
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 380/7414/20
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
21 вересня 2020 року
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Кедик Марія Василівна, перевіривши матеріали позовної заяви за позовом об`єднання співвласників багатоквартирного житлового будинку «Золота підкова» до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові, департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції України в особі департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області, департаменту містобудування Львівської міської ради, ОСОБА_1 про визнання протиправним і скасування дозволу на виконання будівельних робіт, -
в с т а н о в и в:
об`єднання співвласників багатоквартирного житлового будинку «Золота підкова» звернулось до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові, департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції України в особі департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області, департаменту містобудування Львівської міської ради, у якому просить суд визнати протиправним і скасувати дозвіл від 21.11.2016 № ЛВ 114163260559 наданий Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові області Ходаковському Олександру Анатолійовичу на виконання будівельних робіт, а саме «реставрація з переплануванням частини нежитлових приміщень на вул. Степана Бандери, 57 у м. Львові під магазин промислових товарів з влаштуванням дверного прорізу на місці віконного отвору».
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 160, 161, 172 цього Кодексу.
Перевіривши матеріали позову встановлено, що позовну заяву подано без додержання вимог, передбачених ст.ст. 160 КАС України.
Відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 160 КАС України, у позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Зміст позовних вимог - це вимоги позивача (предмет позову). Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу, який має формулюватися максимально чітко і зрозуміло.
Відповідачами у спірних правовідносинах визначено Інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові, департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції України в особі департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області, департамент містобудування Львівської міської ради, ОСОБА_1 .
Як видно з позовної заяви, позивач просить визнати протиправним і скасувати дозвіл від 21.11.2016 № ЛВ 114163260559 наданий Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові Ходаковському Олександру Анатолійовичу на виконання будівельних робіт, а саме «реставрація з переплануванням частини нежитлових приміщень на вул. Степана Бандери, 57 у м. Львові під магазин промислових товарів з влаштуванням дверного прорізу на місці віконного отвору».
Отже позивач не зазначив зміст позовних вимог щодо департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції України в особі департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області, департаменту містобудування Львівської міської ради та ОСОБА_1 .
Таке формулювання змісту позовних вимог суперечить п. 4 ч. 5 ст. 160 КАС України, оскільки звернена до суду вимога позивача повинна бути адресована кожному із відповідачів окремо.
Крім того, відповідно до пункту 1 частини 1 статті 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється, зокрема, на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження;
Згідно з ст. 4 КАС України "суб`єкт владних повноважень" - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Зазначеною нормою закону визначено, що відповідачем у справі виступає суб`єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Положеннями ч. 1 ст. 5 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист, зокрема, шляхом визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
У той же час, відповідно до ч. 1 ст. 43 КАС України здатність мати процесуальні права та обов`язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається, зокрема, за органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).
Відповідачем в адміністративній справі є суб`єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом (ч. 3 ст. 46 КАС України).
З адміністративного позову вбачається, що об`єднання співвласників багатоквартирного житлового будинку «Золота підкова» у якості четвертого відповідача визначено ОСОБА_1 , що не відповідає наведеним вище положенням Кодексу адміністративного судочинства України.
Враховуючи наведене, позивачу слід надати до суду позовну заяву, оформлену відповідно до вимог, передбачених статтею 160 КАС України, із зазначенням відповідачів відповідно з пред`явленими позовними вимогами та надати до суду примірники позовної заяви у новій редакції відповідно до кількості учасників справи.
Також у позовній заяві позивач зазначив третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Управління охорони історичного середовища Львівської міської ради та третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача громадську організацію «Народна дія Львів».
Однак ні в позовній заяві, ні окремо позивачем не наведено обґрунтування підстав залучення Управління охорони історичного середовища Львівської міської ради та громадської організації «Народна дія Львів», як третіх осіб.
При цьому, не зазначено на стороні позивача чи відповідача необхідно залучити Управління охорони історичного середовища Львівської міської ради як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору.
Частиною п`ятою статті 161 КАС України передбачено, що у разі необхідності до позовної заяви додаються клопотання та заяви позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, участь у судовому засіданні щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, звільнення (відстрочення, розстрочення, зменшення) від сплати судового збору, про призначення експертизи, витребування доказів, про забезпечення надання безоплатної правничої допомоги, якщо відповідний орган відмовив у її наданні, тощо.
При цьому, відповідно до ч. 2 ст. 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Відповідно до ч. 4 ст. 49 КАС України у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.
Враховуючи вищезазначене, на виконання вимог ч. 5 ст. 161 КАС України, позивачу слід подати суду відповідну заяву про залучення третіх осіб у порядку ч. 2 ст. 49 КАС України, з зазначенням на чиїй стороні таку особу варто залучити, а також на яких підставах третю особу належить залучити до участі у справі та на які права, свободи, інтереси або обов`язки цієї особи може вплинути рішення у справі.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин, враховуючи наведене, позовну заяву належить залишити без руху, а позивачу надати строк для усунення недоліків відповідно до ч. 2 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 171, 161, 169 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ухвалив :
1. Позовну заяву об`єднання співвласників багатоквартирного житлового будинку «Золота підкова» до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові, департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції України в особі департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області, департаменту містобудування Львівської міської ради, ОСОБА_1 про визнання протиправним і скасування дозволу на виконання будівельних робіт - залишити без руху.
2. Встановити позивачу строк, протягом десяти днів з дня вручення ухвали для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання до суду:
- позовної заяви, оформленої відповідно до вимог, передбачених статтею 160 КАС України, із зазначенням відповідачів відповідно з пред`явленими позовними вимогами та надати до суду примірники позовної заяви у новій редакції відповідно до кількості учасників справи;
- заяви про залучення третіх осіб у порядку ч. 2 ст. 49 КАС України, з зазначенням на чиїй стороні таку особу варто залучити, а також на яких підставах третю особу належить залучити до участі у справі та на які права, свободи, інтереси або обов`язки цієї особи може вплинути рішення у справі.
Роз`яснити, що у випадку неусунення у встановлений строк недоліків, позовна заява вважатиметься неподаною та буде повернута позивачу.
Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулася із позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Кедик М.В.