
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 вересня 2020 року м. Житомир
справа № 240/9195/20
категорія 112030300
Житомирський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Горовенко А.В.,
розглянувши у письмовому провадженні у приміщенні суду за адресою: 10014, місто Житомир, вул. Мала Бердичівська, 23, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії,-
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, у якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації, що полягає у не нарахуванні та невиплаті компенсації за втрачене майно;
- зобов`язати управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації донарахувати та виплатити грошову компенсацію вартості домоволодіння, яке знаходиться у АДРЕСА_1 , застосовуючи коефіцієнт індексації вартості житлового фонду 1,24; 1,18 та 1,34.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що належне йому домоволодіння (як спадкоємця), яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , відповідно до постанови Народицького районного суду Житомирської області від 05.12.2006 у справі №2а-2014/2006, Заліську сільську раду зобов`язано прийняти на баланс та зобов"язано управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації поставити на чергу для виплати компенсації вартості житлового будинку в АДРЕСА_1 , у сумі розміром 56466 грн.
Позивач стверджує, що вказана компенсація на момент подання позовної заяви ним отримана не була.
Наголошує, що з 2007 року по 2009 рік вартість житлового фонду не індексувалась, проте існують інфляційні процеси, саме тому просить зобов"язати відповідача донарахувати та виплатити індексацію грошової компенсації за втрачене домоволодіння.
Зазначає, що звертався із відповідною заявою про збільшення розміру компенсації за втрачене домоволодіння до відповідача, однак, управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації повідомило, що положеннями Порядку виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 листопада 2009 року №1243 (далі - Порядок №1243), не передбачено право нарахування управлінням грошової індексації вартості домоволодіння до суми визначеної судом, також підтверджено, що виплата грошової компенсації позивачу не проведена.
На думку позивача, вказана бездіяльність відповідача є протиправною.
Відповідно до ухвали Житомирського окружного адміністративного суду від 23.06.2020 провадження у справі відкрито. Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвала про відкриття провадження була направлена позивачу та відповідачу за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, вказана ухвала отримана уповноваженою особою відповідача.
Відповідач у строк, встановлений ч.1 ст.261 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), зазначений в ухвалі про відкриття провадження не надіслав до суду відзив на позовну заяву.
Відповідно до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України.
Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Складення рішення у повному обсязі відкладалось у зв"язку з перебуванням головуючого судді у відпустці з 17.08.2020 по 11.09.2020.
Суд розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні докази за своїм внутрішнім переконанням, зазначає наступне.
Судом встановлено, що відповідно до постанови Народицького районного суду Житомирської області від 05.12.2016 у справі №2а-2041/2006 та з урахуванням ухвали Народицького районного суду Житомирської області від 29.04.2020 у справі №284/277/20:
- зобов`язано Заліську сільську раду прийняти будинок АДРЕСА_1 вартістю 56466 грн на свій баланс;
- зобов"язано управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації поставити на чергу ОСОБА_1 , для виплати компенсаціх вартості житлового будинку в АДРЕСА_1 у сумі 56466 грн (а.с.11, 12).
Згідно з рішенням виконавчого комітету Заліської сільської ради Народицького району Житомирської області №12 від 19.02.2007 прийнято на баланс сільської ради житловий будинок з надвірними будівлями по АДРЕСА_1 , з вартістю 56466 грн, який належить ОСОБА_1 (а.с.10).
Листом від 13.04.2020 №01-51/04/852 управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області на звернення позивача щодо збільшення розміру компенсації за втрачене домоволодіння повідомило, що у своїй роботі з приводу даного питання керується Законом України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Порядком виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 листопада 2009 року №1243 (далі - Порядок №1243).
Також зазначено, що документи для виплати грошової компенсації у сумі 57166 грн за втрачене нерухоме майно в АДРЕСА_1 на ім"я ОСОБА_1 перебувають на обліку за №429 від 01.12.2011, виплата не проведена (а.с.17).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно зі статтею 16 Конституції України забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи - катастрофи планетарного масштабу, збереження генофонду Українського народу є обов`язком держави.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я, єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-XII (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон №796-XII).
Статтею 1 Закону №796-XII передбачено, що державна політика в галузі соціального захисту потерпілих від Чорнобильської катастрофи базується, в тому числі, на принципах соціального захисту людей, повного відшкодування шкоди особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до частин 6, 8 статті 4 Закону №796-XII громадяни, які відселяються або самостійно переселяються, користуються компенсаціями, передбаченими цим Законом. Порядок відселення та самостійного переселення визначається Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 3 частини першої статті 13 Закону №796-XII закріплено, що держава бере на себе відповідальність за завдану шкоду громадянам та зобов`язується відшкодувати її за матеріальні втрати, що їх зазнали громадяни та їх сім`ї у зв`язку з Чорнобильською катастрофою, відповідно до цього Закону та інших актів законодавства України.
Статтею 35 Закону №796-XII передбачено, що компенсація громадянам за втрачене у зв`язку з евакуацією, відселенням або самостійним переселенням відповідно до ст.4 цього Закону включає грошову компенсацію у повному розмірі вартості жилих, дачних, садових будинків, гаражів, господарських будівель та споруд, яка здійснюється за цінами, встановленими на момент припинення права власності.
Пунктом 7 Положення "Про порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 липня 1997 року №755 передбачено, що грошова компенсація перераховується на особистий рахунок переселенця (спадкоємця) у порядку черги, встановленої місцевими органами виконавчої влади.
Приписами частини 1 пункту 8 Положення "Про порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 липня 1997 року №755 визначено, що у разі, коли у період до перерахування грошової компенсації Кабінетом Міністрів України були прийняті нормативні акти, за якими вартість житлового фонду індексується, компенсація виплачується з урахуванням цієї індексації.
Постановою Кабінету Міністрів України від 18 листопада 2009 року №1243 затверджено Порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території. Дана постанова набрала чинності 28 листопада 2009 року.
Відповідно до абзацу 2 пункту 1 Порядку виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 листопада 2009 року №1243, дія цього Порядку поширюється на громадян, які не отримали зазначену компенсацію на дату набрання чинності постановою, якою затверджено цей Порядок, в тому числі тих громадян, які перебувають на черзі на отримання компенсації.
До 28 листопада 2009 року порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно було урегульовано Положенням "Про порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій" затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 755 від 15 липня 1997 року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 18 листопада 2009 року №1243 затверджено новий Порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території, дія якого поширюється на громадян, які не отримали зазначену компенсацію на дату набрання чинності постановою, якою затверджено цей Порядок, в тому числі тих громадян, які перебувають на черзі на отримання компенсації.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , відповідно до довідки управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації №2844 від 26.09.2011 та згідно зі змістом ухвали Народицького районного суду Житомирської області від 03.11.2011 у справі №6а-59/11, з 18 грудня 2006 року поставлено на чергу для виплати грошової компенсації за втрачений будинок АДРЕСА_1 , тобто під час дії Положення "Про порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.07.1997 №755 (а.с.14, 16).
Тобто позивач первинно став на чергу для отримання грошової компенсації за втрачене нерухоме майно на радіоактивно забрудненій території, під час дії норм Положення №755 від 15 липня 1997 року.
ОСОБА_1 перебуває на черзі для отримання компенсації з 18 грудня 2006 року і не отримав її після набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України №1243 від 18 листопада 2009 року з вини державного органу, а тому на період з часу постановки на чергу для отримання компенсації до 28 листопада 2009 року слід застосовувати норми Положення "Про порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 755 від 15 липня 1997 року. Пунктом 8 вказаного положення передбачено врахування індексації вартості житлового фонду для визначення розміру компенсації.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 14.08.2020 у справі №554/6088/16-а.
Статтею 58 Конституції передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
Порядком № 1243 року не передбачено врахування індексації вартості житлового фонду, які прийняті з 28 листопада 2009 року.
На підставі викладеного, суд вважає, що отримана позивачем компенсація повинна бути проіндексована з урахуванням індексації вартості житлового фонду згідно нормативних актів, прийнятих до 28 листопада 2009 року.
Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України №76 від 16.03.2007 проведено індексацію об`єктів житлового фонду з коефіцієнтом 1,24 станом на 01.01.2007.
Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України № 100 від 27 лютого 2008 року, проведено індексацію об`єктів житлового фонду з коефіцієнтом 1,18 станом на 1 січня 2008 року.
Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України № 133 від 31 березня 2009 року, проведено індексацію об`єктів житлового фонду з коефіцієнтом 1,34 станом на 1 січня 2009 року.
Таким чином, суми не нарахованої та не виплаченої індексації компенсації за втрачене домоволодіння позивачу становлять:
- за 2007 рік - 13551,84 грн (56466 грн х 1,24 = 70017,84 грн - 56466 грн = 13551,84 грн).
- за 2008 рік - 10163,88 грн (56466 грн х 1,18 = 66629,88 грн - 56466грн = 10163,88грн);
- за 2009 рік - 19198,44 грн (56466грн х 1,34 = 75664,44грн - 56466грн = 19198,44грн).
Загальна сума не нарахованої та не виплаченої ОСОБА_1 індексації грошової компенсації за втрачений житловий будинок АДРЕСА_1 за 2007, 2008 та 2009 роки становить 42914,16 грн.
Суд зауважує, що сторонами не надано суду доказів на підтвердження вирішення відповідачем питання щодо застосування коефіцієнтів індексації об`єктів житлового фонду.
З огляду на викладене, суд дійшов до висновку, що отримана позивачем компенсація повинна була бути проіндексована з урахуванням індексації вартості житлового фонду згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими до 28 листопада 2009 року.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
З огляду на викладене, з суд вважає за можливе зобов"язати управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації у Житомирській області нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошової компенсації за втрачене домоволодіння АДРЕСА_1 за 2007, 2008 та 2009 роки із застосуванням коефіцієнтів 1,24, 1,18 та 1,34, відповідно, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 5 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 4, 6-9, 32, 77, 90, 139, 205, 242-246, 250, 255, 258, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський окружний адміністративний суд, -
вирішив:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідн. номер НОМЕР_1 ) до управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області (вул.Свято-Миколаївська,136, смт.Народичі, Народицький район, Житомирська область,11401, код ЄДРПОУ 03192750) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії, - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 індексації грошової компенсації за втрачене домоволодіння АДРЕСА_1 за 2007, 2008 та 2009 роки із застосуванням коефіцієнтів 1,24, 1,18 та 1,34.
Зобов"язати управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації у Житомирській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошової компенсації за втрачене домоволодіння АДРЕСА_1 за 2007, 2008 та 2009 роки із застосуванням коефіцієнтів 1,24, 1,18 та 1,34.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.
Рішення складено у повному обсязі 21 вересня 2020 року.
Суддя А.В. Горовенко