Рішення № 91689188, 21.09.2020, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.09.2020
Номер справи
620/2700/20
Номер документу
91689188
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 вересня 2020 року Чернігів Справа № 620/2700/20

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скалозуба Ю.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників адміністративну справу

за позовомАварійно-рятувального загону спеціального призначення Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській областідоГоловного управління Державної податкової служби України у Чернігівській областіпровизнання протиправним та скасування рішення, У С Т А Н О В И В:

Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області (надалі також – позивач, АРЗ СП УДСНС України у Чернігівській області) звернувся до суду з позовом до Головне управління Державної податкової служби України у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування рішення №0019955305 від 14.03.2020, яким визначено суму грошового зобов`язання в розмірі 66477,11 грн.

Обґрунтовуючи позовні вимоги Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області зазначає, що під час сплати єдиного соціального внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування працівників за липень 2017 року було помилково перераховано кошти на розрахунковий рахунок для сплати єдиного внеску нарахованого на грошове забезпечення, у зв`язку з чим, виникла недоїмка на рахунку для зарахування єдиного внеску нарахованого на суми заробітної плати. В результаті наведених обставин кошти були перераховані на відповідні рахунки по заяві АРЗ СП У ДСНС України у Чернігівській області від 07.05.2020 № 04-06/356 лише 18 травня 2020 року. Враховуючи вищезазначене позивач вважає, що такі обставини не свідчать про порушення законодавства, а зобов`язання зі сплати сум єдиного внеску до державного бюджету виконані своєчасно в повному обсязі та без порушення строків, встановлених пунктом 57.1 статті 57 ПК України, сплата єдиного внеску на неправильний рахунок внаслідок технічної помилки не може бути підставою для прийняття рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, передбачених пунктом 126.1 статті 126 ПК України, оскільки в подальшому кошти спрямовані до Державного бюджету.

Відповідач у встановлений судом строк подав відзив на позов, в якому зазначив, що з позовними вимогами не погоджується та в їх задоволенні просить відмовити в повному обсязі, оскільки в результаті помилкового перерахування коштів на розрахунковий рахунок для сплати ЄСВ нарахованого на грошове забезпечення, виникла недоїмка на рахунку для зарахування єдиного внеску нарахованого на суми заробітної плати, що не заперечує і сам позивач. В результаті наведених обставин кошти були перераховані на відповідні рахунки лише 18.05.2020 по заяві позивача від 07.05.2020. Зважаючи на вимоги ч. 2 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» виявивши своєчасно не сплачені суми страхових внесків позивач повинен був самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею. Також відповідач зазначає, що помилки позивачем були допущені в 2016-2017 роках, що призвело до виникнення недоїмки в цих періодах, а виправлення зазначених помилок відбулося лише в березні-травні 2020 року.

Від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій позивач зазначив, що сума єдиного внеску за липень 2017 року позивачем була вчасно (24 липня 2017 року) і в повному обсязі (218 949.40 грн) перерахована на рахунок Чернігівської ОДПІ (м. Чернігів) про що свідчить платіжне доручення №478 від 21.07.2017. Виявивши помилку роботодавцем було скеровано заяву до податкового органу та кошти перенаправлені на відповідні рахунки у травні 2020 року. Окрім того, допущена помилка у звіті за січень 2016 року була відкоригована в звіті за березень 2020 року та крім того, на помилково зазначену суму допомоги у зв`язку з вагітністю та пологами (4262,50 грн) не може бути нарахована пеня та застосовано штраф, тому що відповідно до пункту 2 Пропорцій розподілу єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 26 листопада 2014 р. № 675 сума єдиного внеску, що сплачується з грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу, розподіляється на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та загальнообов`язкове державне пенсійне страхування. Враховуючи вищезазначене, єдиний внесок на суму допомоги у зв`язку з вагітністю та пологами особи рядового чи начальницького складу не може бути нарахованим та сплаченим за рахунок Позивача.

Відповідачем надано заперечення на відповідь на відзив, в яких останнім зазначено, що відповідальним за правильність та достовірність заповнення Звіту є страхувальник.

Ухвалою суду від 24.07.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративний справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи та проведення судового засідання.

Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Судом встановлено, що позивачем у Звіті про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування до фіскальних органів (далі - звіт) за січень 2016 року допущено помилку у сумі 4262,50 грн. в пункті 3.4.1 на суми допомоги у зв`язку з вагітністю та пологами (р. 2.4.1 х 33,2 % х коефіцієнт) таблиці 1 Нарахування єдиного внеску, а також вона помилково зазначена в пункті 3 Нараховано єдиного внеску, 33,2 % розділу II Кількість осіб, яким у звітному періоді нараховано допомогу у зв`язку з вагітністю та пологами таблиці 4 Нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на суми грошового забезпечення та на суми допомоги у зв`язку з вагітністю та пологами (а.с. 33-38).

Після виявлення зазначеної помилки позивачем здійснено коригування та виправлено помилку в звіті за березень 2020 року в пункті 5 Сума, на яку зменшено єдиний внесок у зв`язку з виправленням помилки, допущеної в попередніх звітних періодах (р.5.1+р.5.2) розділу II Кількість осіб, яким у звітному періоді нараховано допомогу у зв`язку з вагітністю та пологами таблиці 4 Нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на суми грошового забезпечення та на суми допомоги у зв`язку з вагітністю та пологами (а.с. 39-42).

Окрім того, під час сплати позивачем єдиного соціального внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування працівників за липень 2017 року було помилково перераховано кошти на розрахунковий рахунок для сплати єдиного внеску нарахованого на грошове забезпечення, у зв`язку з чим, виникла недоїмка на рахунку для зарахування єдиного внеску нарахованого на суми заробітної плати (а.с. 43).

В результаті наведених обставин кошти були перераховані на відповідні рахунки по заяві АРЗ СП У ДСНС України у Чернігівській області від 07.05.2020 р. № 04-06/356 лише 18 травня 2020 року (а.с. 32).

За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування відповідачем прийнято рішення від 14.03.2020 №0019955305, яким до Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області застосовано штраф у розмірі 64 381,22 грн за період з 21.01.2017 року до 23.12.2019 року (20 % з 01.01.2015) та нарахована пеня у розмірі 2 095,89 грн (0,1 % від суми недоїмки) на підставі ч. 10 та п.2 ч.11 ст.25 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (а.с. 7).

Не погоджуючись із вказаним рішенням позивачем 26.03.2020 подано скаргу до Державної податкової служби України, якою у свою чергу прийнято рішення про результати розгляду скарги від 29.04.2020 р. № 14859/61990008060106 та скарга позивача залишена без задоволення, а рішення без змін (а.с. 11, 29-31).

Вважаючи рішення податкового органу протиправним та таким, що підлягає скасуванню, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.

Надаючи нормативно-правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 4, 5 статті 45 Бюджетного кодексу України (у редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) податки і збори та інші доходи державного бюджету зараховуються безпосередньо на єдиний казначейський рахунок і не можуть акумулюватися на рахунках органів, що контролюють справляння надходжень бюджету (за винятком установ України, які функціонують за кордоном).

Податки і збори та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими до державного бюджету з дня зарахування на єдиний казначейський рахунок.

Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (у редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 1 вказаного вище Закону, єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Згідно з пунктами 1, 2, 4 частини 2 статті 6 Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» платник єдиного внеску зобов`язаний: 1) своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; 2) вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в порядку, передбаченому законодавством; 4) подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування. У разі надсилання звітності поштою вона вважається поданою в день отримання відділенням поштового зв`язку від платника єдиного внеску поштового відправлення із звітністю.

Пунктом 1 частини 10 статті 9 цього Закону встановлено, що днем сплати єдиного внеску вважається: у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.

У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом (частина 11 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування»).

Відповідно до частини 10, пункту 2 частини 11 статті 25 вказаного Закону на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Як встановлено судом підставою для нарахування штрафу та пені стала несвоєчасна сплата позивачем єдиного соціального внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Так, під час сплати єдиного соціального внеску за липень 2017 року було помилково перераховано кошти на розрахунковий рахунок для сплати єдиного внеску нарахованого на грошове забезпечення, у зв`язку з чим, виникла недоїмка на рахунку для зарахування єдиного внеску нарахованого на суми заробітної плати.

На думку суду, контролюючим органом всупереч вимог статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України не було доведено та надано належних доказів, на підтвердження наявності правових підстав для застосування до позивача штрафних санкцій за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного соціального внеску та нарахування пені, тоді як судом встановлено та підтверджено належними доказами, що єдиний соціальний внесок позивачем було сплачено вчасно та в повному обсязі.

Допущена платником технічна помилка, внаслідок якої кошти помилково були перераховані на розрахунковий рахунок Чернігівської об`єднаної державної податкової інспекції (єдиний соціальний внесок нарахований на грошове забезпечення за липень 2017 року), а не на розрахунковий рахунок Чернігівської об`єднаної державної податкової інспекції (єдиний соціальний внесок нарахований на заробітну плату за липень 2017 року) була виявлена та самостійно виправлена позивачем, шляхом написання заяви про перерахування надміру сплачених коштів та зарахування відповідних сум на правильний рахунок.

Крім того, суд зазначає, що зазначені штрафні санкції застосовуються у разі несплати (неперерахування) або несвоєчасної сплати (несвоєчасного перерахування) єдиного внеску, а не у випадку помилково сплачених сум єдиного внеску на невідповідний рахунок. Здійснення помилки під час перерахування узгодженої суми грошового зобов`язання до державного бюджету має кваліфікуватися як дія, хоча й помилкова. Відтак, дії, які не містять ознак бездіяльності платника податків при сплаті узгодженої суми грошового зобов`язання, не можуть слугувати підставою для застосування штрафів.

Вказана правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 10.04.2020 у справі №821/844/17 та в постанові Верховного Суду від 14.08.2018 у справі №821/1897/17.

Таким чином, позивачем зобов`язання зі сплати єдиного внеску виконані вчасно, у встановлені законодавством терміни для здійснення такої сплати. Помилка при зазначенні невідповідного рахунку, не може слугувати підставою для застосування до позивача штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасне перерахування єдиного соціального внеску.

Щодо допущеної позивачем помилки у Звіті про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування до податкового органу (далі - звіт) за січень 2016 року в пункті 3 розділу II таблиці 4 Нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на суми грошового забезпечення та на суми допомоги у зв`язку з вагітністю та пологами помилково зазначена сума єдиного внеску (4262,50 грн.)

Вказана помилка позивачем виправлена, шляхом коригування у звіті за березень 2020 року в пункті 5 Сума, на яку зменшено єдиний внесок у зв`язку з виправленням помилки, допущеної в попередніх звітних періодах (р.5.1+р.5.2) розділу II Кількість осіб, яким у звітному періоді нараховано допомогу у зв`язку з вагітністю та пологами таблиці 4 Нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на суми грошового забезпечення та на суми допомоги у зв`язку з вагітністю та пологами (а.с. 39-42).

Тобто позивачем помилко зазначено суму єдиного внеску в розмірі 4262,50 грн, яка виправлена шляхом подачі звіту в березні 2020 року. У свою чергу, на думку позивача, що не спростовує відповідач у відзиві на позов, єдиний внесок на суму допомоги у зв`язку з вагітністю та пологами особи рядового чи начальницького складу не може бути нарахованим та сплаченим за рахунок позивача, оскільки відповідно до пункту 2 Пропорцій розподілу єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 26 листопада 2014 р. № 675 сума єдиного внеску, що сплачується з грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу, розподіляється на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Крім того, відповідач у запереченні на відповідь на відзив позивача зазначає, що станом 20.03.2015згідно даних інтегрованої картки платника рахувалась заборгованість в сумі 3872,01 грн, однак жодних доказів існування такої заборгованості відповідачем не надано суду, а згідно розрахунку штрафних санкцій та нарахування пені, що є додатком до рішення №0019955305 від 14.03.2020 розрахунковий період нарахування пені та штрафу розпочинається з січня 2017 року.

Відповідачем належних та допустимих доказів, які б підтверджували правомірність прийняття спірного рішення суду не надано, факт не вчинення позивачем дії по сплаті єдиного внеску відповідно не спростовано.

Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Докази подані позивачем переконують в обґрунтованості позовних вимог.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно із ч. 1 ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовної вимоги щодо визнання протиправним та скасування рішення №0019955305 від 14.03.2020, і як наслідок, задоволення позовних вимог.

Зважаючи на повне задоволення позовних вимог, враховуючи вимоги ст. 139 КАС України, суд дійшов висновку про необхідність стягнення судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області на користь Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області.

Керуючись статтями ст. 19-20, 72-77, 139, 241-246, 250, 255, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області – задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної податкової служби в Чернігівській області №0019955305 від 14.03.2020 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області на користь Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області судовий збір в сумі 2102 (дві тисячі сто дві) грн 00 коп.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Позивач: Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області, вул. Захисників України, 4, м. Чернігів, 14030, код ЄДРПОУ 35194859.

Відповідач: Головне управління Державної податкової служби України у Чернігівській області, вул. Реміснича, 11, м. Чернігів, 14000 код ЄДРПОУ 43143966.

Дата складення повного рішення суду - 21.09.2020.

Суддя Ю. О. Скалозуб