Рішення № 91635211, 18.09.2020, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.09.2020
Номер справи
620/2188/20
Номер документу
91635211
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 вересня 2020 року Чернігів Справа № 620/2188/20

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скалозуба Ю. О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 до Сосницької районної державної адміністрації Чернігівської областіпро визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії У С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Сосницької районної державної адміністрації Чернігівської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити вихідну допомогу при звільненні з посади заступника голови Сосницької районної державної адміністрації Чернігівської області 12.04.2019.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, ОСОБА_1 зазначає, що 30 липня 2010 року, відповідно до розпорядження №40-к від 30.07.2010 року, він був призначений на посаду першого заступника голови Сосницької районної державної адміністрації та працював до квітня 2019 року. Враховуючи вимоги ст. 10 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» 27.03.2019 року він подав заяву новопризначеному голові Сосницької районної державної адміністрації Максименку О.І. про припинення повноважень першого заступника голови Сосницької районної державної адміністрації. 12 квітня 2019 року він був звільнений з посади першого заступника голови Сосницької районної державної адміністрації відповідно до розпорядження №11-к від 12.04.2019 року. Однак, в порушення статті 44 КЗпП України при звільненні не була виплачена вихідна допомога, у зв`язку з чим позивач і звернувся до суду.

У встановлений судом строк відповідач надіслав відзив на позов, в якому з позовними вимогами не погодився, просив в їх задоволенні відмовити, оскільки до перший заступників та заступників голів місцевих державних адміністрацій, при формулюванні причин звільнення, не може бути застосоване посилання на положення статті 40 та 41 КЗпП України, позаяк в даному випадку на спірні правовідносини поширюється положення спеціального законодавства, а саме норми Закону України «Про місцеві державні адміністрації».

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.

Розпорядженням №40-к від 30.07.2010 ОСОБА_1 призначений на посаду першого заступника голови Сосницької районної державної адміністрації, що підтверджується копією трудової книжки позивача та не заперечується відповідачем (а.с. 7).

27.03.2019 позивач на ім`я голови Сосницької районної державної адміністрації подав заяву про припинення повноважень першого заступника голови Сосницької районної державної адміністрації (а.с. 5).

Розпорядженням Сосницької районної державної адміністрації №11-к від 12.04.2019 ОСОБА_1 відповідно до ст. 10 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», ст. 24 Закону України «Про відпустки» звільнений з посади першого заступника голови Сосницької районної державної адміністрації (а.с. 6).

Окрім того, зазначеним розпорядженням передбачено виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за невикористані 7 календарних днів щорічної основної відпустки за період роботи з 10.07.2017 по 09.07.2018, за невикористані 12 календарних днів щорічної основної відпустки за період роботи з 10.07.2018 по 12.04.2019, за невикористані 7 календарних днів щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці за 2018 рік, за невикористані 2 календарні дні щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці за 2019 рік.

Враховуючи те, що при звільненні з посади відповідачем не було виплачено вихідну допомогу в розмірі шестимісячного середнього заробітку згідно зі статтею 44 КЗпП України, позивач звернувся до Управління Держпраці в Чернігівській області щодо проведення перевірки та надання правової оцінки невиплати вихідної допомоги (а.с. 8).

На звернення позивача щодо можливого порушення законодавства про працю Управління Держпраці в Чернігівській області провело інспекційне відвідування Сосницької РДА, за результатами якого управління надало відповідь позивачеві №718/25-Д594/21/16-07 від 19.11.2019 (а.с. 9).

Із вказаної відповіді убачається, що позивач звільнений з посади першого заступника голови Сосницької РДА з 12.04.2019 року за ст. 10 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», яка не передбачає надання вихідної допомоги. Також роз`яснено, що механізм поновлення порушених трудових прав працівників є виключно є компетенцією судів.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на таке.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України «Про місцеві державні адміністрації» (надалі - Закон № 586 в редакції на день звільнення позивача) визначає організацію, повноваження та порядок діяльності місцевих державних адміністрацій.

Відповідно до частин 1-3 стаття 1 Закону № 586 виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації.

Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади.

Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.

Частинами 2 та 3 статті 8 Закону № 586 передбачено, що місцеві державні адміністрації очолюють голови відповідних місцевих державних адміністрацій. Голови місцевих державних адміністрацій призначаються на посаду Президентом України за поданням Кабінету Міністрів України на строк повноважень Президента України.

Стаття 39 Закону № 586 встановлює повноваження голів місцевих державних адміністрацій, зокрема, відповідно до п.3 призначати на посади та звільняти з посад своїх заступників, керівників структурних підрозділів, що передбачено статтею 10 та 11 цього ж Закону.

Стаття 10 Закону № 586 визначає порядок призначення та звільнення заступники голів місцевих державних адміністрацій. Зокрема, перший заступник та заступники голів місцевих державних адміністрацій виконують обов`язки, визначені головами відповідних державних адміністрацій, і несуть персональну відповідальність за стан справ на дорученій їм ділянці роботи.

Перший заступник та заступники голови обласної державної адміністрації призначаються на посаду та звільняються з посади головою обласної державної адміністрації за погодженням із Кабінетом Міністрів України. Перший заступник та заступники голови районної державної адміністрації призначаються на посаду та звільняються з посади головою районної державної адміністрації за погодженням з головою обласної державної адміністрації.

Перші заступники та заступники голів місцевих державних адміністрацій заявляють про припинення своїх повноважень новопризначеним головам місцевих державних адміністрацій у день їх призначення.

Таким чином, враховуючи вищенаведені норми закону вбачається, повноваження першого заступника голови місцевої державної адміністрації автоматично припиняються відповідно до ч.3 ст. 10 Закону № 586, про що особа зобов`язана подати відповідну заяву про припинення повноважень.

Матеріалами справи підтверджено, що позивач займав посаду першого заступника голови Сосницької районної державної адміністрації Чернігівської області та у зв`язку з призначенням нового голови районної державної адміністрації позивач подав заяву про припинення повноважень, як передбачено ч. 3 ст. 10 Закону № 586.

Звільнення першого заступника голови районної державної адміністрації на підставі ст.10 Закону України № 586 не є звільненням з ініціативи власника.

Так, ця норма містить додаткову, особливу підставу для звільнення працівника, пов`язану з його статусом, якої не містить КЗпП України. Ця підстава законом пов`язується не з волевиявленням працівника чи голови райдержадміністрації, а із самим фактом призначення нового керівника адміністрації. Статтею 10 Закону №586 для перших заступників голови райдержадміністрації передбачено обов`язок заявити про складення повноважень перед новопризначеним головою.

Частиною 3 ст. 10 Закону №586 визначено, що юридичним наслідком призначення нового голови районної державної адміністрації є право останнього звільнити перших заступників та заступників голови районної державної адміністрації із займаних посад внаслідок автоматичного припинення їх повноважень, про що вони заявляють новому голові адміністрації.

Звільненню новопризначеним головою районної державної адміністрації своїх заступників на підставі ч.3 ст.10 Закону №586 не може передувати дотримання певного додаткового порядку припинення їх повноважень, крім самого факту припинення цих повноважень в силу закону.

Написання заяви про припинення повноважень є обов`язком посадової особи - першого заступника голови районної державної адміністрації в силу вимог ч. 3 ст.10 Закону №586 та пов`язане з настанням юридичного факту: звільненням з посади голови такої державної адміністрації та призначенням на посаду нового голови, наслідком чого є звільнення першого заступника голови з державної служби.

Відповідно до ст. 44 КЗпП України при припиненні трудового договору з підстав, зазначених у пункті 6 статті 36 та пунктах 1, 2 і 6 статті 40 цього Кодексу, працівникові виплачується вихідна допомога у розмірі не менше середнього місячного заробітку; у разі призову або вступу на військову службу, направлення на альтернативну (невійськову) службу (пункт 3 статті 36) - у розмірі двох мінімальних заробітних плат; внаслідок порушення власником або уповноваженим ним органом законодавства про працю, колективного чи трудового договору (статті 38 і 39) - у розмірі, передбаченому колективним договором, але не менше тримісячного середнього заробітку; у разі припинення трудового договору з підстав, зазначених у пункті 5 частини першої статті 41, - у розмірі не менше ніж шестимісячний середній заробіток.

Пунктом 5 ч. 1 ст. 41 КЗпП України визначено, що крім підстав, передбачених ст.40 цього Кодексу, трудовий договір з ініціативи власника або уповноваженого ним органу може бути розірваний також у випадку припинення повноважень посадових осіб.

Отже, оскільки позивача було звільнено на підставі Закону України «Про місцеві державні адміністрації», а не на підставі п.5 ч.1 ст.41 КЗпП України, суд дійшов висновку, що твердження позивача щодо поширення на спірні правовідносини приписів ст. 44 КЗпП України є безпідставними.

Окрім того, суд зазначає, що в матеріалах справи відсутні докази щодо оскарження позивачем підстав його звільнення.

Таким чином, відсутні підстави для задоволення позовних вимог, оскільки, підставою для звільнення є Закон України «Про місцеві державні адміністрації», який не передбачає виплати вихідної допомоги у випадку звільнення з посади першого заступника голови районної державної адміністрації.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач: Сосницька районна державна адміністрація Чернігівської області, вул. Грушевського, 15, смт. Сосниця, Чернігівська область, 16100, код 04061837.

Дата складення повного рішення суду - 18.09.2020.

Суддя Ю. О. Скалозуб