Рішення № 91689169, 21.09.2020, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.09.2020
Номер справи
620/2182/20
Номер документу
91689169
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 вересня 2020 року Чернігів Справа № 620/2182/20

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зайця О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "ФІНН 9" до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії,

У С Т А Н О В И В:

Приватне підприємство "ФІНН 9" звернулось до суду з адміністративним позовом у якому просить:

визнати протиправними та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових ГУ ДПС у Чернігівській області № 1528143/37887047 від 16.04.2020 року та зобов`язати Державну податкову службу України (Львівська площа, буд.8, м. Київ, 04655, код 43005393) зареєструвати податкову накладну № 902 від 01.09.2019, подану Приватним підприємством «Фіни 9», в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного отримання - 30.09.2019;

визнати протиправними та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових ГУ ДПС у Чернігівській області № 1528142/37887047 від 16.04.2020 року та зобов`язати Державну податкову службу України (Львівська площа, буд.8, м. Київ, 04655, код 43005393) зареєструвати податкову накладну № 910 від 05.09.2019, подану Приватним підприємством «Фіни 9», в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного отримання - 30.09.2019;

визнати протиправними та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових ГУ ДПС у Чернігівській області № 1528145/37887047 від 16.04.2020 року та зобов`язати Державну податкову службу України (Львівська площа, буд.8, м. Київ, 04655, код 43005393) зареєструвати податкову накладну № 930 від 22.09.2019, подану Приватним підприємством «Фіни 9». в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного отримання - 11.10.2019;

визнати протиправними та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових ГУ ДПС у Чернігівській області № 1528144/37887047 від 16.04.2020 року та зобов`язати Державну податкову службу України (Львівська площа, буд.8, м. Київ, 04655, код 43005393) зареєструвати податкову накладну № 935 від 26.09.2019, подану Приватним підприємством «Фіни 9», в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного отримання - 11.10.2019.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що оскаржувані рішення винесені відповідачами не обґрунтовано, безпідставно, без врахування всіх поданих позивачем доказів, в порушення приписів податкового законодавства і порушують його права.

Ухвалою судді відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.

Головне управління Державної податкової служби у Чернігівській області надало відзив на позовну заяву, у якому зазначило, що відповідно до пунктів 5 та 6 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної, позивачу за наслідками моніторингу в автоматизованому режимі зупинено реєстрацію чотирьох податкових накладних, у зв`язку з тим, що ПП «Фіни 9» задіяний у схемах формування та розповсюдження схемного ризикового ПК (обрив ланцюга постачання).

Крім цього, відповідач просив призначити справу до розгляду в порядку загального позовного провадження.

Згідно ст.260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.

У випадку, передбаченому частиною першою статті 259 цього Кодексу, за наслідками розгляду відповідного клопотання позивача суд з урахуванням конкретних обставин справи може:

1) задовольнити клопотання та визначити строк відповідачу для подання заяви із запереченнями щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження; або

2) відмовити в задоволенні клопотання та розглянути справу за правилами загального позовного провадження.

Якщо суд за результатами розгляду клопотання позивача дійде висновку про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, він зазначає про це в ухвалі про відкриття провадження у справі.

Якщо відповідач в установлений судом строк подасть заяву із запереченнями проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, суд залежно від обгрунтованості заперечень відповідача протягом двох днів із дня її надходження до суду постановляє ухвалу про:

1) залишення заяви відповідача без задоволення;

2) розгляд справи за правилами загального позовного провадження та заміну засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням.

Як вбачається з ухвали суду від 22.07.2020 суд дійшов висновку про те, що характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі є незначної складності та не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи, і відповідно призначив справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Подаючи клопотання про розгляд справи в загальному провадженні, Головне управління Державної податкової служби України у Чернігівській області зазначає, що розгляд справи у спрощеному позовному провадженні без виклику сторін порушує його право на судовий розгляд, оскільки значно звужує обсяг прав порівняно з іншими подібними справами, розгляд яких проводиться за правилами загального позовного провадження, а віднесення даної справи до справ незначної складності, може вплинути в майбутньому на обсяг прав щодо оскарження рішення у касаційному порядку, виходячи з наступного.

Частиною 1 ст.12 КАСУ встановлено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). При цьому, виключно за правилами загального позовного провадження розглядаються справи у спорах щодо оскарження рішення суб`єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що перевищує п`ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Як вбачається з предмету спору, дана справа не підпадає під визначення справ, які розглядаються за правилами загального позовного провадження, з огляду на що, віднесення її до справ незначної складності не може вважатися звуженням змісту та обсягу прав позивача, оскільки процесуальним законодавством встановлено окремий порядок розгляду таких спорів.

Враховуючи наведене, у суду наявні всі підставі для відмови у задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи в порядку загального провадження.

Державна податкова служба України відзив на позовну заяву не надала.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, суд вважає позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

ДПС зупинила реєстрацію податкових накладних (ПН) № 902 від 01.09.2019 (квитанція 9224518917 від 30.09.2019), № 910 від 05.09.2019 (квитанція 9224494911 від 30.09.2019), № 930 від 22.09.2019 (квитанція 9238314584 від 11.10.2019), № 935 від 26.09.2019 (квитанція 9238294189 від 11.10.2019) по операції поставки макаронних виробів покупцю ТОВ «СІЛЬПО-ФУД».

Підставою зупинення в квитанціях про реєстрацію вказано: «Відповідно до п.201.16 cm. 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 01.09.2019 № 902, від 05.09.2019 № 910, від 22.09.2019 № 930, від 26.09.2019 № 930 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам п.1.6 п. 1 «Критеріїв ризиковості платника податку». Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних».

10.04.2020 для розблокування вказаних податкових накладних засобами електронного зв`язку позивачем подано форму J1312603 «Повідомлення № 15 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних, реєстрацію яких зупинено. До Повідомлення включено 22 додатки (копії первинних документів на підтвердження реальності поставки) та пояснення стосовно проведеної реалізації, відповідно до яких зазначалось: «По договору 971 Р (13.03.2017) покупцю ТОВ «Сільпо-Фуд» у вересні 2019 були поставлені макаронні вироби. Складено наступні документи: рахунки-фактури, видаткові накладні, товарно-транспортні накладні: СФ-00332 (01.09.19), СФ-00338 (05.09.19), СФ-00362 (22.09.19), СФ-00369 (26.09.19), РН-00332 (01.09.19), РН-00338 (05.09.19), РН-00362 (22.09.19), РН-00369 (26.09.19), ТТН 302тф (31.08.19), 309тф (04.09.19), 336тф (20.09.2019), 344тф (26.09.2019).

Макаронні вироби придбані у ТОВ «Промо-Трейд» по договору 020118-13 (02.01.2018). Для отримання товару постачальнику надані заявки на завантаження 256ф, 263ф, 291ф, 299ф з даними про водія та транспорт, та довіреності 150 (31.08.19), 165 (04.09.19), 168 (20.09.19), 169 (26.09.19). Від постачальника отримано документи: видаткові накладні ПТ-0001405 (31.08.19), ПТ-1437 (04.09.19), ПТ-0001558 (20.09.19), ПТ-0001599 (26.09.19), посвідчення якості на макаронні вироби та рахунки. Постачальнику проведена оплата платіжними дорученнями 1384 (02.09), 1392 (09.09), 1439 (25.09), 1446 (01.10), 2811 (17.09).

Місце вивантаження вказано постачальнику в заявках - Київська обл., Броварський район, с. Квітневе, вул. Гоголівська, 1А. Також в заявках вказані данні про вантажний автомобіль, причіп, водія, дату завантаження, назву вантажу, та його вагу. Завантаження автомобіля проведено зі складу постачальника: м. Чернігів, вул. Володимира Дрозда, 16.

Для доставки укладено договори перевезення: ФІНН-4203 від 04.09.2019 з ПП«Фірма «Голд-Транс». Перевезення виконано тягачем Даф НОМЕР_1 з причепом НОМЕР_2 , які належать ПП «Фірма Голд Транс»; ФІНН-4200 (31.08), 4219 (20.09), 4221 (26.09.2019) з ФОП ОСОБА_1 , якому належать тягач Рено НОМЕР_3 з причепом НОМЕР_4 .

Після виконання доставки перевізники надали акти виконаних робіт та рахунки. Розрахунок з перевізниками проведено.

За результатами розгляду вказаного повідомлення Комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийняла рішення: № 1528142/37887047 від 16.04.2020 по ПН № 910 від 05.09.2019, № 1528143/37887047 від 16.04.2020 по ПН № 902 від 01.09.2019, № 1528144/37887047 від 16.04.2020 по ПН № 935 від 26.09.2019, № 1528145/37887047 від 16.04.2020 по ПН № 930 від 22.09.2019, - про відмову у реєстрації ПН в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН). Підстава відмови: «надання платником податків копій документів, складених із порушення: законодавства».

Зазначені рішення ГУ ДПС у Чернігівській області були оскаржені 04.05.2020 до Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдином реєстрі податкових накладних ДПС України в електронному вигляді з вимогою скасувта рішення комісії регіонального рівня та зареєструвати вказані податкові накладні. До скарг були додано документи та пояснення.

Комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування Єдиному реєстрі податкових накладних ДПС України рішеннями від 06.05.2020: № 17798/37887047/2 на рішення 1528145/37887047 від 16.04.2020 по ПН № 930 від 22.09.2019; № 17799/37887047/2 на рішення 1528142/37887047 від 16.04.2020 по ПН № 910 від 05.09.2019; № 17800/37887047/2 на рішення 1528144/37887047 від 16.04.2020 по ПН № 935 від 26.09.2019; № 17801/37887047/2 на рішення 1528143/37887047 від 16.04.2020 по ПН № 902 від 01.09.2019; - залишила скарги без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін. Підставою вказує:

ненадання платником податків копій договорів, зокрема, зовнішньоекономічних контрактів з додатками до них;

ненадання платником податків копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи) у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних;

ненадання платником податків копій розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Правовідносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема: визначають вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулює Податковий кодекс України.

У розумінні підпунктів 14.1.60 пункту 14 статті 14 Податкового кодексу України (у редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин), Єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Таким органом центральної виконавчої влади, відповідно до положень Постанови Кабінету Міністрів України від 21 травня 2014 року № 236 «Про Державну фіскальну службу України», є Державна фіскальна служба України.

Згідно з підпунктами «а», «б» пункту 185.1 статті 185 ПК України, об`єктом оподаткування є операції платників податку з: постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об`єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об`єкта фінансового лізингу в користування лізингротримувачу/орендарю; постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.

Датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг, згідно приписів норми пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України, вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 Податкового кодексу України).

Пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена тії зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Згідно із п. 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація податкової накладної І розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

У відповідності до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246 «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» (далі - Порядок № 1246), податкова накладна - це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно з пунктом 12 Порядку № 1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату, (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200 1.3 і 200 1.9 статті 200 1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації І зупинення реєстрації І відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України Про електронний цифровий підпис, Про електронні документи та електронний документообіг та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

За результатами перевірок, визначених п. 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (пункт 13 Порядку № 1246).

Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 117 було затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок зупинення реєстрації 117).

Відповідно до п.п. 5-7 Порядку зупинення реєстрації 117, податкова накладна / розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку.

У разі, коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну / розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.

У разі коли за результатами моніторингу податкова накладна / розрахунок коригування відповідають критеріям ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної / розрахунку коригування, складених платником податку, який має позитивну податкову історію платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.

Згідно п. 10 Порядку зупинення реєстрації 117, Критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, визначає ДФС та надсилає на погодження Мінфіну в електронній формі через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади.

ДФС оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті погоджені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.

Відповідно до п. 12, 13 Порядку зупинення реєстрації 117, у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складання податкової накладної / розрахунку коригування;

2) порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕДІ послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена;

3) критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

4) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної І розрахунку коригування в Реєстрі.

Пунктом 14 Порядку зупинення реєстрації 117 встановлено перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе:

- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

- первинні документи щодо постачання/при дбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні;

- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

Відповідно до п.15 Порядку зупинення реєстрації 117, Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного у податковій накладній / розрахунку коригування.

Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складені на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображені однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з УКТЗЕД або кодами послуг згідне з Державним класифікатором продукції та послуг).

Згідно п. 16 Порядку зупинення реєстрації 117, Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку подає до ДФС в електронній формі засобами електронного зв`язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Згідно із п. 18-21 Порядку зупинення реєстрації 117, письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 15 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.

Комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС).

Зазначені комісії приймають рішення про:

- реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі;

- відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

Підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в,- реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є:

- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено;

- ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку;

- надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.

ДФС України визначено Критерії ризиковості платника податку та погоджено їх з Мінфіном України, про що свідчить інформація на офіційному веб-сайті ДФС України від 13.11.2018 (Критерії ризиковості платника податку та критерії ризиковості здійснення операцій (з урахуванням внесених змін, погоджених Міністерством фінансів згідно листа від 31.10.2018 № 26010-06-05/28170), перелік показників та коефіцієнтів, що визначають позитивну податкову історію платника податку(погоджений Міністерством фінансів згідно листа від 22.03.2018 № 26010-06-10/7849), визначені у відповідності до вимог пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2018 № 117, ( http://sfs.gov.ua/baneryi/zupinennya-reestratsii-pn/357077.html))

Згідно із п. 1.6 цих Критеріїв, комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС можуть, розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків, а саме:

- платник податку зареєстрований (перереєстрований) за адресою, що знаходиться на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях і тимчасово окупованій території, в розумінні Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»;

- платник податку зареєстрований платником ПДВ менше трьох місяців;

- платник податку - юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах Державної казначейської служби України (крім бюджетних установ);

- платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб`єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років;

- платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України;

- платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України (далі - Кодекс);

- наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником.

Отже, з наведених норм вбачається, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків.

Як вбачається зі змісту квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 12 серпня 2019 року (надалі- Квитанція), контролюючим органом було сформовано висновки, що ПН/РК відповідає вимогам пп. 1.6 п. 1 «Критеріїв ризиковості платника податку».

При цьому відповідачем не наведено жодного посилання на конкретний критерій, визначений у пункті 1.6.

Водночас, у вищевказаній Квитанції фіскальним органом запропоновано платнику податків «надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».

Однак, фіскальним органом, не вказано у Квитанції конкретного переліку документів, які на думку контролюючого органу необхідно надати.

10.04.2019 позивачем подано до відповідача «Повідомлення № 15 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено.

Відповідно до Повідомлення, позивач надав пояснення стосовно проведеної реалізації для розблокування податкових накладних - копія якого додається до позовної заяви.

До вищевказаного Повідомлення позивачем додані документи щодо підтвердження реальності вчинення господарської операції, по яким виписано податкові накладні, зокрема, по 22 додатки по кожній з заблокованих накладних, копії первинних документів на підтвердженш реальності поставки, а саме: договору поставки № 971р від 13.03.2017, додаткової угоди до договору № 971Р від 13.03.2017, рахунків-фактури № СФ-00332 від 1 вересня 2019 р., № СФ-00338 від 5 вересня 2019 р., № РН-00362 від 22 вересня 2019 р., № РН-00369 від 26 вересня 2019 р., видаткових накладних № РН-00332 від 1 вересня 2019 р., № РН-00338 від 5 вересня 2019 р., РН-00362 від 22 вересня 2019 р., № СФ-00369 від 26 вересня 2019 р., товарно-транспортних накладних № 302тф від 31 серпня 2019 р., № 309тф від 4 вересня 2019 р., № 336тф від 20 вересня 2019 р., № 344тф від 26 вересня 2019 р., витягу з банківської виписки з 01.09.2019-30.09.2019 Сільпо Фуд, договору №020118-13 від 02.01.2019 Промо трейд, платіжних доручень № 1384 від 02.09.2019, № 1392 від 09.09.2019, № 1439 від 25.09.2019, № 1446 від 01.10.2019, № 2811 від 17.09.2019, рахунків - фактура № ПТ-0001223 від 31 серпня 2019 р., № ПТ-0001234 від 4 вересня 2019 р., № ПТ-0001356 від 20 вересня 2019 р., № ПТ-0001391 від 26 вересня 2019 р., довіреностей № 150 від 31 серпня 2019 р., № 165 від 4 вересня 2019 р., № 168 від 20 вересня 2019 р., № 169 від 26 вересня 2019 р., заявок № 256 ТФ, № 263ф, № 291ф, 299ф, видаткових накладних: № ПТ-0001405 від 31 серпня 2019 р., № ПТ-0001437 від 4 вересня 2019 р., № ПТ-0001558 від 2 вересня 2019 р., № ПТ-0001599 від 26 вересня 2019 р., посвідчення якості № 010/4, № 011/2, № 011/2, № 011/3, № 011/3, № 011/4, договорів на перевезення від 31.08.2019, від 04.09.2019, від 20.09.2019, від 26.09.2019, рахунків-фактура на перевезення № 01-ф від 01.09.2019, № 5165 від 05.09.2019, № 04-ф від 23.09.2019, № 05-ф від 26.09.2019, актів прийому - здачі виконаних робіт, наданих послуг на перевезення № 01-ф від 01 вересня 2019 р., № 5165 від 05 вересня 2019 р., № 04-ф від 23.09.2019, № 05-ф від 26.09.2019, платіжних доручень за перевезення № 1450 від 01.10.2019, № 1394 від 10.09.2019, № 1434 від 24.04.2019, № 1415 від 17.09.2019„ посвідчення водія ОСОБА_1 та свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів РЕНО НОМЕР_3 від 11.01.2018 та напівпричепу, свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів ДАФ НОМЕР_1 , НОМЕР_2 28.04.2016, листа від 29.04.2020 щодо виробництва продукції, журнал- ордер 361 Сільпо 09.2019, журнал-ордер 631 Промо 09.2019.

Однак, Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, незважаючи на вищевказане повідомлення позивача та додані до нього документи, які підтверджують факти, викладені у повідомленні, 16.04.2020 прийнято вищезгадані оскаржувані рішення про відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Рішення).

Водночас, з детального аналізу прийнятих Комісією Рішень вбачається, що вони не містить конкретної інформації щодо причин та підстав для його прийняття, а лише містять загальну фразу про те, що підставою їх прийняття є: «надання платником податків копій документів, складених із порушенням законодавства». Натомість, у Рішеннях не вказано, які саме документи, надані позивачем, складені із порушенням законодавства, а тому відповідачем не дотримано вимог Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та не уведено конкретної підстави для відмови в реєстрації податкової накладної, поданої позивачем до реєстрації.

Таким чином, оскаржувані рішення є не обґрунтованими, оскільки платником податків надано всі необхідні документи, які засвідчують факт здійснення господарської операцій за податковою накладною, у реєстрації якої відмовлено.

При цьому, слід зазначити, що факт зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування у ЄРПН не спростовує ні факту здійснення платником податків господарської операції, ні факту наявності дати виникнення саме першої події (постачання товарів/послуг, або отримання коштів), що підтверджується первинними документами, на підставі яких складаються податкові накладні/розрахунки коригування.

З огляду на зазначене, зважаючи на наявність у позивача передбачених чинним законодавством України документів, які свідчать про реальність проведення та оплати господарських операцій між позивачем та його контрагентами та на те, що такі документи були надані позивачем контролюючому органу, останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації вищевказаних податкових накладних.

Стосовно позовної вимоги про зобов`язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкові накладні, слід зазначити таке.

Відповідно до п. 28 Порядку зупинення реєстрації 117, Податкова накладна/ розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:

- прийнято та набрало чинності рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі;

- набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі;

- протягом п`яти робочих днів не прийнято та/або не зареєстровано в окремому Реєстрі податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних І розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданих податкової накладної 7 розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, становить менше 30 млн. гривень;

- протягом семи робочих днів не прийнято та/або не зареєстровано в окремому Реєстрі податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданих податкової накладної / розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, становить більше 30 млн. гривень включно.

Відповідно до п. 19 Порядку № 1246, Податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:

- прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

- набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення);

- неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Приписами пункту 20 Порядку № 1246 передбачено, що у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

В даному випадку, зобов`язання відповідача зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подані позивачем податкові накладні є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, та належним способом захисту порушеного права.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При вказаних обставинах суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірність та обґрунтованість своїх дій та рішення з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, позов підлягає задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових ГУ ДПС у Чернігівській області № 1528143/37887047 від 16.04.2020 та зобов`язати Державну податкову службу України (Львівська площа, буд.8, м. Київ, 04655, код 43005393) зареєструвати податкову накладну № 902 від 01.09.2019, подану Приватним підприємством «Фіни 9», в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного отримання - 30.09.2019.

Визнати протиправними та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових ГУ ДПС у Чернігівській області № 1528142/37887047 від 16.04.2020 та зобов`язати Державну податкову службу України (Львівська площа, буд.8, м. Київ, 04655, код 43005393) зареєструвати податкову накладну № 910 від 05.09.2019, подану Приватним підприємством «Фіни 9», в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного отримання - 30.09.2019.

Визнати протиправними та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових ГУ ДПС у Чернігівській області № 1528145/37887047 від 16.04.2020 та зобов`язати Державну податкову службу України (Львівська площа, буд.8, м. Київ, 04655, код 43005393) зареєструвати податкову накладну № 930 від 22.09.2019, подану Приватним підприємством «Фіни 9». в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного отримання - 11.10.2019.

Визнати протиправними та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових ГУ ДПС у Чернігівській області № 1528144/37887047 від 16.04.2020 та зобов`язати Державну податкову службу України (Львівська площа, буд.8, м. Київ, 04655, код 43005393) зареєструвати податкову накладну № 935 від 26.09.2019, подану Приватним підприємством «Фіни 9», в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного отримання - 11.10.2019.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області на користь Приватного підприємства "ФІНН 9" судовий збір у сумі 4204,00 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України на користь Приватного підприємства "ФІНН 9" судовий збір у сумі 4204,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Повний текст рішення виготовлено 21 вересня 2020 року.

Суддя О.В. Заяць