Рішення № 91687634, 22.09.2020, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.09.2020
Номер справи
380/5710/20
Номер документу
91687634
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/5710/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 вересня 2020 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравціва О.Р. розглянув в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін та проведення судового засідання, за наявними матеріалами (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління МВС України у Львівській області, про визнання протиправним і скасування рішення, визнання протиправними дій, бездіяльності, зобов`язання вчинити дії.

Суть справи.

До Львівського окружного адміністративного суду звернувся звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовною заявою до Міністерства внутрішніх справ України (далі - відповідач 1, МВС України), Головного управління МВС України у Львівській області (далі - відповідач 2, ГУ МВС України у Львівській області), в якій просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Міністерства внутрішніх справ України, викладене у Листі Департаменту фінансово-облікової політики Міністерства внутрішніх справ України №20151/15-2020 від 24.06.2020, про відмову ОСОБА_1 у призначенні та виплаті йому одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням йому ІІІ-ої групи інвалідності, що настала внаслідок травми, пов`язаної з виконанням службових обов`язків, передбаченої ст. 23 Закону України «Про міліцію» та Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850 «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції», та про повернення матеріалів про призначення ОСОБА_1 вказаної одноразової грошової допомоги назад до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області;

- визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо неприйняття відповідно до п. 9 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850, рішення про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням йому ІІІ-ої групи інвалідності, що настала внаслідок травми, пов`язаної з виконанням службових обов`язків, передбаченої ст. 23 Закону України «Про міліцію» та Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850 «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції», а також визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 вказаної одноразової грошової допомоги, а також визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо повернення матеріалів про призначення ОСОБА_1 вказаної одноразової грошової допомоги назад до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області без прийнятого рішення по вказаних матеріалах відповідно до п. 9 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850;

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області щодо повторного ненаправлення у відповідності до п. 8 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850, матеріалів про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням йому ІІІ-ої групи інвалідності, що настала внаслідок травми, пов`язаної з виконанням службових обов`язків, передбаченої ст. 23 Закону України «Про міліцію» та Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850 «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції», до Міністерства Внутрішніх Справ України для прийняття рішення по вказаних матеріалах Міністерством Внутрішніх Справ України відповідно до вимог п. 9 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850;

- визнати протиправними дії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області щодо повернення Листом Головного управління МВС України у Львівській області від 06.07.2020 року вих. №109 ОСОБА_1 матеріалів про призначення йому одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням йому ІІІ-ої групи інвалідності, що настала внаслідок травми, пов`язаної з виконанням службових обов`язків, передбаченої ст. 23 Закону України «Про міліцію» та Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850 «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції», без прийнятого рішення по вказаних матеріалах відповідно до п. 9 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850;

- зобов`язати Головне управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №850 від 21.10.2015, повторно прийняти та розглянути заяву ОСОБА_1 разом з доданими до неї документами стосовно призначення, нарахування та виплати йому одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням йому ІІІ-ої групи інвалідності, що настала внаслідок травми, пов`язаної з виконанням службових обов`язків, та належним чином підготувати (оформити) та подати до Міністерства Внутрішніх Справ України у встановлений законом строк висновок щодо виплати грошової допомоги та всі необхідні документи, передбачені Порядком та умовами призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №850 від 21.10.2015, щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у зв`язку із встановленням йому ІІІ-ої групи інвалідності, що настала внаслідок травми, пов`язаної з виконанням службових обов`язків, передбаченої ст. 23 Закону України «Про міліцію» та Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850 «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції»;

- зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України (ідентифікаційний код юридичної особи - 00032684) у відповідності до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №850 від 21.10.2015, прийняти рішення про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням йому ІІІ-ої групи інвалідності, що настала внаслідок травми, пов`язаної з виконанням службових обов`язків, передбаченої ст. 23 Закону України «Про міліцію» та Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850 «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції», у розмірі 276150,00 грн., а також зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України здійснити всі необхідні дії щодо нарахування (розрахунку) та виплати ОСОБА_1 вказаної одноразової грошової допомоги у розмірі 276150,00 грн.;

- стягнути з Міністерства внутрішніх справ України та Головного управління МВС України у Львівській області за рахунок їх бюджетних асигнувань на користь Позивача - ОСОБА_1 судові витрати;

- звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору за подання адміністративного позову на підставі п. 8 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», у зв`язку з тим, що позивач є інвалідом ІІІ-ої (третьої) групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни;

- зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України та Головне управління МВС України у Львівській області надати звіт про виконання судового рішення у десятиденний строк з моменту набрання судовим рішенням законної сили.В обґрунтування позову зазначено те, що збір на обов`язкове державне пенсійне страхування в розмірі 1% від вартості придбаного нерухомого майна позивачем сплачено помилково, за відсутності обов`язку здійснювати такий платіж. Відтак кошти в сумі 5131,40 грн., сплачені при нотаріальному оформленні договору купівлі-продажу вперше придбаного житла, підлягають поверненню. Оскільки відповідач відмовив у поверненні коштів добровільно, позивач звернувся із цим позовом до суду.

В обґрунтування позову зазначено, що позивач проходив службу в органах внутрішніх справ України та звільнений зі служби з 05.04.2018 через скорочення штатів. 28.11.2018 Львівським обласним центром медико-соціальної експертизи позивачу встановлено ІІІ групу інвалідності внаслідок травми, пов`язаної з виконанням службових обов`язків та встановлено 50% втрати працездатності.

Відповідними довідками підтверджується причинно-наслідковий зв`язок між травмою та захворюванням, які діагностовано у позивача та виконанням службових обов`язків та проходженням служби в ОВС, та у наслідку інвалідністю ІІІ групи, відповідною втратою працездатності.

Отже 28.11.2018 коли позивачу встановлено ІІІ групу інвалідності внаслідок травми пов`язаної з виконанням службових обов`язків у нього виникло право на отримання одноразової грошової допомоги у розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності тобто в сумі 276150,00 грн.

Позивач подав відповідачу вичерпний перелік документів, передбачений Порядком та умовами призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції для отримання грошової допомоги у зв`язку з встановленням ІІІ групи інвалідності, внаслідок травми пов`язаної з виконанням службових обов`язків.

Надалі ГУ МВС України у Львівській області сформувало висновок та пакетом поданих позивачем документів подано до МВС України для прийняття рішення про призначення одноразової грошової допомоги. Однак Департаментом фінансово-облікової політики МВС України не прийнято жодного рішення за вказаними матеріалами та повернуто відповідні матеріали до ГУ МВС України у Львівській області, яке надалі повернуло такі позивачу.

Оскільки позивач вважає, що відповідачами порушено його права та обов`язки, за їх захистом звернувся до суду із цим позовом.

Ухвалою суду від 24.07.2020 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та проведення судового засідання, за наявними матеріалами.

21.08.2020 за вх. №41590 від відповідача 1 надійшов відзив на позовну заяву. Зазначив, що за результатами розгляду Департамент фінансово-облікової політики МВС України повідомив, що за результатами опрацювання матеріалів щодо призначення одноразової грошової допомоги Департаментом охорони здоров`я та реабілітації МВС України вказано на неналежне оформлення документів, що унеможливлює прийняття рішення за надісланими документами.

Відповідні документи відправлено на доопрацювання оскільки МСЕК проведена з порушенням п. 10 Положення про медико-соціальну експертизу. При проведенні МСЕК позивачу представники закладів охорони здоров`я МВС не залучалися. З огляду на викладене матеріали повернуто позивачу без прийняття рішення.

Зауважив, що з огляду на викладені обставини, МВС України було позбавлене права прийняти будь-яке з відповідних рішень, а тому врахувало висновки суду у справі №1.380.2019.002248.

Позовна вимога про прийняття рішення про призначення відповідної допомоги, з позиції відповідача є формою втручання в дискреційні повноваження відповідача та виходить за межі завдань адміністративного судочинства.

Також відповідач 1 вказав, що відповідно до п.п. 8, 9 Порядку №850 Міністерство внутрішніх справ України приймає рішення про призначення або відмову у виплаті грошової допомоги і надсилає його разом з документами, зазначеними у п.п. 6 і 7 органу внутрішніх справ, у якому проходив службу працівник міліції для проведення виплати. Виплата грошової допомоги працівнику міліції проводиться шляхом перерахунку суми виплати на рахунок, відкритий заявником в установі банку або через касу органів внутрішніх справ. Тобто на МВС України покладено лише обов`язок щодо прийняття відповідного рішення, а не виплати допомоги.

Вимоги про зобов`язання надати звіт про виконання судового рішення є безпідставними.

Просив у задоволення позову відмовити повністю.

Представник позивача подав відповідь на відзив за вх. №41205 від 20.08.2020 та зазначив, що правова оцінка надана судом певним обставинам в іншій справі №1.380.2019.002248 КАС України не є обов`язковою для суду в даній справі. Обставини повернення документів щодо призначення грошової допомоги у вказаній вище справі і цій справі є різними. Документи на підставі яких позивачу встановлено третю групу інвалідності та ступінь втрати професійної працездатності ніким не оскаржені, не скасовані, не визнані недійними тощо.

Положення про медико-соціальну експертизу жодним чином не регулює питання призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції.

Позивач не може нести відповідальності та жодних обмежень внаслідок дій третіх осіб, а саме уповноважених медичних працівників Львівського обласного центру медико-соціальної експертизи, які визначили позивачу ІІІ групу інвалідності внаслідок травми. При цьому важливо зазначити про те, що із встановленням ІІІ групи інвалідності ОСОБА_1 отримав право на отримання конкретної суми вказаної одноразової грошової допомоги, що являється грошовими коштами, тобто майном.

Підстави, на які покликається МВС для відмови у виплаті одноразової грошової допомоги працівнику міліції не передбачені порядком №850, відсутні будь-які докази чи обставини, які б свідчили про те, що інвалідність позивача настала внаслідок учинення ним злочину чи адміністративного правопорушення, чи дисциплінарного проступку, чи вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння, чи внаслідок навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи іншої шкоди своєму здоров`ю. Також відсутні будь-які докази того, що позивач подав завідомо неправдиві відомості для призначення і виплати йому грошової допомоги.

Крім того Порядком №850 взагалі не передбачено таких повноважень МВС України як повернення матеріалів щодо призначення одноразової грошової допомоги без прийняття рішення по них для доопрацювання.

З огляду на викладене вважає, що відповідач повинен був прийняти рішення саме про призначення відповідної допомоги.

Вважає також, що у даному випадку відсутні дискреційні повноваження, а тому суд повинен зобов`язати відповідача 1 призначити позивачу відповідну допомогу.

Вказане свідчить про безпідставність відзиву відповідача, просив позов задовольнити.

ГУ МВС України у Львівській області про розгляд справи у порядку спрощеного провадження повідомлене належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення. Відзиву у встановлений судом строк, пояснень чи будь-яких клопотань, заяв до суду у цій справі не подавало.

Згідно зі ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

На підставі ст. 262 КАС України розгляд справи проводиться в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, за наявними у справі матеріалами.

Суд на підставі позовної заяви, відзиву відповідача 1, а також долучених письмових доказів, -

в с т а н о в и в :

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 13.11.2019 у справі №1.380.2019.002248 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління МВС України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, позов задоволено частково; визнано протиправними дії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області щодо повернення ОСОБА_1 матеріалів про призначення йому одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням йому ІІІ-ої групи інвалідності, що настала внаслідок травми, пов`язаної з виконанням службових обов`язків, передбаченої ст. 23 Закону України «Про міліцію» та постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850 «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції»; зобов`язано Головне управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області повторно прийняти та розглянути заяву ОСОБА_1 разом з доданими до неї документами стосовно призначення, нарахування та виплати йому грошової допомоги у зв`язку із встановленням йому ІІІ-ої групи інвалідності; в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 04.03.2020 у справі №1.380.2019.002248 вказане рішення залишене без змін.

ОСОБА_1 05.05.2020 звернувся до Голови Ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Львівській області із заявою (рапортом) про проведення виплати одноразової грошової допомоги у зв`язку з тим, що йому встановлено 3-тю групу інвалідності через травму отриману у зв`язку з виконанням службових обов`язків /а.с.43-44/.

До вказаної заяви (рапорту) позивач надав: попередню заяву з приводу отримання ОГД від 10.12.2018; довідку про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках; завірену копію виписки з акту огляду МСЕК; постанову медичної (військово-лікарської) комісії ДУ (ТМО МВС України по Львівській області) від 16.07.2018 №56; копії сторінок паспорта з даними про прізвище, ім`я та по батькові і місце реєстрації; копію ідентифікаційного коду; завірену копію висновку службового розслідування від 10.09.2005; завірені копії актів розслідування нещасного випадку (Н-5 від 12.04.2018) та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) працівника міліції (Н-1 від 12.04.2018); копію доопрацьованих актів розслідування нещасного випадку (Н-5 від 04.10.2019) та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми, каліцтва) працівника міліції (Н-1 від 01.11.2019); Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.05.2018 у справі №813/1409/18; завірені копії наказів ГУ МВС України у Львівській області від 05.06.2018 №1148о/с, від 03.08.2018 №1160о/с; реквізити банківського рахунку для проведення їй виплати одноразової грошової допомоги; Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.11.2019 у справі №1.380.2019.002248; постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 04.03.2020у справі №1.380.2019.002248.

Листом Ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Львівській області №182/31/01-2020 від 25.05.2020 МВС України скеровано документи для призначення одноразової грошової допомоги пенсіонеру МВС ОСОБА_1 на виконання Постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 04.03.2020 у справі №1.380.2019.002248 /а.с.41/.

Цього ж дня Головним управління МВС України у Львівській області подано висновок про призначення одноразової грошової допомоги на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 04.03.2020 у справі №1.380.2019.002248, складений на підставі матеріалів працівника міліції ОСОБА_1 у розмірі згідно з розрахунком 276150,00 грн. /а.с.107/

25.05.2020 Департамент фінансово-облікової політики МВС України скерував Ліквідаційній комісії ГУ МВС України у Львівській області лист «Про повернення матеріалів» з додатками, відповідно до якого за результатами опрацювання матеріалів щодо призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 Департаментом охорони здоров`я та реабілітації МВС України вказано на те, що медико-соціальна експертна комісія проведена з порушенням п. 10 Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 №1317 «Питання медико-соціальної експертизи», відповідно до якого медико-соціальну експертизу колишнім працівникам міліції проводять комісії спеціалізованого профілю, до складу яких входять представники закладів охорони здоров`я МВС. При проведенні медико-соціальної експертизи позивачу представники закладів охорони здоров`я МВС до складу комісії не залучалися. Зазначене унеможливило прийняття рішення за надісланими матеріалами згідно з Порядком.

Ураховуючи викладене матеріали щодо призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 повернуто на доопрацювання.

Згідно з листом від 29.05.2020 за №32109 «Про розгляд документів ОСОБА_1 щодо виплати одноразової грошової допомоги» Департаменту охорони здоров`я та реабілітації МВС, який адресовано Департаменту фінансово-облікової політики на виконання доручення державного секретаря МВС в межах компетенції за результатами розгляду листа стосовно виплати одноразової грошової допомоги позивачу, повідомлено, що медико-соціальна експертна комісія ОСОБА_1 проведена з порушенням п. 10 Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 №1317 «Питання медико-соціальної експертизи», відповідно до якого медико-соціальну експертизу колишнім працівникам міліції проводять комісії спеціалізованого профілю, до складу яких входять представники закладів охорони здоров`я МВС. При проведенні медико-соціальної експертизи позивачу, представники закладів охорони здоров`я не залучалися. З огляду на викладене визначити обґрунтовану позицію щодо виплати чи невиплати одноразової грошової допомоги у зв`язку з інвалідністю колишньому працівнику міліції ОСОБА_1 немає можливості /а.с.173/.

Згідно з листом №109 Головного управління МВС України у Львівській області від 06.07.2020 позивачу повідомлено про те, що відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції подані матеріали, подані позивачем з відповідним висновком скеровано до МВС України для прийняття рішення про призначення грошової допомоги. В подальшому відповідні матеріали повернуто до Ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Львівській області.

У вказаному листі повідомлено причини повернення відповідних матеріалів. Викладене прохання прибути до Ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Львівській області для отримання особисто поданих позивачем документів, з метою виключення випадків їх втрати /а.с.40/.

Позивач не погоджуючись із вказаною вище позицією відповідача стосовно розгляду питання про виплату йому одноразової грошової допомоги, вважаючи її такою, що порушує його права, звернувся до суду із цим позовом.

Вирішуючи справу, суд керується таким.

Завданням адміністративного судочинства України відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п. 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 №580-VIII, визнано таким, що втратив чинність Закон України «Про міліцію».

Однак тим же ж п. 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію» закріплено, що право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України «Про міліцію», зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію».

Статтею 23 Закону України «Про міліцію» встановлено, що у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов`язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності І групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров`я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.

Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції визначено постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850, якою затверджено Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції (далі - Порядок №850).

Підпунктом 2 п. 2 Порядку №850 визначено, що днем виникнення права на отримання грошової допомоги у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.

Згідно з п. 3 Порядку №850 грошова допомога призначається і виплачується у разі установлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов`язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ.

Відповідно до п. 7 Порядку №850 працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв`язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов; довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).

До заяви додаються копії: довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією; постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв`язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; акту розслідування нещасного випадку та акту, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) працівника міліції, зокрема про те, що воно не пов`язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім`я та по батькові і місце реєстрації; документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відповідну відмітку у паспорті громадянина України).

Пунктом 8 Порядку №850 установлено, що керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги.

Відповідно до п. 9 Порядку №850, МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови.

Суд встановив, що відповідно до виписки МСЕК з акта огляду медико-соціальною експертною комісією до довідки серії 12 ААА №845018 від 28.11.2018 ОСОБА_1 встановлено ІІІ групу інвалідності (захворювання пов`язане з виконанням службових обов`язків) /а.с.46-47/.

Згідно з довідкою про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках серії 12 ААА №002228 від 28.11.2018 ОСОБА_1 встановлено ступінь втрати професійної працездатності 50% згідно з Постановою №56 від 16.07.2018, причина: травма пов`язана з виконанням службових обов`язків /а.с.48-49/.

Згідно з рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 13.11.2019 у справі №1.380.2019.2019.002248, яке набрало законної сили, визнано протиправними дії Головного управління МВС у Львівській області щодо повернення позивачу матеріалів про призначення йому одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням йому ІІІ групи інвалідності, що настала внаслідок травми, пов`язаної з виконанням службових обов`язків, передбаченої ст. 23 Закону України «Про міліцію» та постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850 «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції» та зобов`язано Головне управління МВС України у Львівській області повторно прийняти та розглянути заяву ОСОБА_1 разом з доданими до неї документами стосовно призначення, нарахування та виплати йому одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням йому ІІІ групи інвалідності.

Судом встановлено, що на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 04.03.2020 у справі №1.380.2019.002248, яким залишено без змін вказане вище рішення Львівського окружного адміністративного суду, Головним управлінням МВС України у Львівській області сформовано до МВС України висновок від 25.05.2020 про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у зв`язку з подією - інвалідність; дата виникнення права на отримання грошової допомоги - 15.11.2018, у розмірі згідно з розрахунком - 276150,00 грн.

Ліквідаційною комісією Головного управління МВС у Львівській області 25.05.2020 скеровано документи до Міністерства внутрішніх справ України для призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 .

Листом Департаменту фінансово-облікової політики Міністерства внутрішніх справ України від 25.05.2020 за №182/31/01-2020 за результатами опрацювання матеріалів щодо призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 повідомлено про те, що Департаментом охорони здоров`я та реабілітації МВС України вказано про те, що медико-соціальна експертна комісія йому проведена з порушенням вимог п. 10 Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 №1317 «Питання медико-соціальної експертизи», відповідно до якого медико-соціальну експертизу колишнім працівникам міліції проводять комісії спеціалізованого профілю, до складу яких входять представники закладів охорони здоров`я МВС. При проведенні медико-соціальної експертизи ОСОБА_1 представники закладів охорони здоров`я МВС до складу комісії не залучалися. Зазначене унеможливило прийняття рішення за надісланими матеріалами згідно з Порядком. Матеріали щодо призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 повернуто на доопрацювання.

Відповідно до п. 10 Положення про Медико-соціальну експертизу, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 №1317 залежно від ступеня, виду захворювання та групи інвалідності утворюються такі комісії: 1) загального профілю; 2) спеціалізованого профілю. Комісія складається з представників МОЗ, Мінсоцполітики, Міноборони, закладів охорони здоров`я МВС, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, а також військово-медичної служби СБУ та військово-медичного підрозділу Служби зовнішньої розвідки у разі розгляду медичних справ стосовно потерпілих на виробництві чи пенсіонерів з числа військовослужбовців СБУ або Служби зовнішньої розвідки. У проведенні медико-соціальної експертизи беруть участь також представники Пенсійного фонду України, органів державної служби зайнятості і у разі потреби - працівники науково-педагогічної та соціальної сфери.

МВС України стверджує, що проведення медико-соціальної експертизи позивачу відбулося з порушенням зазначеної норми.

Саме з цієї причини пакет документів для призначення позивачу одноразової грошової допомоги повернуто на доопрацювання.

Проте суд зазначає, що повернення Міністерством внутрішніх справ України документів, навіть якщо вони і не відповідають вимогам законодавства, Порядком №850, - не передбачено.

Крім того, як справедливо зауважив представник позивача, висновки відповідної медико-соціальної експертизи, яким позивачу встановлено ІІІ групу інвалідності та ступінь втрати професійної працездатності 50% внаслідок травми пов`язаної з виконанням службових обов`язків, ніким не оспорювалися, не визнані недійсними.

Доцільно зауважити, що судом встановлено, що Департаментом фінансово-облікової політики МВС повернуто документи до Ліквідаційної комісії ГУ МВС у Львівській області 25.05.2020 листом за №182/31/01-2020, а Департамент охорони здоров`я та реабілітації лист №32109 «Про розгляд документів ОСОБА_1 щодо виплати одноразової грошової допомоги» скеровано Депртаменту фінансово-облікової політики лише 29.05.2020. Тобто пізніше, ніж відповідачем 1 скеровано відповідні документи на доопрацювання.

Вказане свідчить про те, що повернення Міністерством внутрішніх справ України документів позивача без прийняття рішення про призначення чи відмову у призначенні одноразової грошової допомоги суперечить зазначеним нормам Порядку №850.

Відповідач 1 шляхом допущення протиправної бездіяльності не додержав відповідної процедури, що передбачена Порядком №850 та всупереч такому не прийняв одне із рішень, визначених п. 9 Порядку №850, хоча повинен був або призначити або відмовити у призначенні позивачу одноразової грошової допомоги.

Цитування у листі від 25.09.2020 МВС України приписів п. 10 Положення про медико-соціальну експертизу, не може бути протрактованим як підстава для відмови у виплаті одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 .

Суд вважає, що відмова у призначенні одноразової грошової допомоги повинна бути оформлена саме у вигляді рішення, у спосіб визначений п. 9 Порядку №850, із зазначенням підстав окреслених в п. 14 Порядку, як мотивів для відмови.

З врахуванням викладеного, суд констатує, що право позивача на отримання одноразової грошової допомоги порушене неналежним виконанням відповідачем 1 положень п. 9 Порядку № 850, тобто відповідачем 1 допущено протиправну бездіяльність у спосіб неналежного розгляду документів позивача та неприйняття визначеного таким пунктом Порядку №850 рішення.

При наданні оцінки діям та рішенню у формі листа від 25.09.2020 МВС України суд керується також приписами ч. 3 ст. 2 КАС України, відповідно до яких, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За таких обставин, суд вважає належним способом захисту, необхідним для поновлення прав позивача, зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України повторно розглянути з урахуванням висновків суду, викладених у даному рішенні, питання щодо призначення та виплати позивачу одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням ІІІ групи інвалідності, що настала внаслідок захворювання, що мало місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №850 від 21.10.2015.

Такий висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду, яка викладена у постановах від 30.01.2018 у справі № 822/1579/17 та від 10.10.2018 у справі № 733/1290/16-а.

Особливу увагу суд звертає на те, що Порядком №850 передбачений механізм призначення та виплати одноразової грошової допомоги, а тому суд не повинен втручатись в дискреційні повноваження відповідачів.

Суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Суд має повноваження зобов`язати відповідний орган розглянути зазначене питання про призначення одноразової грошової допомоги по інвалідності, а не зобов`язати прийняти конкретне рішення. В контексті обставин цієї справи, передумовою прийняття відповідачем, Міністерством внутрішніх справ України, рішення є не лише отримання заяви позивача з доданими до неї документами, але й процес її розгляду.

При цьому суд не досліджує наявності підстав для прийняття позитивного чи негативного рішення для позивача за результатами розгляду відповідного питання, оскільки повернення відповідних документів на доопрацювання не узгоджується з приписами вищевказаних положень законодавства.

Своєю чергою враховуючи загальні засади адміністративного судочинства, найбільш ефективним способом відновлення порушених прав позивача є зобов`язання відповідача повторно розглянути підготовлений ГУ МВС України висновок та заяву (рапорт) позивача з доданими до нього документами щодо нарахування та виплати одноразової грошової допомоги у зв`язку з втратою працездатності під час проходження служби в органах внутрішніх справ.

Також суд вважає, що в частині позовних вимог до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області, то такі задоволенню не підлягають, оскільки ГУ МВС у Львівській області було вчинено всі дії, визначені Порядком №850.

Позивачу також доцільно звернути увагу і на те, що Головне управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області не може повторно надіслати Міністерству внутрішніх справ України документи для призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку №850, у зв`язку із тим, що, як встановив суд, такі документи повернуто позивачу.

Однак з метою забезпечення повного та ефективного захисту прав позивача, у зв`язку з зобов`язанням МВС України повторно розглянути заяву (рапорт) з додатками ОСОБА_1 , для прийняття рішення про призначення чи відмову у призначенні одноразової грошової допомоги, суд вважає за доцільне зобов`язати відповідача 2 прийняти та подати до Міністерства внутрішніх справ України заяву (рапорт) від 05.05.2020 та всі додані до неї документи, а також висновок від 25.05.2020, щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у зв`язку із встановленням йому ІІІ-ої групи інвалідності, що настала внаслідок травми, пов`язаної з виконанням службових обов`язків, передбаченої ст. 23 Закону України «Про міліцію» та Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850 «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції».

Стосовно вимоги про зобов`язання відповідачів надати звіт про виконання судового рішення у десятиденний строк з моменту набрання судовим рішенням законної сили, суд зазначає таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Вказане свідчить про те, що встановлення судового контролю за виконанням рішення суб`єктом владних повноважень - відповідачем у справі, є правом, а не обов`язком суду. Тобто судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах є диспозитивним правом суду, яке може бути використане залежно від наявності об`єктивних обставин, що підтверджені належними та допустимими доказами.

Позивач не навів аргументованих доводів та не надав доказів того, що саме дане рішення суду не буде виконане відповідачем, у зв`язку з чим своєчасно у межах розумних строків не будуть поновлені його права, а тому у задоволенні такої вимоги слід відмовити.

Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково.

Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п. 8 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», а тому розподіл судових витрат на підставі ст. ст. 139 КАС України не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 19, 22, 25, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 263, п.п. 15.5 п. 15 розділу VII Перехідні положення КАС України, суд -

в и р і ш и в :

1. Позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України (01024, м. Київ, вул. Академіка Богомольця, буд.10; ЄДРПОУ 00032684) щодо неналежного розгляду заяви (рапорту) та документів ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) щодо нарахування, призначення та виплати йому одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням йому ІІІ-ої групи інвалідності, що настала внаслідок травми, пов`язаної з виконанням службових обов`язків, передбаченої ст. 23 Закону України «Про міліцію» та Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850 «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції».

3. Зобов`язати Головне управління МВС України у Львівській області (79007. М. Львів, пл. Генерала Григоренка, 3; ЄДРПОУ 08592247) прийняти та подати до Міністерства внутрішніх справ України заяву (рапорт) ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) від 05.05.2020 та всі додані до неї документи, а також висновок від 25.05.2020, щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у зв`язку із встановленням йому ІІІ-ої групи інвалідності, що настала внаслідок травми, пов`язаної з виконанням службових обов`язків, передбаченої ст. 23 Закону України «Про міліцію» та Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850 «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції».

4. Зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України 01024, м. Київ, вул. Академіка Богомольця, буд.10; ЄДРПОУ 00032684) з врахуванням висновків суду викладених у мотивувальній частині рішення повторно розглянути заяву та документи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) щодо нарахування, призначення та виплати йому одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням йому ІІІ-ої групи інвалідності, що настала внаслідок травми, пов`язаної з виконанням службових обов`язків, передбаченої ст. 23 Закону України «Про міліцію» та Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850 «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції».

5. У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

6. Судові витрати зі сторін не стягувати.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду, з врахуванням гарантій встановлених пунктом 3 Розділу VI «Прикінцевих положень» Кодексу адміністративного судочинства України.

Повне судове рішення складене та підписане 22.09.2020.

Суддя Кравців О.Р.