Рішення № 91634217, 17.09.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.09.2020
Номер справи
420/7444/19
Номер документу
91634217
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/7444/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 вересня 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді – Глуханчука О.В.,

секретар судового засідання – Любімова О.Є.

за участі сторін:

представника позивача – Козак А.В. (адвокат, за ордером)

представник відповідача – не з`явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов`язання здійснити перерахунок пенсії з урахуванням премії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов`язання здійснити перерахунок пенсії з урахуванням премії.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив про те, що 13.11.2019 року він звернувся до Головного управління Пенсійного Фонду України в області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Постанови КМУ від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, зокрема премії. Однак, 29.12.2019 року отримав відмову в перерахунку пенсії з посиланням на відсутність підстав для перерахунку пенсії.

Позивач вважає таку бездіяльність відповідача протиправною та такою, що порушує його конституційне право на пенсійне забезпечення, гарантоване статтею 46 Конституції України, внаслідок чого звернувся до суду щодо визнання протиправною відмови у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років з урахування премії за останньою посадою – начальника Державної установи – начальника арештного дому «Одеська виправна колонія (№14)» в розмірі 250 відсотків від посадового окладу та зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виходячи з розміру премії за наказом Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції № 67/ ОС від 18.06.2018 року про встановлення розміру премії у 250 % посадового окладу начальника Державної установи «Одеська виправна колонія (№14)» з моменту звернення до відповідача.

Позивач зазначив, що з урахуванням трудового стажу та відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.01.2018 року він отримував пенсію в розмірі 56 % грошового забезпечення, яка розраховувалась з урахуванням таких складових, як: посадовий оклад - 1350,00 грн., підвищення посадового окладу (особливі умови служби) 67,50 грн., оклад за військове звання - 135,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 30% - 465, 75 грн., середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, (в тому числі надбавка за умови режимно-секретних обмежень (15%), доплата за роботу з агентурою на конфіденційній основі (20%), надбавка за особливо важливі завдання (50%), надбавка за інформаційно-аналітичне забезпечення (50%), премія) - 6 168, 46 грн.

Як зазначає позивач, з 01.01.2018 року на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” (далі - Постанова № 103), ГУ ПФУ проведено перерахунок його пенсії, під час якого до складу грошового забезпечення, раніше врахованого для обчислення пенсії, не включено вищевказані додаткові види грошового забезпечення, а лише посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років.

Позивач такі обмеження вважає протиправними, не відповідаючими нормам Конституції України та такими, що порушують право на належний рівень пенсійного забезпечення.

Так, позивач стверджує, що чинне законодавство України щодо перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, відповідно до частини 3 статті 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” передбачає, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з урахуванням, зокрема, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій в розмірах, установлених законодавством.

Посилаючись на ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», позивач вказує, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

На підставі викладеного позивач вважає, що має право на перерахунок пенсії з урахуванням премії, як додаткового щомісячного виду грошового забезпечення, на підставі Наказу Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції № 67/ОС від 18.06.2018 року про встановлення розміру премії у 250 % від посадового окладу начальника державної установи «Одеська виправна колонія (№14)».

З наведених підстав позивач звернувся до суду з даним позовом, оскільки вважає порушеним своє право на пенсію, гарантоване ст. 46 Конституції України.

Ухвалою суду від 02 січня 2020 року, після усунення недоліків, позовну заяву прийнято до розгляду, задоволено клопотання позивача про розгляд справи в порядку загального позовного провадження та відкрито загальне позовне провадження у справі.

14 січня 2020 року відповідачем через канцелярію суду подано відзив на позовну заяву.

21 лютого 2020 року від представника позивача через канцелярію суду надійшла відповідь на відзив на позовну заяву.

Ухвалою від 27 лютого 2020 року судом задоволено клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про зупинення провадження у справі. Зупинено провадження у справі № 420/7444/19 до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 240/6263/18.

Ухвалою суду від 09 квітня 2020 року поновлено провадження у справі №420/7444/19, оскільки відпали обставини, які були підставою для зупинення провадження у даній справі, передбачені п. 9 ч. 2 ст. 236 КАС України, а саме рішення Верховного Суду у зразковій справі № 240/6263/18 набрало законної сили.

Відповідно до статті 29 Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб” з метою запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19 та з урахуванням рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 10 березня 2020 р., постановою КМУ від 11 березня 2020 р. № 211 “Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19”, з подальшими змінами, було установлено з 12 березня 2020 року на усій території України карантин.

Ухвалою суду від 09 квітня 2020 року зупинено провадження у справі № 420/7444/19 - до завершення обмежувальних протиепідемічних заходів.

Ухвалою суду від 20 липня 2020 року поновлено провадження у справі №420/7444/19.

Ухвалою суду від 20 липня 2020 року продовжено шістдесятидений строк проведення підготовчого провадження у справі №420/7444/19 на тридцять днів.

Ухвалою суду від 28 липня 2020 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті.

У судове засідання, призначене на 07 вересня 2020 року з`явився представник позивача. Представник відповідача у судове засідання не з`явився, про дату час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином та своєчасно. Проте, від представника відповідача 27 липня 2020 року, 17 серпня 2020 року через канцелярію надійшли клопотання про розгляд справи без його участі.

Відповідно до ч. 3 ст. 194 КАС України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

З урахуванням вищенаведеного, суд проводив розгляд справи за відсутності відповідача, враховуючи його позицію, викладену у відзиві на позовну заяву.

Так, щодо проведення перерахунку пенсії позивача з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, зокрема премії, відповідач зазначив наступне. Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ) в редакції від 01.01.2017, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до умов Порядку № 45, на підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, Головному управлінню ПФУ в Одеській області направлено довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, згідно із постановою КМУ від 21.02.2018 № 103 за нормами, чинними на 01.03.2018 року.

Відповідач зазначає, що на виконання Постанови КМУ № 103, Головним управлінням проведено перерахунок пенсії позивача за відповідною посадою з урахуванням посадового окладу у розмірі 6770, 00 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням у розмірі 1480,00 грн., надбавки за вислугу років у розмірі 3300,00 грн.

Відповідно до пункту 9 Порядку № 45, Головне управління ПФУ не має права самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. На підставі викладеного, відповідач вважає, що Головним управлінням при перерахунку пенсії позивача, на виконання вимог ч. 4 ст. 63 Закону №2262, Постанови КМУ № 103, враховані усі передбачені цими актами складові грошового забезпечення, тому підстави для врахування при перерахунку пенсії позивача премії відсутні.

Заслухавши вступне слово представника позивача, дослідивши матеріали справи та надані докази, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, судом встановлено наступні обставини та факти.

Позивач – ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проходив службу в управлінні Державної пенітенціарної служби України.

Наказом Державної пенітенціарної служби України від 01.03.2013 року № 13/ОС-13, полковника внутрішньої служби ОСОБА_1 , начальника установи – начальника арештного дому Одеської виправної колонії управління Державної пенітенціарної служби України (№14), звільнено у відставку за пунктом 65 «а» (за віком) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ (а.с. 32).

Згідно протоколу за пенсійною справою № 1506011910 (ДДПВП) від 12.03.2013 року, на підставі заяви та подання про призначення пенсії, з 12.03.2013 року ОСОБА_1 призначено пенсію довічно за вислугу років відповідно до ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” у розмірі 54 % грошового забезпечення (а.с. 28-29).

Відповідно до протоколу № 1506011910 (ДДПВП) від 12.03.2013 року, у складі грошового забезпечення для обчислення пенсії враховано: посадовий оклад - 1350,00 грн., підвищення посадового окладу (особливі умови служби) - 67,50 грн., оклад за військове звання - 135,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 30% - 465, 75 грн., середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, (в тому числі надбавка за умови режимно-секретних обмежень (15%), доплата за роботу з агентурою на конфіденційній основі (20%), надбавка за особливо важливі завдання (50%), надбавка за інформаційно-аналітичне забезпечення (50%), премія) - 6 168, 46 грн.

23 квітня 2018 року Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 . Підставою перерахунку зазначено: постанова КМУ №103 від 21.02.2018 року пункт 1, перерахунок з 01.01.2018 року (а.с. 22).

Згідно вказаного перерахунку, пенсія позивача за вислугу років перерахована із урахуванням таких сум грошового забезпечення:

- посадовий оклад;

- оклад за військове звання;

- процентна надбавка за вислугу років 40 %;

- премія – 0 %.

Основний розмір пенсії: 57 % грошового забезпечення (вислуга років 32).

Перерахунок пенсії проведений на підставі довідки Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України від 05.03.2018 року № 3.3/2270/Ярм про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, виданої ОСОБА_1 про те, що відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 року № 704, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.03.2018 року за посадою начальник установи – начальник арештного дому Одеської виправної колонії управління Державної пенітенціарної служби України (№14) становить 11550, 00 грн. та складається з:

- посадовий оклад – 6770, 00 грн.;

- оклад за військове (спеціальне) звання – 1480, 00 грн.;

- надбавка за вислугу років - 40 % - 3300, 00 грн. (а.с. 23).

Таким чином, під час перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 року у складі грошового забезпечення для обчислення пенсії враховано такі складові: посадовий оклад; оклад за військове звання; процентна надбавка за вислугу років.

13.11.2019 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про перерахунок основного розміру пенсії з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії в розмірах згідно Наказу №67/Ос-пр від 18.06.2018 року, установлених за відповідною посадою, яку позивач займав на дату звільнення зі служби (а.с. 93-94).

Разом із заявою позивач надав Наказ Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України №67/Ос-пр від 18.06.2018 року «Про встановлення премій керівникам установ Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України за результатами службової діяльності за березень 2018 року" (а.с. 18).

Листом від 26.11.2019 року № 3053/71-11 Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області надало позивачу відповідь про те, що умови та розміри перерахунку пенсій з 01.01.2018 колишнім військовослужбовцям були передбачені пунктами 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”. Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, пункти 1 і 2 Постанови № 103 визнані протиправними та нечинними. Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та пункту 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі. Враховуючи викладене, а також, що бюджетні асигнування з Державного бюджету України не збільшувались, після набрання законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, з метою збереження соціального захисту військовослужбовців, перераховані пенсії виплачуються в розмірах, що склались на день набрання законної сили судовим рішенням.

Таким чином, позивачу повідомлено, що до законодавчого врегулювання вказаного питання підстави для перерахунку пенсій відсутні (а.с. 95).

Отже, позивачу відмовлено у перерахунку пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, у т.ч. премії згідно Наказу №67/Ос-пр від 18.06.2018 року.

Вважаючи своє право порушеним діями відповідача щодо неврахування під час перерахунку пенсії премії, встановленої керівникам установ Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України за результатами службової діяльності за березень 2018 року на підставі наказу №67/Ос-пр від 18.06.2018 року, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Таким чином, право особи на отримання пенсії, як складова права на соціальний захист, є її конституційним правом.

Як встановлено судом, позивачу – ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років відповідно до ст. 13 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” в редакції, чинній на момент призначення пенсії (далі - Закон №2262-ХІІ).

Цей Закон є спеціальним щодо регулювання правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

30 серпня 2017 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову за №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою збільшено розмір грошового забезпечення військовослужбовців (далі - Постанова №704).

Відповідно до пункту 10, ця постанова набирала чинності з 1 січня 2018 року.

Отже, з набранням чинності постановою КМУ від 30.08.2017 року № 704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджений Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

21 лютого 2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” (далі - Постанова № 103).

Пунктом 1 Постанови № 103 передбачено перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Згідно з п. 2 Постанови № 103, виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) передбачено проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Відповідно до п. 7 Постанови № 103 Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству юстиції, Державній службі з надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державній фіскальній службі, Національній гвардії, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою приписано забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45.

Також Постановою № 103 було внесено зміни до Порядку № 45, зокрема:

- пункт 5 викладено в новій редакції;

- додаток 2 викладено в новій редакції, відповідно до якої відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Згідно з п. 1 Порядку №45 зі змінами, внесеними згідно з Постановою № 103 (тут і далі - у редакції, чинній на час перерахунку пенсії позивача), пенсії, призначені відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 2 Порядку №45, Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

У відповідності з абз. 1 п. 3 Порядку №45, на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі (п. 4 Порядку № 45).

Відповідно до п. 5 Порядку №45, під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

За п. 6 Порядку №45, відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.

З огляду на наведені норми законодавства, чинного станом на час вчинення ГУ ПФУ в Одеській області перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 року, перерахунок пенсії військовослужбовців здійснювався з урахуванням таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років, відповідно до вимог Постанови № 103.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 р. у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови КМУ від 21.02.2018 р. №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008р. № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Зобов`язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.

Водночас, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у рішенні по зразковій справі № 240/6263/18 від 13 березня 2019 року, залишеним без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 20 лютого 2020 року, дійшов висновку про те, що скасування в судовому порядку пунктів 1, 2 Постанови № 103 не впливає на результат розгляду цієї зразкової справи по суті, оскільки алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, передбачений у Постанові № 45, не змінився у зв`язку з прийняттям Постанови № 103.

Порядок № 45 в редакції до внесення змін Постановою № 103 також передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готували для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подавали їх головним управлінням ПФУ. Головні управління ПФУ здійснювали перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від обласних військових комісаріатів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форму довідки, в тому числі складові грошового забезпечення, наведено в додатку 2 до Порядку № 45.

Згідно з пунктом 9 Порядку № 45, ПФУ та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок.

Водночас права самостійно визначати розміри складових грошового забезпечення, що впливають на обчислення розміру пенсії при її перерахунку, ПФУ та його головні управління не мають.

Судом встановлено, що перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року був проведений ГУ ПФУ в Одеській області на підставі довідки Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України від 05.03.2018 року № 3.3/2270/Ярм про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, виданої ОСОБА_1 про те, що відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 року № 704, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.03.2018 року за посадою начальник установи – начальник арештного дому Одеської виправної колонії управління Державної пенітенціарної служби України (№14) становить 11550, 00 грн. та складається з посадового окладу – 6770, 00 грн.; окладу за військове (спеціальне) звання – 1480, 00 грн.; надбавка за вислугу років 40 % - 3300, 00 грн. (а.с. 23).

Вказана довідка складена за формою згідно з додатком 2 до Порядку № 45 з урахуванням змін, внесених Постановою № 103 (чинний до 05.03.2019 року).

При цьому, встановлений Кабінетом Міністрів України порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, був обов`язковим для виконання органами державної влади, зокрема ГУ ПФУ в Одеській області.

Таким чином, скасування в судовому порядку вказаних вище пунктів 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 до Порядку № 45 (після проведення перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2018 року) не є підставою для задоволення позовних вимог щодо врахування до 05.03.2019 року при перерахунку пенсії додаткових видів грошового забезпечення, оскільки оскаржувані дії ГУ ПФУ відповідали вимогам, чинного на час їх вчинення законодавства.

Вищезазначена правова позиція висловлена Великою Палатою Верховного Суду у рішенні по зразковій справі № 240/6263/18 від 20 лютого 2020 року.

Це рішення суду є зразковим для справ, з такими ознаками типової справи:

1) позивач - особа, звільнена з військової служби, яка отримує пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ;

2) відповідач - територіальний орган ПФУ, на пенсійному обліку якого перебуває позивач;

3) предмет спору - бездіяльність відповідача щодо перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року з урахуванням у складі грошового забезпечення для обчислення пенсії середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення.

Отже, зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, є протиправними та нечинними з 05.03.2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18, з цього часу діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Водночас, суд зазначає, що алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ, у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.

Зокрема, пункт 3 Порядку № 45 передбачає, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Крім того, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.

Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.

Як було зазначено вище, 30.08.2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Таким чином, з 05.03.2019 року виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати, пенсіонери, що отримують пенсію згідно Закону №2262-ХІІ, набувають право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.

Разом із цим, до моменту отримання належної довідки від державного органу, з якого особи були звільнені зі служби, у органах ПФУ не виникає обов`язку з перерахунку пенсії.

Вищезазначена правова позиція висловлена Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 24 червня 2020 року за результатами апеляційного перегляду рішення Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 17 грудня 2019 року у зразковій адміністративній справі № 160/8324/19.

Вирішуючи спір за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов`язання здійснити перерахунок пенсії з урахуванням премії, встановленої керівникам установ Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України за результатами службової діяльності за березень 2018 року на підставі наказу №67/Ос-пр від 18.06.2018 року, суд зазначає, що в даному випадку підстави для здійснення такого перерахунку відсутні, з огляду на наступне:

- по-перше, наданий позивачем наказ Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України №67/Ос-пр від 18.06.2018 року про призначення премій керівникам установ Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України за результатами службової діяльності за березень 2018 року, в розумінні Порядку № 45, не є довідкою про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, форма якої встановлена цим Порядком;

- по-друге, ПФУ та його головні управління не мають права самостійно визначати розміри складових грошового забезпечення, що впливають на обчислення розміру пенсії при її перерахунку, а здійснюють перерахунок пенсії виключно на підставі наданої їм довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, форма якої встановлена Порядком № 45;

по-третє, звернувшись до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою від 13.11.2019 року про перерахунок пенсії з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії в розмірах згідно Наказу №67/Ос-пр від 18.06.2018 року, установлених за відповідною посадою, яку позивач займав на дату звільнення зі служби, позивач не надав відповідачу довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, в якій було б передбачено розмір премії, яку позивач просить врахувати при перерахунку його пенсії - 250 % до посадового окладу, відтак у відповідача не виникло підстав для здійснення перерахунку пенсії.

Також суд вважає необхідним звернути увагу на те, що у зразковій справі №160/8324/19, Верховний Суд висловив позицію стосовно того, що алгоритм дій, які державний орган, з якого особу звільнили зі служби та ГУ ПФУ повинні вчинити, у зв`язку із втратою чинності пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився. Тобто, для проведення перерахунку пенсій за новими складовими грошового забезпечення, особі необхідно отримати оновлену довідку.

У зразковій справі №240/6263/18, рішення у якій набрало чинності 19 лютого 2020 року, Верховний суд, розглядаючи вимоги про обов`язок Пенсійного фонду провести позивачу перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2018 року з урахуванням у складі грошового забезпечення для обчислення пенсії середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення, відзначив таке: “Предметом цього спору є правильність перерахунку пенсії відповідачем - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області. Питання врахування у складі грошового забезпечення середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення могло б бути предметом спору про визнання протиправними дій Житомирського обласного військового комісаріату щодо складення довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача без врахування середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення та не може бути розглянуто в рамках цієї адміністративної справи”.

Аналогічна ситуація склалася і в даній справі. Якщо позивач вважає, що до складу його грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, не увійшли додаткові його види та премія, він має право оскаржити відповідну довідку Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України від 05.03.2018 року № 3.3/2270/Ярм про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, або звернутись до органу, з якого позивач був звільнений зі служби (Південне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України) із заявою про складення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 року перерахунку основного розміру його пенсії.

Відповідно до ч. 2 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень (ч. 1 ст. 2 КАС України).

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Водночас, відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Беручи до уваги викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог щодо визнання протиправною відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Одеської області у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років з урахування премії за останньою посадою – начальника Державної установи – начальника арештного дому «Одеська виправна колонія (№14)» в розмірі 250 відсотків від посадового окладу та зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виходячи з розміру премії, встановленої Наказом Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України №67/Ос-пр від 18.06.2018 року «Про встановлення премій керівникам установ Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України за результатами службової діяльності за березень 2018 року".

Відповідно до ч.1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

На підставі викладеного, встановивши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які є у справі в їх сукупності, дослідивши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 2, 5-9, 72, 74-77, 90, 139, 194, 205, 242-246, 250, 255, 263, 291, 295, 297 КАС України,

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов`язання здійснити перерахунок пенсії з урахуванням премії – відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Позивач – ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ).

Відповідач – Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ: 20987385; адреса місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83).

Повний текст рішення складено та підписано судом 17 вересня 2020 року.

Суддя О.В. Глуханчук

.