Рішення № 91687569, 21.09.2020, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.09.2020
Номер справи
380/5284/20
Номер документу
91687569
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/5284/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 вересня 2020 року м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Коморного О.І. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області та зобов`язання вчинити дії.

Обставини справи.

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 в якій просить:

- визнати протиправними дії головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2019, 2018, 2017 роки;

- зобов`язати головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити з 01.05.2020 пенсію за віком, обчисливши заробітну плату та розмір пенсії згідно із ст. ст. 27, 28, 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням такої пенсії, за 2019, 2018, 2017 роки. Нарахування належної пенсії провести з урахуванням фактично виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що при визначенні розміру пенсії за віком позивачці застосовано показник середньої заробітної плати в Україні за 2016, 2015, 2014 роки (з індексацією), який використовувався для обчислення пенсій, що призначені в 2017 році. Всупереч положенням ч. 2 ст. 40 Закону № 1058-ІV Головне управління ПФУ у Львівській області (надалі - відповідач) прийняло рішення про призначення позивачу пенсії за віком з урахуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2016, 2015, 2014 роки, а не за 2019, 2018, 2017, роки, які саме передують року звернення за призначенням пенсії за віком.

Зазначає, що на звернення позивача про здійснення перерахунку призначеної пенсії за віком із урахуванням показника середньої заробітної плати за 2019, 2018, 2017 роки відповідач відмовив та мотивує це тим, що частиною третьою ст. 45 Закону 1058 встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться в пенсійній справі на час переведення з одного виду пенсії на інший, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ. Вважає такі дії відповідача протиправними та просить суд задовільнити позовні вимоги.

Ухвалою суду від 13 липня 2020 року залишено позов без руху.

Ухвалою від 28 липня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі згідно ст. 263 КАС України в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву у якому проти позовних вимог заперечує повністю. Позиція відповідача ґрунтується на тому, що органи Пенсійного фонду діють в межах наданих повноважень та чинних нормативно-правових актів з питань пенсійного забезпечення. Вказує, що відповідно до частини 3 ст. 45 Закону України №1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Вказує, що позивач в період з 18.06.1997 по 18.07.2011 перебувала на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області (Шевченківський район м. Львова), як одержувач пенсії по інвалідності відповідно до Закону № 1058 з 19.07.2011 по 30.04.2020 як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону 3723. До 01.05.2020 пенсія позивачці була обчислена при загальному стажі 31 рік 9 місяців 13 днів (до 16.07.2011), в тому числі стажі на посадах державного службовця 10 років 2 місяці 4 дні в розмірі 80% від заробітної плати 2942,86 грн. До 01.05.2019 розмір пенсійної виплати становив 2354,29 грн (2942,86 грн. х 80%). При розрахунку заробітної плати та розміру страхової пенсії для розмежування джерел її фінансування середньомісячний заробіток для обчислення пенсії було враховано за період роботи з 01.01.1986 по 31.12.1990 згідно довідки про заробітну плату від 01.10.2004 № 435, виданої ТзОВ Львівське взуттєве виробничо-торговельне підприємство «Прогрес» та з 01.08.2002 по 30.06.2011 згідно індивідуальних даних про застраховану особу, індивідуальний коефіцієнт заробітної плати 1,46618 із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2014-2016 роки 4404,35 грн, (4404,35 грн х 1,46618)- 6457,57 грн. Вказує, що за матеріалами пенсійної справи позивачці з 01.05.2020 автоматично проведено розрахунок пенсії за віком відповідно до Закону № 1058 з урахуванням прийнятих змін та наявних в пенсійній справі документів про стаж та заробіток. Відтак, пенсійне забезпечення позивачки здійснюється згідно з вимогами чинного законодавства на підставі поданих нею документів про стаж та заробітну плату. Просить у задоволенні позову відмовити.

Ухвалою суду від 21.09.2020 відмовлено в призначенні розгляду справи в судовому засіданні.

У зв`язку з перебуванням судді у відпустці (з 17.08.2020 по 20.09.2020), суд вирішує справу у перший робочий день, а саме - 21.09.2020.

Суд на підставі заяв по суті справи, якими згідно ч.3 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України, є позов та відзив, та поданих сторонами доказів

встановив:

ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) звернулася із заявою від 28.05.2020 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до Рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 02.06.2020 №2307 про відмову у перерахунку пенсії (а.с.6-7), з`ясовано, що позивач в період з 18.06.1997 по 18.07.2011 перебувала на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області (Шевченківський район м. Львова), як одержувач пенсії по інвалідності відповідно до Закону № 1058 з 19.07.2011 по 30.04.2020 як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону 3723.

Згідно змісту вказаного рішення встановлено, що : «До 01.05.2020 пенсія позивачці обчислена при загальному стажі 31 рік 9 місяців 13 днів (до 16.07.2011), в тому числі стажі на посадах державного службовця 10 років 2 місяці 4 дні в розмірі 80% від заробітної плати 2942,86 грн,.

До 01.05.2019 розмір пенсійної виплати становив 2354,29 грн (2942,86 грн х 80%). При розрахунку заробітної плати та розміру страхової пенсії для розмежування джерел її фінансування середньомісячний заробіток для обчислення пенсії було враховано за період роботи з 01.01.1986 по 31.12.1990 згідно довідки про заробітну плату від 01.10.2004 № 435, виданої ТзОВ Львівське взуттєве виробничо-торговельне підприємство «Прогрес» та з 01.08.2002 по 30.06.2011 згідно індивідуальних даних про застраховану особу, індивідуальний коефіцієнт заробітної плати 1,46618 із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2014-2016 роки 4404,35 грн., (4404,35 грн х 1,46618)- 6457,57 грн.

За матеріалами пенсійної справи позивачці з 01.05.2020 автоматично проведено розрахунок пенсії за віком відповідно до Закону № 1058 з урахуванням прийнятих змін та наявних в пенсійній справі документів про стаж та заробіток.

Пенсія обчислена при загальному стажі 31 рік 9 місяців 13 днів (до 16.07.2011), коефіцієнт стажу з урахуванням оцінки одного року роботи 1 - 0,31750. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії, який враховано за період роботи з 01.01.1986 по 31.12.1990 та з 01.08.2002 по 30.06.2011 згідно індивідуальних даних про застраховану особу, індивідуальний коефіцієнт заробітної плати 1,44101 із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2014-2016 роки (4888,83 грн х 1,44101) -7044,85 грн.

Внаслідок проведеного перерахунку, розмір пенсії за віком відповідно до Закону № 1058 становить 2416,92 грн в т.ч.:

2236,74 грн - основний розмір пенсії за віком (7044,85 грн х 0, 31750);

180,18 грн - доплата за понаднормативний стаж понад 20 років, тобто за 11 років (1638,00 грн. х 11%).

Відтак, позивачку з 01.05.2020 переведено на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-ІУ за матеріалами пенсійної справи, оскільки розмір пенсійної виплати збільшився на 62,63 грн (2354,29 грн - 2416,92 грн)».

Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч.1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Однією із основних засад (принципів) адміністративного судочинства відповідно до п.4 ч.3 ст. 2 КАС України є змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з`ясування всіх обставин у справі.

Доказами в адміністративному судочинстві відповідно до ч.1 ст.72 КАС України є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Докази суду надають відповідно до ч.3 ст.77 КАС України учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 22 Конституції України права і свободи людини та громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються й не можуть бути скасовані. Під час прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту й обсягу наявних прав і свобод.

Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості й в інших випадках, передбачених законом (ст. 44 Основного Закону).

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі Закон №1058-IV).

За визначенням, наведеним в статті 1 Закону №1058-IV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом.

Відповідно до частини першої статті 9 Закону №1058-IV відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Відповідно до частини першої статті 27 Закону №1058-IV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп : Кс, де:

П - розмір пенсії, у гривнях;

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;

Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Відповідно до частини третьої статті 45 Закону №1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Згідно з частиною другою статті 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії заробітна плата (дохід) визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn);

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

З 11.10.2017 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 №2148-VIII, яким розділ XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV доповнено серед іншого пунктом 43 такого змісту: «Пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

Як визначено статтею 83 Закону «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII, пенсії призначаються з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсії призначаються з більш раннього строку. Переведення з одного виду пенсії на інший провадиться з дня подання відповідної заяви з усіма необхідними документами.

Як встановлено судом з матеріалів справи, до травня 2020 року позивачка одержувала пенсію за вислугу років, яка була призначена відповідно Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 при призначенні пенсії за віком (враховуючи дату звернення за призначенням пенсії за віком, 28.05.2020) відповідач обчислив пенсію із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2014-2016 роки.

Згідно змісту рішення пенсійного фонду від 02.06.2020 №2307, позивачка 28.05.2020 звернулась до відповідача із заявою про перерахунок з пенсії державного службовця на пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV.

Норми частини третьої статті 45 №1058-IV регламентують порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної на підставі Закону №1058-IV, на інший (передбачений цим же законом). Тому показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії залишається незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом №1058-ІV.

Відтак, слід дійти висновку щодо неправомірності застосування відповідачем частини 3 статті 45 Закону №1058-ІV до спірних правовідносин.

Верховний Суд України у постанові від 29 листопада 2016 року у справі N 133/476/15-а (N 21-6331а15) зазначив, що у випадку призначення особі пенсії за вислугу років відповідно до Закону N 1788-XII, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а в подальшому при виявленні такою особою бажання отримувати пенсію за віком відповідно до Закону N 1058-IV, має місце саме призначення пенсії за віком, а не переведення згідно ч. 3 ст. 45 Закону N 1058-IV.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 15 березня 2018 року у справі №521/4655/17.

Відповідно до правової позиції Верховного Суду висловленій зокрема у постанові від 29 листопада 2016 року у справі № 133/476/15-а, постанові від 14 лютого 2018 року (справа № 465/5246/17), постанові від 23 жовтня 2018 у справі № 334/2653/17, постанові від 13 грудня 2018 у справі № 185/860/17, постанові від 06 лютого 2019 року у справі № 333/1856/17 та постанові Великої Палати Верховного Суду від 31 жовтня 2018 року у справі № 876/5312/17, якщо особа отримувала пенсію за іншим Законом, звертається за призначенням пенсії згідно із Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», показник середньої заробітної плати має враховуватись за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії за Законом№ 1058-IV.

Спірні правовідносини виникли щодо призначення ОСОБА_1 пенсії на підставі Закону №1058-ІV, оскільки позивачка до цього часу отримувала пенсію державного службовця відповідно до Закону №3723-ХІІ. З огляду на цю обставину суд дійшов висновку, що територіальний орган ПФУ повинен був застосовувати показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні за три календарні роки, що передують року призначення цього нового виду пенсії, тобто за 2017-2019 роки.

За наведених обставин суд дійшов висновку, що відповідач протиправно відмовив у призначенні пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV з урахуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2017-2019 роки.

Згідно ч.2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З урахуванням встановлених фактичних обставин справи та наведених приписів нормативно-правових актів, суд дійшов висновку, що відповідачем вказані норми не дотримані, а тому позовні вимоги є підставними, обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Оскільки суд дійшов висновку про задоволення позову, за правилами, визначеними статтею 139 КАС України судові витрати позивача компенсуються за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

В матеріалах справи міститься квитанція про сплату судового збору №35 від 03.07.2020 на суму 841,40 грн.

Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", за подання фізичною особою до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру судовий збір становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

За подання до суду даного позову, що містить вимогу немайнового характеру необхідно сплатити судовий збір в сумі 840,80 грн.

Відтак, відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь позивачки стягненню підлягає судовий збір в сумі 840,80 грн.

Керуючись ст.. 1, 2, 5,19, 20, 241-246, 263 КАС України, суд, -

ухвалив:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV з урахуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2017, 2018, 2019 роки.

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, Львівська область, місто Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, ідентифікаційний код 13814885) призначити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) пенсію за віком з 01.05.2020, обчисливши заробітну плату та розмір пенсії згідно із статями 27, 28, 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV з урахуванням середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням такої пенсії (за 2017, 2018, 2019 роки) та здійснити виплату пенсії, з урахуванням раніше проведених за цей період виплат.

4. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (м. Львів, вул. Митрополита Андрея 10, ЄДРПОУ 13814885) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) судовий збір в сумі 840.80 грн (вісімсот сорок гривень, 80 копійок).

Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складений 21.09.2020.

Суддя Коморний О.І.