
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 вересня 2020 року Чернігів Справа № 620/2651/20
Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Житняк Л.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Прилуцького відділу поліції Головного управління Національної поліції в Чернігівській області, Головного управління Національної поліції в Чернігівській області про визнання протиправним та скасування наказу,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до Прилуцького відділу поліції Головного управління Національної поліції в Чернігівській області, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати наказ відповідача від 10.06.2020 №114 про притягнення до дисциплінарної відповідальності позивача за порушення вимог п.1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, ч.3 ст.1 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, затвердженого Законом України від 15.03.2018 №2337, п.1, 2, ч.1 ст.18 Закону України «Про Національну поліцію», Присяги поліцейського, «Правил етичної поведінки поліцейських», затверджених наказом МВС України від 09.11.2016 №1179, в частині вчинення дій, які дискримінують звання поліцейського, підривають довіру населення та авторитет Національної поліції України.
В обґрунтування своїх вимог позивачем вказано, що 26.05.2020 йому повідомили, що Прилуцьким відділом поліції Головного управління Національної поліції в Чернігівській області призначено службове розслідування та утворено дисциплінарну комісію. Підставою стала заява ОСОБА_2 , проте, що позивач як працівник Срібнянського відділення поліції Прилуцького відділу поліції ГУНП в Чернігівській області, 29.04.2020 під час перебування заявниці на земельній ділянці по АДРЕСА_1 виражався в її бік нецензурними словами, чим порушив вимоги Закону України «Про Національну поліцію» та етичні норми поведінки поліцейського.
Позивач вважає, що підстав для призначення службового розслідування та утворення дисциплінарної комісії не було, оскільки події відбувалися поза службовий час, а нецензурною лайкою, в бік ОСОБА_2 він не висловлювався, а навпаки чув від неї нецензурну лайку.
Ухвалою судді від 20.07.2020 відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Ухвалою суду від 04.08.2020 залучено до участі у якості другого відповідача Головне управління Національної поліції в Чернігівській області. Також встановлено відповідачам 15-дений строк з дня вручення вказаної ухвали для надання відзиву на позов.
У встановлений ухвалою про відкриття провадження строк, відповідачами подано відзив на позов, в яких останні наголошують на правомірності винесеного наказу, у зв`язку з чим просять відмовити у задоволенні позовних вимог.
Позивачем надано відповідь на відзив, в якій він підтримує свою думку, викладену у позовній заяві та просить задовольнити його вимоги.
Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.
В силу прямої дії ч.2 ст.19 Конституції України орган державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відносини, що виникають щодо організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначено Законом України від 02.07.2015 №580 «Про Національну поліцію» (далі - Закон №580).
Згідно ч.1 ст.60 Закону №580, проходження служби в поліції регулюється Законом України «Про Національну поліцію» та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до ч.1 ст.17 Закону №580 поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.
Основні обов`язки поліцейського визначені ст.18 Закону №580. Відповідно до пунктів 1, 2 частини 1 статті 18 зазначеного закону поліцейський зобов`язаний неухильно дотримуватися положень Конституції У країни, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського та професійно виконувати свої службові обов`язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов`язків, наказів керівництва.
Відповідно до ч.1 ст.19 Закону №580 у разі вчинення протиправних діянь поліцейські несуть кримінальну, адміністративну, цивільно-правову та дисциплінарну відповідальність відповідно до закону.
Частиною 2 ст.19 Закону №580 встановлено, що підстави та порядок притягнення поліцейських до дисциплінарної відповідальності, а також застосування до поліцейських заохочень визначаються Дисциплінарним статутом Національної поліції України, що затверджується законом.
Законом України від 15.03.2018 №2337-УІІІ «Про Дисциплінарний статут Національної поліції України» затверджений Дисциплінарний статут національної поліції України, (далі - Дисциплінарний статут), який визначає сутність службової дисципліни в Національній поліції України, повноваження поліцейських та їхніх керівників з її додержання, види заохочень і дисциплінарних стягнень, а також порядок їх застосування та оскарження.
Відповідно до ст.14 Дисциплінарного статуту службове розслідування - це діяльність із збирання, перевірки та оцінки матеріалів і відомостей про дисциплінарний проступок поліцейського. Службове розслідування проводиться з метою своєчасного, повного та об`єктивного з`ясування всіх обставин вчинення поліцейським дисциплінарного проступку, встановлення причин і умов його вчинення, вини, ступеня тяжкості дисциплінарного проступку, розміру заподіяної шкоди та для підготовки пропозицій щодо усунення причин вчинення дисциплінарних проступків.
Службове розслідування призначається за письмовим наказом керівника, якому надані повноваження із застосування до поліцейського дисциплінарного стягнення.
Як вбачається з змісту позовної заяви позивач свої позовні вимоги щодо протиправності оскаржуваного наказу обґрунтовує тим, що на думку позивача:
були відсутні правові підстави для призначення службового розслідування;
вчинення дій, які мають ознаки дисциплінарного проступку (факт конфліктної ситуації з цивільними особами), в позаслужбовий час не може бути визнано порушенням службової дисципліни;
засідання дисциплінарної комісії 29.05.2020 не було перенесено не зважаючи на подане ним клопотання про перенесення дати засідання дисциплінарної комісії.
Суд зазначає, що підставою для призначення службового розслідування є заяви, скарги та повідомлення громадян, посадових осіб, інших поліцейських, засобів масової інформації (далі - повідомлення), рапорти про вчинення порушення, що мас ознаки дисциплінарного проступку, або безпосереднє виявлення ознак такого проступку посадовою особою поліції, за наявності достатніх даних, що вказують на ознаки дисциплінарного проступку.
Як вбачається з наявних матеріалів, підставою для видання наказу Прилуцького ВП від 18.05.2020 №96 про призначення службового розслідування стала заява гр. ОСОБА_2 про факт грубої поведінки поліцейського Срібнянського ВП Прилуцького ВП ГУНП в Чернігівській області ОСОБА_3 по відношенню до неї.
Наведені вище норми та заява цивільної особи про протиправні дії поліцейського (має ознаки складу дисциплінарно проступку) є безумовною підставою для призначення службового розслідування, що свідчить про безпідставність доводів позивача щодо протиправності призначення службового розслідування.
Відповідно до частин 1, 2 ст.1 Дисциплінарного статуту службова дисципліна - це дотримання поліцейським Конституції і законів України, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, наказів Національної поліції України, нормативно-правових актів Міністерства внутрішніх справ України, Присяги поліцейського, наказів керівників. Службова дисципліна ґрунтується на створенні необхідних організаційних та соціально-економічних умов для чесного, неупередженого і гідного виконання обов`язків поліцейського, повазі до честі і гідності поліцейського, вихованні сумлінного ставлення до виконання обов`язків поліцейського шляхом зваженого застосування методів переконання, заохочення.
Частина 3 ст.1 Дисциплінарного статуту серед іншого зобов`язує поліцейського бути вірним Присязі поліцейського, мужньо і вправно служити народу України поважати права, честь і гідність людини, утримуватися від дій, що перешкоджають іншим поліцейським виконувати їхні обов`язки, а також які підривають авторитет Національної поліції України, утримуватися від висловлювань та дій, що порушують права людини або принижують честь і гідність людини.
Згідно ст.3 Статуту службова дисципліна, крім основних обов`язків поліцейського, визначених ст.18 Закону України «Про Національну поліцію», зобов`язує поліцейського: бути вірним Присязі поліцейського, мужньо і вправно служити народу України; знати закони, інші нормативно-правові акти, що визначають повноваження поліції, а також свої посадові (функціональні) обов`язки; поважати права, честь і гідність людини, надавати допомогу та запобігати вчиненню правопорушень; безумовно виконувати накази керівників, віддані (видані) в межах наданих їм повноважень та відповідно до закону; вживати заходів до негайного усунення причин та умов, що ускладнюють виконання обов`язків поліцейського, та негайно інформувати про це безпосереднього керівника; утримуватися від дій, що перешкоджають іншим поліцейським виконувати їхні обов`язки, а також які підривають авторитет Національної поліції України; утримуватися від висловлювань та дій, що порушують права людини або принижують честь і гідність людини; знати і виконувати заходи безпеки під час несення служби, дотримуватися правил внутрішнього розпорядку; підтримувати рівень своєї підготовки (кваліфікації), необхідний для виконання службових повноважень; берегти службове майно, забезпечувати належний стан зброї та спеціальних засобів; поважати честь і гідність інших поліцейських і працівників поліції, надавати їм допомогу та стримувати їх від вчинення правопорушень; дотримуватися правил носіння однострою та знаків розрізнення; сприяти керівникові в організації дотримання службової дисципліни, інформувати його про виявлені порушення, у тому числі вчинені іншими працівниками поліції; під час несення служби поліцейському заборонено перебувати у стані алкогольного, наркотичного та/або іншого сп`яніння.
Частиною 1 ст.11 Дисциплінарного статуту встановлено, що за порушення службової дисципліни поліцейські незалежно від займаної посади та спеціального звання несуть дисциплінарну відповідальність згідно з цим Статутом.
Відповідно до ч.1 ст.12 Дисциплінарного статуту дисциплінарним проступком визнається протиправна винна дія чи бездіяльність поліцейського, що полягає в порушенні ним службової дисципліни, невиконанні чи неналежному виконанні обов`язків поліцейського або виходить за їх межі, порушенні обмежень та заборон, визначених законодавством для поліцейських, а також у вчиненні дій, що підривають авторитет поліції.
Дисциплінарне стягнення є засобом підтримання службової дисципліни, що застосовується за вчинення дисциплінарного проступку з метою виховання поліцейського, який його вчинив, для безумовного дотримання службової дисципліни, а також з метою запобігання вчиненню нових дисциплінарних проступків.
Дисциплінарне стягнення має індивідуальний характер та не застосовується до поліцейського, вина якого у вчиненні дисциплінарного проступку не встановлена у визначеному порядку або який діяв у стані крайньої необхідності чи необхідної оборони.
Так, до поліцейських можуть застосовуватися такі види дисциплінарних стягнень: зауваження; догана; сувора догана; попередження про неповну службову відповідність; пониження у спеціальному званні на один ступінь; звільнення з посади; звільнення із служби в поліції (ч.1 та ч.2 ст.13 Статуту).
В силу положень ч.1 ст.64 Закону України «Про Національну поліцію» особа, яка вступає на службу в поліції, складає Присягу на вірність Українському народові.
Суд наголошує, що законодавець висуває підвищені вимоги до поліцейського, що пов`язано з особливим статусом Національної поліції, а також спрямованістю діяльності поліції на служіння суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, підтримання публічної безпеки і порядку.
В свою чергу, недотримання поліцейським вищезазначених вимог є дисциплінарним проступком, за вчинення якого до порушника застосовуються заходи дисциплінарного стягнення.
У відповідності до п.1 ч.1 ст.18 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейський зобов`язаний неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, присяги поліцейського.
Абзацами 1,3, 6, 7, 8 та 10 частини 1 розділу II Правил етичної поведінки поліцейських, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 09.11.2016 №1179, визначено, що поліцейський:
повинен неухильно дотримуватися положень Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та І Ірисяги поліцейського,
поважати і не порушувати права та свободи людини, до яких, зокрема, відносяться права: на життя; на повагу до гідності
виявляти повагу до гідності кожної людини, справедливо та неупереджено ставитися до кожного, незважаючи на расову чи національну приналежність, мову, стать, вік, віросповідання, політичні чи інші переконання, майновий стан, соціальне походження чи статус, освіту, місце проживання, сексуальну орієнтацію або іншу ознаку;
поводитися стримано, доброзичливо, відкрито, уважно і ввічливо, викликаючи в населення повагу до поліції і готовність співпрацювати;
контролювати свою поведінку, почуття та емоції, не дозволяючи особистим симпатіям або антипатіям, неприязні, недоброму настрою або дружнім почуттям впливати на прийняття рішень та службову поведінку;
дотримуватися норм ділового мовлення, не допускати використання ненормативної лексики.
Також частиною 3 розділу IV Правил етичної поведінки поліцейських, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 09.11.2016 №1179, визначено, що за будь-яких обставин і відносно будь-якої людини як у робочий, так і в неробочий час поліцейський зобов`язаний дотримуватися норм професійної етики.
Наведені норми прямо зазначають що поліцейський повинен дотримуватися правил поведінки, визначених у тому числі нормами Дисциплінарного статуту, не тільки у службовий час, а і під час відпочинку при обставинах, не пов`язаних з виконанням службових обов`язків.
Таким чином твердження позивача, що конфліктна ситуація, яка мала місце за його участю поза службою, не може бути розцінена як факт порушення ним службової дисципліни не відповідають дійсності та прямо суперечать нормам права, які регулюють порядок проходження служби в органах Національної поліції України.
Водночас, матеріалами службового розслідування повністю підтверджується факт конфліктної ситуації, нетактовної поведінки 29.04.2020 поліцейського ОСОБА_3 по відношенню до цивільної особи (пояснення ОСОБА_2 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 ), що є порушенням норм «Правил етичної поведінки поліцейських», затверджених наказом МВС від 09.11.2016 №1179, та дійсно підриває довіру населення до звання поліцейського та авторитет Національної поліції України.
Твердження позивача про протиправність дій дисциплінарної комісії Прилуцького ВП по не перенесенню дати засідання дисциплінарної комісії у зв`язку з його прохання про таке перенесення повністю спростовуються наявною в матеріалах справи копією клопотання позивача голові дисциплінарної комісії від 27.05.2020, яка жодного прохання про перенесення засідання дисциплінарної комісії 29.05.2020 не містить. Також, матеріали справи містять лист за підписом голови дисциплінарної комісії від 25.05.2020 №6642/124/48/2020, яким ОСОБА_3 запрошено на засідання дисциплінарної комісії, запропоновано надати докази правомірності своїх дій.
Вказаний лист ОСОБА_6 отримав 26.05.2020, тобто за 3 доби до засідання дисциплінарної комісії (29.05.2020), що підтверджується власноручно зробленим записом із зазначенням дати отримання виклику ОСОБА_7 , хоча відповідно до ст.15 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, затвердженого Законом України від 15.03.2018 №2337-VIII, такий виклик надсилається з тим розрахунком, щоб поліцейський мав не менше 2 (двох) діб для прибуття на засідання дисциплінарної комісії.
Таким чином, системно підходячи до розуміння вказаних положень, ОСОБА_6 у події, яка мала місце 29.04.2020 за участі ОСОБА_3 та громадян ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , позивач на думку суду, повинен був поважати права, честь і гідність людини, безумовно виконувати наказ Міністерства внутрішніх справ України від 09.11.2016 №1179 утримуватися від висловлювань та дій, що порушують права людини або принижують честь і гідність людини.
В свою чергу, не виконання вказаних норм наказу засвідчили незнання ОСОБА_7 законів, інших нормативно-правових актів, що визначають повноваження поліції, а як наслідок недотримання їх вимог ОСОБА_8 . Позивач під час спілкування з ОСОБА_2 допустив сварку, а також використання ненормативної лексики, на що вказала ОСОБА_2 та один із свідків, а інший підтвердив факт сварки.
А отже, відповідач в даному випадку, діяв в рамках законодавства та його дії є правомірними, оскільки встановлено порушення поліцейським службової дисципліни, яка полягає у недотриманні положень Закону України «Про Національну поліцію», інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського, відповідно наказ від 10.06.2020 №114 скасуванню не підлягає.
Згідно ч.1 та ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що відповідачем повністю доведено правомірність прийнятого рішення, а тому у позові ОСОБА_1 до Прилуцького відділу поліції Головного управління Національної поліції в Чернігівській області, Головного управління Національної поліції в Чернігівській області про визнання протиправним та скасування наказу належить відмовити.
Керуючись статтями 72-74, 77, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
У позові ОСОБА_1 до Прилуцького відділу поліції Головного управління Національної поліції в Чернігівській області, Головного управління Національної поліції в Чернігівській області про визнання протиправним та скасування наказу - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , код НОМЕР_1 ).
Відповідач -1 Прилуцький відділ поліції Головного управління Національної поліції в Чернігівській області (вул.Котляревського, 66, м.Прилуки, Чернігівська область, 17500)
Відповідач-2 - Головне управління Національної поліції у Чернігівській області (проспект Перемоги,74 м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 40108651).
Повне рішення суду складено 21.09.2020.
Суддя Л.О. Житняк