Рішення № 91659209, 21.09.2020, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.09.2020
Номер справи
560/4565/20
Номер документу
91659209
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/4565/20

РІШЕННЯ

іменем України

21 вересня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Хмельницького обласного центру зайнятості про визнання незаконним рішення та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН

ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до Хмельницького обласного центру зайнятості, в якому просить:

- визнати незаконним рішення Хмельницького обласного центру зайнятості щодо відмови ОСОБА_1 у наданні допомоги по частковому безробіттю на період карантину, як фізичній особі-підприємцю;

- зобов`язати Хмельницький обласний центр зайнятості призначити та виплатити ОСОБА_1 у наданні допомоги по частковому безробіттю на період карантину, як фізичній особі-підприємцю відповідно до заяви від 03.07.2020.

В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначає, що виходячи із системного тлумачення статті 47-1 Закону України "Про зайнятість населення" не мають право на надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину лише наймані працівники, з якими роботодавцем оформлено трудові відносини і які одночасно отримують пенсію. В той же час, таке обмеження для фізичних осіб-підприємців не встановлене, а тому відмова відповідача є протиправною.

Представник відповідача, в межах встановленого судом строку, подав відзив на позов, в якому зазначає, що статтею 47-1 Закону України "Про зайнятість населення" чітко визначені виключення з кола осіб, які мають право на допомогу по безробіттю на період карантину, а саме застраховані особи, які отримують пенсію. Оскільки позивач отримує пенсію по інвалідності, він вважається особою, щодо якої не виконуються вимоги частини 3 статті 47-1 Закону України "Про зайнятість населення" та відповідно не має права на допомогу по частковому безробіттю на період карантину.

Просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, посилаючись на їх необґрунтованість.

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Відповідно до ухвали від 20.08.2020 суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

Суд встановив, що ОСОБА_1 з 23.04.2013 зареєстрований як фізична особа-підприємець, звільнений від сплати єдиного внеску як інвалід ІІ групи, отримує пенсію по інвалідності, що підтверджується Пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 від 19.02.2020.

16.07.2020 ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького обласного центру зайнятості із заявою про надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину та додав до своєї заяви наказ від 20.03.2020 №2 про зупинення своєї діяльності.

Листом від 20.07.2020 №22-15/2054 позивача було повідомлено про відмову у наданні допомоги по частковому безробіттю на період карантину з підстав отримання позивачем пенсії.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся із вказаним позовом до суду.

ІV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ

Згідно частиини 2 статті19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові, економічні та організаційні засади реалізації державної політики у сфері зайнятості населення, гарантії держави щодо захисту прав громадян на працю та реалізації їхніх прав на соціальний захист від безробіття визначає Закон України "Про зайнятість населення" від 05.07.2012 № 5067-VI (далі - Закон № 5067-VI).

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 30.03.2020 № 540-ІХ, Закон №5067-VI було доповнено статтею 47-1 "Допомога по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2". Дана норма Закону набула чинності з 02.04.2020.

За приписами статті 47-1 Закону № 5067-VI (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) допомога по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - допомога по частковому безробіттю на період карантину), надається територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, застрахованим особам у разі втрати ними частини заробітної плати або доходу внаслідок вимушеного скорочення передбаченої законодавством тривалості робочого часу у зв`язку із зупиненням (скороченням) діяльності через проведення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, за зверненням роботодавця або фізичної особи - підприємця, який є застрахованою особою, для її виплати працівникам або фізичній особі - підприємцю, який є застрахованою особою.

Сума допомоги по частковому безробіттю на період карантину надається роботодавцям, у тому числі фізичним особам - підприємцям, які є застрахованими особами, із числа суб`єктів малого та середнього підприємництва на строк зупинення (скорочення) діяльності, а також протягом 30 календарних днів після завершення карантину.

Допомога по частковому безробіттю на період карантину надається у разі сплати роботодавцем або фізичною особою - підприємцем, який є застрахованою особою, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування протягом шести місяців, що передують даті зупинення діяльності.

Відповідно до частини 2 цієї статті для отримання допомоги по частковому безробіттю на період карантину роботодавець або фізична особа - підприємець, який є застрахованою особою, звертається до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, за місцем реєстрації його як платника єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та подає такі документи:

1) заяву у довільній формі;

2) копію наказу із зазначенням дати початку зупинення (скорочення) діяльності;

3) відомості про працівників та/або фізичну особу - підприємця, який є застрахованою особою (прізвище, ім`я, по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний державний орган і мають відмітку в паспорті), у яких виникло право на допомогу по частковому безробіттю на період карантину згідно з цією статтею;

4) довідку про сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за останні шість місяців, що передують даті зупинення діяльності;

Постановою Кабінету Міністрів України від 22.04.2020 №306 затверджено Порядок надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2

Цей Порядок визначає механізм надання коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - карантин), повернення зазначених коштів у разі порушення гарантій зайнятості осіб, яким виплачувалася така допомога, а також її розмір.

Відповідно до пункту 3 Порядку допомога по частковому безробіттю на період карантину надається центром зайнятості застрахованим особам, зокрема працівникам, з якими роботодавцем оформлено трудові відносини, в тому числі тим, які в період карантину, а також протягом 30 календарних днів після завершення карантину отримують оплату часу простою відповідно до статті 113 Кодексу законів про працю України (крім періоду освоєння нового виробництва (продукції), перебувають у відпустці без збереження заробітної плати відповідно до пункту 3 1 частини першої статті 25 та статті 26 Закону України "Про відпустки" (крім осіб, які отримують пенсію), у разі втрати ними частини заробітної плати або доходу внаслідок вимушеного скорочення передбаченої законодавством тривалості робочого часу у зв`язку із зупиненням (скороченням) діяльності за зверненням роботодавця або фізичної особи - підприємця, який є застрахованою особою, для її виплати працівникам, з якими не припинено трудові відносини, або фізичній особі - підприємцю, який є застрахованою особою (крім осіб, які отримують пенсію) та не отримує допомогу по частковому безробіттю на період карантину як працівник.

Відповідно до пункту 9 Порядку для отримання допомоги по частковому безробіттю на період карантину роботодавець або фізична особа - підприємець, який є застрахованою особою, звертається до центру зайнятості за місцем реєстрації його як платника єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та подає такі документи:

1) роботодавець - заяву в довільній формі, в якій зазначається, зокрема, інформація про належність роботодавця до суб`єктів малого або середнього підприємництва відповідно до Господарського кодексу України, разом із засвідченими роботодавцем копіями підтвердних документів щодо середньої кількості працівників та доходу роботодавця за календарний рік, що передує року подання до центру зайнятості документів, передбачених цим пунктом;

фізична особа - підприємець, який є застрахованою особою, - заяву у довільній формі;

2) засвідчену роботодавцем/фізичною особою - підприємцем, який є застрахованою особою, копію наказу із зазначенням дати початку зупинення (скорочення) діяльності;

3) роботодавець - відомості про працівників (прізвище, ім`я, по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті громадянина України), в яких виникло право на допомогу по частковому безробіттю на період карантину згідно із статтею 47 1 Закону України "Про зайнятість населення", за формою згідно з додатком 1;

фізична особа - підприємець, який є застрахованою особою та звертається за отриманням допомоги по частковому безробіттю на період карантину, - відомості щодо себе за формою згідно з додатком 2.

У разі подання відомостей щодо себе та щодо найманих працівників фізична особа - підприємець, який є застрахованою особою, подає відомості за формами згідно з додатками 1 і 2;

4) довідку про сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за останні шість місяців, що передують даті зупинення (скорочення) діяльності, подану роботодавцем або фізичною особою - підприємцем, який є застрахованою особою, на підставі звітних відомостей, що надаються до Пенсійного фонду України або ДПС, крім фізичних осіб - підприємців, які є застрахованими особами та відповідно до частини четвертої статті 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" звільнені від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив, що позивач, звертачись до Хмельницького обласного центру зайнятості, подав необхідні документи згідно переліку.

Згідно пункту 10 Порядку Рішення про надання або відмову в наданні допомоги по частковому безробіттю на період карантину приймається обласним або Київським міським центром зайнятості протягом трьох робочих днів з дня подання роботодавцем або фізичною особою - підприємцем, який є застрахованою особою, документів, передбачених пунктом 9 цього Порядку.

Рішення про надання або відмову в наданні допомоги по частковому безробіттю на період карантину оформлюється наказом обласного або Київського міського центру зайнятості.

У разі подання неповного пакета документів, передбачених пунктом 9 цього Порядку, або наявності в окремих документах помилок центр зайнятості у строки, передбачені цим пунктом, повідомляє про це роботодавцю/фізичній особі-підприємцю, який є застрахованою особою. Після доповнення або доопрацювання таких документів роботодавець/ фізична особа-підприємець, який є застрахованою особою, має право повторно звернутися до центру зайнятості протягом п`яти робочих днів з дня отримання повідомлення центру зайнятості.

У разі повторного подання роботодавцем/фізичною особою-підприємцем, який є застрахованою особою, документів, передбачених пунктом 9 цього Порядку, після їх доповнення або доопрацювання рішення про надання або відмову в наданні допомоги по частковому безробіттю на період карантину приймається обласним або Київським міським центром зайнятості протягом трьох робочих днів з дня повторного подання роботодавцем/фізичною особою-підприємцем, який є застрахованою особою, документів відповідно до вимог цього Порядку.

Відповідно до пункту 13 Порядку у разі прийняття рішення про відмову в наданні допомоги по частковому безробіттю на період карантину центр зайнятості протягом трьох робочих днів з дати прийняття такого Рішення письмово повідомляє про нього роботодавцю/фізичній особі - підприємцю, який є застрахованою особою, з обґрунтуванням причин відмови.

Згідно пункту 14 Порядку Рішення обласного та Київського міського центру зайнятості про відмову в наданні допомоги по частковому безробіттю на період карантину може бути оскаржене до Державного центру зайнятості або суду.

Державний центр зайнятості має право переглянути рішення, скасувати його частково або повністю та зобов`язати обласний або Київський міський центр зайнятості розглянути питання про надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину повторно.

Аналіз наведених норм законодавства дозволяє дійти висновку, що за результатом розгляду заяви ОСОБА_1 про надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину, Хмельницький обласний центр зайнятості протягом трьох робочих днів з дня подання фізичною особою-підприємцем, документів, передбачених пунктом 9 цього Порядку, мав би прийняти Рішення про надання або відмову в наданні допомоги по частковому безробіттю на період карантину, оформленого наказом обласного центру зайнятості.

Як встановив суд, за результатом розгляду заяви про надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину, Хмельницький обласний центр зайнятості надіслав позивачу повідомлення №22-15/2054 від 20.07.2020 про те, що заяву ОСОБА_1 розглянуто та згідно поданих документів і відомостях про фізичну особу-підприємця за березень-травень 2020 у графі "Наявність пенсії (так/ні)" вказано "ТАК, ІІ група інвалідності".

На звернення дружини позивача ОСОБА_2 до Хмельницького обласного центру зайнятості щодо правомірності відмови ОСОБА_1 у наданні допомоги по частковому безробіттю на період карантину, надана відповідь згідно якої вказано, що особи, які отримують пенсію не мають права на отримання допомоги по частковому безробіттю на період карантину.

Враховуючи встановлене, суд дійшов висновку, що Хмельницький обласний центр зайнятості не дотримав порядок подання прийняття Рішення про надання або відмову в наданні допомоги по частковому безробіттю на період карантину, яке згідно пункту 10 Порядку оформлюється наказом обласного центру зайнятості.

Відповідно до приписів Кодексу адміністративного судочинства України захисту підлягають саме порушені права. В розглядуваному випадку відповідачем не приймалось Рішення про надання або відмову в наданні допомоги по частковому безробіттю на період карантину, тобто, відсутні підстави вважати про порушення відповідачем прав позивача з цього питання.

Лист Хмельницького обласного центру зайнятості не є індивідуальним актом в розумінні КАС України, а відповідачем не приймалось рішень, які обмежують реалізацію соціальних гарантій позивача чи які свідчать про відмову у виконанні законних вимог, відповідно відсутнє порушене права позивача, яке має захищатися в порядку адміністративного судочинства, що обумовлює висновок про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 є передчасними.

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 5 КАС України способом захисту прав особи від протиправної бездіяльності є визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії. Тобто дії, які він повинен вчинити за законом.

Вирішуючи питання захисту порушеного права позивача, суд вважає, що належним способом захисту прав позивача у даному випадку є визнання протиправними дій Хмельницького обласного центру зайнятості щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 16.07.2020 про надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину та відмови в такому наданні листом від 20.07.2020 №22-15/2054 та необхідність зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву позивача.

Захищаючи порушене право суд не вправі підміняти суб`єкт владних повноважень у питаннях його службової діяльності.

Питання призначення та відмови у призначенні допомоги по частковому безробіттю на період карантину належать до дискреційних повноважень обласного центра зайнятості. З огляду на те, що відповідач не належним чином розглянув заяву позивача, суд не вправі надавати юридичну оцінку доводам позивача про наявність у нього такого права на отримання допомоги по частковому безробіттю на період карантину.

З огляду на викладене суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Разом з тим, враховуючи те, що позивач звільнений від сплати судового збору, судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 до Хмельницького обласного центру зайнятості про визнання рішення протиправними та зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Хмельницького обласного центру зайнятості щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 16.07.2020 про надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину та відмови в такому наданні листом від 20.07.2020 №22-15/2054.

Зобов`язати Хмельницький обласний центр зайнятості повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 16.07.2020 про надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину та за результатом розгляду прийняти індивідуально-правовий акт - рішення (наказ) відповідно до вимог законодавства.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 21 вересня 2020 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Хмельницький обласний центр зайнятості (пров. Шевченка, 10, м.Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 03491381) Головуючий суддя В.В. Матущак