
Справа № 387/577/20
Номер провадження по справі 3/387/413/20
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 вересня 2020 року смт Добровеличківка
Суддя Добровеличківського районного суду Кіровоградської області Майстер І. П.
розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Добровеличківського ВП Новоукраїнського ВП ГУНП в Кіровоградській області відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця міста Новоукраїнка Кіровоградської області, жителя АДРЕСА_1 , громадянина України, працюючого ЖЕК ІІ, ідентифікаційний номер в матеріалах справи відсутній,
за ч. 1 ст. 130 КУпАП, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 27.06.2020 о 00 годині 20 хвилин керував транспортним засобом МТ-11 д.н.з. НОМЕР_1 в стані алкогольного сп`яніння у місті Помічній по провулку Робітничій, 8 та пройшов огляд у встановленому законом порядку із застосуванням приладу Drager в присутності двох свідків, результат тесту показав 3,01 ‰, чим порушив вимоги п.2.9 "А" ПДР України.
Крім того ОСОБА_1 05.07.2020 о 12 годині 40 хвилин керував транспортним засобом КМЗ Днепр 11 д.н.з. НОМЕР_1 в стані алкогольного сп`яніння у місті Помічній по вул. Гагаріна 65 та пройшов огляд у встановленому законом порядку із застосуванням приладу Drager в присутності двох свідків, результат тесту показав 2,36 ‰, чим порушив вимоги п.2.9 "А" ПДР України.
ОСОБА_1 в судові засідання не з`являвся, хоча неодноразово повідомлявся про день та час судового розгляду справи.
Суд зазначає, що працівники поліції під час складання протоколів про адміністративні правопорушення за ч.1 ст.130 КУПАП повідомляли ОСОБА_1 , що справа розглядатиметься в Добровеличківському районному суді Кіровоградської області 03.07.2020 о 09 годині 00 хвилин та 10.07.2020 0 09 годині 00 хвилин, що зазначено і в протоколах про адміністративні правопорушення за ч.1 ст.130 КУПАП. Водночас ОСОБА_1 в судові засідання не з`являвся.
З метою дотримання прав ОСОБА_1 суд повторно відкладав судовий розгляд на інші дати 14.08.2020 та 11.09.2020, але поштовий конверт повернувся із відміткою "інші причини", "адресат відсутній", що не дало змогу виконати обов`язки щодо пересилання поштового відправлення". Також суд зробив оголошення для ОСОБА_1 на сайті "Судова влада України", а також направлялася повістка через працівників поліції для вручення. Крім того суд встановив місце реєстрації ОСОБА_1 , який зареєстрований за адресою на яку направлялися повістки у АДРЕСА_1 , що підтверджено довідкою Добровеличківського районного сектору управління ДМС України в Кіровоградській області.
Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, зокрема, рішень у справі «Пономарьов проти України» від 03.04.2008, «Олександр ОСОБА_3 проти України» від 26.04.2007, «Трух проти України» від 14.10.2003, особа у розумні інтервали часу має вживати заходи, щоб дізнатись про стан відомого їй судового провадження.
Враховуючи, що поліцейськими ОСОБА_1 повідомлявся про дату та час розгляду справи в суді, що підтверджено відео з бодікамер, а також враховуючи, що вжито всіх заходів щодо забезпечення процесуальних прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 будучи обізнаним про складання щодо нього протоколу про адміністративне правопорушення та про час і дату судового засідання, не дивлячись на достатність часу для того щоб з`явитися до суду та дізнатися про рух справи, не вжив заходів для явки, не подав письмових заперечень щодо протоколу, а тому суд вважає, що наведена поведінка ОСОБА_1 свідчить про ухилення від відповідальності або про затягування розгляду справи, з метою уникнення від відповідальності за вчинене правопорушення.
Дослідивши наявні докази, суд доходить до таких висновків.
Згідно з ч. 2 ст. 7 КпАП України провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ч.1 ст. 8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.
3 грудня 2019 року Верховною Радою прийнято Закон України «Про внесення зміни до розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» (далі Закон № 321-IX), яким відтерміновано набрання чинності Законом № 2617-VIII з 1 січня 2020 на 1 липня 2020 року.
Під час прийняття Закону № 321-IX було визначено, що для уніфікації законодавства потрібно внести зміни до великого масиву законодавчих актів з метою узгодження термінології, запровадженої Законом № 2617-VIII, та термінології, яка застосовується в інших законодавчих актах.
Для цього 17 червня 2020 року Верховною Радою прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв`язку з прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» (далі Закон № 720-IX).
У Розділі ІІ Закону № 720-IX зазначено, що «Цей Закон набирає чинності з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» від 22 листопада 2018 року № 2617-VIII».
1 липня 2020 року Закон № 2617-VIII набрав чинності, а Закон № 720-IX був підписаний Президентом України 2 липня 2020 року та 3 липня 2020 року опублікований в газеті «Голос України».
Крім того, у зв`язку з набранням чинності 1 липня 2020 року Законом № 2617-VIII, відповідальність за керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а також за передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, або за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку медичного освідування на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а так само за вживання водієм транспортного засобу після дорожньо-транспортної пригоди за його участю алкоголю, наркотиків, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, що входять до офіційно затвердженого складу аптечки або призначені медичним працівником), або після того, як транспортний засіб був зупинений на вимогу поліцейського, до проведення уповноваженою особою медичного освідування з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, чи до прийняття рішення про звільнення від проведення такого медичного освідування, була закріплена у статті 286-1 «Керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» України, а статтю 130 КУпАП було змінено.
Однак, Законом України № 720-IX внесено зміни до Закону № 2617-VIII, відповідно до яких із Закону № 2617-VIII вилучені положення, які змінювали статтю 130 КУпАП та включали до КК України статтю 286-1.
Таким чином, вважає, що з 3 липня 2020 року стаття 130 КУпАП підлягає застосуванню в редакції, що діяла до набрання чинності Законом № 2617-VIII.
Також ст. 8 КУпАП передбачає, що закони, які пом`якшують або скасовують відповідальність за адміністративне правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають. Провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.
Отже, виходячи також з того, що кримінальна відповідальність, передбачена ст. 286-1 КК України погіршує становище особи, що суперечитиме основоположним конституційним принципам і є неприпустимим, застосуванню підлягає адміністративна відповідальність, оскільки вона не посилює, а навпаки пом`якшує відповідальність.
Поряд з цим, у відповідності до п. 2.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Крім того, згідно до п. 2.9. а) Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Отже, на теперішній час не скасовано відповідальність за порушення п. 2.5 та п. 2.9 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306.
Частина 1 статті 130 КУпАП, передбачає настання адміністративної відповідальності за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Частина 1 статті 130 КУпАП, передбачає настання адміністративної відповідальності за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Факт вчинення адміністративного правопорушення підтверджується протоколами про адміністративні правопорушення серії ОБ № 054817 від 27.06.2020, серії ОБ № 054818 від 05.07.2020, які були складені компетентною особою, їх зміст відповідає вимогам ст. 256 КУпАП; тест №217 щодо результатів продуття Аlcotest 6820, в якому зазначено, що у ОСОБА_1 встановлено 3,01‰, що також підтверджується актом огляду на стан алкогольного сп`яніння з використанням спеціальних технічних засобів;тест №236 щодо результатів продуття Аlcotest 6820, в якому зазначено, що у ОСОБА_1 встановлено 2,36‰, що також підтверджується актом огляду на стан алкогольного сп`яніння з використанням спеціальних технічних засобів;показаннями свідків ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 . Суд також враховує оглянуті в судовому засіданні відеозаписи від 27.06.2020 та 05.07.2020 на яких видно, що на відео від 27.06.2020 ОСОБА_1 керував транспортним засобом (мотоциклом) в стані алкогольного сп`яніння та в присутності двох свідків проходив огляд на стан алкогольного сп`яніння на місці, та на відео від 05.07.2020 ОСОБА_1 не заперечував, що керував транспортним засобом в стані алкогольного сп`яніння та в присутності двох свідків проходив огляд на стан алкогольного сп`яніння на місці.
Враховуючи викладене, оскільки ОСОБА_1 керував транспортним засобом у стані алкогольного сп`яніння 27.06.2020 (результат тесту показав 3,01 ‰) та 05.07.2020 ( результат тесту показав 2,36 ‰), суд дійшов до висновку про порушення ОСОБА_1 п. 2.9А Правил дорожнього руху, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року № 1306, відповідальність за що передбачена ч.1 ст. 130 КпАП України.
Відповідно до вимог п. 2.9 (а) Правил дорожнього руху, затверджених постановою КМУ №1306 від 10.10.2001, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Таким чином враховуючи, що у справі зібрано достатньо доказів, які не викликають сумнівів у своїй достовірності та допустимості, та які підтверджують вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 130 КУпАП, а тому є всі підстави для притягнення його до адміністративної відповідальності.
Згідно з ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
При обранні ОСОБА_1 виду та міри адміністративного стягнення, судом враховується особа правопорушника, ступінь його вини. Обставини що пом`якшують або обтяжують відповідальність судом не встановлено .
Водночас суд зазначає, що в матеріалах справи про адміністративне правопорушення наявна довідка Добровеличківського ВП ГУНП від 30.06.2020, що посвідчення водія на керування ТЗ ОСОБА_1 зберігаються у відділені поліції.
Отже суд вважає доцільним застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавленням права керувати транспортними засобами на один рік.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 23,36,40-1,130,221,251,252, 280, 283, 284 КУпАП, суддя ,-
П О С Т А Н О В И В :
Визнати винним ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП та на підставі ст.36 КУПАП застосувати відносно нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 10200 ( десять тисяч двісті ) гривень з позбавленням права керування транспортним засобом строком на 1 ( один ) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 , судовий збір на користь держави в сумі 420 (чотириста двадцять) гривень 40 копійок за розгляд справи про адміністративне правопорушення: (отримувач коштів: ГУК у містіКиєві/містоКиїв/22030106 , код отримувача (код за ЄДРПОУ ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106).
Строк пред`явлення постанови до виконання до 11.12.2020.
Постанова суду може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її проголошення шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції .
Суддя Добровеличківського районного суду
Кіровоградської області І. П. Майстер