Рішення № 91653760, 21.09.2020, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.09.2020
Номер справи
160/7148/20
Номер документу
91653760
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 вересня 2020 року Справа № 160/7148/20 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування рішень про застосування штрафних санкцій та вимоги про сплату боргу (недоїмки), -

встановив:

І. ПРОЦЕДУРА

1. 30.06.2020 ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування:

- рішень про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 27.03.2020 № 0016095040, № 0016105040, № 0016115040, № 0016125040, № 0016135040, № 0016145040;

- вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 14.05.2020 № Ф-43834-50/67 на суму 1 020 грн штрафу.

2. Ухвалою суду від 06.07.2020 позовну заяву залишено без руху із наданням строку для усунення недоліків.

3. 15.07.2020 на виконання вимог ухвали суду позивачем надано належним чином оформлену позовну заяву та її копію для відповідача із зазначенням ціни позову, надано квитанцію від 13.07.2020 № 0.0.1765688249.1 про сплату судового збору у розмірі 840,80 грн.

4. Ухвалою суду від 20.07.2020 прийнято адміністративний позов до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано докази у позивача та відповідача.

5. 05.08.2020 позивачем подано до суду клопотання про долучення до матеріалів справи витребуваних судом документів.

6. 13.08.2020 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву з додатками та доказами його направлення позивачу.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

7. На час проведення перевірки, прийняття оскаржуваних рішень та вимоги про сплату боргу позивач не був зареєстрований як фізична особа-підприємець, оскільки 13.12.2019 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис про припинення підприємницької діяльності позивача, а положення Закону № 2464-VI поширюються лише на тих платників, які відповідно до цього Закону зобов`язані нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

8. Щодо фізичної особи, яка не зареєстрована як підприємець, контролюючим органом не може бути проведено перевірку та складено акт перевірки як щодо підприємця та прийнято будь-яких рішень щодо порушення вимог Закону № 2464-VI.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

9. Відповідач проти позову заперечив повністю, зазначив, що проведеною перевіркою встановлено несвоєчасне подання позивачем звітності по єдиному внеску за 2014-2019 роки, у зв`язку із чим прийняті оскаржувані рішення про застосування штрафів, які були несплаченими та утворили недоїмку, на яку сформована вимога про сплату боргу.

10. Згідно позиції Третього апеляційного адміністративного суду від 24.09.2019 у справі № 340/453/19 з приводу процедурних порушень вставлення вимоги колегія суддів зазначає, що процедурне порушення не впливає на законність самої вимоги та не звільняє платника від обов`язку сплачувати відповідні зобов`язання.

11. Вказані висновки узгоджуються з висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 28.12.2018 у справі № 804/1678/15, та повинні застосовуватись до спірних правовідносин на виконання частини другої статті 242 КАС України, у якому зазначено, що несвоєчасне направлення контролюючим органом податкової вимоги на адресу платника податків не свідчить про звільнення позивача від обов`язку сплачувати податкові зобов`язання.

12. Згідно із постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 05.11.2019 № 160/2997/19 вимога надсилається не лише у випадку, якщо дані документальних перевірок свідчать про донарахування сум єдиного внеску, що передбачає направлення такої вимоги після вручення акту перевірки та розгляду заперечень, а і у випадку, зокрема, якщо страхувальник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску, що підтверджується обліковими даними з інформаційної системи фіскального органу.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

13. ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , зареєстрований як фізична особа-підприємець з 30.08.2005 запис № 22240000000015819, узятий на податковий облік 30.08.2005 за загальною системою оподаткування, основний вид діяльності згідно КВЕД 86.22 Спеціалізована медична практика.

14. 13.12.2019 підприємницьку діяльність фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 припинено, про що внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запис № 22240060004015819, та знято платника податків з обліку.

15. 04.02.2020 позивачем до контролюючого органу подано Звіти про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за формою № Д5:

- за 2011 рік (початкова), за яким: сума доходу, на який нараховується єдиний внесок, з урахуванням максимальної величини - «-», розмір єдиного внеску - «-», сума нарахованого єдиного внеску - «-»;

- за 2012 рік (початкова), за яким: сума доходу, на який нараховується єдиний внесок, з урахуванням максимальної величини - «-», розмір єдиного внеску - «-», сума нарахованого єдиного внеску - «-»;

- за 2013 рік (початкова), за яким: сума доходу, на який нараховується єдиний внесок, з урахуванням максимальної величини - «-», розмір єдиного внеску - «-», сума нарахованого єдиного внеску - «-»;

- за 2014 рік (початкова), за яким: сума доходу, на який нараховується єдиний внесок, з урахуванням максимальної величини - «-», розмір єдиного внеску - «-», сума нарахованого єдиного внеску - «-»;

- за 2015 рік (початкова), за яким: сума доходу, на який нараховується єдиний внесок, з урахуванням максимальної величини - «-», розмір єдиного внеску - «-», сума нарахованого єдиного внеску - «-»;

- за 2016 рік (початкова), за яким: сума доходу, на який нараховується єдиний внесок, з урахуванням максимальної величини - «-», розмір єдиного внеску - «-», сума нарахованого єдиного внеску - «-»;

- за 2017 рік (початкова), за яким: сума доходу, на який нараховується єдиний внесок, з урахуванням максимальної величини - 38 400 грн (3 200 х 12), розмір єдиного внеску - 22%, сума нарахованого єдиного внеску - 8 448 грн (704 х 12);

- за 2018 рік (початкова), за яким: сума доходу, на який нараховується єдиний внесок, з урахуванням максимальної величини - 44 676 грн (3 723 х 12), розмір єдиного внеску - 22%, сума нарахованого єдиного внеску - 9 828,72 грн (819,06 х 12);

- за 2019 рік (ліквідаційна), за яким: сума доходу, на який нараховується єдиний внесок, з урахуванням максимальної величини - 50 076 грн (4 173 х 12), розмір єдиного внеску - 22%, сума нарахованого єдиного внеску - 11 016,72 грн (918,06 х 12).

16. На підставі підпункту 20.1.19 пункту 20.1 статті 20 та статті 76 ПК України посадовою особою Правобережного управління Головного управління ДПС у Дніпропетровській області проведена камеральна перевірка з питання несвоєчасного подання фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 , рнокпп НОМЕР_1 , «Звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску» згідно з таблицею 1 додатка 5 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів від 14.04.2015 № 435 за 2014-2019, за результатами якої складений акт від 12.02.2020 № 7062/04-36-50-40/ НОМЕР_1 .

17. Перевіркою строку подачі звітності по єдиному внеску встановлено порушення пункту 2 Розділу ІІІ Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів від 14.04.2015 № 435, а саме:

- за 2014 рік до 10 листопада 2015, платником подано звіт до ДПІ 04.02.2020;

- за 2015 рік до 10 листопада 2016, платником подано звіт до ДПІ 04.02.2020;

- за 2016 рік до 10 листопада 2017, платником подано звіт до ДПІ 04.02.2020;

- за 2017 рік до 10 листопада 2018, платником подано звіт до ДПІ 04.02.2020;

- за 2018 рік до 10 листопада 2019, платником подано звіт до ДПІ 04.02.2020;

- за 2019 рік (ліквідаційна) до 13.01.2020, платником подано звіт до ДПІ 04.02.2020;

18. 27.03.2020 за результатами розгляду матеріалів перевірки від 12.02.2020 № 7062/04-36-50-40/ НОМЕР_1 Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області прийняті оскаржувані рішення про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» у зв`язку із встановленням порушення пункту 4 частини другої статті 6 цього Закону:

- № 0016095040 на суму штрафних санкцій 170 грн (за 2014 рік);

- № 0016105040 на суму штрафних санкцій 170 грн (за 2015 рік);

- № 0016115040 на суму штрафних санкцій 170 грн (за 2016 рік);

- № 0016125040 на суму штрафних санкцій 170 грн (за 2017 рік);

- № 0016135040 на суму штрафних санкцій 170 грн (за 2018 рік);

- № 0016145040 на суму штрафних санкцій 170 грн (за 2019 рік).

19. Не погодившись із прийнятими рішеннями позивач 17.04.2020 звернувся із скаргами до Державної податкової служби України, у яких просив такі рішення скасувати.

20. Рішенням ДПС України від 18.05.2020 № 16372/6/99-00-08-06-01-06, за результатами розгляду скарг ОСОБА_1 від 17.04.2020 (вх. № 15556/6, № 15557/6, № 15558/6, № 15559/6, № 15560/6, № 15561/6 від 21.04.2020) оскаржувані рішення залишені без змін, а скарги без задоволення.

21. Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області сформовано вимогу від 14.05.2020 № Ф-43834-50/67 про сплату боргу (недоїмки), згідно якої заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування складає 1 020 грн (штрафи), яку контролюючий орган вимагає сплатити.

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

22. Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку врегульовані Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (далі - Закон № 2464-VI).

23. Згідно із статтею 2 Закону № 2464-VI дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов`язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

24. Відповідно до пункту 4 частини першої статті 4 Закону № 2464-VI платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.

25. За правилом частини четвертої статті 4 Закону № 2464-VI особи, зазначені у пункті 4 частини першої цієї статті, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування.

26. Відповідно до підпунктів 1, 4 частини другої статті 6 Закону № 2464-VI платник єдиного внеску зобов`язаний: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування.

27. У разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця така фізична особа користується правами, виконує обов`язки та несе відповідальність, що передбачені для платника єдиного внеску, в частині діяльності, яка здійснювалася нею як фізичною особою - підприємцем (частина четверта статті 6 Закону № 2464-VI).

28. Частиною четвертою статті 8 Закону № 2464-VI визначено, що порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається цим Законом, в частині адміністрування - ПК України, та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

29. Відповідно до частини третьої статті 9 Закону № 2464-VI обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.

30. Органи доходів і зборів мають право проводити перевірки у фізичних осіб - підприємців бухгалтерських книг, звітів, кошторисів та інших документів про нарахування, обчислення та сплату єдиного внеску, достовірності відомостей, поданих до Державного реєстру, отримувати необхідні пояснення, довідки і відомості (зокрема письмові) з питань, що виникають під час такої перевірки. Документальні та камеральні перевірки проводяться у порядку, встановленому ПК України (пункт 2 частини першої статті 13 Закону № 2464-VI).

31. Згідно частини першої статті 25 Закону № 2464-VI:

- рішення, прийняті органами доходів і зборів та органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов`язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами;

- положення цієї статті поширюються лише на тих платників, які відповідно до цього Закону зобов`язані нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок;

- орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату;

- вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом;

- платник єдиного внеску зобов`язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.

32. Згідно із пунктом 7 частини одинадцятої статті 25 Закону № 2464-VI орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої цим Законом, здійснюється накладення штрафу в розмірі 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання, несвоєчасне подання або подання не за встановленою формою.

33. Орган доходів і зборів надсилає (вручає) вимогу про сплату боргу (недоїмки) платнику єдиного внеску протягом трьох робочих днів з дня її винесення.

34. Процедура нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) страхувальниками, визначеними Законом № 2464-VI, нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів органами доходів і зборів визначена «Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 04.05.2018 № 469, далі Інструкція № 449).

35. Пунктом 1 Розділу VII «Фінансові санкції» Інструкції № 449 визначено, що за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування до платників, на яких згідно із Законом покладено обов`язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону.

36. Згідно із підпунктом 6 пункту 2 Розділу VІІ Інструкції № 499 за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом, органом доходів і зборів здійснюється накладення штрафу в розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання, несвоєчасне подання або подання не за встановленою формою.

37. Строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується (пункт 13 Розділу VІІ Інструкції № 499).

38. «Порядком формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 08.10.2010 № 22-2, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01.11.2010 за № 1014/18309, який був чинним з 01.01.2011 по 08.01.2014 встановлено:

- пункт 2.14 Розділу ІІ: фізичні особи - підприємці зобов`язані подавати звіт незалежно від того, чи ведуть вони підприємницьку діяльність, крім фізичних осіб - підприємців, зазначених в пункті 3.3 розділу III цього Порядку;

- пункт 3.2 Розділу ІІІ: фізичні особи - підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, формують та подають до органів Пенсійного фонду звіт самі за себе один раз на рік до 10 лютого року, наступного за звітним періодом. Звітним періодом є календарний рік. Звіт подається за формою згідно з додатком 5 до цього Порядку.

- пункт 3.3. Розділу ІІІ: фізичні особи - підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Звіт зазначеними особами не подається.

39. «Порядком формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», затвердженим наказом Міністерства доходів і зборів України 09.09.2013 № 454, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 20.09.2013 за № 1628/24160, який був чинним з 01.10.2013 по 30.04.2015, встановлено:

- пункт 2.14 Розділу ІІ: фізичні особи - підприємці зобов`язані подавати звіт незалежно від того, чи ведуть вони підприємницьку діяльність, крім фізичних осіб - підприємців, зазначених у пункті 3.3 розділу III цього Порядку;

- пункт 3.2 Розділу ІІІ: фізичні особи - підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, формують та подають до органів доходів і зборів звіт самі за себе один раз на рік до 10 лютого року, наступного за звітним періодом. Звітним періодом є календарний рік. Звіт подається за формою згідно з додатком 5 до цього Порядку.

- пункт 3.3. Розділу ІІІ: фізичні особи - підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Звіт зазначеними особами не подається.

40. «Порядком формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 № 435, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 23.04.2015 за № 460/26905 (далі - Порядок № 435), чинним з 30.04.2015, встановлено:

- пункт 12 Розділу ІІ: фізичні особи - підприємці, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов`язані подавати самі за себе Звіт незалежно від того, чи ведуть вони підприємницьку діяльність, крім фізичних осіб - підприємців, зазначених у пункті 3 розділу III цього Порядку;

- пункт 2 Розділ ІІІ: фізичні особи - підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, формують та подають до фіскальних органів Звіт самі за себе один раз на рік до 10 лютого року, що настає за звітним періодом. Звітним періодом є календарний рік. Звіт подається за формою згідно з додатком 5 до цього Порядку із зазначенням типу форми «початкова»;

- пункт 3 Розділ ІІІ: фізичні особи - підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію за віком або соціальну допомогу. Звіт зазначеними особами не подається.

41. Порядком № 435, в редакції наказу Міністерства фінансів України від 11.04.2016 № 441, встановлено:

- пункт 13 Розділу ІІ: фізичні особи - підприємці, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов`язані подавати самі за себе Звіт незалежно від того, чи ведуть вони підприємницьку діяльність, крім фізичних осіб - підприємців, зазначених у пункті 3 розділу III цього Порядку.

- пункт 2 Розділу ІІІ: фізичні особи підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, формують та подають до органів доходів і зборів Звіт самі за себе один раз на рік до 10 лютого року, що настає за звітним періодом. Звітним періодом є календарний рік. Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску подається за формою № Д5 згідно з додатком 5 до цього Порядку із зазначенням типу форми «початкова».

- пункт 3 Розділу ІІІ: фізичні особи - підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію за віком або соціальну допомогу. Звіт зазначеними особами не подається.

42. Порядком № 435, в редакції наказу Міністерства фінансів України від 15.05.2018 № 511, встановлено:

- пункт 13 Розділу ІІ: фізичні особи - підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, члени фермерського господарства зобов`язані подавати самі за себе Звіт незалежно від того, чи ведуть вони підприємницьку діяльність, крім фізичних осіб - підприємців, зазначених у пункті 3 розділу III цього Порядку;

- пункт 2 Розділу ІІІ: фізичні особи - підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, формують та подають до органів доходів і зборів Звіт самі за себе один раз на рік до 10 лютого року, що настає за звітним періодом. Звітним періодом є календарний рік. Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску подається за формою № Д5 згідно з додатком 5 до цього Порядку із зазначенням типу форми «початкова»;

- пункт 3 Розділу ІІІ: фізичні особи - підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему, та члени фермерського господарства звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування», та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Звіт зазначеними особами не подається;

- пункт 2 Розділу І: ліквідаційний документ - Звіт страхувальника, зазначеного в пунктах 4, 5, 5-1 частини першої статті 4 Закону, із зазначенням типу форми «ліквідаційна», який подається за останній звітний період до дати державної реєстрації припинення або до дня подання до органу доходів і зборів заяви про зняття з обліку платника єдиного внеску;

- пункт 9 Розділу V: у разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності страхувальників, зазначених у пункті 2 цього розділу, такі особи зобов`язані подати самі за себе Звіт із зазначенням типу форми «ліквідаційна», де останнім звітним періодом є період з дня закінчення попереднього звітного періоду до дня державної реєстрації припинення підприємницької діяльності;

- пункт 11 Розділу V: звіт із зазначенням типу форми «ліквідаційна» формують та подають до органу доходів і зборів: страхувальники, зазначені у пункті 2 пункту 3 цього розділу, протягом 30 календарних днів з дня проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності.

43. Пунктом 4 Розділу VI Інструкції № 449 встановлено, що вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі актів документальних перевірок, звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з інформаційної системи органу доходів і зборів за формою з додатком 7 до цієї Інструкції (для платника - фізичної особи).

VІ. ОЦІНКА СУДУ

44. Надаючи оцінку доводам позивача щодо неправомірності нарахування сум штрафу за несвоєчасне подання звітів по єдиному внеску за 2014-2019 роки по 170 грн за кожне порушення, разом 1 020 грн, та вимоги про сплату боргу (недоїмки) на суму 1 020 грн, у зв`язку відсутністю у позивача з 13.12.2019 та на дату прийняття оскаржуваних рішень (27.03.2020 та 14.05.2020) статусу підприємця, неналежним мотивуванням оскаржуваних рішень, невідповідністю строків, визначених актом камеральної перевірки, нормам законодавства, суд виходить із наступного.

45. Суд погоджується із доводами позивача щодо неправильного визначення граничних строків подання звітів у спірні періоди, зокрема, початкові звіти по єдиному внеску мали подаватись до 10 лютого наступного за звітним року, а не до 10 листопада, як зазначено в акті камеральної перевірки.

46. Поряд із цим, позивач, подавши 04.02.2020 звіти по єдиному внеску за 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 роки, не додержався строків їх подання до 02.10.2015, 02.10.2016, 02.10.2017, 02.10.2018, 02.10.2019, 13.01.2020 відповідно.

47. Граничний строк подання ліквідаційного звіту за 2019 рік до 13.01.2020 відповідачем визначено вірно, оскільки припинення підприємницької діяльності позивача зареєстровано 13.12.2019, отже відповідно до пункту 11 Розділу V Порядку № 435 ліквідаційний звіт мав бути поданим протягом 30 календарних днів з дня проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності, а фактично поданий 04.02.2020.

48. Матеріалами справи не підтверджені обставини, відповідно до яких позивач не мав статусу платника єдиного внеску у 2014-2019 роках.

49. Доводи позивача про відсутність у нього статусу підприємця на дату прийняття оскаржуваних рішень та вимоги не є підставами для їх скасування, оскільки відповідно до частини четвертої статті 6 Закону № 2464-VI, у разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця така фізична особа користується правами, виконує обов`язки та несе відповідальність, що передбачені для платника єдиного внеску, в частині діяльності, яка здійснювалася нею як фізичною особою - підприємцем.

VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ

50. З аналізу матеріалів справи та наведених норм законодавства, суд дійшов висновку про допущення позивачем, як платником єдиного внеску, порушення строків подання звітів по єдиному внеску за внеску за 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 роки, у зв`язку із чим рішення про застосування штрафів по 170 грн за кожне порушення, разом на суму 1020 грн, прийняті правомірно, отже і оскаржувана вимога про сплату боргу (недоїмки) на суму 1 020 грн прийнята у відповідності до встановлених порядку і спосіб, а окремі недоліки, допущені відповідачем, не створюють підстав для задоволення позову.

51. З огляду на викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову, у зв`язку із чим покладає на позивача витрати по сплаті судового збору.

52. Керуючись статтями 241-246 КАС України, суд, -

вирішив:

53. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 43145015; вул. Сімферопольська, 17А, м. Дніпро, 49005) про визнання протиправними та скасування рішень про застосування штрафних санкцій та вимоги про сплату боргу (недоїмки) - відмовити повністю.

54. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя І.О. Верба