ст.1 Закону України «Про житлово-комунальні послугіндивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об`єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.
З вищевказаних норм, вбачається що споживачем комунальної послуги виступає власник нерухомого майна.
З матеріалів справи судом встановлено, що ОСОБА_2 , позивач у справі, є власником квартири АДРЕСА_2 , що підтверджується Інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна № 221307380 від 23 серпня 2020 року (а.с.72).
05 жовтня 2006 року ОСОБА_2 уклала договір з комунальним підприємством «Житлово-комунальний центр» про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій № 1139.
Статтею 11 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» передбачено, що управління багатоквартирним будинком управителем здійснюється на підставі договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, що укладається згідно з типовим договором.
Стаття 9 Закону України п.1. Управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками. За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції - об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку (асоціації об`єднань співвласників багатоквартирного будинку).
Відповідно ст.10 вищезазначеного Закону співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах у порядку, передбаченому цією статтею. Якщо у багатоквартирному будинку в установленому законом порядку утворено об`єднання співвласників, проведення зборів співвласників та прийняття відповідних рішень здійснюється згідно із законом, що регулює діяльність об`єднань співвласників багатоквартирних будинків.
Частиною другою передбачено, що до повноважень зборів співвласників належить прийняття рішень з усіх питань управління багатоквартирним будинком, у тому числі про:
1) розпорядження спільним майном багатоквартирного будинку, встановлення, зміну та скасування обмежень щодо користування ним;
2) визначення управителя та його відкликання, затвердження та зміну умов договору з управителем;
3) обрання уповноваженої особи (осіб) співвласників під час укладання, внесення змін та розірвання договору з управителем, здійснення контролю за його виконанням;
4) визначення повноважень управителя щодо управління багатоквартирним будинком;
5) проведення поточного і капітального ремонтів, реконструкції, реставрації, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку та визначення підрядників для виконання таких робіт;
6) визначення дати та місця проведення наступних зборів співвласників;
7) визначення переліку та розміру витрат на управління багатоквартирним будинком;
8) відключення будинку від мереж (систем) централізованого постачання комунальних послуг у порядку, встановленому законом, і визначення системи подальшого забезпечення будинку комунальними послугами, за умови дотримання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища;
9) прийняття рішення про вибір моделі організації договірних відносин з виконавцем комунальної послуги (укладення індивідуального та/або колективного договору про надання комунальної послуги).
Згідно п.11 ст.10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» рішення зборів співвласників є обов`язковими для всіх співвласників, включаючи тих, які набули право власності на квартиру чи нежитлове приміщення після прийняття рішення.
16 лютого 2019 року загальними зборами співвласників багатоквартирного будинку АДРЕСА_3 прийнято рішення, яке оформлено протоколом та яким затверджено умови договору « Про надання послуги з управління багатоквартирним будинком» з управителем будинку - КП «ЖКЦ» (а.с.110-118).
28 лютого 2019 року між співвласниками багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_3 та Комунальним підприємством «Житлово-комунальний центр» в особі директора Юрченко Ю.Г. укладено Договір за № 31 «Про надання послуги з управління багатоквартирним будинком» (а.с.73-77).
Наявні у справі документи, на переконання суду, обґрунтовано підтверджують той факт, що після проведених зборів співвласників багатоквартирного будинку АДРЕСА_3 , КП «ЖКЦ» надає послуги з управління багатоквартирного житлового будинку за вищевказаною адресою.
Згідно з п.3 Договору № 31 від 28 лютого 2019 року «Про надання послуги з управління багатоквартирним будинком» послуга з управління включає, в тому числі і купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку.
Пунктом 8 вищезазначеного Договору передбачено, що управитель зобов`язаний укласти з виконавцем послуги з постачання електричної енергії договір про постачання електричної енергії для освітлення місць загального користування, живлення ліфтів та забезпечення функціонування іншого спільного майна багатоквартирного будинку, забезпечувати виконання умов цього договору та контроль якості цієї послуги.
01 січня 2019 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Київська обласна енергопостачальна компанія» та КП «ЖКЦ» укладено Договір №3304335 про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (а.с.120-127). Постачання електричної енергії для місць загального користування багатоквартирного будинку 19 Чернігівського кварталу м.Славутича здійснюється згідно з умовами вищезазначеного Договору, які розроблені відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії», Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 312 та є однаковими для всіх споживачів.
Листом за № 1602 від 17.09.2019 року надано відповідь ОСОБА_2 , позивачу по справі, що кількість спожитої комунальної електроенергії мешканцями їх будинку нараховується щомісячно по фактично знятим показникам лічильника електроенергії, який знаходиться в електрощитовій (під`їзд № 3) в їх будинку. Для зменшення витрат споживаючої комунальної електроенергії пропонували ОСОБА_2 встановити енергосберегаючі світлодіодні лампи в усіх тамбурах будинку. Роботи на тимчасове відключення освітлення в підвалі для проведення аналізу спожитої комунальної електроенергії будуть виконані найближчим часом (а.с.5).
Наявні у справі документи, на переконання суду, обґрунтовано підтверджують той факт, що після проведених зборів співвласників багатоквартирного будинку АДРЕСА_3 , КП ЖКЦ надає послуги з управління багатоквартирного житлового будинку за вищевказаною адресою.
Жодних належних та допустимих доказів того, що КП «ЖКЦ» не виконує своїх зобов`язань та не надає (або надає неякісно) послуги з управління багатоквартирного житлового будинку, за які нараховує плату, позивачем суду не надано.
Крім того не встановлено порушень прав позивача ОСОБА_2 , з боку управителя будинку та уповноваженої особи, які б підлягали судовому захисту.
За приписами ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно зі ст. 77 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
З урахуванням вищенаведеного, позовні вимоги задоволенню не підлягають за їх безпідставністю та недоведеністю.
Керуючись статтями 258-259, 263-265 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 - про визнання дій неправомірними та зобов`язання здійснити перерахунок та скасування нарахованої плати - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного суду через Славутицький міський суд Київської області. Апеляційна скарга може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Копію рішення направити сторонам для ознайомлення.
Рішення виготовлено і підписано 21.09.2020 року.
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_1 .
Відповідач - Комунальне підприємство «ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНИЙ ЦЕНТР» Славутицької міської Ради, юридична адреса: 07101, Київська область, м Славутич, Київський кв-л, буд. 14, код ЄДРПОУ 32631821.
Суддя Т. О. Малишенко