
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про відмову у зміні способу і порядку виконання судового рішення
18 вересня 2020 р. Справа № 480/3380/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Осіпової О.О., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми заяви Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення державної виконавчої служби у Сумській області Північно- Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) та позивача про зміну способу і порядку виконання рішення по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2019 року адміністративний позов ОСОБА_1 до ГУ Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії було задоволено частково. Визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного Фонду України в Сумській області у перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч.3 ст.59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-XII, виходячи з п`ятикратного розміру заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року, починаючи з 01 травня 2019 року. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести з 01 травня 2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі його заяви від 02 травня 2019 року відповідно до ч. 3 ст.59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-XII, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року. В задоволенні решти позовних вимог було відмовлено.
22.01.2020 р. видано виконавчий лист по справі.
13.08.2020 р. до суду надійшла заява Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення державної виконавчої служби у Сумській області Північно- Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) про зміну способу і порядку виконання рішення, в якій просить встановити порядок виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 22.01.2020 по справі № 480/3380/19 про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести з 01 травня 2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі його заяви від 02 травня 2019 року відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, визначивши, стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь ОСОБА_1 одразу всю суму пенсії за період з 01.05.2019 у сумі 20 865,00 грн. без застосування механізму виплати перерахованої пенсії, визначеного постановою Кабінету Міністерства України від 22.08.2018 № 649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду».
31.08.2020 р. до суду надійшла заява позивача про зміну способу і порядку виконання рішення, в якій просить стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь позивача одразу всю суму пенсії за період з 01.05.2019р. по липень 2020 року у сумі 98617,10 грн. без застосування механізму виплати перерахованої пенсії, визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018р. №649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями судів».
Ухвалою суду від 07 вересня 2020 року призначено до розгляду заяви про зміну способу і порядку виконання рішення.
Учасники справи, належним чином повідомлені про час та місце проведення розгляду заяв в судове засідання не з`явилися.
Від позивача надійшла заява про проведення судового засідання без його участі у зв`язку з лікуванням.
Відповідно до ч. 2 ст. 378 КАС України заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Суд, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що заяви про зміну способу і порядку виконання рішення не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Суд зазначає, що положення ст.378 КАС України пов`язують можливість зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення з наявністю виключних обставин, які є об`єктивно непереборними, тобто такими, що ускладнюють або унеможливлюють виконання рішення суду боржником, зазначення настання обставин, що дозволяють виконати рішення суду протягом визначеного терміну. Наявність таких обставин має бути підтверджено належними та допустимими доказами.
Проте, державний виконавець в обґрунтування вимог заяви посилається лише на те, що ОСОБА_1 здійснено нарахування пенсії, а доплата перерахованих коштів буде виплачена згідно з постановою КМУ № 649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду», і у державного виконавця немає можливості виконати рішення суду без участі боржника, тому у державного виконавця виникає необхідність у зверненні до суду з заявою про зміну способу і порядку виконання рішення.
Надаючи правову оцінку вказаному твердженню, суд зазначає, що відповідно до ст.63 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» фінансування витрат, пов`язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного і місцевого бюджетів та інших джерел, не заборонених законодавством.
Як передбачено ст. ст. 23 та 116 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
22.08.2018р. Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду", якою затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду (далі за текстом - Порядок №649).
Пунктом 2 цієї постанови встановлено, що для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов`язання з нарахування (перерахунку) пенсійних виплат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюється відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого цією постановою.
Як визначено п.1 Порядку №649, цей Порядок визначає механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету.
Відповідно до пунктів 3 і 4 Порядку №649 боржник веде облік рішень у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (далі - реєстр), відповідно до порядку, встановленого Пенсійним фондом України. Черговість виконання рішень визначається датою їх надходження до боржника.
Згідно з п. 5 Порядку №649 для підтвердження суми, що підлягає виплаті, боржник подає до Пенсійного фонду України: документ, що підтверджує дату надходження судового рішення до боржника; копію судового рішення (судових рішень) або виконавчого листа; розрахунок суми, що підлягає виплаті, засвідчений керівником боржника або уповноваженою ним особою.
Перевірку обґрунтованості розрахованої боржником суми, що підлягає виплаті, проводить в Пенсійному фонді України комісія з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду (далі - комісія) (п.6 Порядку №649).
За приписами п.8 Порядку №649 комісія приймає одне з таких рішень: про наявність підстав для виплати суми, зазначеної в розрахунку; про відсутність підстав для виплати суми, зазначеної в розрахунку.
У разі відсутності підстав для виплати суми, зазначеної в розрахунку, у п`ятиденний строк комісія повідомляє боржнику про прийняте рішення, зазначивши при цьому причини відмови.
Отже, згадана комісія перевіряє не саме рішення суду, а правильність розрахунків, проведених органом системи ПФУ на виконання рішення суду, що зумовлено застосування у спірних правовідносинах такого способу захисту порушеного права як "зобов`язання вчинити певні дії".
Пунктом 10 Порядку №649 передбачено, що виділення коштів для виплати здійснюється Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету шляхом перерахування коштів боржнику.
Проведення у спірних правовідносинах платежів на виконання рішення суду без застосування процедури попереднього визначення бюджетних призначень суперечить як приписам ст.63 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», так і приписам ст. 116 Бюджетного кодексу України, адже утворює склад правопорушення у сфері бюджетного законодавства.
Тому виконання рішення суду в цій частині об`єктивно можливо лише у разі наявності відповідних асигнувань, тобто, за окремою бюджетною програмою згідно з Порядком №649.
При цьому, суд зазначає, що видатки Пенсійного Фонду України, як органу влади, на фінансування пенсійних виплат, передбачених чинними нормативно-правовими актами, є об`єктивно прогнозованими, та держава має обов`язок щодо відшкодування розміру майбутніх виплат.
Відповідно до правових висновків рішення Конституційного Суду України від 26.12.2011р. №20-рп/2011 передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними, а оскільки держава зобов`язана регулювати економічні процеси, то механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження справедливого балансу між інтересами окремих осіб і інтересами всього суспільства.
Частиною 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У силу цієї норми Основного Закону України відповідач як владний суб`єкт зобов`язаний діяти виключно у межах чинного законодавства.
Згідно з ст.117 Конституції України акти Кабінету Міністрів України є обов`язковими до виконання.
Оскільки постанова КМУ від 22.08.2018р. №649 не визнана ані неконституційною, ані незаконною чи нечинною у порядку ст. 264 КАС України, то згадана постанова підлягає застосуванню до спірних відносин.
З огляду на викладене вище, суд відхиляє посилання державного виконавця на можливість стягнення з Головного управління ПФУ в Сумській області на користь ОСОБА_1 одразу всієї суми пенсії за період з 01.05.2019р. у сумі 20 865грн.00коп. без застосування механізму виплати перерахованої пенсії, визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018р. №649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду».
Суд приходить до висновку про те, що застосування владним суб`єктом у спірних правовідносинах норм постанови КМУ від 22.08.2018р. №649 не призвело до порушення прав та охоронюваних законом інтересів стягувача у галузі соціального захисту, оскільки матеріали справи не містять доказів того, що внаслідок застосування норм Порядку №649 орган системи ПФУ допустив зміну порядку виконання рішення суду або вчинив волевиявлення з приводу відмови від виконання судового акту.
За таких обставин, у задоволенні заяви ВДВС управління забезпечення виконання державної виконавчої служби у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Суми) про зміну способу і порядку виконання рішення.
Щодо вимоги позивача про встановлення порядку виконання рішення суду від 10.12.2019р., визначивши, що з Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь позивача слід стягнути одразу всю суму пенсії за період з 01.05.2019р. по липень 2020 року у сумі 98617,10 грн. без застосування механізму виплати перерахованої пенсії, визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018р. №649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями судів», суд зазначає наступне.
Під час розгляду справи №480/3380/19 позовні вимоги ОСОБА_1 стосувались визнання протиправною відмови Головного управління Пенсійного Фонду України в Сумській області у перерахунку пенсії відповідно до ч.3 ст.59 Закону України №796-XII п`ятикратного розміру заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року та зобов`язання відповідача здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії відповідно до ч.3 ст.59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 25 квітня 2019 року.
Враховуючи наведене, зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області стягнути на користь позивача одразу всю суму пенсії за період з 01.05.2019р. до липня 2020 року у сумі 98617грн.10коп. без застосування механізму виплати перерахованої пенсії, визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018р. №649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями судів», не є способом виконання рішення суду у справі №480/3380/19, а є окремими позовними вимогами, тому заява позивача щодо зміни способу та порядку виконання рішення суду не підлягає задоволенню.
Крім того, суд зазначає, що судовим рішенням від 10.12.2019 у справі №480/3380/19 встановлено спосіб виконання рішення, а саме: зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести з 01 травня 2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі його заяви від 02 травня 2019 року відповідно до ч. 3 ст.59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-XII, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
При цьому, судом не було зобов`язано відповідача виплачувати заборгованість ОСОБА_1 частинами або будь-яким іншим чином. Встановлення способу виконання рішення суду шляхом виплати пенсії всією сумою не встановить новий та не змінить встановлений спосіб виконання цього рішення. Перераховані кошти у сумі 13246,11грн. будуть виплачені згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018р. №649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями судів» та Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області до електронного реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, внесено інформацію по рішенню суду від 20.06.2019р. у справі №480/1815/19 та документи, визначені п.5 вищезазначеного Порядку, що вбачається з копії листа Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 25.02.2020р. (а.с.81-82).
Судом встановлено, що на даний час відповідачем здійснено часткове виконання рішення суду, а саме проведено перерахунок пенсії позивача.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для зміни способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі №480/3380/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії.
Керуючись ст. ст. 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст. ст. 6-9, 241-243, 248, 255, 295, 372, 378 КАС України, суд –
У Х В А Л И В:
У задоволенні заяв Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення державної виконавчої служби у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Суми) та ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.
Суддя О.О. Осіпова