
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
про роз`яснення судового рішення
21 вересня 2020 року м. Київ № 826/6371/18
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Шевченко Н. М., розглянувши у письмовому порядку заяву представника позивача про роз`яснення судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, третя особа - Київський обласний військовий комісаріат, про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
У С Т А Н О В И В :
До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, третя особа - Київський обласний військовий комісаріат, про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.09.2019 позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, третя особа - Київський обласний військовий комісаріат, про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії залишено без розгляду в частині позовних вимог щодо зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області поновити виплати з 07.10.2009 по 19.10.2017 раніше призначеної позивачу пенсії та здійснити її перерахунок.
Рішенням суду від 13.09.2019 позовні вимоги задоволено повністю за період з 19.10.2017: визнані протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови в поновленні та перерахунку раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії, Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області зобов`язано поновити виплату пенсії ОСОБА_1 з 19.10.2017 на підставі документів, що знаходяться в його пенсійній справі.
Між тим, користуючись правом на оскарження судового рішення, позивач звернувся до Шостого апеляційного адміністративного суду з вимогою скасувати ухвалу від 13.09.2019 про закриття провадження у справі в частині.
Отримавши відмову (постанова ШААС від 07.11.2019), позивач звернувся до суду касаційної інстанції, постановою якого від 02.07.2020 ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.09.2019 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 07.11.2019 скасовано, справу направлено на продовження розгляду до суду першої інстанції.
Ухвалою суду від 22.07.2020 справу в частині позовних вимог за період з 07.10.2009 по 19.10.2017 прийнято для продовження розгляду
Через канцелярію суду надійшла заява позивача про роз`яснення рішення суду від 13.09.2019, у якій просить надати відповідь на питання: чи зобов`язане Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок поновленої пенсії ОСОБА_1 з 19.10.2017 згідно із законодавством України, якщо рішенням суду від 13.09.2019 позов задоволений повністю, а в резолютивній частині викладений без написання слів: «Зобов`язати ГУ ПФУ у Київській області здійснити перерахунок пенсії»?
З метою усунення неясності позивач просить викласти конкретне зобов`язання для відповідача у здійсненні перерахунку поновленої пенсії ОСОБА_1 з 19.10.2017 згідно із законодавством України.
Вивчивши подану заяву разом із матеріалами справи, вирішуючи питання про роз`яснення судового рішення, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 254 КАС України за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз`яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали. Суд розглядає заяву про роз`яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження. У разі необхідності суд може розглянути питання роз`яснення судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи та державного виконавця. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
Оскільки рішення суду від 13.09.2019 ухвалене в письмовому порядку, подана заява розглядається відповідним чином.
Подану заяву позивач мотивує тим, що щомісячний розмір поновленої пенсії становить 82,41 грн, що, на його думку не є належним виконанням рішення.
Із телефонної розмови з представником відповідача дізнався про те, що останнім помилково тлумачиться резолютивна частина рішення, відтак, розмір поновленої пенсії відповідає встановленій на 1995 рік, коли виплату пенсії було припинено.
За висновком позивача, пенсія повинна виплачуватись із перерахунком, який має здійснюватися на підставі довідки, отриманої від установи, з якої звільнено ОСОБА_1 у порядку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45.
Дослідивши поставлене перед судом питання, слід зазначити наступне.
Відповідно до ч. ч. 1- 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (Порядок № 45).
Відповідно до п. п. 1- 4 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Довідки видаються на осіб, які звільнені із служби:
у Національній гвардії України - державним органом, у якому вони перебували на пенсійному обліку до 1 січня 2007 року;
у штабах і військах Цивільної оборони України, що ліквідовані, органах та підрозділах служби цивільного захисту та Держтехногенбезпеки - ДСНС;
у розвідувальних підрозділах органів державної безпеки колишнього Союзу РСР та Служби безпеки України, що ліквідовані, - Службою зовнішньої розвідки за відповідними посадами у такому державному органі на момент виникнення права на перерахунок пенсії;
в органах, у підрозділах, закладах та установах виконання покарань МВС, у Державній кримінально-виконавчій службі (Державному департаменті з питань виконання покарань, Державній пенітенціарній службі, Мін`юсті) - Мін`юстом;
в апараті МВС, органах та підрозділах МВС, в закладах, на підприємствах та в установах, що належать до сфери управління МВС (крім органів, підрозділів, закладів та установ, передбачених абзацами четвертим, п`ятим і сьомим цього пункту) - МВС.
Особам, що відряджалися для виконання службових обов`язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв`язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих державними органами, згідно з наказами яких особи відряджалися для виконання службових обов`язків.
У разі ліквідації зазначених державних органів довідки видаються правонаступниками таких органів, а в разі їх відсутності - державними органами, визначеними відповідними актами Кабінету Міністрів України.
Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Наведеними нормами встановлено низку суб`єктів владних повноважень, які взаємодіють з метою перерахунку пенсії визначеному колу осіб.
До повноважень територіального органу Пенсійного фонду України належить ініціювати отримання таких довідок, зокрема, з підстави підвищення грошового забезпечення відповідній категорії військовослужбовців.
Таким чином, орган Пенсійного фонду України ініціює питання отримання довідки з метою отримання актуальної інформації про розмір грошового забезпечення пенсіонера та яка долучається до матеріалів пенсійної справи. У будь-якому випадку, перерахунок пенсії здійснюється на підставі документів, які наявні у пенсійній справі.
Слід зазначити, що питання перерахунку пенсії фігурує в позовній заяві лише у прохальній частині та жодним чином не вмотивоване поясненнями та доказами, з огляду на що межі предмета позову та розгляду поданої позовної заяви не включали питання перерахунку на підставі постанов КМУ № 103 та № 45.
Резюмуючи викладене, пенсії особам, звільнених з військової служби та деяким іншим особам підлягають перерахунку, зокрема, на підставі збільшення розміру грошового забезпечення за посадою, з якої особу звільнено, або прирівняної до неї посади у встановленому чинними нормативно-правовими актами порядку. У той же час, з огляду на предмет позову, судом не надавалась оцінка дотримання відповідачем таких нормативно-правових актів, оскільки справа, у відповідності до ч. 2 ст. 9 КАС України розглядається не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Тим не менш, відповідно до ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» мінімальний розмір пенсії за вислугу років, що призначається відповідно до цього Закону, встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Наведена норма спеціального закону екстраполює положення Конституції України, закріплені в абз. 3 ст. 46, та відповідно до якої пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
За таких обставин, не лише спеціальним нормативно-правовим актом, а й нормою прямої дії передбачений обов`язок територіального органу Пенсійного фонду України забезпечити пенсією на відповідному рівні, що, за висновком суду, підлягає застосуванню також у випадку виплати недоотриманої пенсії за минулий час.
Зважаючи на викладене, подана позивачем заява про роз`яснення судового рішення підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 241, 248, 254, 294- 297 Кодексу адміністративного судочинства України,
У Х В А Л И В :
1. Заяву представника ОСОБА_1 про роз`яснення судового рішення від 13.09.2019 у справі № 826/6371/18 задовольнити.
2. Роз`яснити, що Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області зобов`язане поновити виплату пенсії ОСОБА_1 з 19.10.2017, зробивши перерахунок на підставі документів, що знаходяться в його пенсійній справі, за результатами якого щомісячна виплата, у томі числі виплати недоотриманої пенсії за минулі місяці, не може бути меншою за прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
3. Копію ухвали надіслати сторонам.
Ухвала набирає законної сили відповідно до ст. 256 КАС України та може бути оскаржена за правилами, встановленими статтями 293- 297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно.
Суддя Н.М. Шевченко