ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
01.04.10Справа №2а-14671/09/11/0170 об 11 годині 24 хвилини Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі судді Москаленко С.А., при секретарі Бурдейній Г.Ю., розглянувши за участю
представника позивача Бахаревої Н.Ю., довіреність №04-5/04 від 04.01.2010р.,
у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів
до Товариства з обмеженою відповідальністю «ДЖИ. АЙ. ТІ»
про стягнення заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
Кримське республіканське відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до Окружного адміністративного суду АР Крим до Товариства з обмеженою відповідальністю «ДЖИ. АЙ. ТІ» про стягнення адміністративно-господарських санкцій за незайняті інвалідами робочі місця у 2007 році у сумі 10840,00грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем несплачені штрафні санкції за нестворене одне робоче місце для інвалідів у 2007 році.
Представник позивача у судовому засіданні 01.04.2010р. позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про дату , час і місце судового засідання повідомлений належним чином, надав суду клопотання про відкладення розгляду справи у зв’язку з неможливістю явки представника у судове засідання.
Зі змісту ст. 128 КАС України випливає, що неприбуття у судове засідання без поважних причин представника сторони або неповідомлення ним про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи. Зазначеною статтею передбачено право суду відкласти розгляд справи за клопотання сторони та з урахуванням обставин справи.
В зв’язку з тим, що відповідач у своєму клопотанні про відкладення розгляду справи не зазначив поважності причин неявки у судове засідання, а також докази, які ним будуть надані у підтвердження таких обставин, суд вважає можливим розглядати справу за відсутності представника відповідача.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з наступних підстав.
Відповідно до ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» (далі - Закон) для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб - у кількості одного робочого місця.
Відповідно до Порядку проведення перевірки підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 31.01.2009р. №70 (далі Порядок), визначено механізм проведення відділеннями Фонду соціального захисту інвалідів (далі - відділення Фонду) перевірок підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, що використовують найману працю, в яких за основним місцем роботи працює вісім і більше осіб (далі - роботодавці), щодо дотримання ними вимог статей 19 і 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".
Предметом таких перевірок є:
- реєстрація роботодавців у відділеннях Фонду;
- подання роботодавцями до відділень Фонду звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів;
- виконання роботодавцями нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів;
- сплата роботодавцями суми адміністративно-господарських санкцій та пені (п.2 Порядку).
Відповідно до п.5 Порядку, позапланова виїзна перевірка проводиться незалежно від кількості раніше проведених перевірок за рішенням суду, у разі звернення фізичних та юридичних осіб про порушення роботодавцем вимог законодавства, за бажанням роботодавця та у разі неподання роботодавцем звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів або подання такого звіту з помилками, що призвели до несплати суми адміністративно-господарських санкцій або сплати їх у неповному обсязі.
14.10.2009р. посадовою особою КРВФСЗІ на ім’я керуючого КРВФСЗІ надано доповідний лист, відповідно до якого, на підприємстві ТОВ «ДЖИ.АЙ.ТІ» норматив з працевлаштування інвалідів не виконується у кількості однієї особи, в зв’язку з чим запропоновано провести позапланову перевірку ТОВ «ДЖИ.АЙ.ТІ» на предмет виконання Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» (а.с.9).
Згідно п.11 Порядку, після проведення планової та позапланової перевірки уповноважена посадова особа відділення Фонду складає акт у двох примірниках. Уповноважена посадова особа відділення Фонду зазначає в акті стан дотримання роботодавцем законодавства, а у разі недотримання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідний закон.
20.10.2009р. на підставі наказу керуючого КРВФСЗІ, погодженого із начальником відділу забезпечення надходжень адміністративно – господарських санкцій та пені (а.с.10), проведено позапланову перевірку виконання ТОВ «ДЖИ.АЙ.ТІ» вимог Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», про що складено акт б\н, яким встановлено, що роботодавцем не виконується норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у кількості однієї особи. Розмір адміністративно – господарських санкцій за невиконання нормативу складає – 10840,00грн. (а.с.7-8).
Зазначений акт одержаний директором ТОВ «ДЖИ.АЙ.ТІ» 28.10.2009р., про що свідчить його підпис на примірнику акту. Акт підписаний без зауважень (а.с.8).
Актом перевірки б\н від 20.10.2009р. встановлено, що середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу, які працювали у відповідача у 2007р. 25 осіб, із них середньооблікова чисельність штатних працівників, яким за висновками медико-соціальних експертних комісій встановлена інвалідність – жодного. Фонд оплати праці штатних працівників визначено у розмірі 271 тис. грн., розмір середньорічної заробітної плати штатного працівника – 10840,00грн., кількість робочих місць, не зайнятих інвалідами – 1, сума адміністративно – господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів 10840,00грн. (а.с.8).
Частиною 1 ст. 20 Закону встановлено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Порядком сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України N 70 від 31.01.2007р. встановлено, що роботодавці сплачують суму адміністративно-господарських санкцій відділенням Фонду соціального захисту інвалідів (далі - відділення Фонду) за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців на балансовий рахунок 3510 в установах Національного банку, відкритий в органах Державного казначейства, або на балансовий рахунок 2510 в установах комерційних банків до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів. Обчислення суми адміністративно-господарських санкцій проводиться роботодавцями самостійно згідно з порядком заповнення звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів, затвердженим Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.
Згідно розрахунку позивача (а.с. 5) та акту перевірки від 20.10.2009р. середня річна заробітна плата штатного працівника становить 10840,00 грн. (271 000грн. : 25 працівників).
Таким чином, розмір штрафних санкцій, за не створення ТОВ «ДЖИ.АЙ.ТІ» у 2007 році одного робочого місця для інвалідів дорівнюють 10840,00 грн. х 1 = 10840,00 грн.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про реабілітацію інвалідів в Україні» робоче місце інваліда - місце або виробнича ділянка постійного або тимчасового знаходження особи у процесі трудової діяльності на підприємствах, в установах і організаціях; спеціальне робоче місце інваліда - окреме робоче місце або ділянка виробничої площі, яка потребує додаткових заходів з організації праці особи з урахуванням її індивідуальних функціональних можливостей, обумовлених інвалідністю, шляхом пристосування основного і додаткового устаткування, технічного обладнання тощо.
Відповідно до ч. 1 ст. 218 ГК України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
Частиною 2 вищенаведеної статті встановлено, що учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов’язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Відповідно до підпункту 3 пункту 4 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів (затверджене постановою Кабінету Міністрів України № 1434 від 26 вересня 2002 року), Фонд соціального захисту інвалідів як урядовий орган державного управління (та його територіальні відділення) відповідно до покладених на нього завдань здійснює контроль за своєчасним перерахуванням сум штрафних санкцій, що надходять від підприємств, установ і організацій за недодержання ними нормативів робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів.
За змістом статті 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21 березня 1991 року № 875-12 , саме Фонду соціального страхування захисту інвалідів надано право на стягнення санкцій за недодержання законодавчо встановленого нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів.
Приймаючи до уваги те, що відповідач у порядку, передбаченому ст. 71 КАС України, не надав ні доказів створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, ні доказів сплати заборгованості в сумі 10840,00 грн., суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Вступну та резолютивну частини постанови проголошено у судовому засіданні 01.04.2010р.
У повному обсязі постанова виготовлена 06.04.2010р.
На підставі викладеного, керуючись ст. 158-161, п.4 ч.2 ст. 162, 163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ДЖИ.АЙ.ТІ» на користь Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів (одержувач: Держбюджет Сімферопольського району, 50070000, банк одержувача: Управління Державного казначейства в АРК м.Сімферополь, МФО 824026, ЄДРПОУ 34741037, р/р 31219230700268, призначення платежу: ЄДРПОУ платника; 50070000; 01; адміністративно – господарські санкції за робочі місця не зайняті інвалідами за 2007 рік) адміністративно-господарські санкції у сумі 10840 (десять тисяч вісімсот сорок) гривень.
Постанова може бути оскаржена в Севастопольський апеляційний адміністративний суд через Окружний адміністративний суд АР Крим шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня складання постанови у повному обсязі та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Москаленко С.А.