Постанова № 91642269, 11.09.2020, Солом'янський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
11.09.2020
Номер справи
760/18449/20
Номер документу
91642269
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

760/18449/20

3/760/7986/20

солом`янський районний суд міста києва

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

11 вересня 2020 року суддя Солом`янського районного суду м. Києва

Жовноватюк В.С.,

за участю представника Київської міської митниці Держмитслужби - Панькіна Д.В.,

особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,

розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , орган, що видав 1801, місце проживання в Україні : АДРЕСА_1 , персональний номер НОМЕР_2 , моб. тел. НОМЕР_3 ,

за ознаками порушення митних правил, передбачених ст. 471 МК України, -

В С Т А Н О В И В :

03.08.2020 року о 14 год. 25 хв. на митному посту «Аеропорт Київ «Жуляни» Київської митниці Держмитслужби під час проведення вибіркового митного контролю на лінії спрощеного митного контролю «зеленого коридору» залу «Приліт» терміналу «А» Міжнародного аеропорту «Київ» (Жуляни) було зупинено громадянина України ОСОБА_1 , який слідував з Відня (Австрія) авіакомпанії «WIZZAIR» рейс W66128

При усному опитуванні було встановлено, що громадянин України ОСОБА_1 , переміщував готівку, зі злів пасажира 8 000 Євро. Зазначений громадянин був запрошений до оглядової кімнати, під час митного огляду було виявлено 11 965 Євро.

Через митний кордон України громадянину ОСОБА_1 було пропущено 10 000 (десять тисяч) Євро.

За протоколом про ПМП тимчасово вилучено 1 965 (одну тисячу дев`ятсот шістдесят п`ять) Євро.

ОСОБА_1 митної декларації не заповнював, з приводу декларування валютних цінностей до інспекторів митниці не звертався, самостійно обрав форму проходження митного контролю - проходження через "зелений коридор", чим засвідчив про відсутність товарів, що підлягають письмовому декларуванню, або підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження. Будь-які документи на переміщення валютних цінностей через митний кордон України у пасажира при перетині зони митного контролю були відсутні.

Такі дії громадянина ОСОБА_1 Київською міською митницею ДФС були кваліфіковані за ст. 471 МК України, про що складений протокол про порушення митних правил №1337/10000/20 від 06.08.2020.

За складеним протоколом ПМП №1337/10000/20 від 06.08.2020 відносно ОСОБА_1 було вилучено 1965 Євро на підставі ст. 511 Митного кодексу України.

Представник органу доходів і зборів в судовому засіданні просив суд притягнути громадянина ОСОБА_1 до відповідальності за порушення митних правил за ст.471 МК України, застосувати стягнення, передбачене санкцією даної статті, а саме, штраф і конфіскацію.

ГромадянинОСОБА_1 в судовому засіданні пояснив, що задекларувати готівкові кошти він забув. При цьому, з письмових пояснень, наданих гр.. ОСОБА_1 при складанні протоколу, вбачається, що останній зазначив про те, що правил проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю він не знав (а.с.10).

Заслухавши учасників, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що вина громадянина ОСОБА_1 за вищевикладених судом обставин повністю доведена в судовому засіданні належними і допустими доказами і дії останнього суд квалфікує за ст.471 МК України, як порушення встановленого цим Кодексом порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через "зелений коридор", товарів, переміщення яких через митний кордон України обмежено законодавством України, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.Згідно з ст.487 МК України провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

Згідно з ч. 3 ст. 197 МК України обмеження щодо ввезення на митну територію України та вивезення за межі митної території України валютних цінностей, а також порядок переміщення їх через митний кордон України, у тому числі особливості декларування валютних цінностей (зокрема, визначення граничних сум валютних цінностей, які підлягають письмовому або усному декларуванню), можуть встановлюватися Національним банком України.

П.1 Розділу 2 Інструкції про переміщення готівки і банківських металів через митний кордон України, затвердженої Постановою Правління НБУ 27.05.2008 №148 (далі - Інструкція), яка була чинною на момент вчинення правопорушення, визначено, що фізична особа має право ввазити в Україну та вивозити за межі України готівку в сумі, що не перевищує в еквіваленті 10000 Євро, без письмового декларування митного органу.

Аналогічну суму готівки (в еквіваленті), що дозволяється переміщувати без письмового декларування при перетині митного кордону України, встановлено і ч.1 ст.8 Закону України "Про валюту і валютні операції", який введено в дію 07.02.2019 та п.6 Постановою Правління НБУ №3 від 02.01.2019 "Про затвердження Положення про транскордонне переміщення валютних цінностей".

Таким чином, законодавством України встановлено обмеження на переміщення через митний кордон України готівки в сумі понад 10000 Євро (в еквіваленті).

Згідно з ч.1 ст.1 МК України законодавство України з питань державної митної справи складається з Конституції України, цього Кодексу, інших законів України, що регулюють питання, зазначені у статті 7 цього Кодексу, з міжнародних договорів України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також з нормативно-правових актів, виданих на основі та на виконання цього Кодексу та інших законодавчих актів.

Згідно з ст.9 Конституції України чинні міжнародні договори, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України, і відповідно до положень ч.2 ст.19 Закону України "Про міжнародні договори України", якщо міжнародним договором України, який набрав чинності в установленому порядку, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені у відповідному акті законодавства України, то застосовуються правила міжнародного договору.

Також статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" передбачено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику ЄСПЛ як джерело права.

Згідно з ст.487 МК України провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до МК України, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

Згідно з ст.23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Відповідно до положень ст.33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення за адміністративне правопорушення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.

Згідно із ч.2 ст.7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до ч.1 ст.466 МК України адміністративні стягнення за порушення митних правил не можуть бути застосовані інакше як на підставі та в порядку, що встановлені цим Кодексом та іншими законамиУкраїни.

Санкцією ст.471 МК України визначено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а у разі якщо безпосередніми предметами правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, - також конфіскацію цих товарів.

Санкція зазначеної норми за своєю конструкцією є абсолютно визначеною. В даному випадку конфіскація є обов`язковим додатковим видом стягнення при переміщенні через митний кордон України товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України.

Згідно з ст.1 Першого Протоколу до Конвенції кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. Проте попередні положення жодним чином не обмежують право держави вводити в дію такі закони, які, на її думку, є необхідними для здійснення контролю за користуванням майном відповідно до загальних інтересів або для забезпечення сплати податків чи інших зборів або штрафів.

Вирішуючи питання про доведеність вини гр.. ОСОБА_1 у вказаному правопорушенні , суд дійшов висновку, що вина гр.. ОСОБА_1 повністю підтверджується дослідженими у судовому засідання доказами, зокрема, протоколом про порушення митних правил №1337/10000/20 від 06.08.2020 року, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, описом вилучених банкнот , а також іншими документами в їх сукупності.

При визначення стягнення в даному контретному випадку суд враховує поведінку гр.. ОСОБА_1 під час проходження "зеленого коридору", зокрема те, що він повідомив сам про меншу суму від тієї, яка ним перевозилася.

Суд критично оцінює пояснення гр.. ОСОБА_1 відносно того, що він забув задекларувати валютні кошти. Згідно ст. 68 Конституції України, кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання особою законів не звільняє від юридичної відповідальності.

На підставі викладеного суд приходить до висновку про накладення стягнення в межах, передбачених санкцією ст.471 МК України, а саме штраф в розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян і конфіскацію. Застосування конфіскації в даному конкретному випадку не буде надто жорстким покаранням, не буде порушувати право на повагу до власності і відповідатиме вимогам пропорційності.

Також стягненню з гр.. ОСОБА_1 на користь держави підлягає судовий збір у розмірі 420,40 грн.

Керуючись статтями 196, 197, 366, 458, 471, 527-529 МК України, статтями 283, 284, 294 КпАП України, суд -

П О С Т А Н О В И В :

Визнати винним громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , орган, що видав 1801, місце проживання в Україні : АДРЕСА_1 , персональний номер НОМЕР_2 , моб. тел. НОМЕР_3 , у порушенні митних правил за ст. 471 Митного Кодексу України та піддати його адміністративному стягненню у вигляді штрафу в розмірі 1700 грн із конфіскацією безпосередніх предметів порушення митних правил, а саме: 1965 (одна тисяча дев`ятвсот шістдесят п`ять) Євро, які тимчасово вилучено за протоколом про порушення митних правил № 1337/10000/20 від 06.08.2020.

Реквізити для зарахування до Державного бюджету коштів по сплаті штрафу за порушення митних правил: Одержувач: Управління Державної казначейської служби України у Солом`янському районі; Код ЄДРПОУ одержувача: 38050812; р/р № UA058999980000031119106526010; Банк одержувач: ГУ ДКСУ у м. Києві; МФО: 899998; Призначення платежу: від (ПІБ) за ПМП від ____№_та постанови суду від ___.___.20__№___, код 050.

Стягнути з громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , орган, що видав 1801, місце проживання в Україні : АДРЕСА_1 , персональний номер НОМЕР_2 , моб. тел. НОМЕР_3 , судовий збір в дохід держави у розмірі 420,40 грн. на наступні реквізити: Отримувач коштів ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ)37993783, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Код банку отримувача (МФО), Рахунок отримувача UA798999980000031211256026001, Код класифікації доходів бюджету22030106, Призначення платежу*;101.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного суду через Солом`янський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Постанова пред`являється до виконання протягом трьох місяців.

Суддя: В.С. Жовноватюк