
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 вересня 2020 р. Справа № 480/1987/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Гелети С.М, розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю “Агрофірма «Хвиля» до Головного управління Державної податкової служби в Сумській області про скасування податкового повідомлення-рішення,-
В С Т А Н О В И В:
В провадженні суду перебуває адміністративна справа за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Хвиля" ( далі – позивач, ТОВ АФ "Хвиля") до Головного управління Державної податкової служби в Сумській області ( далі – відповідач, ГУ ДПС в Сумській області) про скасування податкового повідомлення-рішення №0017175404 від 20.02.2020 про застосування штрафних санкцій в сумі 57000 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що за результатами перевірки встановлено порушення позивачем граничних строків реєстрації податкових накладних за грудень 2019 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних, зокрема, податкової накладної від 04.12.2019 № 1 та від 05.12.2019 №2, у зв`язку з чим, до товариства застосовано штраф в розмірі 57000 грн.
Проте, позивач не погоджується із спірним рішенням податкового органу, оскільки. протягом операційного дня квитанції про прийняття/неприйняття вказаної податкової накладної підприємство не отримало, тому в силу приписів статті 201 Податкового кодексу України ця накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних, з огляду на що, застосування штрафних санкцій спірним податковим повідомленням-рішенням є протиправним, у зв`язку з чим останнє підлягає скасуванню.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти задоволення позовних вимог, зазначає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення є правомірним, винесене в межах чинного законодавства, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Розгляд справи проводиться за правилами спрощеного позовного провадження без виклику осіб, із врахуванням норм КАС України, що стосується строків подання сторонами будь-яких заяв та клопотань по справі. При вирішенні справи по суті, суд враховував граничні строки реалізації сторонами справи процесуальних прав під час дії карантину, встановлені Кабінетом Міністрів України, зокрема щодо строків надання сторонами по справі заяв по суті спору.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.
Матеріалами справи підтверджується, що Головним управлінням Державної фіскальної служби у Сумській області проведено камеральну перевірку ТОВ АФ «Хвиля» з питань своєчасності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за грудень 2019 року, за результатами якої складено акт №441/18-28-54-04/03779538 від 22.01.2020, в якому відображено, що перевіркою встановлено порушення вимог пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, а саме, недотримання ТОВ АФ «Хвиля» термінів реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, зокрема: від 04.12.2019 № 1 та від 04.12.2019 №2, дата реєстрації податкових накладних відбулася 03.01.2020, але граничний термін був 31.12.2019, а тому термін затримки в реєстрації склав 3 дні.
На підставі висновків акту перевірки винесено податкове повідомлення-рішення №0017175404 від 20.02.2020 про застосування штрафних санкцій в сумі 57000 грн.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до підпункту 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (тут і далі в редакції, що була чинною на момент виникнення спірних правовідносин), єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
За умовами, визначеними пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні / розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року №1246 затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (далі також - Порядок №1246), який визначає механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Реєстр).
Як визначено пунктами 2, 3 Порядку №1246, операційний день - частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації. Операційний день триває в робочі дні з 8-ї до 20-ї години. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.
Згідно з пунктом 4 Порядку №1246 до Реєстру вносяться відомості щодо податкових накладних та/або розрахунків коригування, які прийняті до Реєстру та підлягають реєстрації, реєстрацію яких зупинено, а також щодо яких у встановленому порядку прийнято рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації.
Відповідно до пункту 5 Порядку №1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування приймаються до Реєстру у разі дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192, пунктами 200-1.3, 200-1.9 статті 200-1 та пунктами 201.1, 201.10 і 201.16 статті 201 Кодексу, а також з урахуванням Законів України «Про електронний цифровий підпис», «;Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Пунктом 11 Порядку №1246 обумовлено, що після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.
Згідно з пунктами 12-16 Порядку№1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.
У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.
Якщо платником податку надіслано для реєстрації кілька примірників однієї податкової накладної та/або розрахунку коригування, зареєстрованими вважаються податкова накладна та/або розрахунок коригування, відомості яких внесені до Реєстру, та платнику податку надіслана відповідна квитанція.
З аналізу вказаних норм висновується, що строки, визначені для реєстрації податкових накладних, встановлені у календарних днях, при цьому право платника податку для реєстрації податкових накладних пов`язане виключно з операційним днем, який відповідно до Порядку №1246 триває з 8-ї до 20-ї години. Разом з тим, податковий орган в будь-якому випадку зобов`язаний протягом операційного дня надіслати платнику податку одну з квитанцій: або про прийняття податкової накладної, або про її неприйняття із зазначенням відповідних причин, або зупинення реєстрації податкової накладної.
Оскільки законодавством встановлено чіткі та обмежені строки для реєстрації податкових накладних, задля уникнення порушення платником податків граничних строків для реєстрації податкових накладних у випадку коли гранична дата припадає на вихідний чи святковий день, положеннями Порядку №1246 та пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу встановлено, що якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних
З матеріалів справи судом встановлено, що 30.12.2019 позивачем направлено в електронному форматі до Державної податкової служби (ДПС) для реєстрації в Єдиному реєстрі податкову накладних податкову накладну від 04.12.2019 №1 (час відправки документа – 13:27 год.). Граничний строк реєстрації вказаної податкової накладної по 31.12.2019. Також матеріалами справи підтверджується, що 30.12.2019 позивачем направлено в електронному форматі до Державної податкової служби (ДПС) для реєстрації в Єдиному реєстрі податкову накладних податкову накладну від 05.12.2019 №2 (час відправки документа – 11:38 год.). Слід зазначити, що податковим органом в акті перевірки помилково зазначено дату виписки податкової накладної №2 на суму ПДВ 83333,33 грн., а саме замість 05.12.2019, зазначено помилково 04.12.2019. Разом дана обставина не впливає на визначення граничного строку реєстрації в ЄРПН. Таким чином граничний строк реєстрації вказаної податкової накладної по 31.12.2019.
Зазначені обставини підтверджуються копією витягу з електронного кабінету платника податків (а.с.13,15).
Відтак позивачем, надіславши на реєстрацію 30.12.2019 податкові накладні, тобто в межах операційного дня, своєчасно виконано свої зобов`язання, передбачені податковим законодавством з реєстрації податкової накладної від 04.12.2019 № 1 та від 05.12.2019 №2 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Разом з тим, матеріалами справи не підтверджується, що до кінця операційного дня 30.12.2019 року квитанції про прийняття або неприйняття вказаної податкової накладної підприємству не надходили.
При цьому, квитанція про прийняття або неприйняття вказаної податкової накладної мала б бути надіслана позивачу в межах операційного дня, тривалість якого визначена пунктом 3 Порядку №1246, тобто з 08:00 до 20:00 30.12.2019, водночас, надіслана не була.
Натомість матеріалами справи підтверджується, що отримано податкові накладні на реєстрацію 03.01.2020 о 13:27.
Однак, з огляду на зазначені обставини та з врахуванням правових наслідків, передбачених пунктом 201.10 Податкового кодексу, суд дійшов висновку, що податкова накладна від 04.12.2019 № 1 та від 05.12.2019 №2 вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних в день їх надіслання, а саме 30.12.2019.
Аналогічні висновки викладено у постановах Верховного Суду від 23.01.2018 року у справі №806/832/17, від 27.03.2018 року у справі №825/2411/16, від 26.06.2018 року у справі №806/2219/16, від 22.11.2018 року у справі № 813/815/18, від 26.11.2018 року у справі №813/815/18.
Відповідачем належними та допустимими доказами не доведено, що спірна податкова накладна не надсилалась позивачем в межах операційного дня 30.12.2019 для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Суд зауважує, що жодних доказів, які б свідчили про порушення позивачем вимог законодавства при вчиненні реєстрації податкової накладної від 04.12.2019 № 1 та від 05.12.2019 №2 відповідачем суду не надано. Відтак, відсутні підстави вважати, що у даному випадку наявна вина позивача щодо несвоєчасної її реєстрації.
Таким чином, позивачем доведено, що в межах граничного строку реєстрації податкових накладних надіслано податкову накладну від 04.12.2019 № 1 та від 05.12.2019 №2, що свідчить про те, що ним добросовісно вживалися заходи для виконання вимог пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України щодо реєстрації податкових накладних.
Суд зазначає, що нормами Податкового кодексу передбачено, що накладена повинна бути зареєстрована до останнього для (включно) календарного місяця в якому вони складені. В даному випадку, накладні були складені з 1 по 15 календарного дня (включно) грудня місяця, а тому і граничний строк реєстрації є останній день (включно) календарного місяця в якому вони складені, тобто в даному випадку – 31.12.2019.
Слід зазначити, що терміни, передбачені саме Податковим кодексом України, а саме п. 201.10 ст. 201, позивачем не порушено, накладені відправлені до реєстру податкових накладених та отримані податковим органом. Тобто, порушення граничних строків реєстрації спірних податкових накладних обумовлено бездіяльністю, яка не залежить від позивача.
Згідно з пунктом 109.1 статті 109 Податкового кодексу України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Протиправність діяння обумовлена невиконанням чи неналежним виконанням вимог, встановлених законом. Відповідальність за діяння можлива лише у разі, якщо на особу покладено обов`язок діяти у певний ситуації у визначений спосіб. Відсутність вини платника податків унеможливлює можливість притягнення до відповідальності за податкові правопорушення.
Таким чином, застосування до платника податків наслідків несвоєчасної реєстрації податкової накладної, передбачених статтею 120-1 Податкового кодексу України можливе лише за наявності безпосередньої його вини.
Вказану правову позицію також викладено в постановах Верховного Суду від 20.03.2018 року у справі №819/777/17, від 30.01.2018 року у справі №815/2745/17 та враховуються судом при вирішення даного спору відповідно до вимог частини п`ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України.
Отже, притягнення позивача до відповідальності за таких обставин з накладенням на нього штрафу у розмірі 10 відсотків від суми ПДВ, зазначену у податкових накладних, порушує принцип діяти пропорційно та добросовісно з боку суб`єкта владних повноважень відповідача.
З урахуванням встановлених судом обставин, суд дійшов висновку, що діючи в межах встановленого законом строку, позивачем вжито усіх можливих і допустимих заходів для недопущення порушення законодавства при реєстрації податкової накладної від 04.12.2019 № 1 та від 05.12.2019 №2, а тому у відповідача відсутні правові підстави для притягнення ТОВ АФ «Хвиля» до відповідальності відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України.
Відтак, податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Сумській області №0017175404 від 20.02.2020 про застосування штрафних санкцій в сумі 57000 грн. підлягає скасуванню.
Суд визнає безпідставним посилання відповідача у відзиві на адміністративний позов, на те, що 27.12.2019 ДПС України інформувала, що відповідно до розпоряджень КМУ від 10.01.2019 ;7-р «Про внесення робочих днів у 2019 році» та від 23.10.2019 №995-р «Про перенесення робочих днів у 2020 році», робочий день з понеділка 31.12.2019 перенесено на суботу 28.12.2019. Крім того, ДПС України на офіційному сайті платників було повідомлено, що 28.12.2019 є останнім робочим днем протягом якого інформаційно-телекомунікаційні системи та електронні сервіси ДПС працюватимуть у штатному режимі, та протягом якого буде прийматися до обробки звітність, а також податкові накладені та розрахунки коригування в ЄРПН. 02.01.2020 в ІТС ДПС проводитимуться регламентні та технічні роботи.
Дані обставини не спростовують той факт, що позивач, у строки, визначені ст. 201 п. 101.10 ПК України надіслав на реєстрацію спірні податкові накладені.
Враховуючи наведене, суд вважає, що позовні вимоги є правомірними, обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.
Крім того, враховуючи положення ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача суму судового збору в розмірі 2102 грн., сплачену при зверненні до суду.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю “Агрофірма «Хвиля» до Головного управління Державної податкової служби в Сумській області про скасування податкового повідомлення-рішення – задовольнити.
Скасувати податкове повідомлення-рішення № 0017175404 від 20.02.2020 про застосування штрафних санкцій до товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Хвиля" в сумі 57000 грн.
Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю “Агрофірма «Хвиля» ( Сумська область, Краснопільський район, с. Осоївка, вул. Заводська, 4, і.к. 03779538) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби в Сумській області (м. Суми, вул. Іллінська, 13, і.к. 43144399) суму судового збору в розмірі 2102 грн.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 18.09.2020
Суддя С.М. Гелета