Рішення № 91687765, 22.09.2020, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.09.2020
Номер справи
400/2369/20
Номер документу
91687765
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ТЕРИТОРІАЛЬНИЙ ЦЕНТР КОМПЛЕКТУВАННЯ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПІДТРИМКИ
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 вересня 2020 р. № 400/2369/20 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі Фульги А.П.розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1

до відповідача:Миколаївського обласного військового комісаріату, вул. Спаська, 33, м.Миколаїв,54030

про:визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправною бездіяльність Миколаївського обласного військового комісаріату щодо відмови провести перерахунок та виплатити індексації грошового забезпечення за час проходження військової служби у Збройних Силах України у Миколаївському районному військовому комісаріаті Миколаївської області в період з 01.01.2016 по 28.02.2018 року; зобов`язати Миколаївський обласний військовий комісаріат провести позивачу перерахунок та виплатити: індексацію грошового забезпечення за час проходження військової служби у Збройних Силах України у Миколаївському районному військовому комісаріаті Миколаївської області в період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року; зобов`язати Миколаївський обласний військовий комісаріат при проведенні позивачу перерахунку та виплати індексації грошового забезпечення за час проходження військової служби у Збройних Силах України у Миколаївському районному військовому комісаріаті Миколаївської області в період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року, врахувати базовий місяць з моменту призначення на посаду начальника відділення військового обліку та бронювання сержантів і солдат запасу Миколаївського районного військового комісаріату Миколаївської області та встановлення посадового окладу 10.09.2015 року.

В обгрунтування своїх позовних вимог позивач вказує на те, що при звільненні з військової служби 22.10.18 відповідачем в порушення вимог Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та п. 2 Порядку проведення індексації грошових доходів громадян, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 року № 1078 йому не була нарахована та виплачена індексація грошового забезпечення за період проходження військової служби з 01.01.2016 по 28.02.2018року, позивач вказує оскільки під час проходження служби у період з 01.01.2016 по 28.02.2018 його оклад за посадою був незмінний, базовий місяць нарахування індексації повинен бути вересень 2015 року. В зв`язку із цим, позивач звернувся до суду.

Відповідач позов не визнав, просив відмовити в задоволенні позову. Обгрунтовуючи свою позицію, відповідач зазначив у письмовому відзиві, що посилання позивача на роз`яснення Міністерства соціальної політики України від 08.08.2017 за вих. №78/0/66-17 в частині "зміна розміру доплат, надбавок та премій не впливає на початок обчислення

індексу споживчих цін при нарахуванні індексації, якщо не підвищується посадовий оклад" є безпідставним, оскільки позивачем оскаржується період з 01.01.16 по 28.02.2018 з врахуванням базового місяця - вересня 2015, а зазначене роз`яснення було видано лише 08.08.2017, тому слід застосовувати наказ МОУ №44 від 27.01.2016, відповідно до якого відбулось збільшення щомісячної премії саме з січня 2016 і тому Миколаївським обласним військовим комісаріатом було застосовано базовий місяць - січень 2016. Відповідно до листів Міністерства соціальної політики України від 09.06.2016 №252/10/136-16, від 04.07.2017 №220/5140 проведення індексації грошових доходів, зокрема, грошового забезпечення військовослужбовців, здійснюється у межах коштів, передбачених на ці цілі.

При цьому, Порядок №1078 не передбачає механізм нарахування та виплати індексації за попередні періоди.

Суд розглянув справу 22.09.2020 року, відповідно до вимог ст.262 КАС України, в порядку письмового провадження, на підставі матеріалів справи.

Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 у період з 1993 року по 22.10.2018 року проходив військову службу у Збройних Силах України.

Наказом командувача військ Оперативного командування «Південь» (по особовому складу) №294 від 10.10.2018 позивача звільнено з військової служби у запас відповідно до п. "й" (які уклали контракт на строк до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію та вислужили не менше 24 місяців військової служби за контрактом, якщо вони не висловили бажання продовжувати військову службу під час особливого періоду) ч. 5 ст. 26 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу". Відповідно до наказу військового комісара Миколаївського районного військового комісаріату від 22.10.2018 № 85 позивач виключений зі списків особового складу військкомату та всіх видів забезпечення.

У зв`язку з невиплатою індексації період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року, позивач звернувся до Миколаївського окружного адміністративного суду з позовом про визнання протиправною бездіяльність та стягнення невиплаченої індексації грошового забезпечення.

В лютому 2020 році позивач звернувся до відповідача із запитом, в якому просив надати інформацію щодо підстав не нарахування та не виплати індексації грошового забезпечення в період проходження військової служби з 01.01.2016 по 28.02.2018 року та просив надати інформацію про виплату індексації грошового забезпечення за період проходження військової служби з серпня 2015 року по 22.10.2018 року, довідку про фактичне отримання грошового забезпечення за період з 2015 року по 22.10.2018 року з урахуванням усіх складових та індексації грошового забезпечення.

З наданої відповіді №4/1189 від 19.02.2020 відповідач підтвердив не нарахування та невиплату позивачу індексації грошового забезпечення за період проходження військової служби з 01.01.2016 по 28.02.2018 року. Зазначив, що індексація грошового забезпечення не виплачувалась у зв`язку з тим, що кошти на дану виплату не були передбачені кошторисом Міністерства оборони.

На переконання позивача, оскільки під час проходження служби у період з вересня 2015 по 28.02.2018 його оклад за посадою був незмінний, базовий місяць нарахування індексації повинен бути вересень 2015 року, а не січень 2016.

При цьому, Військовий комісаріат під час здійснення нарахування індексації повинен керуватись роз`ясненням Міністерства соціальної політики України від 08.08.2017 №78/о/66-17, де зазначено, що зміна розміру доплат, надбавок та премій не впливає на початок обчислення індексу споживчих цін при нарахуванні індексації, якщо не підвищується посадовий оклад.

Відповідно до статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" (далі - Закон) індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).

Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв`язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (ст. 4 Закону).

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, згідно з п. 4 якого, індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Оплата праці (грошове забезпечення) індексується у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків. Приклад обчислення суми індексації грошових доходів громадян наведений у Додатку № 2 вищевказаного Порядку ( в редакції на час виникнення спірних правовідносин).

Із довідки Військового комісаріату слідує, що посадовий оклад позивача у період з з вересня 2015 року по березень 2018 не збільшувався та становив 1060,00 грн.

Підвищення заробітної плати у ці періоди відбувалось за рахунок підвищення премії та інших надбавок.

З урахуванням наведеного, суд вважає, що відповідач при обрахуванні індексації грошового забезпечення повинен керуватися та діяти відповідно до Закону України "Про індексації грошових доходів населення", який має вищу юридичну силу, ніж роз`яснення Міністерства соціальної політики України чи інші накази та роз`яснення Міністерства оборони України.

В силу приписів статті 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Статтею 2 Закону передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема: оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Відповідно до частин 3-5 статті 4 Закону, обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв`язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Положеннями пункту 5 Порядку №1078 визначено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.

З огляду на пункт 5 Порядку № 1078 на підприємства, установи, організації незалежно від форм власності покладається обов`язок проводити індексацію заробітної плати (грошового забезпечення) у разі перевищення величини індексу споживчих цін встановленого порогу індексації, при цьому базовим місяцем при обчисленні індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації слід вважати підвищення грошового забезпечення за рахунок зростання його складових, які не мають разового характеру.

Слід зважати на те, що базовим вважається місяць прийняття на роботу або місяць підвищення заробітної плати. Індекс споживчих цін наростаючим підсумком починає розраховуватися у місяці, наступному за базовим (крім місяця прийняття на роботу).

Відтак, оскільки з вересня 2015 року - березень 2018 посадовий оклад позивача не змінювався, то саме 10.09.2015 року слід вважати базовим місяцем при обчисленні індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації позивачу.

Складові заробітної плати, завдяки яких протягом цього періоду підвищувалось грошове забезпечення позивача (премії, надбавки, доплати) не мають постійного характеру, а їх величина є змінною.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Позивач звільнений від сплати судового збору.

Доказів понесення інших судових витрат, позивачем не надано.

На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 257-262 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до Миколаївського обласного військового комісаріату (вул. Спаська, 33, м.Миколаїв, 54030 код ЄДРПОУ 08299180) задовольнити повністю.

2. Визнати протиправною бездіяльність Миколаївського обласного військового комісаріату щодо відмови провести ОСОБА_1 перерахунок та виплатити індексації грошового забезпечення за час проходження військової служби у Збройних Силах України у Миколаївському районному військовому комісаріаті Миколаївської області в період з 01.01.2016 по 28.02.2018 року;

3.Зобов`язати Миколаївський обласний військовий комісаріат (вул.Спаська,33, м. Миколаїв,54001, код ЄДРПОУ 08299180) провести ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) перерахунок та виплатити: індексацію грошового забезпечення за час проходження військової служби у Збройних Силах України у Миколаївському районному військовому комісаріаті Миколаївської області в період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року;

4.Зобов`язати Миколаївський обласний військовий комісаріат (вул.Спаська,33, м. Миколаїв, 54001, код ЄДРПОУ 08299180) при проведенні ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) перерахунку та виплати індексації грошового забезпечення за час проходження військової служби у Збройних Силах України у Миколаївському районному військовому комісаріаті Миколаївської області в період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року, врахувати базовий місяць з моменту призначення на посаду начальника відділення військового обліку та бронювання сержантів і солдат запасу Миколаївського районного військового комісаріату Миколаївської області та встановлення посадового окладу 10.09.2015 року.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя А. П. Фульга