Рішення № 91681128, 21.09.2020, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.09.2020
Номер справи
400/2973/20
Номер документу
91681128
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 вересня 2020 р. № 400/2973/20 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Устинова І.А., розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 в інтересах ОСОБА_2

до відповідача:Управління державної міграційної служби України в Миколаївській області в особі Врадіївського районного сектору Управління державної міграційної служби України в Миколаївській області, вул. Г.Врадіївщини, 122 (вул.Декабристів, 5-а, 54001), смт. Врадіївка, Врадіївський район, Миколаївська область, 56301

про:визнання протиправною відмову, зобов`язання вчинити певні дії,ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 до Управління державної міграційної служби України в Миколаївській області в особі Врадіївського районного сектору Управління державної міграційної служби України в Миколаївській області (далі - відповідач) з вимогами:

- визнати протиправною відмову відповідача від 19.05.2020р. за № 4823-49/4823.1-20 в оформленні та видачі паспорта громадянина України у вигляді паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки зразка 1994 року ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- зобов`язати відповідача оформити та видати паспорт громадянина України у вигляді паспортної книжечки зразка 1994 року ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Ухвалою від 27.07.2020р. суд відкрив провадження у справі та призначив її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

Позовні вимоги мотивовані протиправною відмовою відповідача щодо видачі паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної ради України від 26.06.1992 року. Не погоджуючись з вказаними діями органу Державної міграційної служби, позивач в інтересах своєї неповнолітньої дитини, звернулась з даним позовом до суду.

Від Управління державної міграційної служби України в Миколаївській області надійшов до суду відзив, в якому відповідач заперечував проти позовних вимог та вказав, що не можливо оскаржувати дії відповідача з приводу не оформлення паспорта громадянина України, оскільки позивачем на даний час належним чином не було ініційовано питання оформлення йому паспорта громадянина України зразка 1994 року. В передбаченому законодавством порядку та з відповідним переліком документів позивач до органів міграційної служби не звертався.

Відповідач вважає, що не реалізація своїх прав та обов"язку позивачами не являється поряшенням УДМС в Миколаївській області та її територіальним підрозділом норм чинного законодавства. Відповідач вказав, що питання видачі паспорта громадянина України регулюється Законом України "Про Єдиний демографічний реєстр та документи, що посвідчують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" з відповідними змінами, Положенням про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної ради України № 2503-ХІІ від 26.06.1992р. та Тимчасовим порядком оформлення і видачі паспорта громадянина України, затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.06.2019р. № 456. Крім того, відповідач вказав, що доводи позивача про типовість даної справи ознакам справи № 806/3265/17 роглянутої Верховним Судом 19.09.2018р. є безпідставними, осікльки позивач в зазначеній справі звернувся з заявою в порядку Закону України "Про звернення громадян", а не з заявою про видачу паспорта громадянина України у вигляді паспорта книжечки, не подавши відповідний пакет документів.

У запереченнях на відзив позивач ззаначив, що не погоджується з доводами відповідача викладеними у відзиві на позовну заяву та пояснив, що звертався до територіального підрозділу міграційної служби з відповідною заявою, до якої додавав фотокартки відповідних розмірів, однак ОСОБА_2 пояснили, що їй можуть видати лише паспорт у формі ID-картки.

На підставі ч. 9 ст. 205 КАС України, суд вважає за можливе розглянути адміністративний позов в порядку письмового провадження, за наявними у справі матеріалами.

Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.

15.05.2020 року неповнолітня ОСОБА_2 звернулася із заявою до начальника Врадіївського районного сектору Державної міграційної служби України у Миколаївській області, в якій просила оформити та видати їй паспорт громадянина України у зв"язку з досягненям 16-річного віку у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної ради України № 2503-ХІІ від 26.06.1992р., зразок якої затверджено постановою КМУ від 04.06.1994р. № 353. До заяви особа додала: свідоцтво про народженя, дві фотокартки розміром 35*45, заява встановленої форми згідно наказу МВС України № 320 від 13.04.2012р.

19.05.2020 року Врадіївський районний сектор листом №4823-49/4823.1-20 повідомив позивача про те, що видача та оформлення паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснюється за рішенням суду, що набрало законної сили.

Діючи в інтересах сина законний представник, на підставі вимог Закону України "Про звернення громадян" подала скаргу на дії вищевказаної особи до Управління державної міграційної служби України у Вінницькій області.

Ознайомившись з листом-відповіддю від 19.05.2020р., позивач та його законний представник звернулись з цим позовом до суду з вимогою про зобов"язання відповідача видати ОСОБА_2 паспорт громадянина України у формі книжечки.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходить із наступного.

Відповідно до частини 1 статті 13 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" від 20.11.2012 року № 5492-VI (далі - Закон №5492-VI) документами, оформлення яких встановлено цим Законом із застосуванням засобів Єдиного державного демографічного реєстру (далі - Реєстр), відповідно до їх функціонального призначення, є документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, яким є, зокрема, паспорт громадянина України. Згідно частини 3 статті 13 Закону №5492-VI паспорт громадянина України містить безконтактний електронний носій.

Згідно ст. 14 Закону №5492-VI визначено, що форма кожного документа встановлюється цим Законом. Документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклета. Документи у формі книжечки на всіх паперових сторінках та на верхній частині обкладинки повинні мати серію та номер документа, виконані за технологією лазерної перфорації.

Персоналізація документів у формі книжечки здійснюється за технологією лазерного гравіювання та лазерної перфорації. Персоналізація документів у формі картки виконується за технологією термодруку або лазерного гравіювання. Персоналізація документів здійснюється централізовано у Державному центрі персоналізації документів.

Відповідно до п. 3 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 року №2503-XII (далі - Положення №2503-XII) бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Терміни впровадження паспортної картки визначаються Кабінетом Міністрів України у міру створення державної автоматизованої системи обліку населення.

Для отримання паспорта у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, обробка біометричних даних людини не здійснюється засобами єдиного реєстру шляхом їх верифікації, кодифікацій та присвоєння унікальних номерів засобів Реєстру.

При видачі паспорта - книжечки уповноваженою посадовою особою органу ДМС здійснюється обробка даних щодо прізвища, імені, по - батькові особи, народження, місця проживання особи, здійснюється вклеювання фотокарки, ставиться власноручний підпис особи, спеціальної та специфічної обробки автоматизованими системами особистої інформації особи не проводиться.

Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року №302 "Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України" (далі - Постанова № 302) затверджено: зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм згідно з додатками 1 і 2; зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, згідно з додатками 3 і 4; Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України, що додається.

Згідно із пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.04.2019 року №398 внесено зміни до п. 3 Постанови №302, доповнивши його абзацом такого змісту: «Державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов`язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України 06 червня 2019 року №456 затверджено Тимчасовий порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України, і п.1 передбачено, що цей Тимчасовий порядок, розроблений відповідно до абзацу п`ятого пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 302 «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України», постанови Кабінету Міністрів України від 03 квітня 2019 року № 398 «Про внесення зміни до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 302», Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-XII (в редакції Постанови Верховної Ради України від 23 лютого 2007 року № 719-V), визначає порядок подання документів, їх розгляду і прийняття рішення про оформлення та видачу паспорта громадянина України зразка 1994 року (далі - паспорт) особі, щодо якої прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов`язання ДМС оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року (далі - рішення суду), засвідчене в установленому законодавством порядку.

Частиною 1 ст. 21 Закону № 5492-VI визначено, що паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.

Отже, у разі відсутності у особи паспорта, така особа не має підтвердження громадянства України, що в свою чергу є порушенням її громадянських прав у зв`язку з неможливістю їх реалізації.

З огляду на викладене, суд приходить висновку, що ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , має право на оформлення паспорта у формі книжечки, відповідно до Положення про паспорт громадянина України № 2503 , відповідно позовні вимоги щодо зобов"язання відповідача видати позивачу паспорт громадянина України у формі книжечки зразка 1994 року є обгрунтованими.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням зазначеного, на підставі встановлених в судовому засіданні фактів та обставин, враховуючи, що мотивація та докази, наведені відповідачем у відзиві проти позову, не дають адміністративному суду підстав для постановлення висновків, які б спростовували правову позицію позивача, а останнім доведено суду обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, відтак, такі позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Судові витрати по справі відсутні.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ) до Управління державної міграційної служби України в Миколаївській області в особі Врадіївського районного сектору Управління державної міграційної служби України в Миколаївській області (вул. Г.Врадіївщини, 122 (в.Декабристів, 5-а, 54001), смт. Врадіївка, Врадіївський район, Миколаївська область, 56301, код ЄДРПОУ 37844163) задовольнити.

2. Визнати протиправною відмову Управління державної міграційної служби України в Миколаївській області в особі Врадіївського районного сектору Управління державної міграційної служби України в Миколаївській області від 19.05.2020р. за № 4823-49/4823.1-20 в оформленні та видачі паспорта громадянина України у вигляді паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки зразка 1994 року ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 .

3. Зобов`язати Управління державної міграційної служби України в Миколаївській області в особі Врадіївського районного сектору Управління державної міграційної служби України в Миколаївській області (код ЄДРПОУ 37844163) оформити та видати паспорт громадянина України у вигляді паспортної книжечки зразка 1994 року ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя І. А. Устинов