
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 вересня 2020 р. Справа № 480/4829/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Воловика С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/4829/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Сумській обл.), в якій просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, яка полягає у неврахуванні при обчисленні розміру пенсії ОСОБА_1 суми нарахованої заробітної плати, зазначеної у довідках про заробітну плату для обчислення пенсії №33 та №34 від 13.05.2020 року, які видані ПРАТ «КОМПАНІЯ «РАЙЗ»;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 з урахуванням довідок про заробітну плату для обчислення пенсії №33 та №34 від 13.05.2020 року, які видані ПРАТ «КОМПАНІЯ «РАЙЗ», за період роботи з вересня 1995 року по грудень 2000 року включно, починаючи з дати призначення пенсії 21 травня 2020 року, з урахуванням проведених виплат.
Позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовує наступним. 21.05.2020 відповідачем за заявою позивача призначено пенсію за віком, однак, ГУ ПФУ в Сумській області протиправно при обчисленні розміру пенсії ОСОБА_1 не враховано довідки про заробітну плату для обчислення пенсії №33 та №34 від 13.05.2020 року, які видані ПРАТ «КОМПАНІЯ «РАЙЗ».
Листом від 30.07.2020 №1800-0801-8/35541, Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, на адвокатський запит від 22.07.2020 щодо неврахування вищевказаних довідок, повідомило, що ним подано запит до Головного управління Пенсійного фонду України. Останній повідомив про неможливість проведення перевірки, оскільки на лист до установи ПАТ «Компанія «Райз», про узгодження термінів проведення перевірки, відповіді не отримано. Отже, остаточне рішення про врахування довідок про заробітну плату ОСОБА_1 від 13.05.2020 року №33 та№34, за період роботи в ПАТ «Компанія «Райз», а відповідно, і визначення підстав для перерахунку пенсії, буде прийнято після отримання відповіді від ГУ в м. Києві за результатами проведеної перевірки.
При цьому позивач зазначив, що довідки від 13.05.2020 №33 та 34 засвідчені печаткою підприємства та підписами посадових осіб, містить обов`язкові відомості про розмір заробітної плати, про нарахування страхових внесків, про первинні документи, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адресу, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Отже, вказані довідки про заробітну плату для обчислення пенсії вважає, що є такими, що відповідають вимогам Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», а також вимогам ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», оскільки містить всі необхідні реквізити та відомості, передбачені законодавством.
Таким чином, вважає, що позивачем вчинено усі дії та подано усі документи, необхідні для призначення пенсії із урахуванням заробітної плати, вказаної у довідках №33 та 34 від 13.05.2020.
На переконання ОСОБА_1 , бездіяльність відповідача, яка полягає у неврахуванні при обчисленні розміру пенсії суми нарахованої заробітної плати, зазначеної у довідках про заробітну плату для обчислення пенсії №33 та №34 від 13.05.2020 року, які видані ПРАТ «КОМПАНІЯ «РАЙЗ» є протиправною, оскільки дотримані всі вимоги встановлені законодавством для здійснення перерахунку пенсії з урахуванням зазначених довідок. В зв`язку з цим, позивач вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Ухвалою суду від 03.08.2020 позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження по справі № 480/4829/20, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін з 25.08.2020, встановлені строки для подання відзиву, відповіді на відзив та заперечень.
Відповідач у встановлений судом строк відзиву на позов не надав, про причини неподання відзиву суд не повідомив, тому у відповідності до ч. 4 ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України неподання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області відзиву на позов кваліфікується судом як визнання позову.
Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи та об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , після досягнення 60 років, звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою про призначення пенсії за віком (а.с.6).
До заяви було додано, крім інших документів, довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 13.05.2020 №33 та №34, які видані ПРАТ «КОМПАНІЯ «РАЙЗ», за період роботи з вересня 1995 року по грудень 2000 року включно (а.с.6, зворотний бік).
Адвокатом Брайко Ю.В. було подано адвокатський запит до відповідача, з проханням надати роз`яснення, чому не взято до уваги при нарахуванні пенсії за віком для ОСОБА_1 довідки про заробітну плату для обчислення пенсії №33 від 13.05.2020 року, довідки по СП (ДП) «РАЙЗ-ІНВЕСТ» №33/1 від 13 травня 2020 року, довідки про заробітну плату для обчислення пенсії №34 від 13.05.2020 року, довідки по ДП «РАЙЗ- АГРОСЕРВІС» №34/1 від 13 травня 2020 року? Та прохала, Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 з урахуванням довідки про заробітну плату для обчислення пенсії №33 від 13.05.2020 року, довідки по СП (ДП) «РАЙЗ-ІНВЕСТ» №33/1 від 13 травня 2020 року, довідки про заробітну плату для обчислення пенсії №34 від 13.05.2020 року, довідки по ДП «РАЙЗ-АГРОСЕРВІС» №34/1 від 13 травня 2020 року, за період роботи з вересня 1995 року по 28 лютого 2001 року включно, починаючи з дати призначення пенсії 21 травня 2020 року, з урахуванням проведених виплат (а.с.17).
Листом від 30.07.2020 №1800-0801-8/35541 (а.с.18), Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, на адвокатський запит від 22.07.2020 щодо неврахування вищевказаних довідок, повідомило, що ним подано запит до Головного управління Пенсійного фонду України. Останній повідомив про неможливість проведення перевірки, оскільки на лист до установи ПАТ «Компанія «Райз», про узгодження термінів проведення перевірки, відповіді не отримано. Отже, остаточне рішення про врахування довідок про заробітну плату ОСОБА_1 від 13.05.2020 року №33 та№34, за період роботи в ПАТ «Компанія «Райз», а відповідно, і визначення підстав для перерахунку пенсії, буде прийнято після отримання відповіді від ГУ в м. Києві за результатами проведеної перевірки.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон №1058).
На підставі частини 1 статті 26 Закону №1058 особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років, а з 01 січня 2019 року - не менше 26 років.
За змістом частини першої ст. 1 Закону №1058 термін «страховий стаж» визначений як період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески, а страховий стаж у солідарній системі визначений частиною першою статті 24 Закону як період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок (ч.3 ст. 24 Закону).
Страхові внески визначені частиною першою статті 1 Закону №1058 як кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування найманих працівників та інших осіб, які належать до кола осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та зазначені у №1058-ІV, сплачуються їх роботодавцями та безпосередньо застрахованими особами.
Зокрема, згідно із частиною першою статті 16 Закону №1058-ІV застрахована особа має право отримувати від страхувальника підтвердження про сплату страхових внесків, вимагати від страхувальників сплати внесків, у тому числі в судовому порядку тощо.
З цим правом кореспондується обов`язок страхувальника сплачувати страхові внески незалежно від фінансового стану платника (частина дванадцята статті 20 Закону).
Абзацом першим частини першої статті 40 Закону №1058-ІV передбачено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Відповідно до абзацу п`ятого частини першої статті 40 Закону №1058-IV заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Схожі норми містяться і в ч.1 ст. 65 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII, відповідно до яких середньомісячний заробіток для обчислення пенсій береться за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд протягом усієї трудової діяльності незалежно від перерв у роботі та за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року до моменту звернення за пенсією. Заробіток за період роботи до 1 липня 2003 року враховується на підставі документів про нараховану заробітну плату (виплати, дохід), виданих у встановленому законодавством порядку, а за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року - за даними персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.
Заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально (ч. 1 ст. 44 Закону №1058).
Так, пунктом 2.1 Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. №22-1 (далі - Порядок №22-1) передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються зокрема, для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 3, 4 до Положення). За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Згідно із п.2.10 Порядку №22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 працював у СП "РАЙЗ-ІНВЕСТ" у період з 25 вересня 1995 по 26 лютого 1999 включно, та у ДП "РАЙЗ-АГРОСЕРВІС" з 01 березня 1999 по 28 лютого 2001 включно, що підтверджується записами у трудовій книжці (а.с.7-10), яка згідно із ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII є основним документом, що підтверджує стаж роботи.
До заяви про призначення пенсії позивачем, крім іншого було надано і довідки №33/1 від 13 травня 2020 від ПРАТ "КОМПАНІЯ "РАЙЗ", відповідно до якої вбачається, що ПРАТ "КОМПАНІЯ "РАЙЗ" не є правонаступником СП (ДП) "РАЙЗ-ІНВЕСТ". Разом з тим, архівні документи знаходяться в компанії на підставі Акту приймання-передавання документів в архів іншої установи від 23.10.2007 між компанією та ліквідатором ОСОБА_2 .
До заяви про призначення пенсії позивачем, крім іншого було надано і довідки №34/1 від 13 травня 2020 від ПРАТ "КОМПАНІЯ "РАЙЗ", відповідно до якої вбачається, що ПРАТ "КОМПАНІЯ "РАЙЗ" є правонаступником майнових прав та обов`язків припинених шляхом реорганізації (припинення) ДП "РАЙЗ-АГРОСЕРВІС".
При цьому, зміст довідок від 13.05.2020 №33/1 та №34/1 вказують на те, що вони складені ПРАТ "КОМПАНІЯ "РАЙЗ" на підставі відомостей про нарахування заробітної плати за 1995-1999 та 1999-2001 роки, які знаходяться за адресою: м. Київ, вул. Катерини Білокур, 5/17.
Листом від 30.07.2020 №1800-0801-8/35541 позивача повідомлено про неврахування довідок від 13.05.2020 №33 та №34. При цьому, з матеріалів справи вбачається, що недоцільністю була обґрунтована неможливість провести перевірку підприємства, яке видало довідки від 13.05.2020 №33,34.
При цьому, дійсно, згідно з п. 4.2 Порядку №22-1, при прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;
4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Тобто, відповідач за наявності сумнівів у достовірності довідки вправі здійснити перевірку зазначених у ній відомостей з урахуванням наданих йому законом повноважень.
Так, Головним управління Пенсійного фонду України, для підтвердження довідок про заробітну плату первинними документами, 20.05.2020, було надано довідки до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, на що отримано відповідь про те, що перевірку провести немає можливості, оскільки на лист до установи ПАТ "Компанія "Райз", про узгодження термінів проведення перевірки, відповіді не надійшло.
В той же час, ПРАТ "КОМПАНІЯ "РАЙЗ", на адвокатський запит від 03.08.2020, повідомлено позивача, що ним, запит від Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, щодо проведення перевірки первинних документів по відношенню до ОСОБА_1 , не отримувався (а.с.29)
Суд вважає, що, в даному випадку, позивач не може бути позбавлений свого права на обчислення розміру пенсії з урахуванням довідок, від 13.05.2020 №33,34, через неможливістю перевірити первинні документи, на підставі яких вони були видані, тобто у зв`язку з обставинами, що виникли не з вини позивача, та на які він не міг вплинути. Зі свого боку, позивач вчинив всі необхідні для призначення пенсії дії та надав всі документи для врахування їх при обчисленні розміру пенсії, а відтак, ОСОБА_1 не може нести тягар відповідальності за не надання підприємством документів та неможливість відповідача, у зв`язку з цим їх перевірити.
Крім того, суд зазначає, що бездіяльність відповідача, яка полягає у не врахуванні при обчисленні розміру пенсії ОСОБА_1 суми нарахованої заробітної плати, зазначеної у довідках від 13.05.2020 №33,34, виданих ПРАТ "КОМПАНІЯ "РАЙЗ" є непропорційною заявленій легітимній меті, тому її не можна вважати обґрунтованою. Адже відповідач у даному випадку не врахував той факт, що позивач позбавлений можливості надати інші документи, відтак, така бездіяльність не може відповідати критеріям правомірності, визначеним в ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України та є протиправною.
Таким чином, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії – задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, яка полягає у неврахуванні при обчисленні розміру пенсії ОСОБА_1 суми нарахованої заробітної плати, зазначеної у довідках про заробітну плату для обчислення пенсії №33 та №34 від 13.05.2020 року, які видані ПРАТ «КОМПАНІЯ «РАЙЗ».
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідент. номер НОМЕР_1 ) з урахуванням довідок про заробітну плату для обчислення пенсії №33 та №34 від 13.05.2020 року, які видані ПРАТ «КОМПАНІЯ «РАЙЗ», за період роботи з вересня 1995 року по грудень 2000 року включно, починаючи з дати призначення пенсії 21 травня 2020 року, з урахуванням проведених виплат.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.В. Воловик