
Справа № 727/8452/19
Провадження № 6-а/727/1/20
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 вересня 2020 року Шевченківський районний суд м.Чернівці в складі :
головуючого судді Чебан В.М.
при секретарі Гладкій Л.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м.Чернівці заяву ОСОБА_1 про зміну способу та порядку виконання рішення суду по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якого діє ОСОБА_2 , до поліцейського взводу №2 роти №1 Управління патрульної поліції в Чернівецькій області Департаменту патрульної поліції Ковальської Людмили Олександрівни про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення, -
ВСТАНОВИВ:
До Шевченківського районного суду м.Чернівці звернувся адвокат Тельнов О.А., який діє в інтересах ОСОБА_1 з заявою про зміну способу та порядку виконання рішення суду.
Посилається на те, що рішенням Шевченківського районного суду м. Чернівці від 10.09.2019 адміністративний позов ОСОБА_1 , в інтересах якого діє ОСОБА_2 , до поліцейського взводу №2 роти №1 Управління патрульної поліції в Чернівецькій області Ковальської Л.О. про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення та закриття провадження у справі задоволено. Скасовано постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, серія НК №528784 від 25.07.2019 року, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч.1 ст.122 КУпАП, у вигляді штрафу у розмірі 255 гривень. Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.122 КУпАП закрито. Стягнуто з поліцейського взводу №2 роти №1 Управління патрульної поліції в Чернівецькій області Ковальської Людмили Олександрівни на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень судові витрати в розмірі витрат на правову допомогу в сумі 4200 грн.
В обґрунтування заяви посилається на те, що з метою виконання рішення суду 04.02.2020 року, ним до Головного управління Державної казначейської служби України у Київський області була надіслана заява про виконання рішення суду та надіслано виконавчий лист по справі.
Листом ГУДКСУ у Київській області №13-06/1611 від 13.03.2020 року повідомлено про неможливість виконання судового рішення у зв`язку із неможливістю визначити боржника - суб`єкта владних повноважень, з рахунку якого повинно здійснюватися безспірне списання коштів, оскільки згідно виконавчого листа боржником є саме - поліцейська взводу №2 роти №1 БУПП в Чернівецькій області ДПП Ковальська Людмила Олександрівна. Дана посадова особа немає жодних відкритих рахунків в Головному управлінні Казначейства, що повністю унеможливлює виконання судового рішення. У зв`язку з чим запропоновано надати ухвалу суду із визначенням боржника.
Листом від 16.04.2020 року заявником на адресу ГУДКСУ у Київській області було надіслано лист із належним чином завіреною копією рішення Шевченківського районного суду м.Чернівці від 10 вересня 2019 року по даній справі, згідно резолютивної частини якого, судом ухвалено стягнути з поліцейської взводу №2 роти №1 Управління патрульної поліції в Чернівецькій області Департаменту Патрульної поліції Ковальської Людмили Олександрівни на користь ОСОБА_1 , за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень судові витрати в розмірі витрат на правову допомогу в сумі 4200 грн.
Однак листом ГУДКСУ у Київській області із посиланням на Порядок виконання рішень про стягнення коштів з державного та місцевих бюджетів або боржників, затверджений постановою КМУ від 03.08.2011 року №845 було повернуто вищезазначений виконавчий лист без виконання та запропоновано звернутись до суду для встановлення або зміни способу і порядку виконання судового рішення.
На основі викладеного, просить суд постановити ухвалу якою змінити спосіб та порядок виконання рішення Шевченківського районного суду м. Чернівці від 10 вересня 2019 року по справі №727/8452/19 встановивши новий спосіб і порядок виконання рішення суду а саме: стягнути судові витрати по справі в розмірі витрат на правову допомогу в сумі 4200 грн. за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень - Департаменту патрульної поліції (ідентифікаційний код юридичної особи 40108646).
Заявник та його представник в судове засідання не зявились, однак спрямували до суду заяву про розгляд справи у їх відсутність, вимоги заяви про зміну способу та порядку виконання рішення суду підтримують.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи, клопотань про відкладення розгляду справи від них до суду не надходило. Також, від представника відповідача по справі до суду надійшов письмовий відзив на позов, згідно якого вказують, що заявник по суті ставить питання про зміну суті судового рішення, хоча зміна способу та порядку виконання рішення суду повинна узгоджуватись з висновками суду, викладеними у резолютивній частині рішення суду. Просять суд відмовити в задоволенні заяви позивача про зміну способу та порядку виконання рішення суду.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що вказані заявником обставини ускладнюють виконання рішення суду від 10.09.2019 в частині стягнення судових витрат в розмірі витрат на правову допомогу в сумі 4200 грн., а тому, такі недоліки підлягають усуненню шляхом вирішення питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі.
Судом встановлено, що рішенням Шевченківського районного суду м. Чернівці від 10.09.2019 адміністративний позов ОСОБА_1 , в інтересах якого діє ОСОБА_2 , до поліцейського взводу №2 роти №1 Управління патрульної поліції в Чернівецькій області Ковальської Л.О. про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення та закриття провадження у справі – було задоволено (а.с.32-34). Скасовано постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, серія НК №528784 від 25.07.2019 року, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч.1 ст.122 КУпАП, у вигляді штрафу у розмірі 255 гривень. Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.122 КУпАП закрито. Стягнуто з поліцейського взводу №2 роти №1 Управління патрульної поліції в Чернівецькій області Ковальської Людмили Олександрівни на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень судові витрати в розмірі витрат на правову допомогу в сумі 4200 грн.
Зазначене рішення суду набрало законної сили та, у відповідності до вимог Кодексу адміністративного судочинства України, є обов`язковим для сторін і підлягає виконанню.
Частиною першою статті 378 КАС України визначено, що за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (ч.3 ст.378 КАС України).
Частиною 2 статті 6 Закону України «Про виконавче провадження» встановлено, що рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Відповідно до частини 1 статті 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Згідно з п.19 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 року №845 (надалі - Порядок) - безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів і їх перерахування на рахунок, зазначений у виконавчому документі про стягнення надходжень бюджету або у заяві про виконання рішення про стягнення надходжень бюджету, здійснюються органами Казначейства з відповідного рахунка, на який такі кошти зараховані, шляхом оформлення розрахункових документів.
Стягувачі, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів з рахунків боржника, подають до органу Казначейства, в якому обслуговується боржник (відкриті рахунки), або за його місцезнаходженням документи, зазначені у пункті 6 цього Порядку. Якщо боржник обслуговується централізованою бухгалтерією, зазначені документи подаються до органу Казначейства, в якому відкрито рахунки відповідної бюджетної установи, при якій створена така централізована бухгалтерія (далі - централізоване обслуговування боржника) (п. 24 Порядку).
За змістом пункту 26 Порядку безспірне списання коштів з рахунків розпорядників (бюджетних установ) та одержувачів бюджетних коштів, на яких обліковуються кошти загального та спеціального фондів відповідного бюджету, здійснюється в межах бюджетних асигнувань, передбачених у затвердженому кошторисі або плані використання бюджетних коштів, та у разі наявності на його рахунках для обліку відкритих асигнувань (залишків коштів на рахунках). Безспірне списання коштів з рахунків бюджетних установ у частині власних надходжень здійснюється безпосередньо із загальної суми залишку надходжень на відповідному рахунку за визначеним кодом економічної класифікації видатків бюджету з урахуванням вимог пункту 28 цього Порядку.
Судові витрати, штрафні санкції безспірно списуються за відповідним кодом економічної класифікації видатків бюджету. В разі коли у затвердженому кошторисі або плані використання бюджетних коштів розпорядників (бюджетних установ) та одержувачів бюджетних коштів зазначений код не передбачений або за таким кодом до кінця бюджетного періоду сума бюджетних асигнувань менша, ніж сума списання, або відсутні відкриті асигнування (залишки коштів на рахунках), безспірне списання судових витрат, штрафів здійснюється за кодом економічної класифікації видатків бюджету, за яким здійснюється стягнення коштів з рахунків розпорядників (бюджетних установ) та одержувачів бюджетних коштів.
Беручи до уваги наведене, суд приходить до висновку, що відсутність у боржника - суб`єкта владних повноважень відкритих рахунків в управлінні Казначейства унеможливлює виконання рішення суду про стягнення коштів з такого боржника.
В контексті наведеного суд відмічає, що наказом Національної поліції України від 06.11.2015 року №73 затверджено Положення про Департамент патрульної поліції (у редакції наказу Національної поліції України від 03.09.2019 року №887), у п.4 якого закріплено, що Департамент організовує діяльність своїх підрозділів, здійснює контроль за їх діяльністю, надає їм організаційно-методичну і практичну допомогу та здійснює їх інформаційно-аналітичне, матеріальне-технічне та фінансове забезпечення.
Відповідно до п.2 Розділу ІV Положення про Департамент патрульної поліції Департамент та його підрозділи становлять єдину систему. Підрозділи департаменту підзвітні та підконтрольні Департаменту.
Департамент є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс, рахунки в органах Державної казначейської служби України, має печатку із зображенням Державного Герба України, інші печатки, штампи, бланки зі своєю повною та скороченою назвою, необхідні для здійснення його поточної діяльності (п.8 Розділу ІV Положення про Департамент патрульної поліції зі змінами).
Департамент фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України, а також інших джерел, не заборонених законом, та забезпечує їх цільове використання (п.9 Розділу ІV Положення про Департамент патрульної поліції із змінами).
Таким чином, боржник – поліцейська взводу №2 роти №1 Управління патрульної поліції в Чернівецькій області Департаменту патрульної поліції Ковальська Людмила Олександрівнане є юридичною особою, не має самостійного балансу та рахунків в Державній казначейській службі, що ускладнює виконання рішення суду в даній справі.
Про вказане також свідчить і лист ГУДКСУ у Київській області №13-06/1611 від 13.03.2020 року, яким повідомлено стягувача про неможливість виконання судового рішення у зв`язку із неможливістю визначити боржника - суб`єкта владних повноважень, з рахунку якого повинно здійснюватися безспірне списання коштів, оскільки згідно виконавчого листа боржником є саме - поліцейська взводу №2 роти №1 БУПП в Чернівецькій області ДПП Ковальська Людмила Олександрівна. Дана посадова особа немає жодних відкритих рахунків в Головному управлінні Казначейства, що повністю унеможливлює виконання судового рішення.
У свою чергу, Департамент патрульної поліції, в структуру якого входить Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції, є юридичною особою публічного права з самостійним балансом та рахунками в органах Державної казначейської служби України, тобто є розпорядником та одержувачем бюджетних коштів, зокрема, призначених для утримання Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції.
Суд звертає увагу на те, що відповідачем у цій справі, зокрема, є поліцейська взводу №2 роти №1 БУПП в Чернівецькій області ДПП Ковальська Людмила Олександрівна, тобто посадова особа суб`єкта владних повноважень. Відтак, відповідно до вимог частини першої статті 139 КАС України, понесені позивачем у цій справі судові витрати підлягають стягненню судом за рахунок бюджетних асигнувань саме суб`єкта владних повноважень, яке є юридичною особою та суб`єктом владних повноважень, посадовою особою якого є відповідач.
Аналогічна правова позиція щодо суб`єкта, за рахунок якого слід стягувати витрати зі сплати судового збору в даній категорії справ викладена у постанові Верховного Суду від 29.04.2020 у справі №757/52466/18-а.
Суд вказує на імперативні приписи ч. 5 ст. 242 КАС України, якими передбачено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
З огляду на викладене, суд вважає за необхідне змінити порядок і спосіб виконання рішення суду від 10.09.2019 року в справі №727/8452/19, зокрема, шляхом відшкодування коштів з бюджетних асигнувань Департаменту патрульної поліції за рахунок бюджетних асигнувань Управління патрульної поліції у Чернівецькій області Департаменту патрульної поліції.
За наведених обставин, суд робить висновки, що заява ОСОБА_1 про зміну способу та порядку виконання судового рішення є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 243, 248, 378 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 про зміну способу та порядку виконання рішення суду по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якого діє ОСОБА_2 , до поліцейського взводу №2 роти №1 Управління патрульної поліції в Чернівецькій області Департаменту патрульної поліції Ковальської Людмили Олександрівни про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення -задовольнити.
Змінити спосіб та порядок виконання рішення Шевченківського районного суду м. Чернівці від 10 вересня 2019 року по справі №727/8452/19 встановивши новий спосіб і порядок виконання рішення суду, а саме: стягнути на користь позивача судові витрати по справі в розмірі витрат на правову допомогу в сумі 4200 грн. з суб`єкта владних повноважень - Департаменту патрульної поліції (ідентифікаційний код юридичної особи 40108646) за рахунок бюджетних асигнувань Управління патрульної поліції у Чернівецькій області Департаменту патрульної поліції.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана протягом п`ятнадцяти днів з дня проголошення ухвали до Сьомого апеляційного адміністративного суду. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину ухвали суду, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту ухвали суду.
З повним текстом ухвали суду учасники справи можуть ознайомитись 21 вересня 2020 року.
СУДДЯ: