Рішення № 91687015, 21.09.2020, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.09.2020
Номер справи
280/3311/20
Номер документу
91687015
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

21 вересня 2020 року Справа № 280/3311/20 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі судді Бойченко Ю.П., розглянувши за правилами спрощеного, у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Агротіс» (72454, Запорізька область, Приазовський район, с. Степанівка Перша, вул. Мартинова, 1-А)

до Управління Державної казначейської служби України у Приазовському районі Запорізької області (72400, Запорізька область, Приазовський район, смт Приазовське, пров. Лікарняний, 1)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Приазовська районна державна адміністрація (72401, Запорізька область, Приазовський район, смт Приазовське, вул. Покровська, 31)

про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

20.05.2020 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Агротіс» (далі – позивач) до Управління Державної казначейської служби України у Приазовському районі Запорізької області (далі – відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Приазовська районна державна адміністрація (далі – третя особа), в якій позивач просить суд:

визнати протиправною бездіяльність Управління Державної казначейської служби України у Приазовському районі Запорізької області щодо невиконання наказів, виданих Господарським судом Запорізької області 03.02.2020 у справі № 908/1238/19, 13.02.2020 у справі № 908/1591/19, 25.02.2020 у справі № 908/1115/19, 26.02.2020 у справі №908/1151/19 про стягнення судових витрат з Приазовської районної державної адміністрації на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Агротіс» внаслідок безпідставного зупинення безспірного списання коштів державного бюджету;

зобов`язати Управління Державної казначейської служби України у Приазовському районі Запорізької області вчинити дії щодо виконання наказів, виданих Господарським судом Запорізької області 03.02.2020 у справі № 908/1238/19, 13.02.2020 у справі № 908/1591/19, 25.02.2020 у справі № 908/1115/19, 26.02.2020 у справі №908/1151/19 про стягнення судових витрат з Приазовської районної державної адміністрації на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Агротіс» шляхом безспірного списання коштів державного бюджету за чергою, яка існувала станом на час зупинення безспірного списання коштів державного бюджету.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ТОВ «Агротіс» пред`явлено до Управління Державної казначейської служби України у Приазовському районі Запорізької області наказів, виданих Господарським судом Запорізької області 03.02.2020 у справі № 908/1238/19, 13.02.2020 у справі № 908/1591/19, 25.02.2020 у справі № 908/1115/19, 26.02.2020 у справі №908/1151/19 про стягнення судових витрат з Приазовської районної державної адміністрації на користь позивача, проте отримано листи, в яких повідомлено про зупинення безспірного списання коштів державного бюджету. При цьому, вказані листи мотивовані тим, що згідно Прикінцевих положень Закону України від 13.04.2020 №553-IX «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» тимчасово, до 01.01.2021, не застосовується частина 1 статті 25 Бюджетного кодексу України, відповідно до якої передбачено здійснення Казначейством України безспірного списання коштів державного та місцевого бюджетів на підставі рішення суду. На думку позивача, відповідач допускає протиправну бездіяльність щодо невиконання наказів суду внаслідок безпідставного зупинення безспірного списання коштів державного бюджету, оскільки положення пункту 2 розділу II «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 13.04.2020 № 553-ІХ, в частині зупинення дії норми частини 1 статті 25 Бюджетного кодексу України, є таким, що суперечить положенням пункту 9 частини 1 статті 129, частин 1, 2 статті 129-1 Конституції України, статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, практиці Європейського Суду з прав людини, а також рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 № 6-рп/2007, від 22.05.2008 № 10-рп/2008, від 30.11.2010 № 22-рп/2010, а тому в даних правовідносинах норми Закону України від 13.04.2020 № 553-ІХ не можуть бути застосовані, а натомість підлягають застосуванню безпосередньо норми статті 129, 129-1 Конституції України і стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. За таких обставин просить задовольнити позов.

Ухвалою суду від 25.05.2020, у зв`язку з невідповідністю позову вимогам статті 161 КАС України, позовну заяву залишено без руху та встановлено строк для усунення недоліків позовної заяви протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. В межах встановленого строку позивачем усунуто недоліки позовної заяви.

Ухвалою суду від 09.06.2020 відкрито провадження в адміністративній справі №280/3311/20; ухвалено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.

Відповідач позов не визнав, надав відзив (вх. від 03.07.2020 №39719), в якому пояснив, що згідно Прикінцевих положень Закону України від 13.04.2020 №553-IX «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» тимчасово, до 01.01.2021, не застосовується частина 1 статті 25 Бюджетного кодексу України, відповідно до якої передбачено здійснення Казначейством України безспірного списання коштів державного та місцевого бюджетів на підставі рішення суду. У задоволенні позову просить відмовити.

Позивачем надано відповідь на відзив (вх. від 10.07.2020 №31843), в якій він спростовує аргументи відповідача.

Від третьої особи пояснень щодо позову не надходило.

Позивачем пред`явлено вимогу, яка згідно пункту 10 частини шостої статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) належить до справ незначної складності та підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

Частиною п`ятою статті 262 КАС України встановлено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Враховуючи приписи ч. 5 ст. 262 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд зазначає про таке.

Господарським судом Запорізької області видано накази:

від 03.02.2020 у справі №908/1238/19, на виконання постанови Центрального апеляційного господарського суду від 23.01.2020 у справі №908/1238/19, про стягнення з Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Агротіс» витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 9 500,00 грн.;

від 03.02.2020 у справі №908/1238/19, на виконання рішення Господарського суду Запорізької області від 15.10.2019 у справі №908/1238/19, про стягнення з Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Агротіс» витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 15 500,00 грн.;

від 13.02.2020 у справі № 908/1591/19, на виконання рішення Господарського суду Запорізької області від 03.10.2019 у справі №908/1591/19, про стягнення з Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Агротіс» витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 8 500,00 грн.;

від 13.02.2020 у справі № 908/1591/19, на виконання додаткової постанови Центрального апеляційного господарського суду від 03.02.2020 у справі №908/1591/19, про стягнення з Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Агротіс» витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 15 500,00 грн.;

від 25.02.2020 у справі № 908/1115/19, на виконання постанови Центрального апеляційного господарського суду від 10.02.2020 у справі №908/1115/19, про стягнення з Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Агротіс» витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 13 000,00 грн.;

від 25.02.2020 у справі № 908/1115/19, на виконання постанови Центрального апеляційного господарського суду від 10.02.2020 у справі №908/1115/19, про стягнення з Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Агротіс» витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 26 500,00 грн. та судового збору у розмірі 2 881,50 грн.;

від 26.02.2020 у справі №908/1151/19, на виконання постанови Центрального апеляційного господарського суду від 13.02.2020 у справі №908/1159/19, про стягнення з Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Агротіс» витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 19 500,00 грн.;

від 26.02.2020 у справі №908/1151/19, на виконання постанови Центрального апеляційного господарського суду від 13.02.2020 у справі №908/1159/19, про стягнення з Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Агротіс» судового збору у розмірі 2 881,50 грн. та витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 21 500,00 грн.

Позивачем подано вищезазначені накази для виконання до Управління Державної казначейської служби України у Приазовському районі Запорізької області.

Відповідач звернувся до третьої особи із листами про надання інформації щодо визначення кодів класифікації бюджету та рахунків, а також із вимогами щодо здійснення дій, спрямованих на виконання рішень суду, проте листами від 12.02.2020 №01-15/099, №01-15/098, від 25.02.2020 №01-15/138, №01-15/139, від 12.03.2020 №01-15/172, №01-15/173, від 25.03.2020 №01-15/199, №01-15/200, від 03.04.2020 №01-15/216, №01-15/217, №01-15/218, №01-15/219 Приазовська районна державна адміністрація повідомила, що кошти на дані витрати по державному бюджету не передбачені, тому на даний час відсутня можливість погашення заборгованості.

Відповідачем передано документи щодо здійснення безспірного списання коштів за наказами суду до Головного управління Державної казначейської служби України у Запорізькій області, яке супровідним листом від 15.04.2020 №13-10.1/3021 повернуло їх у зв`язку із наявністю помилок у наказах суду в частині зазначення повного найменування Приазовської районної державної адміністрації.

Листами Управління Державної казначейської служби України у Приазовському районі Запорізької області від 05.05.2020 №03-98/578, №03-98/579, №03-98/580, №03-98/581, №03-98/582, №03-98/583, №03-98/584, №03-98/585 позивача повідомлено про зупинення безспірного списання коштів державного та місцевого бюджетів на підставі Прикінцевих положень Закону України від 13.04.2020 №553-IX «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік».

Вважаючи бездіяльність відповідача щодо невиконання перелічених наказів протиправною, Товариство з обмеженою відповідальністю «Агротіс» звернулося до суду з даною позовною заявою.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із такого.

Частиною 1 статті 25 Бюджетного кодексу України Казначейство України здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.

Пунктом 1 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.04.2015 №215 (далі – Положення № 215), передбачено, що Державна казначейська служба України (Казначейство) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну політику у сферах казначейського обслуговування бюджетних коштів, коштів клієнтів відповідно до законодавства, бухгалтерського обліку виконання бюджетів.

Згідно з пунктом 2 Положення № 215 Казначейство у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства, а також дорученнями Кабінету Міністрів України і Міністра фінансів.

Підпунктом 3 пункту 2 Положення № 215 визначено, що Казначейство відповідно до покладених на нього завдань та в установленому законодавством порядку здійснює безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів або боржників на підставі рішення суду.

Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі - рішення про стягнення коштів), прийнятих судами, а також іншими органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення, визначає Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 (далі - Порядок № 845).

Відповідно до пункту 2 Порядку № 845 у цьому Порядку терміни вживаються в такому значенні: безспірне списання - операції з коштами державного та місцевих бюджетів, що здійснюються з метою виконання Казначейством та його територіальними органами (далі - органи Казначейства) рішень про стягнення коштів без згоди (подання) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, боржників, органів місцевого самоврядування та/або державних органів на підставі виконавчих документів (абзац другий).

Відповідно до пункту 3 Порядку № 845 рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).

Згідно із пунктом 8 Порядку № 845 органи Казначейства після надходження документів, зазначених у пунктах 6 і 7 цього Порядку: 1) приймають їх до розгляду та реєструють відповідно до вимог організації діловодства. На заяві стягувача про виконання рішення про стягнення коштів (супровідному листі керівника відповідного органу державної виконавчої служби) зазначається дата надходження і вхідний номер; 2) здійснюють попередній розгляд документів, за результатами якого визначають необхідність отримання від стягувача інших відомостей для виконання рішення про стягнення коштів; 3) повідомляють стягувачеві (представникові стягувача) на його письмову вимогу про прийняття, реєстрацію та результати попереднього розгляду документів.

Разом із тим, положенням абзацу дев`ятого пункту 2 розділу II „Прикінцеві положення“ Закону № 553 передбачено, що з дня набрання чинності Законом № 553 (18 квітня 2020 року) і до 1 січня 2021 року тимчасово не застосовується частина перша статті 25 Кодексу, згідно з якою „Казначейство України здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду“.

Таким чином, суд вважає, що відповідач, який на момент виникнення спірних правовідносин керувався вищезазначеною нормою, не допустив по відношенню до позивача протиправної бездіяльності. Суд звертає увагу, що відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відтак, позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльності Управління Державної казначейської служби України у Приазовському районі Запорізької області щодо невиконання наказів, виданих Господарським судом Запорізької області 03.02.2020 у справі № 908/1238/19, 13.02.2020 у справі № 908/1591/19, 25.02.2020 у справі № 908/1115/19, 26.02.2020 у справі №908/1151/19 про стягнення судових витрат з Приазовської районної державної адміністрації на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Агротіс» внаслідок безпідставного зупинення безспірного списання коштів державного бюджету є такими, що не підлягають задоволенню.

Водночас, Рішенням Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Верховного Суду щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень постанови Кабінету Міністрів України „Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та етапів послаблення протиепідемічних заходів“, положень частин першої, третьої статті 29 Закону України „Про Державний бюджет України на 2020 рік“, абзацу дев`ятого пункту 2 розділу II „Прикінцеві положення“ Закону України «Про внесення змін до Закону України „Про Державний бюджет України на 2020 рік“» від 28.08.2020 № 10-р/2020 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення, зокрема, абзацу дев`ятого пункту 2 розділу II „Прикінцеві положення“ Закону України «Про внесення змін до Закону України „Про Державний бюджет України на 2020 рік“» від 13 квітня 2020 року № 553-IX. Положення, зокрема, Закону України «Про внесення змін до Закону України „Про Державний бюджет України на 2020 рік“» від 13 квітня 2020 року № 553-IX, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

За положеннями ст. 152 Конституції України закони та інші акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності.

Закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Так, у ст. 91 Закону України "Про Конституційний Суд України" № 2136-VIII від 13.07.2017 передбачено, що закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Зважаючи, що на момент розгляду справи по суті положення абзацу дев`ятого пункту 2 розділу II „Прикінцеві положення“ Закону України «Про внесення змін до Закону України „Про Державний бюджет України на 2020 рік“» від 13 квітня 2020 року № 553-IX, на які, як на підставу не проведення безспірного списання коштів, посилався відповідач, визнано неконституційними, позовні вимоги в частині зобов`язання Управління Державної казначейської служби України у Приазовському районі Запорізької області вчинити дії щодо виконання наказів, виданих Господарським судом Запорізької області 03.02.2020 у справі № 908/1238/19, 13.02.2020 у справі № 908/1591/19, 25.02.2020 у справі № 908/1115/19, 26.02.2020 у справі №908/1151/19 про стягнення судових витрат з Приазовської районної державної адміністрації на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Агротіс» шляхом безспірного списання коштів державного бюджету за чергою, яка існувала станом на час зупинення безспірного списання коштів державного бюджету підлягають задоволенню.

Стосовно посилань відповідача на наявність помилок у наказах суду слід зазначити, що позивачем до відповіді на відзив (вх. від 10.07.2020 №31843) надано копії ухвал Господарського суду Запорізької області, якими такі помилки виправлено.

Згідно з частиною першою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За таких обставин, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позовна заява підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись статтями 139, 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

1. Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Агротіс» – задовольнити частково.

2. Зобов`язати Управління Державної казначейської служби України у Приазовському районі Запорізької області (72400, Запорізька область, Приазовський район, смт Приазовське, пров. Лікарняний, 1; код ЄДРПОУ 38042754) вчинити дії щодо виконання наказів, виданих Господарським судом Запорізької області 03.02.2020 у справі № 908/1238/19, 13.02.2020 у справі № 908/1591/19, 25.02.2020 у справі № 908/1115/19, 26.02.2020 у справі №908/1151/19 про стягнення судових витрат з Приазовської районної державної адміністрації (72401, Запорізька область, Приазовський район, смт Приазовське, вул. Покровська, 31; код ЄДРПОУ 02126366) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Агротіс» (72454, Запорізька область, Приазовський район, с. Степанівка Перша, вул. Мартинова, 1-А; код ЄДРПОУ 31692092) шляхом безспірного списання коштів Державного бюджету за чергою, яка існувала станом на час зупинення безспірного списання коштів державного бюджету.

3. У задоволенні решти позовних вимог – відмовити.

4. Судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 4 204 (чотири тисячі двісті чотири) гривні 00 копійок присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Агротіс» (72454, Запорізька область, Приазовський район, с. Степанівка Перша, вул. Мартинова, 1-А; код ЄДРПОУ 31692092) за рахунок бюджетних асигнувань Управління Державної казначейської служби України у Приазовському районі Запорізької області (72400, Запорізька область, Приазовський район, смт Приазовське, пров. Лікарняний, 1; код ЄДРПОУ 38042754).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення складено та підписано 21.09.2020.

Суддя Ю.П. Бойченко