Рішення № 91684642, 22.09.2020, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.09.2020
Номер справи
160/9094/20
Номер документу
91684642
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 вересня 2020 року Справа № 160/9094/20

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Златіна Станіслава Вікторовича

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Військової частини А0515 про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

06 серпня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Військової частини А0515, в якому просить:

- визнати бездіяльність Військової частини А0515, яка полягає в не нарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 05 травня за 2017, 2018 роки в розмірі 5 (п`яти) мінімальних пенсій за віком як учаснику бойових дій з урахуванням раніше виплачених сум протиправною;

- зобов`язати Військову частину А0515 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 05 травня за 2017, 2018 роки, як учаснику бойових дій у розмірі 5 (п`яти) мінімальних пенсій за віком з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що він є учасником бойових дій та має право на пільги, встановлені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Зазначає, що у 2017р. він отримав щорічну грошову допомогу в розмірі 1200 грн., що відповідає розміру встановленому постановою КМУ від 05.04.2017р. №223, а у 2018р. отримав щорічну грошову допомогу в розмірі 1265 грн., що відповідає розміру, встановленому постановою КМУ від 04.03.2018р. №170. Не погоджуючись з таким розміром виплат ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про здійснення розрахунку виплати до 5 травня разової грошової допомоги з урахуванням вимог ч. 5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за період 2016р. по 2018р. в розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком з урахуванням виплачених сум, однак відповідачем було відмовлено у здійсненні такого перерахунку. Позивач посилається на рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020 року № 3-р/2020 у справі № 1-247/2018 (3393/18), яким визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) окреме положення пункту 26 розділу VI «Прикінцевих та Перехідних положень» Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12,13,14,15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку і розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетних фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.08.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 160/9094/20 та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Позивачем подано 27.08.2020 року заяву щодо відшкодування судових витрат на правничу допомогу адвоката у розмірі 3600 грн.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 вересня 2020 року відмовлено у задоволенні клопотання Військової частини А 0515 про заміну первісного відповідача належним відповідачем - Київським міським центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.

02 вересня 2020р. представником відповідача подано до канцелярії суду відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечив проти позову та зазначив, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 05.04.2017р. №223 «Деякі питання виплат у 2017 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань», учасникам бойових дій у 2017 р. разова грошова допомога до 5 травня виплачується у розмірі 1200 грн. А відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.03.2018р. №170 «Деякі питання виплати у 2018р. разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» учасникам бойових дій у 2018 році разова грошова допомога до 5 травня виплачується у розмірі 1265 грн. Окрім наведеного відповідач зазначив про те, що виплату разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» здійснює Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення. Також вказує, що позивач пропустив строк звернення до суду, передбачений ст. 122 КАС України.

Відповідач 07.09.2020 року через відділ діловодства суду подав додаткові пояснення, у яких заперечив стосовно розміру витрат на правничу допомогу, вказуючи на те, що розмір витрат не є обґрунтованим

Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 відповідно до копії посвідчення серії НОМЕР_1 є особою, яка має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.

20.06.2020р. ОСОБА_1 звернувся до Військової частини А 0515 із заявою в якій просив здійснити новий розрахунок виплати до 5 травня разової грошової допомоги та обчислити розмір зазначеної допомоги з урахуванням вимог ч.5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та нарахувати та здійснити виплату до 5 травня разової грошової допомоги за період з 2016 р. по 2018р. в розмірі разової грошової допомоги п`яти мінімальних пенсій за віком з урахування виплачених сум.

Листом від 08.07.2020р. за № 22/4/1063 Військова частина А0515 повідомила позивача про те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 05.04.2017р. №223 «Деякі питання виплат у 2017 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань», учасникам бойових дій у 2017 р. разова грошова допомога до 5 травня виплачується у розмірі 1200 грн. А відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.03.2018р. №170 «Деякі питання виплати у 2018р. разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» учасникам бойових дій у 2018 році разова грошова допомога до 5 травня виплачується у розмірі 1265 грн. Окрім того, повідомлено, що відповідно до вимог зазначених постанов Кабінету міністрів України виплату грошової допомоги здійснює Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення. Отже, для здійснення такого перерахунку ОСОБА_1 немає законних підстав.

Вважаючи бездіяльність відповідача щодо перерахунку щорічної разової грошової допомоги до 05 травня у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, як учаснику бойових дій за 2017р., 2018р. протиправною, позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини п`ятої статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічно до 05 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком.

Пунктом 20 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року № 107-VI частину п`яту статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» викладено у такій редакції: «Щорічно до 05 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України».

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10рп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), зокрема, положення пункту 20 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року № 107-VI.

Частинами першою, четвертою статті 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачено, що щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, через відділення зв`язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.

Особи, які не отримали разової грошової допомоги до 05 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.

Законом України від 28 грудня 2014 року № 79-VІІІ «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин», який набув чинності 01 січня 2015 року, розділ VІ «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України доповнено пунктом 26, яким встановлено, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Отже, із набуттям чинності Закону України від 28 грудня 2014 року № 79-VІІІ «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин» (01 січня 2015 року), Кабінету Міністрів України надано повноваження щодо визначення розміру щорічної разової грошової допомоги до 05 травня, встановленого статтею 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

На виконання вищезазначених приписів Бюджетного кодексу України Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 05.04.2017р. № 223 «Деякі питання виплати у 2017 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» (далі по тексту - Постанова № 223), передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» підпунктом першим пункту першого якого визначено, що у 2017 році виплату разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", здійснює Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій, які розподіляють їх між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у місті (у разі їх утворення) рад (далі - районні органи соціального захисту населення).

В той же час, відповідно до підпункту першого пункту першого постанови Кабінету Міністрів України від 14 березня 2018 р. № 170 «Деякі питання виплати у 2018 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» (далі по тексту - Постанова № 170) установлено, що у 2018 році виплату разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань», здійснює Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій, які розподіляють їх між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у місті (у разі їх утворення) рад (далі - районні органи соціального захисту населення).

Аналіз наведених положень дає підстави зробити висновок про те, що виплату разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» здійснює Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів структурним підрозділам з питань соціального захисту населення.

Таким чином, позивач у позовній заяві невірно визначив відповідача: належним відповідачем у справі повинен бути саме структурний підрозділ з питань соціального захисту населення Міністерства соціальної політики України; саме відповідач безпосередньо не здійснює виплату разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань».

Відповідач у 2017 та 2018 роках здійснив лише зарахування отриманих від структурних підрозділів з питань соціального захисту населення Міністерства соціальної політики України грошових коштів на відповідні карткові рахунки військовослужбовців, що підтверджується копіями платіжних доручень № 6 від 10.05.2018 року та № 1 від 26.04.2017 року.

Суд звертає увагу позивача на те, що у відповідності до п. 2 Постанови № 223 та п. 2 Постанови № 170 за Міністерством оборони закріплений лише обов`язок щодо забезпечення подання переліку осіб, які мають право на отримання грошової допомоги, районним органам соціального захисту населення, а нарахування та виплата такої грошової допомоги здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення, у зв`язку з чим, суд доходить висновку про необґрунтованість заявлених позовних вимог до Військової частини А 0515.

Оскільки позивач невірно визначив відповідача у справі, не подав заяви про заміну первісного відповідача належним відповідачем, або заяви про залучення до участі у справі співвідповідача, то суд не знаходить правових підстав для задоволення заявлених позивачем позовних вимог.

Окремо, суд наголошує на тому, що згідно ст. 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше для його ухвалення.

Рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020 року № 3-р/2020 у справі № 1-247/2018 (3393/18), яким визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) окреме положення пункту 26 розділу VI «Прикінцевих та Перехідних положень» Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12,13,14,15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку і розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетних фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, діє лише на майбутнє та не поширюється на правовідносини, які виникли до 27.02.2020 року. До 27.02.2020 року діють відповідні положення Бюджетного кодексу України, які визнано рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020 року № 3-р/2020 у справі № 1-247/2018 (3393/18) неконституційними.

Щодо строків звернення з позовом до суду, то суд зазначає, що не виплата у повному обсязі щорічної разової грошової допомоги до 05 травня позивачу є триваючим правопорушенням.

Відповідно до п.5 ч. 1 ст. 244 Кодексу адміністративного судочинства України під час ухвалення рішення суд вирішує питання судових витрат.

Статтею 132 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати, зокрема, на професійну правничу допомогу.

Відповідно до статті 139 КАС України повернення судових витрат позивачу, якому відмовлено у задоволенні позову не передбачено.

За вказаних обставин суд відмовляє у клопотанні позивача про відшкодування за рахунок відповідача судових витрат на правничу допомогу у розмірі 3600 грн.

Керуючись ст.ст. 77, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; адреса для листування: АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_2 ) до Військової частини А0515 (вул. Електриків, 33, м. Київ, 04176, код ЄДРПОУ 22990919) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.

Судові витрати стягненню не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя (підпис) С.В. Златін

Виготовлено з автоматизованої системи документообігу суду

Помічник судді Лісна А.М.

Рішення не набрало законної сили станом на 22.09.2020 року

Помічник судді Лісна А.М.