Рішення № 91687703, 14.09.2020, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.09.2020
Номер справи
1.380.2019.006611
Номер документу
91687703
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1.380.2019.006611

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 вересня 2020 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Карп`як О.О., секретар судового засідання Лубоцька Н.І., за участю: представника позивачів - Ширкова В.В., представника відповідача - Іванейко Я.Я., розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові справу за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправною відмови, зобов`язання вчинити дії,-

в с т а н о в и в:

До суду надійшла позовна заява Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Львівській області (79003, м. Львів, вул. Cтрийська, 35) про визнання протиправною відмови, зобов`язання вчинити дії, в якій просить суд:

- визнати протиправною відмову Головного управління ДПС у Львівській області в списанні безнадійного податкового боргу в сумі 361 960, 22 грн. який був нарахований відповідачем на борг минулих років, а саме 2006 року та обліковується згідно інтегрованих карток платника податків ІС «Податковий борг» за ОСОБА_1 і складається: - з нарахованої пені на декларацію № 0002151710 від 18.12.2006 року в сумі 182 704,94 грн.; - з нарахованої пені на податкове повідомлення-рішення (форма «Р») № 0007591710 від 18.12.2006 року в сумі 84 903,04 грн.;- з нарахованої пені на податкове повідомлення-рішення (форма «Р») № 0007591710 від 18.12.2006 року в сумі 94 352,24 грн. та зобов`язати відповідача здійснити таке списання;

- зобов`язати Відповідача звільнити все майно ОСОБА_1 з-під податкової застави та виключити про це відомості з відповідних державних реєстрів, згідно пп. 93.1.2 п. 93.1, п. 93.2 ст. 93 Податкового кодексу України .

Ухвалою суду від 11 грудня 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 10 лютого 2020 року, занесеною до протоколу судового засідання, закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

Ухвалою суду від 24 червня 2020 року у задоволенні клопотання позивача про заміну первинного позивача на належного відмовлено.

Протокольною ухвалою суду від 24 червня 2020 року залучено до участі у справі другого позивача ОСОБА_1 .

Позиція позивача:

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 23 серпня 2019 року ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області зі заявою про зняття з обліку трактора колісного ХТЗ-17021, реєстраційний номер НОМЕР_1 , який належить їй на підставі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2 . Однак, позивачу було відмовлено, оскільки згідно Витягу з Державного реєстру обтяжень рухомого майна № 61529625 за фізичною особою ОСОБА_1 зареєстровано публічне обтяження у вигляді податкової застави. Обтяження було зареєстровано за поданням Головного управління ДФС у Львівській області реєстратором Фітель С.С. 12.11.2018 року № 17161549 згідно ст. ст. 88, 89 Податкового кодексу України на майно, згідно акту опису майна № 38232/10/13-01-52-17-10 від 08.11.2018 року. В подальшому позивачем було встановлено, що згідно інтегрованих карток платника ІС «Податковий блок» за ОСОБА_1 обліковується пеня по ПДФО у розмірі 361 960,22 грн. Дана пеня була нарахована на борг минулих періодів, зокрема: нараховано пеню на декларацію № 0002151710 від 18.12.2006 року в сумі 182 704,94 грн.; нараховано пеню на податкове повідомлення - рішення (форма «Р») № 0007591710 від 18.12.2006 року в сумі 84 903,04 грн.; нараховано пеню на податкове повідомлення - рішення (форма «Р») № 0007591710 від 18.12.2006 року в сумі 94 352,24 грн. У відповідності до ст. 88, 89 Податкового кодексу України складено акт опису майна від 08.11.2018 року № 38232/10/13-01-52-17-10 (рішення про опис майна у податкову заставу від 07.11.2018 року № 38086/10/13-01-52-17-10).

Позивач вважає, що у відповідача не було підстав для внесення відомостей, що за ОСОБА_1 обліковується пеня по податку на доходи фізичних осіб у розмірі 361 960,22 грн. за борг минулих періодів. З метою врегулювання спору у досудовому порядку, шляхом списання суми безнадійного податкового боргу стосовно якого минув строк позовної давності, позивачем 15 жовтня 2019 року було надіслано заяву про списання безнадійного податкового боргу у вигляді пені за несвоєчасну сплату податку на доходи фізичних осіб на суму 361 960,22 грн. згідно приписів ст. 101, 102 Податкового кодексу України та Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України № 577 від 10.10.2013 року. Однак, відповідач відмовив у списанні такого боргу, чим порушив, на думку позивача, приписи ст. 101.1, 101.2.3, 101.5 статті 101, пункту 102.1 статті 102 Податкового кодексу України. Зазначає, що відповідачем не було вжито до позивача жодних заходів на стягнення такого податкового боргу протягом 1095 днів (до 18.02.2010 року), а тому такий борг підлягає списанню контролюючим органом.

Також зазначає, що відповідач не надав доказів вручення ОСОБА_1 чи її законному представнику податкових повідомлень - рішень про нарахування пені або доказів надіслання таких документів. Тому відповідачем не доведено наявності податкового боргу у позивачів.

Позивач вважає, що відповідач, відмовляючи у списанні безнадійного боргу, порушив приписи п.101.1, 101.2.3, 101.5 ст.101, п.102.1 ст.102 ПК України, п.3 пп.2.1, п.3.1, абз.4 п.3.2., п.4.2 Порядку списання безнадійного податкового боргу платника податків, затвердженого Наказом МДЗ України №577 від 10.10.2013, а тому відмова відповідача у списанні безнадійного податкового боргу є протиправною. В силу пп.93.1.2 п.93.1 ст.93 ПК України майно платника податків звільняється з податкової застави з дня визнання податкового боргу безнадійним.

Позивачем подано відповідь на відзиву. Вказує, що у відзиві зазначено, що підставою для відмови у списанні безнадійного боргу є так обставина, що контролюючі органи щокварталу протягом 20 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку, передбаченого для подання податкової декларації за звітний квартал здійснюють списання безнадійного боргу. Тому , у зв`язку з вищевикладеним наступне засідання робочої групи з питань списання податкового боргу відбудеться першому кварталі 2020 року. Позивач вказує, що для контролюючого органу в липні 2020 року перший квартал 2020 року ще не настав. Вважає, що контролюючий орган самоусунувся від вирішення питання списання безнадійного боргу і скерував позивача з вирішенням даного питання до Львівського окружного адміністративного суду , про що вказано в листі №14630/10/55.08-16 від 04.12.2019 року та листі від 08.07.2020 року.

Представник позивачів в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив їх задоволити.

Заперечення відповідача:

Представник відповідача у встановлений судом строк надав відзив на позов (вх. № 2499 від 23.01.2019 року), в якому із позовними вимогами не погодився з огляду на наступне. Як вбачається з інтегрованої картки платника податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами станом на 31.12.2018 року обліковується сума недоїмки в розмірі 361 960,22 грн. Спірну заборгованість позивача у розмірі 361 960,22 грн. становить пеня нарахована контролюючим органом на: декларацію від 18.12.2016 року у розмірі 182 704,94 грн.; податкове повідомлення-рішення від 18.12.2016 року № 0000011720 у розмірі 84 903,04 грн.; податкове повідомлення-рішення від 18.12.2016 року № 0007591710 у розмірі 94 352,24 грн. Відповідно до ст. 14.1.175 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом. Згідно зі ст. 129 Податкового кодексу України нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми грошового зобов`язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов`язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження); при нарахуванні суми податкового зобов`язання, визначеного контролюючим органом у випадках, не пов`язаних з проведенням податкових перевірок, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов`язання (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження); при нарахуванні суми податкового зобов`язання, визначеного платником податків або податковим агентом, у тому числі у разі внесення змін до податкової звітності внаслідок самостійного виявлення платником податків помилок відповідно до статті 50 цього Кодексу, - після спливу 90 календарних днів (270 календарних днів у разі здійснення платником податків самостійного коригування відповідно до підпункту 39.5.4 пункту 39.5 статті 39 цього Кодексу), наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов`язання. Нарахування пені закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов`язань. Як вбачається із долученого контролюючим органом розрахунку недоїмки по пені та інтегрованої картки платника податку за 2010 рік, така нараховувалась у день сплати грошового вищевказаного зобов`язання - 12.02.2010 року. Просив у задоволенні позову відмовити.

Представник відповідача в судовому засіданні у задоволенні позовних вимог просила відмовити.

Суд, заслухавши вступне слово учасників справи, з`ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.

Згідно Витягу з Державного реєстру обтяжень рухомого майна № 61529625 від 23.08.2019 за фізичною особою ОСОБА_1 зареєстровано публічне обтяження у вигляді податкової застави. Обтяження було зареєстровано за поданням Головного управління ДФС у Львівській області реєстратором Фітель С.С. 12.11.2018 року № 17161549 згідно ст. ст. 88, 89 Податкового кодексу України на майно, згідно акту опису майна № 38232/10/13-01-52-17-10 від 08.11.2018 року.

З листа від 25.09.2019 №3112/10/10.2-09 позивачу стало відомо, що згідно інтегрованих карток платника ІС «Податковий блок» за ОСОБА_1 обліковується пеня по ПДФО у розмірі 361 960,22 грн. Дана пеня була нарахована на борг минулих періодів, зокрема: - нараховано пеню на декларацію № 0002151710 від 18.12.2006 року в сумі 182 704,94 грн.; - нараховано пеню на податкове повідомлення - рішення (форма «Р») № 0007591710 від 18.12.2006 року в сумі 84 903,04 грн.; - нараховано пеню на податкове повідомлення - рішення (форма «Р») № 0007591710 від 18.12.2006 року в сумі 94 352,24 грн. Згідно даних інтегрованої картки платника податків ОСОБА_1 , вказана пеня нарахована 12.02.2020 року.

07.11.2018 заступником начальника ГУ ДФС у Львівській області відповідно до ст.89 розділу ІІ ПК України прийнято рішення про опис майна в податкову заставу №38086/10/13-01-52-17-10, що перебуває у власності платника податків ОСОБА_1 .

У відповідності до ст. 88, 89 Податкового кодексу України відповідачем було складено акт опису майна від 08.11.2018 року № 38232/10/13-01-52-17-10 (рішення про опис майна у податкову заставу від 07.11.2018 року № 38086/10/13-01-52-17-10).

З метою врегулювання спору у досудовому порядку, шляхом списання суми безнадійного податкового боргу стосовно якого минув строк позовної давності, позивачем 15 жовтня 2019 року (зареєстровано 25.11.2019 року № 39525/10) було надіслано відповідачу заяву про списання безнадійного податкового боргу у вигляді пені за несвоєчасну сплату податку на доходи фізичних осіб на суму 361 960,22 грн. згідно приписів ст. 101, 102 Податкового кодексу України та Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України № 577 від 10.10.2013 року.

Листом № 14630/10/55.08-16 від 04.12.2019 року Головне управління ДПС у Львівській області повідомило ОСОБА_1 про відмову у списанні безнадійного податкового боргу, стосовно якого минув термін позовної давності 1095 днів на засіданні робочої групи з питань списання безнадійного боргу та роз`яснено право на звернення до суду.

Згідно витягу з протоколу від 28.11.2019 №1 засідання робочої групи з питань списання безнадійного боргу стосовно якого минув термін позовної давності 1095 днів ГУ ДПС у Львівській області, не погоджено списання безнадійного податкового боргу ФОП ОСОБА_1 . Підстав прийняття такого рішення не вказано.

При вирішенні спору по суті суд виходив з наступного.

У відповідності до підп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом. Згідно із пп. 14.1.11 статті 14 Податкового кодексу України безнадійна заборгованість - заборгованість, що відповідає одній з таких ознак;

а) заборгованість за зобов`язаннями, щодо яких минув строк позовної давності;

б) прострочена заборгованість померлої фізичної особи, за відсутності у неї спадкового майна, на яке може бути звернено стягнення;

в) прострочена заборгованість осіб, які у судовому порядку визнані безвісно відсутніми, оголошені померлими;

ґ) прострочена понад 180 днів заборгованість особи, розмір сукупних вимог кредитора за якою не перевищує мінімально встановленого законодавством розміру безспірних вимог кредитора для порушення провадження у справі про банкрутство, а для фізичних осіб - заборгованість, що не перевищує 25 відсотків мінімальної заробітної плати (у розрахунку на рік), встановленої на 1 січня звітного податкового року (у разі відсутності законодавчо затвердженої процедури банкрутства фізичних осіб);

д) актив у вигляді корпоративних прав або не боргових цінних паперів, емітента яких визнано банкрутом або припинено як юридичну особу у зв`язку з його ліквідацією;

е) сума залишкового призового фонду лотереї станом на 31 грудня кожного року;

є) прострочена заборгованість фізичної або юридичної особи, не погашена внаслідок недостатності майна зазначеної особи, за умови, що дії щодо примусового стягнення майна боржника не призвели до повного погашення заборгованості;

ж) заборгованість, стягнення якої стало неможливим у зв`язку з дією обставин непереборної сили, стихійного лиха (форс-мажорних обставин), підтверджених у порядку, передбаченому законодавством;

з) заборгованість суб`єктів господарювання, визнаних банкрутами у встановленому законом порядку або припинених як юридичні особи у зв`язку з їх ліквідацією;

Відповідно до підпункту 19-1.1.22 пункту 19.1 статті 19 Податкового кодексу України контролюючі органи здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно не нарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.

Списання безнадійного податкового боргу регламентовано ст. 101 ПК України, за положеннями п. 101.1 якої, списанню підлягає безнадійний податковий борг, у том числі пеня та штрафні санкції, нараховані на такий податковий борг.

Згідно п. 101.2. статті 101 Податкового кодексу України під терміном «безнадійний» розуміється:

101.2.1. податковий борг платника податку, визнаного в установленому порядку банкрутом, вимоги щодо якого не були задоволені у зв`язку з недостатністю майна банкрута;

101.2.2. податковий борг фізичної особи, яка: визнана у судовому порядку недієздатною, безвісно відсутньою або оголошена померлою, у разі недостатності майна, на яке може бути звернуто стягнення згідно із законом; померла, у разі недостатності майна, на яке може бути звернуто стягнення згідно із законом; понад 720 днів перебуває у розшуку;

101.2.3. податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності, встановлений цим Кодексом;

101.2.4. податковий борг платника податків, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин);

101.2.5. податковий борг платника податків, щодо якого до Державного реєстру внесено запис про його припинення на підставі рішення суду, а для банків - на підставі рішення Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про затвердження звіту про завершення ліквідації банку або рішення Національного банку України про затвердження ліквідаційного балансу, ухвалення остаточного звіту ліквідатора і завершення ліквідаційної процедури.

При цьому, відповідно до пункту 102.1 статті 102 Податкового кодексу України строк давності - 1095 календарних днів, а пунктом 102.4 цієї статті передбачено, що у разі якщо грошове зобов`язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв`язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов`язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу.

Таким чином, в разі спливу 1095 денного строку з дня виникнення податкового боргу, такий борг визнається безнадійним та підлягає списанню, а відтак з того часу в податкового органу відсутнє право вживати будь-які заходи щодо стягнення такої суми боргу, в тому у числі й винесення податкової вимоги.

Таким чином, в разі спливу 1095 денного строку з дня виникнення податкового боргу, такий борг визнається безнадійним та підлягає списанню, а відтак з того часу в податкового органу відсутнє право вживати будь-які заходи щодо стягнення такої суми боргу, в тому у числі й винесення податкової вимоги.

Варто зауважити, що податковий борг у розмірі 361 960,22 грн. виник на підставі нарахування пені на декларацію № 0002151710 від 18.12.2006 року в сумі 182 704,94 грн.; нарахування пені на податкове повідомлення - рішення (форма «Р») № 0007591710 від 18.12.2006 року в сумі 84 903,04 грн.; нарахування пені на податкове повідомлення - рішення (форма «Р») № 0007591710 від 18.12.2006 року в сумі 94 352,24 грн. Датою виникнення податкового боргу є 12.02.2010 року.

Суд звертає увагу, що станом на момент звернення позивача з заявою до контролюючого органу про списання безнадійного боргу, з моменту виникнення зазначеного податкового боргу минуло вже більше 9 календарних років, а відтак 1095 денний строк, визначений у статті 102 Податкового кодексу України сплинув.

Відповідно до пункту 101.4 статті 104 Податкового кодексу України органи стягнення відкликають розрахункові документи, якими передбачено стягнення пені, штрафних санкцій та безнадійного податкового боргу, списаних відповідно до цього Кодексу.

Відповідно до п.101.5. ст.101 ПК України, контролюючі органи щокварталу здійснюють списання безнадійного податкового боргу. Порядок такого списання встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Механізм списання безнадійного податкового боргу визначає Порядок списання безнадійного податкового боргу платників податків, затверджений наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 №577 (далі - Порядок).

Відповідно до п.3.1 Порядку, визначення сум безнадійного податкового боргу, що підлягає списанню органами доходів і зборів, здійснюється на підставі даних інформаційних систем органів доходів і зборів (далі - ІС) станом на день виникнення безнадійного податкового боргу.

Згідно п.3.2 Порядку, днем виникнення безнадійного податкового боргу вважається, зокрема - у випадку, визначеному в підпункті 3 пункту 2.1 розділу II цього Порядку, - дата прийняття рішення керівника органу доходів і зборів.

Відповідно до пп.3 п. 2.1. розділу ІІ Порядку, під терміном "безнадійний податковий борг" слід розуміти податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності, встановлений статтею 102 глави 9 розділу II Кодексу.

Відтак, датою виникнення безнадійного податкового боргу платника податків, стосовно якого минув строк давності, встановлений статтею 102 глави 9 розділу II Кодексу вважається дата прийняття рішення керівника органу доходів і зборів.

Відповідно до п.4.2. Порядку, за результатами розгляду документів, наданих платником податків, керівник (його заступник) органу доходів і зборів за наявності підстав приймає рішення про списання безнадійного податкового боргу, яке оформляється на бланку за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку. Рішення про списання безнадійного податкового боргу складається у двох примірниках: перший - для платника податків, другий - для органу доходів і зборів.

Відповідно до п.4.3 порядку, в інших випадках, передбачених підпунктами 1, 2, 3, 5 пункту 2.1 розділу II цього Порядку, орган доходів і зборів здійснює процедури щодо проведення списання безнадійного податкового боргу відповідно до вимог пункту 4.2 цього розділу.

Відповідно до п.4.4 Порядку, структурний підрозділ органу доходів і зборів, до функцій якого належить списання безнадійного податкового боргу, здійснює таке списання щокварталу протягом двадцяти календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку, передбаченого для подання податкової декларації (розрахунку) за звітний (податковий) квартал.

Згідно п. 4.5. Порядку, рішення про списання безнадійного податкового боргу вноситься до ІС не пізніше наступного робочого дня після підписання такого рішення.

Судом встановлено, що позивач звертався до відповідача з заявою про 15 жовтня 2019 року (зареєстровано заяву 25.11.2019 року № 39525/10) про списання безнадійного податкового боргу у вигляді пені за несвоєчасну сплату податку на доходи фізичних осіб на суму 361 960,22 грн. згідно приписів ст. 101, 102 Податкового кодексу України та Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України № 577 від 10.10.2013 року.

Листом № 14630/10/55.08-16 від 04.12.2019 року Головне управління ДПС у Львівській області повідомило ОСОБА_1 про відмову у списанні безнадійного податкового боргу, стосовно якого минув термін позовної давності 1095 днів на засіданні робочої групи з питань списання безнадійного боргу та роз`яснено право на звернення до суду. Жодних мотивів у вказаному листі не наведено, як і в протоколі від 28.11.2019 №1 засідання робочої групи з питань списання безнадійного боргу стосовно якого минув термін позовної давності 1095 днів ГУ ДПС у Львівській області.

Лист № 14630/10/55.08-16 від 04.12.2019 року не є юридичною формою рішення податкового органу, оскільки відповідно до вищезазначеного Порядку в межах компетенції приймається рішення керівником (його заступником) органу доходів і зборів про списання безнадійного податкового боргу, яке оформляється на бланку за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Судом встановлено, що при розгляді заяви ОСОБА_1 від 15.10.2019 відповідачем вимоги ст.101 ПК України та Порядку дотримані не були. Відтак, відмова ГУ ДПС у Львівській області у списанні податкового боргу ОСОБА_1 в сумі 361960,22 грн. є протиправною. Відтак, в цій частині позов підлягає до задоволення.

Щодо обрання належного способу захисту порушеного права.

В позові позивач просить зобов`язати відповідача здійснити таке списання безнадійного боргу.

Однак, враховуючи положення ст.101 ПК України та п.4 Порядку, суд не може підміняти собою орган владних повноважень щодо питань, які належать до його компетенції. Окрім того, при прийнятті рішення про відмову у списанні безнадійного боргу ОСОБА_1 за її заявою від 15.10.2019 (зареєстровано 25.11.2019 року № 39525/10) відповідачем не досліджувалось жодні питання наявності/відсутності такого боргу, дата його виникнення, вжиття контролюючим органом заходів щодо погашення такого боргу. Згідно протоколу від 28.11.2019 №1 засідання робочої групи з питань списання безнадійного боргу стосовно якого минув термін позовної давності 1095 днів ГУ ДПС у Львівській області, таке рішення не приймалось керівником (його заступником) органу доходів і зборів в порушення п.4.2 Порядку.

Тому, відповідно до ст.9 КАС України для ефективного захисту прав, свобод та інтересів ОСОБА_1 слід зобов`язати Головне управління ДПС у Львівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 25.11.2019 року № 39525/10.

Щодо позовних вимог в частині зобов`язання відповідача звільнити все майно ОСОБА_1 з-під податкової застави та виключити про це відомості з відповідних державних реєстрів, згідно пп. 93.1.2 п. 93.1, п. 93.2 ст. 93 Податкового кодексу України.

Відповідно до п.3.2 Порядку, датою виникнення безнадійного податкового боргу платника податків, стосовно якого минув строк давності, встановлений статтею 102 глави 9 розділу II Кодексу вважається дата прийняття рішення керівника органу доходів і зборів.

Відповідно до п.93.1.2 ст.93 ПК України, майно платника податків звільняється з податкової застави з дня визнання податкового боргу безнадійним.

Відтак, позовні вимоги в частині зобов`язання відповідача звільнити все майно ОСОБА_1 з-під податкової застави та виключити про це відомості з відповідних державних реєстрів, згідно пп. 93.1.2 п. 93.1, п. 93.2 ст. 93 Податкового кодексу України до задоволення не підлягають, оскільки відсутнє відповідне рішення керівника органу доходів і зборів в порядку п.4.2 Порядку та є передчасними.

Враховуючи викладене, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню частково.

Розподіл судових витрат провести у відповідності до вимог ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -

в и р і ш и в :

Позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправною відмови, зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Головного управління ДПС у Львівській області у списанні податкового боргу ОСОБА_1 в сумі 361 960,22 грн.

Зобов`язати Головне управління ДПС у Львівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 25.11.2019 року № 39525/10.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути з Головного управління ДПС у Львівській області (79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35, ЄДРПОУ 43143039) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) 1809,80 грн. сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 22.09.2020 року.

Суддя Карп`як Оксана Орестівна