
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 серпня 2020 року м. Київ № 640/22072/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Клименчук Н.М., за участю секретаря судового засідання Харченка А.О.,
за участі представників сторін:
від позивача - Варданян А.А., Гаврюшенко В.В.,
від відповідача - Коваленко Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом акціонерного товариства «Державне акціонерне товариство «Чорноморнафтогаз»
до Головного управління ДПС у м. Києві
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
На підставі частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 13.08.2020 проголошено скорочену (вступну та резолютивну) частини рішення. Виготовлення рішення у повному обсязі відкладено, про що повідомлено осіб, які брали участь у розгляді справи, з урахуванням вимог частини шостої статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України.
ВСТАНОВИВ:
Акціонерне товариство «Державне акціонерне товариство «Чорноморнафтогаз» (надалі - Позивач, АТ «ДАТ «Чорноморнафтогаз») звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва із позовною заявою до Головного управління ДПС у м. Києві (надалі - Відповідач), у якій просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 24.07.2019 №09712615140103.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03.01.2020 відкрито провадження у справі.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що висновки відповідача про порушення позивачем податкового законодавства є безпідставними. Зазначено, що наявна у позивача кредиторська заборгованість не має ознак безнадійної, а тому підстави для включення такої суми до інших операційних доходів відсутні.
Представником Відповідача позовні вимоги не визнано. Зазначено про виявлення в ході перевірки порушень вимог законодавства, а саме занижено інші операційні доходи на суму безнадійної кредиторської заборгованості, не здійснено збільшення фінансового результату до оподаткування на суму уцінки цінних паперів, завищено суму амортизації основних засобів.
Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружним адміністративним судом міста Києва встановлено наступне.
Головним управлінням ДФС у м. Києві проведено документальну планову виїзну перевірку АТ «ДАТ «Чорноморнафтогаз» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2016 по 31.03.2019, валютного законодавства за період з 01.01.2016 по 31.03.2019, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2016 по 31.03.2019.
За результатами перевірки Відповідачем складено акт від 25.06.2019 №375/26-15-14-01-03/153117, згідно висновків якого, Позивачем, зокрема, порушено підпункт 134.1.1 пункту 134.1 статті 134, підпункту 138.3.1 пункту 138.3 статті 138, підпункту 141.2.1 пункту 141.2 статті 141 Податкового кодексу України, а саме: завищено від`ємне значення об`єкту оподаткування у сумі 101 721 472 грн., занижено податок на прибуток в сумі 52 182 127 грн.
Позивачем подано заперечення на даний акт перевірки, за результатом розгляду яких Відповідачем висновки акта перевірки залишено без змін, а заперечення без задоволення, про що Позивача повідомлено листом від 23.07.2019 №137826/10/26-15-14-01-03.
На підставі вказаного акта перевірки Відповідачем, зокрема, прийнято податкове повідомлення-рішення від 24.07.2019 №09712615140103, яким зменшено суму від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток у сумі 101 721 472 грн.
Крім того, контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 24.07.2019 №09702615140103, яким збільшено суму грошового зобов`язання з податку на прибуток на загальну суму 65 227 660 грн., в тому числі основний платіж - 52 182 128,00 грн., штрафні (фінансві) санкції - 13 045 532,00 грн.
Суд не надає правову оцінку правомірності податкового повідомлення-рішення від 24.07.2019 №09702615140103, оскільки воно є предметом спору в адміністративній справі №640/22074/20.
Вважаючи податкове повідомлення-рішення від 24.07.2019 №09712615140103 протиправним, Позивачем оскаржено його до суду.
Оцінивши за правилами статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України надані сторонами докази та пояснення, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, Окружний адміністративний суд міста Києва вважає, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Зі змісту акта перевірки від 25.06.2019 №375/26-15-14-01-03/153117 та пояснень учасників справи слідує, що контролюючим органом в ході перевірки встановлено:
- заниження АТ «ДАТ «Чорноморнафтогаз» інших операційних доходів на суму безнадійної кредиторської заборгованості на суму 358 065 881,00 грн.;
- здійснення уцінки цінних паперів, внаслідок чого занижено фінансовий результат до оподаткування на суму 494 266,00 грн.;
- завищення суми амортизації основних засобів, внаслідок чого занижено фінансовий результат до оподаткування на суму 33 062 032,00 грн.
Загальна сума порушень, які вплинули на оподаткування податком на прибуток АТ «ДАТ «Чорноморнафтогаз» становить 391 622 179 грн.
В пункті 3.1.1.2 розділу 3 акта перевірки від 25.06.2019 №375/26-15-14-01-03/153117 вказано про те, що АТ «ДАТ «Чорноморнафтогаз» задекларовано за 1 квартал 2019 року податок на прибуток у сумі 0 грн., від`ємне значення об`єкта оподаткування - 101 721 472,00 грн. (а.с. 29 т. І).
За результатами перевірки контролюючим органом:
- зменшено суму від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток у сумі 101 721 472 грн. (податкове повідомлення-рішення від 24.07.2019 №09712615140103);
- збільшено об`єкт оподаткування податком на прибуток на суму 289 900 707,00 грн., на яку нараховано податок на прибуток у розмірі 52 182 128,00 грн. та застосовано штрафні (фінансві) санкції - 13 045 532,00 грн. (податкове повідомлення-рішення від 24.07.2019 №09702615140103).
За змістом частини 4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд повинен: визначити характер спірних правовідносин та зміст правової вимоги, а також факти, що підлягають встановленню і лежать в основі позовних вимог та заперечень; з`ясувати, які є докази на підтвердження зазначених фактів, і вжити заходів для виявлення та витребування доказів.
Принцип всебічного, повного та об`єктивного дослідження доказів судом при розгляді адміністративної справи закріплений частиною першою ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України. Зазначений принцип передбачає, зокрема, всебічну перевірку доводів сторін, на які вони посилаються в підтвердження своїх позовних вимог чи заперечень на позов.
Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (частина 2 ст. 73 Кодексу адміністративного судочинства України).
Предметом спору у даній справі є правомірність податкового повідомлення-рішення від 24.07.2019 №09712615140103. При цьому, на суму, визначену у даному податковому повідомленні-рішенні вплинули всі відображені в акті перевірки вищезазначені порушення Позивачем вимог законодавства, а не тільки заниження інших операційних доходів на суму безнадійної кредиторської заборгованості, як зазначено Позивачем. Таким чином, дослідженню підлягають всі вказані в акті перевірки порушення щодо оподаткування податком на прибуток.
Так, щодо висновків Головного управління ДФС у м. Києві про заниження АТ «ДАТ «Чорноморнафтогаз» інших операційних доходів на суму безнадійної кредиторської заборгованості на суму 358 065 881,00 грн., судом встановлено наступне.
Відповідачем зазначено, що в результаті аналізу регістрів бухгалтерського обліку встановлено, що в бухгалтерському обліку підприємства по рахунку 501 «Довгострокові кредити банків у національній валюті», 601 «Короткострокові кредити банків у національній валюті» та 612 «Поточна заборгованість за довгостроковими зобов`язаннями в іноземній валюті» станом на 01.01.2016 та станом на 31.03.2019 обліковується кредиторська заборгованість щодо залучених коштів по наступних контрагентах - банківських установах:
- ПАТ «Промінвестбанк» - 853 000,00 грн.;
- ДБ ПАТ Сбербанк Росії - 332 034 881,00 грн.;
- Чорноморський банк торгівлі і розвитку - 25 178 000,00 грн.
Загальна сума кредиторської заборгованості становить 358 065 881,00 грн.
Відповідачем зазначено про те, що з період з 01.01.2016 по 31.03.2019 відсутні обороти по рахунках щодо взаємовідносин із зазначеними кредиторами, а також відсутня інформація щодо кінцевих строків погашення кредитів. У зв`язку із цим, контролюючим органом зроблено висновки про наявність у вказаної заборгованості ознак безнадійної, а тому сума 358 065 881,00 грн. мала бути відображена у складі інших операційних доходів.
Позивачем стосовно зазначеного порушення зазначено наступне.
АТ «ДАТ «Чорноморнафтогаз» створене внаслідок реорганізації Державного виробничого підприємства по видобутку, сховищу і транспортуванню нафти та газу «Чорноморнафтогаз» шляхом перетворення в акціонерне товариство відповідно до Указу Президента України від 25.02.1998 №151/98 «Про реформування нафтогазового комплексу України» та постанови Кабінету Міністрів України від 25.05.1998 №747 «Про утворення Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України». 100 відсотків акцій державного акціонерного товариства, майно якого не підлягає приватизації, передане до статутного капіталу Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України».
Згідно з наказом Державного комітету нафтової, газової та нафтопереробної промисловості України від 18.08.1998 №184 «Про створення ДАТ «Чорноморнафтогаз» було сформовано активи ДАТ «Чорноморнафтогаз». Адресою місцезнаходження Державного акціонерного товариства «Чорноморнафтогаз» було визначено: Автономна Республіка Крим, м. Сімферополь, пр. Кірова/пров. Совнаркомівський, 52/1.
Внаслідок подій щодо тимчасової окупації Автономної Республіки Крим ПАТ «ДАТ «Чорноморнафтогаз» втрачено доступ до рухомого та нерухомого майна, розташованого на території Республіки Крим.
Позивачем зазначено про те, що АТ «ДАТ «Чорноморнафтогаз» отримано сертифікат про форс-мажорні обставини від 03.12.2014 №2018, виданий Торгово-промисловою палатою України.
На запит Відповідача №3 від 10.06.2019, направлений Позивачу під час перевірки останнім надано відповідь б/н від 11.06.2019, в якій зазначено про те, що Торгово-промислова палата України підтвердила настання обставин непереборної сили щодо ПАТ «ДАТ «Чорноморнафтогаз» Сертифікатом №2018 про форс-мажорні обставини від 03.12.2014. У Позивача відсутні оригінали первинних документів та договорів з ПАТ «НАК «Нафтогаз України» по господарським відносинам, що виникли до моменту зміни місцезнаходження Товариства, тобто до серпня 2014 року. Дані бухгалтерського обліку в Товаристві почали формуватись з серпня 2014 року. Дебіторську та кредиторську заборгованість відновлено в четвертому кварталі 2014 року за даними ПАТ «НАК «Нафтогаз України».
Відповідачем підтверджено отримання Позивачем Сертифіката №2018 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) №5592/05-4, виданого 03.12.2014 Торгово-промисловою палатою України на звернення ПАТ «Державне акціонерне товариство «Чорноморнафтогаз» №20-1102 від 25.11.2014, в якому зазначено, що на підставі наданих документів, Торгово-промислова палата України засвідчує настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) з 27.02.2014 ПАТ «Державне акціонерне товариство «Чорноморнафтогаз». На момент видачі сертифікату Торгово-промисловою палатою України форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) тривають та дату закінчення їх терміну встановити неможливо.
Згідно із абзацом 11 статті 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.
Відповідно до частин 1, 2 статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов`язкові реквізити: назву документа (форми); дату складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції (з урахуванням змін, внесених згідно із Законом України від 03.11.2016 №1724-VIII). До внесення змін Законом України від 03.11.2016 №1724-VIII, у попередній редакції частин 1 та 2 статті 9 Закону від 16.07.1999 №996-XIV визначено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов`язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції: посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис, аналог власноручного підпису або підпис, прирівняний до власноручного підпису відповідно до Закону України «Про електронний цифровий підпис», або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Згідно з пунктом 2.1 та 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 №88, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05 червня 1995 року за №168/704 (далі - Положення від 24.05.1995 № 88), в редакції чинній на момент виникнення спірних відносин, первинні документи - це документи, створені у письмовій або електронній формі, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації (власника) на їх проведення. Первинні документи повинні мати такі обов`язкові реквізити: найменування підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), дата і місце складання, зміст та обсяг господарської операції, одиниця виміру господарської операції (у натуральному та/або вартісному виразі), посади і прізвища осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, особистий чи електронний підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Позивачем зазначено про те, що враховуючи відсутність у ДАТ «Чорноморнафтогаз» первинних документів, щодо господарських операцій, зокрема, із ПАТ «Дочірній банк «СБЕРБАНК РОСІЇ», ПАТ «Промінвестбанк», Чорноморський банк торгівлі і розвитку не має правових підстав для проведення процедури списання кредиторської заборгованості в порядку.
Відповідно до підпункту «а» підпункту 14.1.11 пункту 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України безнадійна заборгованість є заборгованість в тому числі за зобов`язаннями, щодо яких минув строк позовної давності.
Положеннями статті 257 Цивільного кодексу України встановлено, що загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.
Згідно із статтею 253 Цивільного кодексу України перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок.
Статтею 259 Цивільного кодексу України встановлено, що позовна давність, встановлена законом, може бути збільшена за домовленістю сторін. Договір про збільшення позовної давності укладається у письмовій формі. Позовна давність, встановлена законом, не може бути скорочена за домовленістю сторін.
Сторонами договірних правовідносин могли бути встановлені особливі умови виконання договірних зобов`язань, зокрема, у разі настання форс-мажорних обставин.
Враховуючи відсутність у ДАТ «Чорноморнафтогаз» на момент перевірки первинних документів, щодо господарських операцій, зокрема, із ПАТ «Дочірній банк «СБЕРБАНК РОСІЇ», ПАТ «Промінвестбанк», Чорноморський банк торгівлі і розвитку у зв`язку із настанням обставин непереборної сили, суд вважає, що висновки контролюючого органу про набуття кредиторською заборгованістю ознак безнадійної є передчасними.
Стосовно посилання Позивача на подання позовів банками-кредиторами ПАТ «Державний експортно-імпортний банк України» та ПАТ «Всеукраїнський банк розвитку» про стягнення з АТ «ДАТ «Чорноморнафтогаз» коштів, суд зазначає, що заборгованість перед вказаними кредиторами не визнана контролюючим органом безнадійною, про що зазначено в акті від 25.06.2019 №375/26-15-14-01-3/153117.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про протиправність висновків Головного управління ДФС у м. Києві про заниження Позивачем інших операційних доходів на суму безнадійної кредиторської заборгованості в розмірі 358 065 881 грн.
Щодо висновків Головного управління ДФС у м. Києві про заниження АТ «ДАТ «Чорноморнафтогаз» загальної суми податкових різниць, на які коригується фінансовий результат до оподаткування, визначений у фінансовій звітності підприємства на суму 494 266 грн., судом встановлено наступне.
В ході перевірки контролюючим органом встановлено, що на балансі AT «ДАТ «Чорноморнафтогаз» по рахунку 142 «Інші інвестиції пов`язаним сторонам» обліковувалися акції: ПАТ «Кримгаз» з початковим сальдо 1 882 000 грн., кінцеве сальдо 1 387 733,53 грн. Згідно виписки депозитарної установи AT «Ощадбанк» в 2016 році Позивачем здійснено уцінку зазначених акцій на суму 494 266 гривень (до номінальної вартості), що відображено в бухгалтерському обліку записом: Д-т 946 К-т 142 (включено до складу інших витрат операційної діяльності).
Відповідно підпункту 141.2.1 пункту 141.2 статті 141 Податкового кодексу України, фінансовий результат до оподаткування збільшується на суму уцінки цінних паперів (крім державних цінних паперів або облігацій місцевих позик), інвестиційної нерухомості і біологічних активів, які оцінюються за справедливою вартістю, відображених у складі фінансового результату до оподаткування податкового (звітного) періоду відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, що перевищує суму раніше проведеної дооцінки таких активів.
Підпунктом 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 Податкового кодексу України встановлено, що прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень цього Кодексу.
Якщо відповідно до цього розділу передбачено здійснення коригування шляхом збільшення фінансового результату до оподаткування, то в цьому разі відбувається:
зменшення від`ємного значення фінансового результату до оподаткування (збитку);
збільшення позитивного значення фінансового результату до оподаткування (прибутку).
Позивачем в порушення підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134, підпункту 141.2.1 пункту 141.2 статті 141 Податкового кодексу України не збільшено фінансовий результат до оподаткування на суму уцінки цінних паперів у розмірі 494 266 гривень.
Таким чином, суд дійшов висновку, що Головним управлінням ДФС у м. Києві правомірно зменшено від`ємне значення об`єкта оподаткування податком на прибуток на суму 494 266 грн.
Щодо висновків контролюючого органу про завищення AT «ДАТ «Чорноморнафтогаз» суми амортизації основних засобів на суму 33 062 032 грн., судом встановлено наступне.
В ході перевірки контролюючим органом встановлено, що AT «ДАТ «Чорноморнафтогаз» здійснено операції з придбання, списання, дооцінки, уцінки основних засобів.
Позивачем зазначено, що у 2014 році здійснено внесення початкових залишків на рахунок 10 без первинних документів. У 2015 році Товариство провело оцінку основних засобів, до яких мало доступ та прийняло її як первісну вартість. У 2017 році між ДАК «Чорноморнафтогаз» та ТОВ «Увекон» укладено договір на проведення оцінки №15 від 31.07.2017. Згідно звіту про оцінку окремо визначеного майна в бухгалтерському обліку відображено переоцінку основних засобів за допомогою рахунка 411. Обороти рахунка 411, копія висновку оцінки додаються. Відповідно в податковому обліку в 2016 році амортизація співпадає з бухгалтерською амортизацією, а в період 2017 - І кв. 2019 рік податкова амортизація є меншою за бухгалтерську амортизацію на суму нарахованої амортизації за дооціненими ОЗ. Накази про облікову політику, перелік ОЗ про призначення комісії для проведення інвентаризації, обороти рахунків 10, 11, 12, 13, 15, 41, 42, 43, відомості нарахування амортизації (в бухгалтерському та податковому обліках) надано в електронному вигляді.».
Таким чином, ТОВ «Консалтингова компанія «Увекон» здійснено оцінку основних засобів AT «ДАТ «Чорноморнафтогаз» (визначено ринкову (справедливу) вартість згідно положень (стандартів) бухгалтерського обліку) станом на 01.07.2015 та станом на 01.07.2017 року.
Позивачем нараховувало амортизацію в бухгалтерському обліку на вартість основних засобів, визначену у висновках ТОВ «Консалтингова компанія «Увекон». Згідно наданих до перевірки відомостей нарахування амортизації в бухгалтерському обліку, наданих в електронному вигляді, нарахування амортизації товариством здійснювалось із застосуванням прямолінійного методу. В наданих відомостях також була графа, в якій зазначена первісна вартість основних засобів.
В податковому обліку Позивачем прийнято оцінену станом на 01.07.2015 вартість основних засобів як первісну, незважаючи на те, що, як зазначено вище, інформацію про первісну вартість основних засобів у Позивача відображено у відомостях бухгалтерського обліку.
Відповідно підпункту 138.3.1 пункту 138.3 статті 138 Податкового кодексу України, для розрахунку амортизації відповідно до положень цього пункту визначається вартість основних засобів та нематеріальних активів без урахування їх переоцінки (уцінки, дооцінки), проведеної відповідно до положень бухгалтерського обліку.
На порушення даної норми Позивачем нараховано амортизацію у податковому обліку за період з 01.01.2016 по 31.03.2019, яку визначено не із первісної вартості основних фондів, а з переоціненої вартості станом на 01.07.2015.
Отже, Відповідачем правомірно здійснено висновки про порушення Позивачем підпункту 138.3.1 пункту 138.3 статті 138 Податкового кодексу України, в результаті чого завищено суму амортизації основних засобів, на яку зменшується фінансовий результат до оподаткування на суму 33 062 032,00 грн.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що Відповідачем правомірно зменшено суму від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток на суму 33 556 258,00 грн. Разом з тим, підстави для зменшення суми від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток та збільшення об`єкта оподаткування податком на прибуток на суму 358 065 881,00 грн. відсутні.
Судом встановлено, що загальна сума порушень, які вплинули на оподаткування податком на прибуток АТ «ДАТ «Чорноморнафтогаз» становить 391 622 179 грн.
Оскільки АТ «ДАТ «Чорноморнафтогаз» задекларовано за 1 квартал 2019 року податок на прибуток у сумі 0 грн., від`ємне значення об`єкта оподаткування - 101 721 472,00 грн., за результатами перевірки контролюючим органом зменшено суму від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток у сумі 101 721 472 грн. та збільшено об`єкт оподаткування податком на прибуток на суму 289 900 707,00 грн.
Отже, Відповідачем правомірно зменшено суму від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток на суму 33 556 258,00 грн. (391 622 179 грн. - 358 065 881,00 грн. = 33 556 258,00 грн.) та протиправно збільшено суму від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток на суму 68 165 214,00 грн. (101 721 472 грн. - 33 556 258,00 грн. = 68 165 214,00 грн.).
Таким чином, податкове повідомлення-рішення від 24.07.2019 №09712615140103, в частині зменшення суми від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток на суму 68 165 214,00 грн. є протиправним та підлягає скасуванню у вказаній частині.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до частини 2 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно із частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані докази, а також доводи стосовно заявлених позовних вимог, суд дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог частково.
Керуючись положеннями статей 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 139, 241 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,
ВИРІШИВ:
1. Позовну заяву акціонерного товариства «Державне акціонерне товариство «Чорноморнафтогаз» задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у м.Києві від 24.07.2019 №09712615140103 в частині зменшення від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток у розмірі 358 065 881,00 грн.
3. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
4. Стягнути на користь акціонерного товариства «Державне акціонерне товариство «Чорноморнафтогаз» судові витрати щодо сплати судового збору у розмірі 12486,50 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м.Києві.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.
Відповідно до п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII "Перехідні положення" КАС України в редакції Закону № 2147-VIII до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Позивач: акціонерне товариство «Державне акціонерне товариство «Чорноморнафтогаз» (код ЄДРПОУ 00153117, адреса: 01030, м. Київ, вул. Б. Хмельницького, 26, оф. 505).
Відповідач: Головне управління ДПС у м. Києві (вул. Шолуденка 33/19, Київ 33, 01033, код ЄДРПОУ 43141267).
Повний текст рішення виготовлено 19.08.2020.
Суддя Н.М. Клименчук