
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 вересня 2020 р. м. Чернівці Справа № 824/1388/19-а
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Дембіцький П.Д., розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Новодністровської міської ради, про визнання неправомірним та скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В:
У поданому до суду адміністративному позові ОСОБА_1 (позивач) просить суд: - визнати протиправним та скасувати рішення вісімдесят шостої сесії VII скликання Новодністровської міської ради від 26.09.2019 року № 227.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що рішення вісімдесят шостої сесії VII скликання Новодністровської міської ради від 26.09.2019 року № 227 «Про недовіру міському голові ОСОБА_1 » прийнято з грубим порушенням Конституції України, Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Регламенту роботи Новодністровської міської ради, а тому підлягає скасуванню.
Ухвалою суду від 09.12.2019 року відповідачу в разі заперечення проти позову запропоновано надати відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам, встановленим частиною другою та частиною четвертою статті 162 КАС України.
Вказану ухвалу відповідач отримав 16.12.2019 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення. Однак своїм правом не скористався.
Відповідно ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
З урахуванням заявлених вимог та заперечень, пояснень представників сторін, судом з метою з`ясування обставин справи було зобов`язано сторони надати письмові докази на підтвердження, або спростування позовних вимог, заперечень.
Оскільки сторонами на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, заперечення не було надано належні письмові докази, що вказувало на їх недостатність для встановлення обставин справи, суд відповідно до вимог ч. 4 ст. 9 КАС України зобов`язував сторони ухвалою суду надати суду письмові докази в обґрунтування заявлених вимог, заперечень, у зв`язку з чим розгляд справи неодноразово відкладався, оголошувалась перерва.
Частиною 1 статті 72 КАС України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 3 ст. 77 КАС України визначено, що докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав повністю, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві, наданих письмових пояснень, просив суд задовольнити позовні вимоги, розглядати у порядку письмового провадження.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, проте надав клопотання про розгляд справи без його участі.
Відповідно до ч. 3 ст. 194 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.
Згідно ч. 1 ст. 205 КАС України, у разі неявки відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
У частині 9 статті 205 КАС України зазначено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи приписи ст. 205 КАС України, суд вважає, що немає перешкодою для розгляду і вирішення справи за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні матеріали, всебічно та повно з`ясувавши всі обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, дослідивши письмові докази, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає, АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 . (а. с. 38-39).
25.10.2015 року Рішенням Новодністровської міської виборчої комісії Чернівецької області № 48 «Про визнання обраним Новодністровським міським головою ОСОБА_1 » визнано обраним міським головою м. Новодністровськ, Чернівецької області ОСОБА_1 , 1957 р.н., громадянина України. (а. с. 46).
26.11.2015 року Рішенням першої сесії VII скликання Новодністровської міської ради № 1 «Про інформацію міської територіальної виборчої комісії про підсумки виборів депутатів Новодністроської міської ради та Новодністровського міського голови, визнання їх повноважень» визнано повноваження Новодністровтского міського голови ОСОБА_1 . (а. с. 11, 40).
Згідно розпорядження заступника Новодністровського міського голови від 30.08.2019 року № 230-р "Про скликання 86-ї сесії Новодністровської міської ради VII скликання" вирішено, скликати 26 вересня 2019 року 86-шу сесію Новодністровської міської ради VII скликання. Засідання провести в залі засідань міської ради. Початок о 10:00 год. (а. с. 13, 88, 134-135).
Із змісту протоколу 86 сесії VII скликання Новодністровської міської ради від 26.09.2019 року видно, що головує на сесії серетар міської ради ОСОБА_2 . До порядку денного влючено 14 питань. Секретар міської ради ОСОБА_2 на сесії озвучила додаткові питання, зокрема за депутатським запитом ОСОБА_3 - Про недовіру міському голові ОСОБА_1 (депутатський запит підтримано на попередній сесії). Порядок денний в цілому, зі змінами та доповненнями затверджено, проголосувало «за» 22 депутата.
Щодо питання «Про недовіру міському голові ОСОБА_1 » доповідала ОСОБА_3 , яка просила в протоколі сесії долучити до рішення Акт ревізії Держаудитслужби в Чернівецькій області фінансово-господарської діяльності виконавчих органів Новодністровської міської ради (додається). Запропонувала доповнити рішення пунктом щодо повернення в місто службового автомобіля та звернення в правоохоронні органи з цього приводу.
З цього питання виступали: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7
ОСОБА_3 запропонувала доповнити проект рішення пунктами: « 2. Розірвати договір зберігання службового автомобіля та вжити заходів щодо повернення його в місто.
4. Розпорядження по преміювання працівників виконавчих органів міської ради погоджувати на сесії міської ради».
За результатами голосування - «за» - 16, «утрим» - 5, «не голосував» - 1. Рішення прийнято. (а. с. 105-126).
26.09.2019 року рішенням першої сесії VII скликання Новодністровської міської ради № 227 «Про недовіру міському голові ОСОБА_1 » вирішено:
1. Виразити недовіру міському голові ОСОБА_1 .
2. Розірвати договір зберігання службового автомобіля та вжити заходів щодо повернення його в місто.
3. Скасувати рішення Новодністровської міської ради від 26.01.2017 року № 22 «Про преміювання міського голови та заступників міського голови».
4. Розпорядження про преміювання працівників виконавчих органів міської ради погоджувати на сесії міської ради.
5. Контроль за виконанням цього рішення покласти на секретаря міської ради та комісію з питань регламенту, законності та регуляторних актів. (а. с. 12, 87, 132).
Розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд зазначає, що Новодністровська міська рада у своїй діяльності керується Конституцією України, Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 року № 280/97-ВР, Законом України "Про звернення громадян" від 2 жовтня 1996 року №393/96-ВР, Земельним кодексом України, Регламентом роботи Новодністравскої міської ради VII скликання Затвердженого рішенням 4 сесії VII скликання Новодністровської міської ради від 29.12.2015 року № 54 та іншими законами України.
Пунктом 1 частиною 2 статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частини 1 статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Статтею 140 Конституції України визначено, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Відповідно до статті 143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності; затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку і контролюють їх виконання; затверджують бюджети відповідних адміністративно-територіальних одиниць і контролюють їх виконання; встановлюють місцеві податки і збори відповідно до закону; забезпечують проведення місцевих референдумів та реалізацію їх результатів; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.
Частиною 1 статті 144 Конституції України передбачено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.
Законом України "Про місцеве самоврядування в України" від 21.05.1997 року № 280/97-ВР (Далі - Закон № 280/97-ВР) визначено компетенція міських рад, порядок організації роботи міських рад, постійних комісій та порядок скликання сесій для прийняття рішення та принципи діяльності місцевого самоврядування в Україні, яке здійснюється на принципах: народовладдя; законності; гласності; колегіальності; поєднання місцевих і державних інтересів; виборності; правової, організаційної та матеріально-фінансової самостійності в межах повноважень, визначених цим та іншими законами; підзвітності та відповідальності перед територіальними громадами їх органів та посадових осіб; державної підтримки та гарантії місцевого самоврядування; судового захисту прав місцевого самоврядування.
Статтею 2 Закону № 280/97-ВР від 21.05.1997 року передбачено, що місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Статтею 4 Закону № 280/97-ВР від 21.05.1997 визначено основні принципи місцевого самоврядування в Україні яке здійснюється на принципах: народовладдя; законності; гласності; колегіальності; поєднання місцевих і державних інтересів; виборності; правової, організаційної та матеріально-фінансової самостійності в межах повноважень, визначених цим та іншими законами; підзвітності та відповідальності перед територіальними громадами їх органів та посадових осіб; державної підтримки та гарантії місцевого самоврядування; судового захисту прав місцевого самоврядування.
Частиною 1 статті 10 Закону № 280/97-ВР від 21.05.1997 року передбачено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Статтею 25 Закону № 280/97-ВР від 21.05.1997 року визначено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
У відповідності п. п. 1, 2, 10 ч. 1 ст. 26 Закону № 280/97-ВР передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, зокрема: - Затвердження регламенту ради; - утворення і ліквідація постійних та інших комісій ради, затвердження та зміна їх складу, обрання голів комісій; прийняття рішення про недовіру сільському, селищному, міському голові.
Згідно ч. 1 ст. 46 Закону № 280/97-ВР сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
Частиною 4 ст. 46 Закону № 280/97-ВР визначено, що наступні сесії ради скликаються: сільської, селищної, міської - відповідно сільським, селищним, міським головою; районної у місті, районної, обласної - головою відповідної ради.
Відповідно ч. 6 ст. 46 Закону № 280/97-ВР у разі немотивованої відмови сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті, районної, обласної ради або неможливості його скликати сесію ради сесія скликається: сільської, селищної, міської ради - секретарем сільської, селищної, міської ради; районної у місті, районної, обласної ради - відповідно заступником голови районної у місті, районної ради чи першим заступником, заступником голови обласної ради.
У цих випадках сесія скликається:
1) якщо сесія не скликається сільським, селищним, міським головою (головою районної у місті, районної, обласної ради) у строки, передбачені цим Законом;
2) якщо сільський, селищний, міський голова (голова районної у місті, районної, обласної ради) без поважних причин не скликав сесію у двотижневий строк після настання умов, передбачених частиною сьомою цієї статті.
Частинами 1, 2, 8, 10 ст. 47 Закону № 280/97-ВР постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету; постійні комісії обираються радою на строк її повноважень у складі голови і членів комісії. Всі інші питання структури комісії вирішуються відповідною комісією; організація роботи постійної комісії ради покладається на голову комісії. Голова комісії скликає і веде засідання комісії, дає доручення членам комісії, представляє комісію у відносинах з іншими органами, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями, а також громадянами, організує роботу по реалізації висновків і рекомендацій комісії. У разі відсутності голови комісії або неможливості ним виконувати свої повноваження з інших причин його функції здійснює заступник голови комісії або секретар комісії; за результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації. Висновки і рекомендації постійної комісії приймаються більшістю голосів від загального складу комісії і підписуються головою комісії, а в разі його відсутності - заступником голови або секретарем комісії. Протоколи засідань комісії підписуються головою і секретарем комісії. Висновки і рекомендації постійної комісії, протоколи її засідань є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".
Частиною 11 статті 49 Закону № 280/97-ВР визначено, що повноваження депутатів, порядок організації і гарантії депутатської діяльності визначаються Конституцією України, цим Законом, законом про статус депутата, іншими законами.
Згідно ч. 1 ст. 59 Закону № 280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Частиною 2 ст. 59 Закону № 280/97-ВР визначено, що рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Відповідно ч. 11 ст. 59 Закону № 280/97-ВР акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов`язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації", крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.
В актах та проектах актів органів та посадових осіб місцевого самоврядування не може бути обмежено доступ до інформації про витрати чи інше розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним чи комунальним майном, у тому числі про умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримують ці кошти або майно, а також до іншої інформації, обмеження доступу до якої заборонено законом.
Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес визначає Закон України «Про доступ до публічної інформації» від 13 січня 2011 року № 2939-VI (далі - Закон № 2939-VI).
Відповідно п. 2 ч. 1 ст. 15 Закону № 2939-VI розпорядники інформації зобов`язані оприлюднювати нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності.
Згідно ч. 3 ст. 15 Закону № 2939-VI проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.
Вимоги цієї частини щодо строку оприлюднення не застосовуються до проектів рішень органів місцевого самоврядування, спрямованих на надання адміністративних послуг, якщо це призведе до порушення встановленого законом строку надання відповідної адміністративної послуги.
Рішенням 4 сесії VІІ скликання Новодністровської міської ради від 29 грудня 2015 року №54 затверджено Регламент Новодністровської міської ради VІІ скликання (далі - Регламент).
Пунктом 2 ст. 1 Регламенту визначено, що порядок діяльності Ради, її органів, депутатів, посадових осіб та виконавчого апарату визначається Конституцією України, Європейською Хартією місцевого самоврядування, Статутом територіальної громади, Законами України „Про місцеве самоврядування в Україні", „Про статус депутатів місцевих рад", „Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності", Про доступ до публічної інформації», «Про запобігання корупції», іншими законодавчими актами та цим Регламентом.
Регламент Ради (надалі - Регламент) встановлює порядок діяльності Ради, підготовки, скликання і проведення сесій Ради, підготовки і розгляду нею питань, прийняття рішень Ради та з інших процедурних питань, порядок роботи сесії Ради, порядок проведення пленарних засідань Ради, порядок затвердження структури виконавчих та інших органів Ради, порядок їх формування, обрання та затвердження посадових осіб Ради, порядок формування та організації роботи постійних комісій, тимчасових контрольних комісій та інших органів Ради, порядок участі депутатських фракцій і груп у роботі та інші процедури, які випливають з повноважень Ради, встановлених Конституцією та законами України. (п. 3 ст. 1 Регламенту).
Згідно п. 6 ст. 1 Регламенту дотримання даного Регламенту є обов`язковим для всіх депутатів ради, голови, органів ради, правоохоронних органів, суду, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, а також для фізичних осіб.
Відповідно ст. 34 Регламенту сесії Ради скликаються міським головою за необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок - не рідше, ніж один раз на місяць. Розпорядження про скликання сесії Ради доводиться до відома депутатів Ради і населення не пізніше як за 20 робочих днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніше як за день до сесії, із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається винести на розгляд Ради.
Сесія закривається після обговорення та прийняття Радою рішень по всіх питаннях, які винесені на розгляд сесії Ради.
Інформація про місце і час проведення пленарних засідань Ради заздалегідь доводиться до відома кожного депутата Ради.
У разі неможливості або немотивованої відмови міського голови скликати сесію Ради, сесія Ради скликається секретарем Ради. У цих випадках сесія Ради скликається:
1) відповідно до доручення міського голови:
2) якщо міський голова без поважних причин не скликав сесію Ради у двотижневий строк;
3) якщо сесія Ради не скликається міським головою у строки, передбачені п. 1 цієї статті.
У разі, якщо посадові особи, зазначені у п. 3 цієї статті, у двотижневий строк від встановленого терміну не скликають сесію Ради, то сесія може бути скликана депутатами Ради, які становлять не менш однієї третини загального складу Ради або постійною комісією Ради.
Секретар Ради забезпечує отримання кожним депутатом Ради проектів рішень та інших матеріалів, необхідних для проведення сесії, в електронному або друкованому вигляді (за погодженням) не пізніше як за 3 дні до її відкриття, а у виняткових випадках - у день відкриття сесії.
Згідно ст. 36 Регламенту проект порядку денного сесії Ради попередньо готується та узгоджується міським головою та оприлюднюється не пізніше як за 20 робочих днів до відкриття сесії Ради.
На пленарні засідання та засідання постійних комісій Ради з питань порядку денного сесії запрошуються представники виконавчих органів Ради - розробники проектів рішень Ради.
До проекту порядку денного сесії Ради включаються звіти посадових осіб органів, які Рада відповідно утворює, обирає, призначає чи затверджує, а також звіти міського голови про виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку, бюджету, рішень ради із зазначених питань.
Пропозиції до проекту порядку денного сесії Ради вносяться міським головою, депутатами, постійними комісіями, зборами громадян, головою обласної Ради та головою обласної державної адміністрації. Пропозиції вносяться не пізніше ніж за 25 робочих днів до відкриття сесії. Секретар Ради організовує їх попередній розгляд, щоб додержати визначений ч. 1 цієї статті строк. Пропозиції до порядку денного сесії Ради, внесені пізніше як за 25 робочих днів до відкриття сесії Ради або під час сесії Ради, виносяться на розгляд Ради для включення до порядку денного сесії, на вимогу однієї з постійних комісій або депутатської фракції чи групи, а також за депутатським запитом.
Питання вносяться на розгляд Ради за наявності проекту рішення та необхідних інформаційно-довідкових матеріалів. Проект рішення, який планується винести на розгляд сесії, подається виконавцем секретарю Ради у друкованій та електронній формі.
Проекти рішень візуються:
- виконавцем;
- заступником міського голови, який здійснює контроль за виконанням рішення;
- начальником фінансового управління (якщо рішення містить фінансові питання);
- начальником юридичного відділу;
- головою відповідної постійної комісії Ради;
- секретарем міської Ради (від 26.10.2017р. №270).
У разі невідповідності запропонованого проекту вимогам діючого законодавства, або у разі винесення на розгляд Ради проекту регуляторного акта без аналізу регуляторного впливу, він повертається міським головою виконавцю із зазначенням мотивів повернення.
Додатки до рішень підписуються виконавцями рішень.
Відповідно ст. 39 Регламенту проект порядку денного сесії Ради обговорюється і затверджується в цілому Радою більшістю голосів депутатів Ради від загального її складу.
Рішення про включення питання до ще не затвердженого в цілому порядку денного сесії Ради приймається, якщо за нього проголосувало не менше однієї третини від зареєстрованих на пленарному засіданні Ради депутатів. Якщо за підсумками голосування Ради питання до порядку денного сесії Ради не включено, воно вважається відхиленим.
Рада може прийняти більшістю голосів депутатів від загального складу ради мотивоване рішення про відкладення розгляду питання із затвердженого порядку денного сесії Ради на наступну сесію Ради. Таке рішення може прийматися не більше одного разу щодо одного і того ж питання порядку денного.
Згідно ст. 58 Регламенту рішення Ради з будь-якого питання приймається на пленарному засіданні Ради після його обговорення. Прийняття рішення без обговорення питання на пленарному засіданні Ради допускається лише у випадках передбачених Регламентом або якщо жоден з депутатів Ради не заперечує на пленарному засіданні Ради проти цього.
Рішення Ради (крім процедурного) вважаються прийнятими, якщо після їх обговорення на пленарному засіданні Ради за них проголосувала більшість депутатів Ради від загального складу Ради.
Пропозиція або проект рішення, які не отримали необхідної більшості голосів на підтримку, вважаються відхиленими, про що фіксується у протоколі пленарного засідання Ради.
Відповідно ст. 60 Регламенту на засіданні Ради ведеться аудіозапис, який здійснює КП «ТРК «На своїй хвилі».
Засідання сесій Ради протоколюються. Ведення та оформлення протоколу здійснює секретар Ради. У протоколі засідання зазначаються вiдомостi про дату, час i місце проведення засідань сесії, кiлькiсть депутатів, присутніх на засiданнi, питання порядку денного, винесенi на розгляд сесії, прізвища головуючого на засiданнi i виступаючих, всі винесенi на голосування питання i пропозиції; повні результати голосування та прийнятi рішення.
Протокол сесії підписується головуючим на засiданнi.
Аудіозапис пленарного засідання та протокол зберігаються у секретаря Ради.
Депутат може ознайомитися із аудіозаписом та протоколом, у разі допущення неточностей - подати зауваження на ім`я головуючого на засіданні.
Ксерокопії протоколів сесії (крім закритого засідання), чи окремих рішень (документів, створених міською радою), завірених секретарем міської Ради надаються депутату на його письмову заяву за резолюцією міського голови.
Судом встановлено, розпорядженням заступника Новодністровського міського голови від 30.08.2019 року № 230-р "Про скликання 86-ї сесії Новодністровської міської ради VII скликання" вирішено, скликати 26 вересня 2019 року 86-шу сесію Новодністровської міської ради VII скликання. Засідання провести в залі засідань міської ради. Початок о 10:00 год. (а. с. 13, 88, 134-135).
Однак відповідач не надав суду належних, допустимих, достовірних, достатніх доказів, як визначено ст. ст. 72-77 КАС України про те що, міський голова у відповідності ч. 6 ст. 46 Закону № 280/97-ВР відмовлявся або не мав можливості скликати сесію, тобто заступник Новодністровського міського голови скликаючи сесію ради діяв в суперче вимог ч. 6 ст. 46 Закону № 280/97-ВР.
Також судом встановлено, що відповідно до відомостей з офіційного сайту Новодністроської міської ради (https://miska-rada.com.ua/index.php/2019/09/03/pro-nedoviru-miskomu-golovi-boldashevu-a-i/) видно, що проект рішення першої сесії VII скликання Новодністровської міської ради № 227 «Про недовіру міському голові ОСОБА_1 » опубліковано 03.09.2019 року. Оскільке оскаржуване рішення прийнято 26.09.2019 року, суд приходить до висновку, що відповідачем порушено вимоги ч. 11 ст. 59 Закону № 280/97-ВР, ч. 3 ст. 15 Закону № 2939-VI, ст. 36 Регламенту, а саме: відповідачем проект оскаржуваного рішення опублікований на сайті Новодністроської міської ради пізніше ніж за 20 днів до пленарного засідання на якому воно прийняте.
Крім того. відповідач не надав суду належних, допустимих, достовірних, достатніх доказів, як визначено ст. ст. 72-77 КАС України про те що спірне рішення прийнято з розглядом вказаного питання на засіданні відповідної комісії ради, вивчення та попереднього розгляду і підготовки питань для подальшого підготовки проекту рішення, попередніх висновків і рекомендацій комісії для подальшого винесення вказаного питання на розгляд відповідної сесії ради, інформацію про те, що висновки і рекомендації постійної комісії, протоколи її засідань оприлюднювались, як передбачено Законом України "Про доступ до публічної інформації".
Таким чином, спірне рішення прийнято без додержання вимог ст. 25, п. п. 1, 2, 10 ч. 1 ст. 26, частинами 1, 2, 8, 10 ст. 47, ст. 49 Закону № 280/97-ВР, зокрема: без розгляду вказаного питання на засіданні відповідної комісії ради, без вивчення та попереднього розгляду і підготовки питань для подальшого підготовки проекту рішення, без надання попередньо висновків і рекомендацій комісії для подальшого винесення вказаного питання на розгляд відповідної сесії ради як передбачено Законом. Без надання доказів про те, що висновки і рекомендації постійної комісії, протоколи її засідань оприлюднювались, як передбачено Законом України "Про доступ до публічної інформації".
З урахуванням досліджених судом письмових доказів, матеріалів справи, системного аналізу Законів, нормативно правових актів, судом встановлено, що рішення першої сесії VII скликання Новодністровської міської ради від 26.09.2019 року № 227 «Про недовіру міському голові ОСОБА_1 » , підготовлено, прийнято без додержання вимог ст. 25, п. п. 1, 2, 10 ч. 1 ст. 26, ч. 6 ст. 46, частинами 1, 2, 8, 10 ст. 47, ст. 49, ч. 11 ст. 59 Закону № 280/97-ВР, ч. 3 ст. 15 Закону № 2939-VI, ст. 36 Регламенту.
За таких обставин, суд вважає такі дії відповідача протиправними та такими, які не відповідають вимогам чинного законодавства при прийняті вказаного рішення.
Крім цього, вирішуючи спір, суд виходить з того, що відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відтак, в адміністративному судочинстві обов`язок доказувати правомірність своїх рішень, дій чи бездіяльності покладено на суб`єкта владних повноважень, тобто у даному випадку на відповідача - Новодністровську міську раду.
Однак відповідачем не було подано відзив на позовну заяву.
Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
В даному випадку відповідачем-суб`єктом владних повноважень не було подано відзив на позов, при цьому без зазначення причин його неподання.
Указане кваліфікується судом, як визнання позову, що, в свою чергу вказує на прийняття цього рішення без додержання вимог Закону, Регламенту, також дає підстави для прийняття рішення про скасування рішення вісімдесят шостої сесії VII скликання Новодністровської міської ради від 26.09.2019 року № 227 та задоволення позову.
Також суд звертає увагу, що ані в Конституції України, ані в законі № 280/97-ВР не міститься посилань на підстави для висловлення недовіри голові міської ради або на необхідність створення будь-яких обов`язкових передумов для прийняття цього рішення, у тому числі щодо залежності висловлення недовіри голові відповідної міської ради від результатів розвитку міста, звіту міського голови або інших факторів.
Крім того, суд звертає увагу, що такі повноваження міської ради є дискреційними, а тому суд не має права втручатися у внутрішню компетенцію органу місцевого самоврядування і не може надавати оцінки мотивам міської ради, з яких вона виходила, висловлюючи недовіру голові міської ради. Тобто, спірне рішення Новодністровської міської ради може бути перевірено судом лише на предмет дотримання визначеної законодавством процедури його прийняття.
Суд при розгляді цієї справи по суті спору не може здійснювати власну оцінку роботи голови Новодністровської міської ради щодо виконання чи невиконання ним службових обов`язків, а також не може будь-яким чином переоцінювати позицію депутатів Новодністровської міської ради, які проголосували за висловлення недовіри голові Новодністровської міської ради ОСОБА_1 .
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 27 березня 2019 року № 688/3487/16-а.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
За таких обставин, суд вважає такі дії відповідача протиправними та такими, які не відповідають вимогам чинного законодавства.
Таким чином, Новодністровська міська ради діяла не у спосіб та не в межах наданих їй повноважень, що передбачені Конституцією, Законами, Регламентом роботи Новодністровської міської ради та чинним законодавством України.
Зважаючи на наведені вище норми законодавства та встановлені судом обставини справи, письмові докази, суд вважає, що адміністративний позов слід задовольнити в повному обсязі.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ст. 129 Конституції України однією із основних засад судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною 2 стаття 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до положень, закріплених ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Статтею 73 КАС України передбачено належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Згідно статей 74-76 КАС України суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Як зазначено ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
При цьому судом враховується п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Згідно ч. ч. 1-3 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З матеріалів справи видно, що за подання позову позивачем сплачено судовий збір у розмірі 768,40 грн., що підтверджує квитанція № 104 від 15.11.2019 року. (а. с. 5).
Оскільки, позов задоволено повністю, суд присуджує на користь позивача судові витрати (судовий збір) у сумі 768,40 грн., за рахунок бюджетних Новодністровської міської ради.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. ст. 2, 5, 9, 72-80, 90, 139, 241-246, 250, 255 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення вісімдесят шостої сесії VII скликання Новодністровської міської ради від 26.09.2019 року № 227 «Про недовіру міському голові ОСОБА_1 ».
3. Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 768,40 грн., за рахунок бюджетних асигнувань Новодністровської міської ради.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Повне найменування учасників процесу:
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: Новодністровської міської ради (60236, Чернівецька область, м. Новодністровськ, м-н "Діброва", код ЄДРПОУ 05398510).
.
Суддя П.Д. Дембіцький