Рішення № 91634337, 18.09.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.09.2020
Номер справи
420/1271/20
Номер документу
91634337
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/1271/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 вересня 2020 року м. Одеса

У залі судових засідань № 18

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Свиди Л.І.

при секретарі судового засідання - Донець В.Р.

за участю сторін:

позивача - не з`явився

представника відповідача - не з`явився

представника відповідача - Пуйди Є.Ю.

представника третьої особи - Єліна І.Ю.

розглянувши в порядку загального позовного провадження справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Держави Україна в особі Кабінету Міністрів України, Держави Україна в особі Державної казначейської служби України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору – Товариство з обмеженою відповідальністю «МОРСЬКИЙ КЛУБ ТЦФ» про визнання протиправним невжиття заходів, зобов`язання вчинити певні дії, стягнення матеріальної шкоди, зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Держави Україна в особі Кабінету Міністрів України, Держави Україна в особі Державної казначейської служби України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору – ТОВ «МОРСЬКИЙ КЛУБ ТЦФ», про визнання протиправним невжиття заходів Державою Україна в особі Кабінету Міністрів України щодо забезпечення прав і свобод людини та громадянина, яке призвело до порушення Південно-західним апеляційним господарським судом правового порядку в Україні та принципу процесуальної економії господарського судочинства через протиправний примус особи з інвалідністю ОСОБА_1 до понесення додаткових матеріальних витрат і докладання додаткових зусиль для отримання доступу до правосуддя, зобов`язання Держави Україна в особі Кабінету Міністрів України в межах дискреційних повноважень, визначених ст. 13 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», вжити заходів загального характеру для припинення Південно-західним апеляційним господарським судом подальшого порушення правового порядку в Україні і принципу процесуальної економії господарського судочинства через протиправний примус особи з інвалідністю ОСОБА_1 до понесення додаткових матеріальних витрат і докладання додаткових зусиль для отримання доступу до правосуддя, стягнення з Держави Україна в особі Державної казначейської служби України за рахунок Державного бюджету України шляхом списання коштів з єдиного казначейського рахунку на користь позивача 20 грн. матеріальної шкоди, зобов`язання Держави Україна в особі Кабінету Міністрів України виставити солідарні регресивні вимоги суддям Південно-західного апеляційного господарського суду ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , дії яких призвели до списання за рішенням суду коштів з єдиного казначейського рахунку для компенсації позивачу матеріальної шкоди у розмірі 20 грн.

За цією позовною заявою відкрито загальне позовне провадження у відповідності до ст. 12 КАС України та наданий відповідачам строк для подання до суду відзивів на цю заяву, позивачу - відповіді на відзиви, третій особі - пояснень щодо суті спору.

Позивач в судове засідання не з`явився, надіслав до суду клопотання про розгляд справи за його відсутності. Позовні вимоги обґрунтовані позивачем тим, що суддівські порушення та помилки, яки неможливо виправити шляхом апеляційного оскарження повинні вирішуватися поданням позову проти держави, в тому числі, щодо компенсації за недоліки в здійсненні правосуддя. Нормами процесуального законодавства не передбачено можливості оскарження вчинення (не вчинення) суддею (судом) процесуальних дій під час розгляду справи, усунення всіх інших процесуальних порушень, які допустили суди чи судді після отримання позовної заяви та визначення складу суду, при тому, що статтею 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод гарантується право на оскарження будь-яких дій, які становлять втручання в права особи. Суддівські порушення, які неможливо виправити за допомогою апеляції (касації), повинні вирішуватися поданням позову проти держави, оскільки виправлення подібних помилок є виключною відповідальністю держави. При цьому, враховуючи, що Кабінет Міністрів України є вищим органом виконавчої влади до завдань якого належить вжиття заходів щодо забезпечення прав і свобод людини та громадянина, видає акти на виконання заходів загального характеру, вносить у порядку законодавчої ініціативи законопроекти, саме ця особа має вчиняти відповідні заходи. Щодо Державної казначейської служби України, позивач зазначає, що заявив вимогу про стягнення матеріальної шкоди, а цей орган здійснює безспірне списання коштів державного бюджету.

Щодо порушення органом державної влади (Південно-західний апеляційний господарський суд) правового порядку в Україні шляхом примушування позивача ( ОСОБА_1 ) робити те, що не передбачено законодавством, позивач зазначає, що до Південно-західного апеляційного господарського суду 19.11.2019 року надійшли дві апеляційні скарги на рішення Господарського суду Одеської області від 25 жовтня 2019 року у справі №916/1288/19 від нього та ТОВ «МОРСЬКИЙ КЛУБ ТЦФ» по яким 02.12.2019 року постановлені дві ухвали про залишення апеляційних скарг без руху. При цьому, апеляційна скарга ТОВ «МОРСЬКИЙ КЛУБ ТЦФ» залишена без руху з підстав не сплати судового збору, а апеляційна скарга ОСОБА_1 залишена без руху з підстав не надання доказів направлення скарги Одеській філії державного підприємства «Адміністрація морських портів України». Позивачем для отримання доступу до правосуддя докладені додаткові зусилля для подолання штучних перешкод і понесені додаткові витрати на оплату поштових послуг в розмірі 20 грн. При цьому, позивач зазначає, що у справі №916/1288/19 стороною є Державне підприємство «Адміністрація морських портів України» в особі Одеської філії, тобто, Одеська філія ДП «АМПУ» не має самостійного процесуального статусу та не є юридичною особою, а нормами ГПК України не передбачено прав чи обов`язку суду під час вирішення питання про відкриття провадження вимагати від учасників господарського процесу надання доказів направлення копій процесуальних документів особам, які не наділені процесуальною дієздатністю особисто здійснювати процесуальні права та виконувати процесуальні обов`язки учасника господарського процесу у певній справі.

Таким чином, за твердженнями позивача, Південно-західний апеляційний господарський суд під час вирішення питання про відкриття апеляційного провадження та винесення ухвали від 02.12.2019 по справі №916/1288/19 вийшов за межі наявних у нього процесуальних повноважень шляхом штучного включення, на власний розсуд, до кола учасників справи особи, яка не наділена процесуальною дієздатністю, а за таких самих умов для іншого учасника справи №916/1288/19 - ТОВ «МОРСЬКИЙ КЛУБ ТЦФ» таких вимог не висувалося.

На переконання позивача такі дії суду свідчать про спрямованість вказаних протиправних вимог виключно на позивача ( ОСОБА_1 який є фізичною особою з інвалідністю), з метою примушення останнього робити те, що не передбачено ані Конституцією України, ані господарським процесуальним законом.

Таким чином, позивач вважає, що в даному випадку допущена непряма дискримінація позивача ( ОСОБА_1 ) за ознаками належності його до фізичних осіб та осіб з інвалідністю через створення для останнього, менш сприятливих умов доступу до судочинства порівняно з третьою особою (ТОВ «МОРСЬКИЙ КЛУБ ТЦФ»).

Крім того, позивач зазначає, що такі дії призвели до порушення Південно-західним апеляційним господарським судом принципу процесуальної економії господарського судочинства через протиправний примус особи з обмеженими фізичними можливостями позивача ( ОСОБА_1 ) до понесення додаткових матеріальних витрат та докладання додаткових зусиль для доступу до правосуддя, оскільки під час розгляду справи в господарському суді для найбільш повного та всебічного розгляду справи суд має використовувати всі встановленні законом засоби з урахуванням строків визначених нормами процесуального права, а, в даному випадку, на позивача протиправно покладений обов`язок, який виходячи з положень ч. 1 ст.259, ч. 2 ст. 260 ГПК України, у нього відсутній.

Матеріальна шкода, яку просить стягнути позивач є витратами на поштові послуги, які понесені позивачем через вимушене виконання ухвали Південно-західного апеляційного господарського суду про направлення копії апеляційної скарги Одеській філії ДП «АМПУ».

Щодо вимог про зобов`язання відповідача виставити регресивні вимоги суддям Південно-західного апеляційного господарського суду: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , позивач зазначає, що матеріальна шкода є наслідком дій цих суддів, а тому держава зобов`язана вжити заходів щодо стягнення в порядку регресу збитків з працівників винних у порушенні прав людини й основоположних свобод особи з інвалідністю - ОСОБА_1 та непрямій дискримінації.

Представник третьої особи на стороні позивача - ТОВ «МОРСЬКИЙ КЛУБ ТЦФ» в судове засідання з`явився, просив задовольнити позов ОСОБА_1 в повному обсязі з підстав, зазначених в позовній заяві.

Представник відповідача – Держави України в особі Державної казначейської служби України, в судове засідання не з`явився. З відзиву на позовну заяву вбачається, що відповідач позов не визнає, оскільки Державна казначейська служба України є юридичною особою, яка самостійно несе відповідальність за своїми зобов`язаннями та ця юридична особа будь-яких прав та законних інтересів позивача не порушувала, а стягнення матеріальної шкоди в розмірі 20 грн. з казначейського рахунку Державної казначейської служби України призведе до нецільового використання бюджетних коштів, виділених на цей орган.

Представник відповідача – Держави України в особі Кабінету Міністрів України в судове засідання з`явився. З пояснень представника відповідача наданих в судовому засіданні, а також письмових пояснень, залучених до справи вбачається, що відповідач позов не визнає, зазначає, що судова влада це незалежна гілка влади, яка здійснюється у формі судових процедур і не може залежати від суб`єктивного впливу інших гілок влади. В разі порушення прав особи суддею України, така особа має право на звернення зі скаргою щодо здійснення дисциплінарного проступку судді до Вищої ради правосуддя, тобто, позивач обрав невірний спосіб захисту своїх прав. Позивач в позові не зазначає яким саме рішенням, діями чи бездіяльністю Кабінету Міністрів України порушені права позивача.

Заслухавши пояснення представника третьої особи, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги позивача та заперечення відповідачів, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

З матеріалів справи, а також даних Єдиного державного реєстру судових рішень вбачається, що 19.11.2019 року до Південно-західного апеляційного господарського суду надійшла апеляційна скарга виконавчого директора Товариства з обмеженою відповідальністю «Морський клуб ТЦФ» Бондаренко Т.А. на рішення Господарського суду Одеської області від 25 жовтня 2019 року у справі №916/1288/19.

Ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 02.12.2019 року у справі №916/1288/19 апеляційну скаргу виконавчого директора Товариства з обмеженою відповідальністю «Морський клуб ТЦФ» Бондаренко Т.А. - залишено без руху. Встановлено ТОВ «Морський клуб ТЦФ» строк 10 днів з дня вручення копії ухвали про залишення апеляційної скарги без руху для усунення недоліків апеляційної скарги шляхом надання Південно-західному апеляційному господарському суду доказів сплати судового збору у розмірі 30460 грн. 43 коп.

Оскільки вимоги ухвали суду від 02.12.2019 року ТОВ «Морський клуб ТЦФ» не виконані, недоліки апеляційної скарги не усунуті, ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 14.01.2020 року апеляційну скаргу виконавчого директора Товариства з обмеженою відповідальністю «Морський клуб ТЦФ» Бондаренко Т.А. на рішення Господарського суду Одеської області від 25 жовтня 2019 року у справі №916/1288/19 повернуто скаржнику без розгляду.

Крім того, 19.11.2019 року до Південно-західного апеляційного господарського суду надійшла апеляційна скарга учасника Товариства з обмеженою відповідальністю «Морський клуб ТЦФ» ОСОБА_1 на рішення Господарського суду Одеської області від 25 жовтня 2019 року у справі №916/1288/19.

Ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 02.12.2019 року у справі №916/1288/19 апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без руху у зв`язку з тим, що ним не виконано вимоги п. 3 ч. 3 ст. 258 Господарського процесуального кодексу України, а саме: не направлено копії апеляційної скарги Одеській філії Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» та Товариству з обмеженою відповідальністю «Морський клуб ТЦФ». Ухвалою апелянту встановлено 10-денний строк з дня її вручення для усунення недоліків апеляційної скарги шляхом надання Південно-західному апеляційному господарському суду відповідних доказів направлення копії апеляційної скарги з додатками іншим сторонам у справі.

Ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 17.12.2019 року відкрито апеляційне провадження по справі №916/1288/19 за апеляційною скаргою учасника Товариства з обмеженою відповідальністю «Морський клуб ТЦФ» ОСОБА_1 на рішення Господарського суду Одеської області від 25 жовтня 2019 року, оскільки апелянт 09.12.2019 року надав до Південно-західного апеляційного господарського суду квитанцію, поштову накладну, опис вкладення в цінний лист від 09.12.2019 року, які підтверджують направлення апеляційної скарги, копію пенсійного посвідчення на адресу Одеської філії Державного підприємства «АМПУ», а також опис вкладення в цінний лист з розпискою виконавчого директора Товариства з обмеженою відповідальністю «Морський клуб ТЦФ» про отримання копії апеляційної скарги нарочним 18.11.2019 року.

Ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 28.01.2020 року апеляційне провадження за апеляційною скаргою учасника Товариства з обмеженою відповідальністю «Морський клуб ТЦФ» ОСОБА_1 на рішення Господарського суду Одеської області від 25 жовтня 2019 року у справі №916/1288/19 закрито.

Зазначена ухвала суду оскаржена ОСОБА_1 в касаційному порядку та Верховним Судом у складі Касаційного господарського суду 11.03.2020 року відкрито касаційне провадження за цією касаційною скаргою, яке наразі триває.

Оскільки при рівних умовах Південно-західним апеляційним господарським судом апеляційна скарга ОСОБА_1 залишена без руху з підстав не направлення копії апеляційної скарги Одеській філії Державного підприємства «АМПУ», а апеляційна скарга ТОВ «Морський клуб ТЦФ» з таких підстав без руху не залишалася, позивач стверджує, що колегією суддів Південно-західного апеляційного господарського суду допущена непряма дискримінація ОСОБА_1 за ознаками належності його до фізичних осіб та осіб з інвалідністю через створення для нього менш сприятливих умов доступу до судочинства порівняно з ТОВ «МОРСЬКИЙ КЛУБ ТЦФ» та не застосований принцип процесуальної економії господарського судочинства, що і стало підставою для звернення до суду з цим позовом.

Суд з такими твердженнями позивача не погоджується, з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до положень ст. 21, 22, 24 Конституції України, усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними.

Права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Відповідно до ст. 2, 7, 8 Загальної декларації прав людини, прийнятої у 1948 році, кожна людина повинна мати всі права і всі свободи, проголошені цією Декларацією, незалежно від раси, кольору шкіри, статі, мови, релігії, політичних або інших переконань, національного чи соціального походження, майнового, станового або іншого становища. Крім того, не повинно проводитися ніякого розрізнення на основі політичного, правового або міжнародного статусу країни або території, до якої людина належить, незалежно від того, чи є ця територія незалежною, підопічною, несамоврядованою або як-небудь інакше обмеженою у своєму суверенітеті.

Всі люди рівні перед законом і мають право, без будь-якої різниці, на рівний їх захист законом. Усі люди мають право на рівний захист від якої б то не було дискримінації, що порушує цю Декларацію, і від якого б то не було підбурювання до такої дискримінації.

Кожна людина має право на ефективне поновлення у правах компетентними національними судами в разі порушення її основних прав, наданих їй конституцією або законом.

Також, відповідно до ст. 1 протоколу №12, ст. 14 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України № 475/97-ВР від 17.07.97 року, користування правами та свободами, визнаними в цій Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою - статі, раси, кольору шкіри, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного чи соціального походження, належності до національних меншин, майнового стану, народження, або за іншою ознакою.

Здійснення будь-якого передбаченого законом права забезпечується без дискримінації за будь-якою ознакою, наприклад за ознакою статі, раси, кольору шкіри, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного чи соціального походження, належності до національної меншини, майнового стану, народження або за іншою ознакою. Ніхто не може бути дискримінований будь-яким органом державної влади за будь-якою ознакою, наприклад за тими, які зазначено в пункті 1.

Відповідно до п. 2, 3 ч. 1 ст. 1, ст. 2, 14 Закону України «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні» дискримінація це ситуація, за якої особа та/або група осіб за їх ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, віку, інвалідності, етнічного та соціального походження, громадянства, сімейного та майнового стану, місця проживання, мовними або іншими ознаками, які були, є та можуть бути дійсними або припущеними, зазнає обмеження у визнанні, реалізації або користуванні правами і свободами в будь-якій формі, встановленій цим Законом, крім випадків, коли таке обмеження має правомірну, об`єктивно обґрунтовану мету, способи досягнення якої є належними та необхідними

При цьому, непряма дискримінація це ситуація, за якої внаслідок реалізації чи застосування формально нейтральних правових норм, критеріїв оцінки, правил, вимог чи практики для особи та/або групи осіб за їх певними ознаками виникають менш сприятливі умови або становище порівняно з іншими особами та/або групами осіб, крім випадків, коли їх реалізація чи застосування має правомірну, об`єктивно обґрунтовану мету, способи досягнення якої є належними та необхідними.

Законодавство України ґрунтується на принципі недискримінації, що передбачає незалежно від певних ознак: забезпечення рівності прав і свобод, забезпечення рівності перед законом, забезпечення рівних можливостей осіб та/або груп осіб; повагу до гідності кожної людини.

Особа, яка вважає, що стосовно неї виникла дискримінація, має право звернутися із скаргою до державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та/або до суду в порядку, визначеному законом. Реалізація зазначеного права не може бути підставою для упередженого ставлення, а також не може спричиняти жодних негативних наслідків для особи, яка скористалася таким правом, та інших осіб.

Таким чином, нормами як національного так і міжнародного законодавства заборонена будь-яка дискримінація осіб за будь-якими ознаками.

Разом з цим, відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

Згідно з положеннями ст. 29 Загальної декларації прав людини кожна людина має обов`язки перед суспільством, у якому тільки й можливий вільний і повний розвиток її особи. При здійсненні своїх прав і свобод кожна людина повинна зазнавати тільки таких обмежень, які встановлені законом виключно з метою забезпечення належного визнання і поваги прав і свобод інших та забезпечення справедливих вимог моралі, громадського порядку і загального добробуту в демократичному суспільстві. Здійснення цих прав і свобод ні в якому разі не повинно суперечити цілям і принципам Організації Об`єднаних Націй.

Відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 258, ч. 2 ст. 260 Господарського процесуального кодексу України до апеляційної скарги додаються докази надсилання копії скарги іншій стороні у справі.

До апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених ст. 258 цього Кодексу, застосовується положення ст. 174 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 174 Господарського процесуального кодексу України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Позивач не заперечує ту обставину, що нормами національного законодавства передбачено право суду залишити апеляційну скаргу без руху за відсутності доказів направлення її іншим учасникам процесу, однак позивач не погоджується що саме у випадку поданої ним скарги, яка направлена до ДП «АМПУ», а не до його філії суд мав право залишати таку скаргу без руху та позивач також вважає дискримінацією не зазначення таких самих підстав при залишення без руху апеляційної скарги ТОВ «МОРСЬКИЙ КЛУБ ТЦФ».

Позивач зазначає, що такі дії суддів є дискримінацією його з підстав належності його до фізичних осіб, а також фізичних осіб з інвалідністю.

Суд вважає такі твердження позивача безпідставними, не вбачає в діях Південно-західного апеляційного господарського суду будь-якої дискримінації ОСОБА_1 , оскільки будь-яких доказів, які б свідчили що ухвала від 02.12.2019 року у справі №916/1288/19 за апеляційною скаргою ОСОБА_1 судом винесена з підстав належності позивача до фізичних осіб, або осіб з інвалідністю, не має.

Ухвали, які порівнює позивач не суперечать між собою, не містить різних трактувань або обґрунтування одних і тих самих обставин з підстав належності позивача до фізичних осіб, або осіб з інвалідністю, тощо.

При цьому, в межах даної адміністративної справи суд не може надавати оцінку рішенням Південно-західного апеляційного господарського суду, оскільки оскарження дій судді щодо розгляду та вирішення справ, а також оскарження судових рішень поза порядком, передбаченим процесуальним законом, не допускається.

Фактично обставини, викладені в позові свідчать про незгоду позивача з процесуальним рішенням суддів, однак з Єдиного реєстру судових рішень вбачається, що ОСОБА_1 скористався своїм правом, наданим Законом, на касаційне оскарження, шляхом подання касаційної скарги на ухвалу Південно-західного апеляційного господарського суду від 28.01.2020 року, постановлену за результатом розгляду його апеляційної скарги. Касаційний розгляд скарги ОСОБА_1 на ухвалу Південно-західного апеляційного господарського суду від 28.01.2020 року триває.

Позивач, в разі незгоди з діями судді, може звернутися до Вищої ради правосуддя зі скаргою про вчинення суддею дисциплінарного проступку, однак така скарга у відповідності до ст. 45 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» не може зводитися лише до незгоди із судовим рішенням.

Так само, твердження позивача щодо порушення суддями Південно-західного апеляційного господарського суду принципу процесуальної економії господарського судочинства є не обґрунтованими, оскільки позивач ці обставини пов`язує з протиправним покладанням на нього обов`язків, які у нього відсутні, а суд, в даному випадку, не може надавати оцінку процесуальному рішенню судді поза порядком, передбаченим процесуальним законом.

З урахуванням наведеного, судом не встановлено та позивачем не надано належних та допустимих доказів фактів прояву дискримінаційної поведінки відносно нього, які б свідчили про порушення прав, свобод чи охоронюваних законом інтересів ОСОБА_1 , як особи яка відноситься до фізичних осіб або осіб з інвалідністю, що в свою чергу унеможливлює зобов`язання відповідача вчинити певні дії, оскільки встановлення судом протиправності дій/бездіяльності суб`єкта владних повноважень є юридично значущий факт за яким у суду виникає право зобов`язати відповідача вчинити певні дії спрямовані на відновлення порушених прав.

За таких обставин, позовні вимоги про визнання протиправним невжиття заходів Державою Україна в особі Кабінету Міністрів України щодо забезпечення прав і свобод людини та громадянина, яке призвело до порушення Південно-західним апеляційним господарським судом правового порядку в Україні та принципу процесуальної економії господарського судочинства через протиправний примус особи з інвалідністю ОСОБА_1 до понесення додаткових матеріальних витрат і докладання додаткових зусиль для отримання доступу до правосуддя, зобов`язання Держави Україна в особі Кабінету Міністрів України в межах дискреційних повноважень, визначених ст. 13 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», вжити заходів загального характеру для припинення Південно-західним апеляційним господарським судом подальшого порушення правового порядку в Україні і принципу процесуальної економії господарського судочинства через протиправний примус особи з інвалідністю ОСОБА_1 до понесення додаткових матеріальних витрат і докладання додаткових зусиль для отримання доступу до правосуддя, задоволенню не підлягають.

Оскільки вимоги позивача про стягнення на його користь матеріальної шкоди та виставлення до суддів регресивних вимог є похідними від вимог, в задоволенні яких відмовлено, зазначені вимоги також задоволенню не підлягають.

Відповідно до ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

При цьому, в рішенні у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року зазначено, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п. 1 ст. 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Держави Україна в особі Кабінету Міністрів України (вул. Грушевського, 12/2, м. Київ, 01008), Держави Україна в особі Державної казначейської служби України (вул. Бастіонна, 6, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 37567646), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору – Товариство з обмеженою відповідальністю «МОРСЬКИЙ КЛУБ ТЦФ» (вул. Приморська, 6, м. Одеса, 65026, код ЄДРПОУ 30256779) про визнання протиправним невжиття заходів Державою Україна в особі Кабінету Міністрів України щодо забезпечення прав і свобод людини та громадянина, яке призвело до порушення Південно-західним апеляційним господарським судом правового порядку в Україні та принципу процесуальної економії господарського судочинства через протиправний примус особи з інвалідністю ОСОБА_1 до понесення додаткових матеріальних витрат і докладання додаткових зусиль для отримання доступу до правосуддя, зобов`язання Держави Україна в особі Кабінету Міністрів України в межах дискреційних повноважень, визначених ст. 13 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», вжити заходів загального характеру для припинення Південно-західним апеляційним господарським судом подальшого порушення правового порядку в Україні і принципу процесуальної економії господарського судочинства через протиправний примус особи з інвалідністю ОСОБА_1 до понесення додаткових матеріальних витрат і докладання додаткових зусиль для отримання доступу до правосуддя, стягнення з держави в особі Державної казначейської служби України за рахунок Державного бюджету України шляхом списання коштів з єдиного казначейського рахунку на користь позивача 20 грн. матеріальної шкоди, зобов`язання Держави Україна в особі Кабінету Міністрів України виставити солідарні регресивні вимоги суддям Південно-західного апеляційного господарського суду ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , дії яких призвели до списання за рішенням суду коштів з єдиного казначейського рахунку для компенсації позивачу матеріальної шкоди у розмірі 20 грн. – відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення складений та підписаний 18.09.2020 року.

Суддя Л.І. Свида

.