Рішення № 91654918, 16.09.2020, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.09.2020
Номер справи
320/5479/19
Номер документу
91654918
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 01133, м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26, тел. +380 (044) 207 80 91

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 вересня 2020 року м. Київ № 320/5479/19

Київський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - суддя Журавель В.О.,

при секретарі судового засідання - Каштан О.В.,

за участю:

представника позивача - Смик Д.П.,

відповідач - не прибув,

третя особа - не прибула,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військово-лікарської комісії при Київському обласному військовому комісаріаті, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Броварський об`єднаний міський військовий комісаріат, про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправним та скасування постанови, зобов`язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Військово-лікарської комісії при Київському обласному військовому комісаріаті (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Броварський об`єднаний міський військовий комісаріат (далі - третя особа), в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Військово-лікарської комісії при Київському обласному військовому комісаріаті, а саме висновок голови медичної комісії Київського обласного військового комісаріату про «тимчасову непридатність до військової служби» позивача;

- визнати протиправним та скасувати постанову Військово-лікарської комісії при Київському обласному військовому комісаріаті з правами Гарнізонної ВЛК від 22 листопада 2018 р., якою встановлено позивача тимчасово непридатним до військової служби;

- зобов`язати Військово-лікарську комісію при Київському обласному військовому комісаріаті винести рішення про «непридатність до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час» позивача у відповідності до ст. 476 Наказу МО № 402-2008р.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивачу було повідомлено лікарем Броварського ОМВК про встановлення діагнозу: «Персистуюча бронхіальна астма ІІ ст.», що є підставою для визнання позивача непридатним до військової служби. Зазначає, що рішення відповідача про непридатність до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час щодо позивача у відповідності до ст. 47в Наказу МО № 402, є необґрунтованим та таким, що підлягає скасуванню.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2019 р. відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання по справі.

5 листопада 2019 р. від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній позову не визнав, у його задоволенні просив відмовити. Стверджує, що відповідно до пункту 2.3 Положення № 402 Центральна військово-лікарська комісія має право розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК. Звертає увагу суду, що позивач не скористався своїм правом на оскарження постанови ВЛК Київського ОВК до Центральної військово-лікарської комісії, чим порушено вимоги ст. 17 КАС України про вжиття заходів для досудового врегулювання спору за домовленістю між собою або у випадках, коли такі заходи є обов`язковими згідно із законом.

20 листопада 2019 р. до суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив, в якій він зазначає, що відзив відповідача є безпідставним та необґрунтованим. Звертає увагу суду, що позивачу було повідомлено лікарем Броварського ОМВК про встановлення діагнозу: «Персистуюча бронхіальна астма ІІ ст.», що є підставою для визнання позивача непридатним до військової служби. Стверджує, що в даному випадку законом не визначено обов`язковості досудового врегулювання спору і домовленість між сторонами відсутня.

Третя особа, належним чином повідомлена про час, дату та місце проведення судового засідання, до суду не прибула, про причини неявки суд не повідомила, пояснення до суду не подала, з клопотанням та іншими заявами до суду не зверталася.

16 вересня 2020 р. у судове засідання прибув представник позивача. Зазначив, що позов підтримує в повному обсязі та просить його задовольнити.

Відповідач та третя особа у судове засідання 16 вересня 2020 р. не прибули, про причини неявки не повідомили.

Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Позивач, ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, про що свідчить паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий Броварським РВ Управління ДМС України в Київській області 30 жовтня 2014 р. Відповідно до приписки до призовної дільниці позивач перебуває на обліку в Броварському об`єднаному міському військовому комісаріаті.

Позивач зазначає, що з 2006 року страждає на алергію, яка проявляється полінозом, лихорадкою, астматичним бронхітом та набряками, в тому числі набряком Квінке.

У вересні 2018 року позивач проходив обстеження в «Національному інституті пульмонології імені Ф.Г. Яновськогр НАМН України», за результатами якого було встановлено діагноз: бронхіальна астма II ст., легка, що підтверджується консультативним висновком від 21 вересня 2018 р.

2 жовтня 2018 р. під особисту розписку позивачу вручено повістку про явку на призовну дільницю Броварського ОМВК на 09 год. 30 хв. 4 жовтня 2019 р. та направлення для проходження медичного огляду військово-лікарською комісією. При проходженні медичного огляду позивач повідомив про нещодавні результати медичних обстежень в «Національному інституті пульмонології ім. Ф.Г. Яновського НАМИ України» та передав копію консультативного висновку до Броварьского ОМВК.

У зв`язку з цим позивача було направлено на проходження медичного огляду Військово-лікарською комісією при Київському обласному військовому комісаріаті.

Позивач вказує, що після передачі медичних документів до Броварського ОМВК йому повідомили лікарі, що такий діагноз є підставою для визнання непридатності до військової служби. Разом з тим, у вересні 2019 року позивач отримав повідомлення з`явитись до Броварського ОМВК для проходження повторної комісії.

На підставі висновку медичної комісії при Київському обласному військовому комісаріаті позивача було визнано тимчасово непридатним до військової служби на підставі ст. 48 графи Розкладу хвороб, що є додатком до Положення, введено в дію наказом Міністра оборони України № 402 від 14 серпня 2008р.

Згідно з висновком від 20 жовтня 2018 р. лікаря-терапевта Броварського ОМВК позивачу встановлено діагноз «Персистуюча бронхіальна астма II» та зазначено висновок про непридатність до військової служби: «На підставі ст. 47в графи І, Розкладу хвороб додатку №1 до Положення, введеного в дію Наказом Міністра оборони України № 402 від 14 серпня 2008 р. непридатний в мирний час, обмежено придатний у військовий час».

Відповідно до висновку від 13 листопада 2018 р. лікаря терапевта Броварського ОМВК позивачу встановлено діагноз: «Персистуюча бронхіальна астма II ст.». Проте, зроблено висновок про тимчасову непридатність до військової служби: «На підставі ст. 48 графи І, Розкладу хвороб додатку №1 до Положення, введеного в дію Наказом Міністра оборони України № 402 від 14 серпня 2008 р. - тимчасово непридатний».

Постановою лікарської комісії при Київському обласного військового комісаріату з правами Гарнізонної BЛK від 22 листопада 2018 p. визначено: на підставі ст. 48 графи І, Розкладу хвороб додатку №1 до Положення, введеного в дію Наказом Міністра оборони України № 402 від 14 серпня 2008 р., тимчасово непридатний до військової служби до 7 березня 2019 р. , ступінь обмеження - 5.».

Позивач вважає висновок відповідача щодо його непридатності до військової служби в мирний час, обмежено придатного у воєнний час протиправним, у зв`язку з чим звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд бере до уваги наступне.

Правове регулювання даних правовідносин передбачені Законом України «Про військовий обов`язок і військову службу» від 25 березня 1992 р. № 2232-XII (далі - Закон № 2232) та виданих на його виконання відомчих нормативно правових актів МО України.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 1 Закону № 2232 захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України.

Згідно з вимогами ч. 2 ст. 1 Закону № 2232 військовий обов`язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Частиною 3 ст. 1 Закону № 2232 передбачено, що військовий обов`язок включає підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов`язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Частиною 5 ст. 1 Закону № 2232 передбачено, що від виконання військового обов`язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.

Відповідно до вимог ч. 9 ст. 1 Закону № 2232 щодо військового обов`язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов`язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний та воєнний час.

Згідно з вимогами абз. 1 ч. 10 ст. 1 Закону № 2232 громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України чи проходять службу у військовому резерві, зобов`язані: прибувати за викликом районного (міського) військового комісаріату для оформлення військово-облікових документів, приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов`язаних; проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії районного (міського) військового комісаріату; проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов`язок у запасі; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 15 Закону № 2232 на строкову військову службу призиваються придатні для цього за станом здоров`я громадяни України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 18 років, та старші особи, які не досягли 27-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу (далі - громадяни призовного віку).

Частиною 2 ст. 2 Закону № 2232 проходження військової служби здійснюється: громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом; іноземцями та особами без громадянства - у добровільному порядку (за контрактом) на посадах, що підлягають заміщенню військовослужбовцями рядового, сержантського і старшинського складу Збройних Сил України.

Відповідно до вимог ч. 12 ст. 12 Закону № 2232 громадяни України, які приписуються до призовних дільниць, направляються для підготовки до військової служби, особи, які призиваються або приймаються на військову службу, приймаються на службу у військовому резерві, та військовозобов`язані, призначені для комплектування посад за відповідними військово-обліковими спеціальностями під час проведення мобілізації, проходять обов`язковий медичний огляд. Порядок проходження медичного огляду затверджується Міністерством оборони України та центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров`я. Перелік військово-облікових спеціальностей затверджується Міністерством оборони України.

Згідно з вимогами ч. 7 ст. 17 Закону № 2232 відстрочка від призову на строкову військову службу за станом здоров`я на строк до одного року надається призовникам, які визнані під час медичного огляду тимчасово непридатними до військової служби.

Наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 р. № 402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення № 402).

Відповідно до вимог п. 1.1 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров`я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов`язаних, установлює причинний зв`язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Згідно з вимог п. 1.2 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза - це: медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов`язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України (далі - ВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I - II груп патогенності; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України); визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом; установлення причинного зв`язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів.

Пунктом 2.1 розділу І Положення №402 передбачено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.

Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов`язкові до виконання.

Відповідно до вимог п. 2.2 розділу І Положення № 402 штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону; ВЛК евакуаційного пункту; ВЛК пересувної госпітальної бази.

Штатні ВЛК комплектуються лікарями із клінічною підготовкою за однією з лікарських спеціальностей (терапія, хірургія, неврологія, психіатрія, оториноларингологія, офтальмологія, організація охорони здоров`я тощо), з досвідом роботи у військових частинах та лікувальних закладах.

Залучати особовий склад штатних ВЛК для вирішення питань та завдань, не пов`язаних із військово-лікарською експертизою, забороняється.

Відповідно до вимог п. 2.4.4 п. 2.4 розділу ІІ Положення № 402 на ВЛК регіону покладаються, зокрема, обов`язки з організації військово-лікарської експертизи, керівництва підпорядкованими ВЛК, контролю за їхньою роботою та надання їм методичної і практичної допомоги в зоні відповідальності.

Згідно з вимог п.2.4.5 розділу І Положення № 402 ВЛК регіону має право, зокрема, оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. Постанову про придатність до військової служби колишніх військовослужбовців на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України має право приймати або переглядати тільки ЦВЛК; направляти у військові лікувальні заклади на контрольне обстеження та медичний огляд військовослужбовців, членів їх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової служби), військовозобов`язаних, резервістів, працівників.

Пунктом 1.1 розділу ІІ Положення № 402 передбачено, що медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров`я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров`я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов`язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.

Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності, зокрема, до військової служби допризовників, призовників, військовозобов`язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).

Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров`я (далі - ТДВ) (додаток 3).

Відповідно до вимог п. 1.2 розділу ІІ Положення № 402 розклад хвороб розроблений відповідно до вимог Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров`я 10-го перегляду (далі - МКХ-10).

Згідно з вимогами п. 1.4 розділу ІІ Положення № 402 медичний огляд контингентів, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення, проводиться в порядку, визначеному таблицею. Так, відповідно до таблиці медичний огляд громадян під час приписки до призовних дільниць та призову на строкову військову службу здійснюється лікарями, які залучаються з лікувально-профілактичних закладів.

Пунктом 2.1 розділу ІІ Положення №402 передбачено, що організація медичного огляду призовників і допризовників покладається на районні (міські) комісії з питань приписки і районні (міські) призовні комісії, в областях - на обласні призовні комісії та призовні комісії Автономної Республіки Крим і міста Києва.

Відповідно до вимог п. 2.2 розділу ІІ Положення № 402 медичний огляд призовників проводиться на призовних дільницях районних (міських) військових комісаріатів лікарями, які залучаються з місцевих лікувальних закладів рішенням керівника місцевої державної адміністрації, на збірних пунктах Автономної Республіки Крим, обласних, Київського міського військових комісаріатів - лікарями медичного відділення тимчасового штату збірного пункту, які залучаються з лікувальних закладів відповідних управлінь охорони здоров`я.

Кожний призовник оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, окулістом, оториноларингологом, стоматологом, дерматологом, а за наявності медичних показань і лікарями інших спеціальностей.

Безпосередньо керує роботою медичного персоналу, що залучається для медичного огляду призовників, лікар - член призовної комісії (комісії з питань приписки), який призначається з числа найбільш кваліфікованих лікарів-спеціалістів та має необхідні знання і досвід у галузі військово-лікарської експертизи. Кандидатура лікаря - члена районної призовної комісії (комісії з питань приписки) погоджується з лікарем - членом обласної призовної комісії (начальником медичного відділення тимчасового штату обласного збірного пункту).

За приписами 2.4.10. Положення №402 постанова ВЛК регіонів може бути оскаржена у ЦВЛК або у судовому порядку.

Відповідно до вимог п. 2.6 розділу ІІ Положення № 402 оцінка стану здоров`я та придатності до військової служби проводиться у відповідності з графою I Розкладу хвороб та графами 1 - 11 ТДВ "А".

Згідно з вимогами п. 2.7 розділу ІІ Положення № 402 під час огляду призовників лікарі визначають стан їх здоров`я та ступінь придатності до військової служби. При цьому враховуються характер захворювання або фізичної вади, ступінь їх розвитку, функціональних порушень, а також освіта, спеціальність, фактична працездатність оглянутого та вимоги, які ставить військова служба до стану здоров`я у тому чи іншому виді Збройних Сил України, роді військ.

Пунктом 2.8 розділу ІІ Положення № 402 визначено, що після закінчення огляду кожний лікар записує в облікову картку призовника (на збірному пункті - у Картку медичного огляду призовника на збірному пункті (додаток 8)) висновок про придатність (тимчасову непридатність або повну непридатність) до строкової військової служби, відповідну статтю Розкладу хвороб, дату огляду та підписує висновок із зазначенням свого прізвища та ініціалів і скріплює особистою печаткою. За результатами медичного огляду спеціалістами лікар - член призовної комісії приймає підсумкове рішення щодо придатності призовника за станом здоров`я до військової служби та служби в тому чи іншому роді військ, що скріплюється його підписом та особистою печаткою лікаря.

На призовників, у яких виявлені захворювання або відхилення від норми, що обмежують придатність за родами військ або визначають їх тимчасово непридатними та непридатними до строкової військової служби, оформлюється Висновок лікаря. Висновок підписується лікарем з обов`язковим зазначенням дати огляду, висновком про придатність до строкової військової служби, обмеженням за родами військ у відповідності з ТДВ «А» та лікарем - членом призовної комісії (комісії з питань приписки).

Відповідно до вимог п. 2.9 розділу ІІ Положення № 402 лікар виносить одну з таких постанов: а) придатний до військової служби за графами ТДВ «А» 1 - 11; б) тимчасово непридатний до військової служби. Потребує лікування (динамічного спостереження) на термін до (указати дату); в) підлягає направленню на додаткове медичне обстеження та повторний медичний огляд; г) непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час; ґ) непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку.

Пунктом 2.10 розділу ІІ Положення № 402 передбачено, що результати медичного огляду заносяться в книгу протоколів засідань призовної комісії (комісії з питань приписки). Карта медичного огляду та висновки лікарів підшиваються в особову справу призовника як додаток до облікової карти. Крім того, призовникам, які включені до складу команд на відправку у війська, надається довідка Р(М)ВК (додаток 9), яка разом з обліковими документами направляється до військової частини.

Згідно з вимогами п. 77 постанови Кабінету Міністрів України від 21 березня 2002 р. № 352 «Про затвердження Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом» передбачено, що відповідно до результатів медичного огляду призовника, його моральних і професійних якостей, рівня освіти, а також морального і соціального стану призовника членів його сім`ї, районна призовна комісія виносить і оголошує одне з рішень, яке заноситься до облікової картки призовника та до книги протоколів засідань призовної комісії, про придатність до військової служби і призов на строкову військову службу з визначенням до виду (роду військ) Збройних Сил, інших формувань, а також визначає термін відправлення його у військову частину; надання відстрочки або звільнення від призову на строкову військову службу на підставах, передбачених ст. ст. 17 і 18 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу».

Аналіз зазначених вище норм дає підстави для висновку, що призовники підлягають медичному огляду, після якого кожний лікар комісії записує в облікову картку призовника висновок про придатність (тимчасову непридатність або повну непридатність) до строкової військової служби, відповідну статтю розкладу хвороб, дату огляду та підписує висновок із зазначенням свого прізвища та ініціалів і скріплює особистою печаткою.

За результатами медичного огляду лікар - член призовної комісії приймає підсумкове рішення щодо придатності призовника за станом здоров`я до військової служби та служби в тому чи іншому роді військ, що скріплюється його підписом та особистою печаткою лікаря.

Судом встановлено, що військово-лікарська комісія Київського обласного військового комісаріату прийняла рішення щодо позивача про його непридатність в мирний час, обмежену придатність у військовий час, яке, на думку позивача, є протиправним, оскільки встановлений йому військово-лікарською комісією Броварського об`єднаного міського військового комісаріату та військово-лікарською комісією Київського обласного військового комісаріату діагноз свідчить про непридатність до військової служби.

Судом встановлено, що у вересні 2018 року, позивач проходив обстеження в «Національному інституті пульмонології імені Ф.Г. Яновського НАМН України», за результатами якого було встановлено діагноз: бронхіальна астма II ст., легка, що підтверджується консультативним висновком від 21 вересня 2018 р..

У подальшому 2 жовтня 2018 р. позивачу вручено повістку про явку на призовну дільницю Броварського ОМВК на 4 жовтня 2019 р. та направлення для проходження медичного огляду військово-лікарською комісією. При проходженні медичного огляду позивач повідомив про результати медичних обстежень в «Національному інституті пульмонології ім. Ф.Г. Яновського НАМИ України» та передав копію консультативного висновку до Броварського ОМВК.

У зв`язку з цим позивача направлено на проходження медичного огляду Військово-лікарською комісією при Київському обласному військовому комісаріаті.

Постановою лікарської комісії при Київському обласному військовому комісаріаті з правами Гарнізонної BЛK від 22 листопада 2018 p. визначено: на підставі ст. 48 графи І, Розкладу хвороб додатку №1 до Положення, введеного в дію Наказом Міністра оборони України № 402 від 14 серпня 2008 р., тимчасово непридатний до військової служби до 7 березня 2019 р. , ступінь обмеження - 5.».

Згідно з картою №1063 медичного огляду позивача, здійсненого ВЛК, ОСОБА_1 був оглянутий усіма необхідними лікарями військово-лікарської комісії як того вимагає Положення, а саме: окулістом, отоларингологом, невропатологом, психіатром, хірургом, стоматологом, дерматологом та терапевтом. Під час огляду позивача на ВЛК не було встановлено обставин, які б давали можливість визнати його непридатним чи обмежено придатним до проходження військової служби, терапевтом вказано про його тимчасову непридатність на підставі ст.48 Розкладу хвороб.

Додатком № 1 до Положення № 402 затверджено «Розклад хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби».

Відповідно до ст. 47 розкладу хвороби Додатку № 1 Положення № 402 визначено: бронхіальна астма J45-J46. Згідно з назвою хвороби, ступенем порушення функції бронхіальна астма поділена на: а) тяжка персистуюча бронхіальна астма; б) персистуюча бронхіальна астма середньої тяжкості; в) легка персистуюча бронхіальна астма; г) інтермітуюча бронхіальна астма.

Судом встановлено, що позивачеві було встановлено діагноз: «персистуюча бронхіальна астма ІІ ст., легкий перебіг».

Так, відповідно до ст. 47 розкладу хвороби Додатку № 1 Положення № 402 до Графи 1 (контингента, що проходить медичний огляд за графами розгляду хвороб) громадяни під час приписки до призовних дільниць та призову на строкову військову службу, вступу до військових навчальних закладів (крім льотного складу), військовослужбовці строкової військової служби встановлено, що у разі встановлення «легкої персистуючої бронхіально астми» застосовується висновок «непридатні до військової служби, обмежено придатний у воєнний час».

У Положенні № 402 затверджено також Додаток № 2 - Пояснення щодо застосування статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Пояснення).

Суд звертає увагу, що відповідно до Пояснення про застосування ст. 47 діагноз бронхіальної астми встановлюється після комплексного стаціонарного обстеження. Для бронхіальної астми характерна гіперреактивність бронхів, що проявляється рецидивними симптомами свистячого дихання, задухи, скутості в грудній клітці, кашлем, особливо вночі та вранці. При бронхіальній астмі бронхообструкція варіабельна, зменшується спонтанно або під впливом лікування. Діагноз бронхіальної астми, крім анамнезу та клінічної картини, повинен бути підтверджений дослідженням ФЗД з медикаментозними пробами (проба з бронхолітиком або провокаційна проба з бета-блокатором, фізичним навантаженням). Вірогідним інструментальним підтвердженням діагнозу вважається приріст (або зменшення у разі провокаційної проби) показників, ОФВ1 (>12 % та >200 мл) або пікової обсягової швидкості видиху (ПОШвид) (>20 % або 60 л/хв).

Розподіл за ступенями тяжкості бронхіальної астми (інтермітуюча; персистуюча легка, середньої тяжкості, тяжка), заснований на вираженості симптомів, обмеженні прохідності повітропровідних шляхів, варіабельності функції легень, застосовується лише при первинному контакті з хворим, коли він ще не отримує протиастматичної терапії. Після досягнення контролю бронхіальної астми для визначення тяжкості застосовується класифікація за найнижчим рівнем лікування, необхідного для утримання контролю відповідно до вимог чинного законодавства.

До пункту "а" належить тяжка персистуюча бронхіальна астма, у процесі лікування якої характерне застосування максимально можливого арсеналу засобів (ІГКС у максимальних дозах + b2-агоністи тривалої дії в максимальних дозах + модифікатори лейкотрієнів або теофіліни пролонгованої дії), яке не призводить до контролю за перебігом захворювання. До цього самого пункту належить бронхіальна астма, для контролю якої потрібне постійне вживання системних глюкокортикостероїдів (крок 5).

До пункту "б" належить персистуюча бронхіальна астма середньої тяжкості, для контролю за перебігом якої хворий повинен щодня приймати комбіновану терапію (низькі дози ІКС+b-агоністи тривалої дії, низькі дози ІКС+модифікатори лейкотрієнів, низькі дози ІКС + теофіліни уповільненого вивільнення) або ІКС в середніх або високих дозах (кроки 3, 4).

До пункту "в" належить легка персистуюча бронхіальна астма, для контролю за перебігом якої хворий повинен щодня приймати базисну монотерапію (низькі дози ІКС або модифікатори лейкотрієнів) (крок 2). До пункту "г" належить легка інтермітуюча бронхіальна астма, якій характерні непостійні епізодичні короткотривалі денні симптоми. Хворий не потребує призначення контролюючої терапії (крок 1).

Якщо бронхоспастичний синдром є ускладненням інших захворювань, то ступінь придатності до військової служби визначається залежно від перебігу основного захворювання за відповідними статтями розкладу хвороб.

При цьому, згідно з Поясненням до ст.48 рішення про потребу військовослужбовця у відпустці за станом здоров`я та вирішення питання про надання відстрочки призовнику приймається лише за умови ускладненого перебігу гострих респіраторних інфекцій верхніх та нижніх дихальних шляхів, грипу, пневмонії тощо (деструкція, пара- та метапневмонічний ексудативний плеврит, емпіема плеври, ателектаз, інфекційно-токсичний шок, інфекційний міокардит, тривала нефропатія (понад тиждень), токсичний гепатит, виражена асенізація тощо). Щодо реконвалесцентів після неускладненого перебігу пневмонії (графи I, II, III), загострення хронічних захворювань (графи II - III) - тяжкого загострення бронхіальної астми (астматичного статусу), загострення ХОЗЛ, що потребувало тривалої оксигенації, приймається постанова про потребу у звільненні від виконання службових обов`язків.

За цією самою статтею оглядаються громадяни та військовослужбовці після хірургічного втручання на органах грудної клітки з приводу захворювань за умови неповного функціонального відновлення організму після закінчення стаціонарного лікування.

Отже, судом встановлено, що по суті спір між позивачем та відповідачем виник через наявність попереднього діагнозу у позивача «персистуюча бронхіальна астма ІІ ст., легкий перебіг», який не було підтверджено під час проходження позивачем медичного огляду на ВЛК. При цьому суд звертає увагу, що у разі наявності сумніву щодо правильності висновку Військово-лікарської комісії при Київському обласному військовому комісаріаті щодо придатності до військової служби, позивач мав право звернутись до Центральної військово-лікарської комісії для перегляду відповідного висновку.

Так, відповідно до вимог п.п. 2.3.3 п. 2.3 розділу І Положення № 402 встановлено, що на Центральну військово-лікарську комісію покладається організація військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України, а також: розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи; прийняття та перегляд постанов ВЛК про ступінь придатності колишніх військовослужбовців на період їх фактичного звільнення із Збройних Сил України.

Згідно з вимогами п.п. 2.3.4 п. 2.3 розділу І Положення № 402 Центральна військово-лікарська комісія має право, зокрема, розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК Збройних Сил України.

Разом з тим, судом встановлено, що позивач не звертався до Центральної військово-лікарської комісії для перегляду висновку відповідача та не скористався своїм правом на проведення повторно медичного огляду щодо придатності до військової служби. Ці обставини позивачем не заперечуються. У судовому засіданні 16 вересня 2020 р. представник позивача підтвердив, що позивачем визначено саме такий спосіб захисту своїх порушених прав - звернення до суду, а не звернення до ЦВЛК.

З цього приводу суд зазначає, що під дискреційними повноваженнями суд розуміє повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин (Рекомендація Комітету Міністрів Ради Європи N R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнята Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року на 316-й нараді заступників міністрів).

Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень на відповідність закріпленим статтею 2 КАС України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб`єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше було б порушено принцип розподілу влади.

З урахуванням наведеного, суд вважає, що питання визначення наявного у позивача діагнозу та його придатності до військової служби за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями військово-лікарської комісії, а тому суд не вправі перебирати на себе повноваження цього органу.

При цьому, суд звертає увагу, що належним способом захисту прав позивача у даному випадку було б оскарження відповідної постанови ВЛК до ЦВЛК у відповідності до п. 2.4.10 розділу I Положення.

Суд зазначає, що надання оцінки діагнозу, визначеному позивачу, та висновку про те, чи підпадає він під дію статей розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби виходить за межі судового розгляду в цій справі.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у складі Касаційного адміністративного суду від 12 червня 2020 р. у справі № 810/5009/18.

Відповідно до вимог ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Суд також враховує, що позивач був оглянутий всіма необхідними спеціалістами-лікарями, у карті його медичного огляду наявні їх підписи, висновок ВЛК та ступінь обмеження, а також є підпис голови комісії. Це означає, що рішення ВЛК має всі необхідні реквізити і підстави для визнання його протиправним та скасування відсутні.

Суд зазначає, що згідно з п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Відповідно до вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Ураховуючи викладене, суд визнає, що дії відповідача були правомірними, отже не порушено права позивача та дотримано вимоги, передбачених частиною другою статті 2 КАС України.

Надані позивачем під час розгляду справи докази на підтвердження обґрунтованості позовних вимог було спростовано відповідачем у повному обсязі. Суд зазначає, що позовні вимоги є не обґрунтованими, а тому адміністративний позов задоволенню не підлягає у повному обсязі.

З огляду на відмову в задоволенні позовних вимог підстави для вирішення питання щодо судових витрат у цій справі відсутні.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

в и р і ш и в:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Відповідно до пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення. Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.

Повне найменування сторін:

Позивач - ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 .

Відповідач - Військово-лікарська комісія при Київському обласному військовому комісаріаті, адреса: пров. Артилерійський, буд. 5в, м. Київ, 03113, код ЄДРПОУ - 07910662.

Третя особа - Броварський об`єднаний міський військовий комісаріат, адреса: вул. Героїв Небесної Сотні, 1, м. Бровари, Київська область, 07400, код ЄДРПОУ - 09868771.

Суддя Журавель В.О.

Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення - 21 вересня 2020 р.