
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 вересня 2020 року ЛуцькСправа № 140/10541/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Волдінера Ф.А.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Волинській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «ВОГ Трейдинг» про зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Головне управління ДПС у Волинській області (далі - позивач, ГУ ДПС у Волинській області) звернулося з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ВОГ Трейдинг» (далі - відповідач, ТзОВ «ВОГ Трейдинг»), в якому просить зупинити видаткові операції на рахунках товариства з обмеженою відповідальністю «ВОГ Трейдинг» та зобов`язати його виконати законні вимоги податкового керуючого шляхом надання документів, необхідних для здійснення опису майна, на яке поширюється право податкової застави.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що станом на 30.06.2020 за відповідачем обліковується податковий борг з податку на додану вартість на загальну суму 188 689 783,25 грн. Факт наявності та підставності вказаної суми заборгованості підтверджено рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 19.10.2018 в справі № 0340/1618/18 за позовом Офісу великих платників податків ДФС до ТОВ «ВОГ ТРЕЙДИНГ» про стягнення податкового боргу, яке залишено постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 07.02.2019 без змін. З метою погашення боргу контролюючим органом направлена відповідачу податкова вимога «Ю» № 409-48 від 10.04.2018.
У зв`язку з несплатою податкового боргу у визначені строки 10.04.2018 начальником Львівського управління Офісу великих платників податків було прийняте, надіслане та вручене платнику рішення №15630/10/28/10-48-19/15 від 10.04.2018 про опис майна у податкову заставу майна, що перебуває у власності ТОВ «ВОГ ТРЕЙДИНГ».
23.06.2020 представнику відповідача було вручено лист Головного управління ДПС у Волинській області від 23.06.2020 № 15697/10/03-20-10-02-13 щодо необхідності надання податковому органу ліквідного майна з метою проведення опису майна, на яке розповсюджується право податкової застави, та бухгалтерські документи, які підтверджують наявність активів на балансі підприємства з пооб`єктною детальною характеристикою, а саме оборотно-сальдові відомості по рахунках: 10 «Основні засоби»; 11 «Інші необоротні матеріальні активи»; 20 «Виробничі запаси»; 25 «Напівфабрикати»; 26 «Готова продукція»; 28 «Товари»; перелік дебіторів з реквізитами, а також картки (аналіз рахунків) бухгалтерського обліку, в яких відображені придбання та подальше використання відповідних товарів, залишки товарів на складі, а також місця зберігання залишків невикористаних товарів.
30.06.2020 податковим керуючим здійснено фактичний вихід на підприємство для проведення опису майна. Проте відповідачем не було надано ні документів для здійснення опису майна платника податків у податкову заставу, ні інформації про наявність/відсутність такого майна взагалі, про що був складений акт про перешкоджання платником податків виконанню повноважень податкового керуючого від 30.06.2020 № 55 за участю двох понятих.
На підставі неподання платником податків документів, необхідних для опису майна в податкову заставу ГУ ДПС у Волинській області звернулось з вказаним позовом щодо зупинення видаткових операцій на рахунках відповідача та зобов`язання його виконати законні вимоги податкового керуючого шляхом надання документів, необхідних для здійснення опису майна, на яке поширюється право податкової застави.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 22.07.2020 прийнято дану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
23.07.2020 представником позивача подано до суду заяву про розгляд справи за участю сторін.
Ухвалою суду від 11.08.2020 відмовлено в задоволенні клопотання Головного управління ДПС у Волинській області про розгляд справи в судовому засіданні за участю сторін в адміністративній справі за позовом Головного управління ДПС у Волинській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «ВОГ Трейдинг» про зобов`язання вчинити дії.
Відповідач відзив на позов не подав, хоча копія ухвали про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у адміністративній справі була надіслана відповідачу рекомендованою кореспонденцією за адресою місця реєстрації та вручена 14.08.2020, що підтверджується повідомленням про вручення (отримання) документів (а. с. 40).
Згідно із частиною шостою статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відтак справу вирішено на підставі наявних у ній матеріалів.
Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити повністю з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ТзОВ «ВОГ Трейдинг» 04.10.2012 зареєстроване як юридична особа та взято на облік в контролюючому органі 09.10.2012.
Як слідує з матеріалів справи, станом на 30.06.2020 за відповідачем обліковується податковий борг з податку на додану вартість в сумі 188 689 783,25 грн. (а. с. 25-25 зворот).
10.04.2018 контролюючим органом сформовано податкову вимогу форми «Ф» №409-48 на суму податкового боргу ТзОВ «ВОГ Трейдинг» в розмірі 188 693 992,87 грн., яка направлена платнику податків та отримана останнім 10.04.2018 (а. с. 8).
19.10.2018 Волинський окружний адміністративний суд виніс рішення у справі № 0340/1618/18 за позовом Офісу великих платників податків ДФС до ТОВ «ВОГ ТРЕЙДИНГ» про стягнення податкового боргу, яке залишено постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 07.02.2019 без змін, яким позов задоволено повністю, стягнуто з рахунків Товариства з обмеженою відповідальністю «ВОГ Трейдинг» в банках, обслуговуючих платника податків, в дохід державного бюджету податковий борг з податку на додану вартість в розмірі 188 693 443,65 грн. (а. с. 9-14).
В результаті несплати позивачем податкового боргу в добровільному порядку податковим органом прийнято рішення про опис майна боржника у податкову заставу від 10.04.2018 № 15630/10/28-10-48-19/15 (а. с. 6-7).
23.06.2020 представнику відповідача було вручено лист Головного управління ДПС у Волинській області від 23.06.2020 №15697/10/03-20-10-02-13 щодо необхідності надання податковому органу ліквідного майна з метою проведення опису майна, на яке розповсюджується право податкової застави, та бухгалтерські документи, які підтверджують наявність активів на балансі підприємства з пооб`єктною детальною характеристикою, а саме оборотно-сальдові відомості по рахунках: 10 «Основні засоби»; 11 «Інші необоротні матеріальні активи»; 20 «Виробничі запаси»; 25 «Напівфабрикати»; 26 «Готова продукція»; 28 «Товари»; перелік дебіторів з реквізитами, а також картки (аналіз рахунків) бухгалтерського обліку, в яких відображені придбання та подальше використання відповідних товарів, залишки товарів на складі, а також місця зберігання залишків невикористаних товарів (а. с. 15).
30.06.2020 податковим керуючим здійснено фактичний вихід на підприємство для проведення опису майна. Проте відповідачем в порушення вищевказаних правових норм не було надано ні документів для здійснення опису майна платника податків у податкову заставу, ні інформації про наявність/відсутність такого майна взагалі, про що був складений акт про перешкоджання платником податків виконанню повноважень податкового керуючого від 30.06.2020 № 55 за участю двох понятих (а. с. 18).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із наступного.
Статтею 67 Конституції України визначено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядку їх адміністрування, платників податків та зборів, їх прав та обов`язків, компетенції контролюючих органів, повноважень і обов`язків їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальності за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України.
Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Згідно з пунктом 59.1 статті 59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов`язання. Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення податкового боргу та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов`язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу (пункти 59.3 статті 59 ПК України).
Пунктом 59.5 статті 59 ПК України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
За нормами пункту 87.1 статті 87 ПК України джерелами самостійної сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Згідно із пунктом 87.2 статті 87 ПК України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
З метою забезпечення виконання платником податків своїх обов`язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу (пункт 88.1 статті 88 ПК України).
Відповідно до приписів підпунктів 89.1.1 та 89.1.2 пункту 89.1 статті 89 ПК України право податкової застави виникає у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов`язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку; несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов`язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.
Пунктом 89.2 статті 89 ПК України визначено, що з урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.
Згідно з пунктом 89.3 статті 89 ПК України майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.
До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу.
Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника контролюючого органу, яке пред`являється платнику податків, що має податковий борг.
Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Відмова платника податків від підписання акта опису майна, на яке поширюється право податкової застави, не звільняє такого платника податків від поширення права податкової застави на описане майно. У такому випадку опис здійснюється у присутності не менш як двох понятих.
Згідно з розділом 3 Порядку призначення та звільнення податкового керуючого з визначенням його функцій та повноважень, який затверджений наказом Міністерства фінансів України від 25.05.2017 №529, основними функціями та повноваженнями податкового керуючого щодо податкової застави є зокрема:
- одержання від платника податків документів, необхідних для опису майна в податкову заставу (п.3 р.3 Порядку);
- здійснення опису майна у випадках, передбачених Кодексом, та складання акта опису такого майна (п.4 р.3 Порядку);
- складання акта відмови платника податків від опису майна у податкову заставу (п.6 р.3 Порядку);
- складання акта про перешкоджання платником податків виконанню повноважень податковим керуючим за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку (п.10 р.3 Порядку).
У разі якщо платник податків не допускає податкового керуючого для здійснення опису майна такого платника податків у податкову заставу та/або не подає документів, необхідних для такого опису, податковий керуючий складає акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу. Контролюючий орган звертається до суду щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків, заборону відчуження таким платником податків майна та зобов`язання такого платника податків допустити податкового керуючого для опису майна у податкову заставу (п.89.4 ст.89 ПК України).
Аналіз вказаних положень вказує на право податкового органу звертатись до суду щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків, заборону відчуження таким платником податків майна та зобов`язання такого платника податків допустити податкового керуючого для опису майна у податкову заставу у двох випадках:
- якщо платник податків не допускає податкового керуючого для здійснення опису майна такого платника податків у податкову заставу;
- та/або не подає документів, необхідних для такого опису майна у податкову заставу,
за умови прийняття рішення керівником контролюючого органу про опис майна боржника у податкову заставу.
При цьому в силу приписів підпункту 20.1.31 пункту 20.1 статті 20 ПК України передбачено право контролюючого органу звертатися до суду щодо зупинення видаткових операцій платника податків на рахунках такого платника податків у банках та інших фінансових установах (крім операцій з видачі заробітної плати та сплати податків, зборів, єдиного внеску, а також визначених контролюючим органом грошових зобов`язань платника податків, погашення податкового боргу).
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що станом на 30.06.2020 за відповідачем обліковується податковий борг з податку на додану вартість на загальну суму 188 689 783,25 грн.
У зв`язку з несплатою ТзОВ «ВОГ Трейдинг» вказаного податкового боргу у визначені строки податковий орган прийняв рішення про опис майна боржника у податкову заставу від 10.04.2018 № 15630/10/28-10-48-19/15, яке скероване на адресу товариства.
23.06.2020 представнику відповідача було вручено лист Головного управління ДПС у Волинській області від 23.06.2020 №15697/10/03-20-10-02-13 щодо необхідності надання податковому органу ліквідного майна з метою проведення опису майна, на яке розповсюджується право податкової застави, та бухгалтерські документи, які підтверджують наявність активів на балансі підприємства з пооб`єктною детальною характеристикою, а саме оборотно-сальдові відомості по рахунках: 10 «Основні засоби»; 11 «Інші необоротні матеріальні активи»; 20 «Виробничі запаси»; 25 «Напівфабрикати»; 26 «Готова продукція»; 28 «Товари»; перелік дебіторів з реквізитами, а також картки (аналіз рахунків) бухгалтерського обліку, в яких відображені придбання та подальше використання відповідних товарів, залишки товарів на складі, а також місця зберігання залишків невикористаних товарів
При цьому, ТзОВ «ВОГ Трейдинг» не було виконано законних вимог податкового керуючого, а саме: не було надано податковому керуючому необхідних документів для опису майна товариства в податкову заставу, про що зазначено в акті від 30.06.2020 № 55.
Доказів протилежного відповідач суду не надав.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позов Головного управління ДПС у Вінницькій області про зупинення видаткових операцій на рахунках ТзОВ «ВОГ Трейдинг» та зобов`язання виконати законні вимоги податкового керуючого шляхом надання документів, необхідних для здійснення опису майна, на яке поширюється право податкової застави підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов Головного управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, 4) до Товариства з обмеженою відповідальністю «ВОГ Трейдинг» (43005, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Рівненська, 48) про зобов`язання вчинити дії задовольнити повністю.
Зупинити видаткові операції на рахунках Товариства з обмеженою відповідальністю «ВОГ Трейдинг» (43005, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Рівненська, 48, ідентифікаційний код 38390515).
Зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю «ВОГ Трейдинг» (43005, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Рівненська, 48, ідентифікаційний код 38390515) виконати законні вимоги податкового керуючого шляхом надання документів, необхідних для здійснення опису майна, на яке поширюється право податкової застави.
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255, 295 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Ф.А. Волдінер