
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 вересня 2020 року ЛуцькСправа № 140/7334/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Ковальчука В.Д., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Волинській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій,
ВСТАНОВИВ:
Головне управління ДПС у Волинській області (далі – ГУ ДПС у Волинській області, позивач) звернулось із позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі – ФОП ОСОБА_1 , відповідач) про стягнення фінансових санкцій в сумі 250000,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з 04.11.2019 по 11.11.2019 працівниками ГУ ДПС у Волинській області була проведена фактична перевірка автозаправочного пункту, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , де здійснює торгівельну діяльність ФОП ОСОБА_1 . За результатами перевірки складено акт №03/49/32-01/ НОМЕР_1 від 11.11.2019 року, яким встановлено, зокрема, факт роздрібної торгівлі пальним без наявності ліцензії.
На підставі акта перевірки №03/49/32-01/ НОМЕР_1 від 11.11.2019 року ГУ ДПС у Волинській області прийняло рішення про застосування фінансових санкцій від 27.02.2020 року № 000211-32, яким до відповідача відповідно до абзацу дев`ятого частини другої статті 17 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” від 19.12.1995 №481/95-ВР (з наступними змінами та доповненнями, далі - Закон №481/95-ВР) застосовано до відповідача фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 250000,00 грн. за факт роздрібної торгівлі пальним без наявності ліцензії.
Відповідач оскаржив рішення про застосування фінансових санкцій в судовому порядку.
Оскільки відповідач фінансові санкції добровільно не сплатив, тому позивач просить стягнути з ФОП ОСОБА_1 заборгованість з фінансових санкцій у розмірі 250000,00 грн.
Ухвалою судді від 28 травня 2020 року позовну заяву залишено без руху.
Відповідно до ухвали суду від 14 липня 2020 року відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд якої призначено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи у судове засідання.
У відзиві на позовну заяву від 31.07.2020 відповідач просить відмовити у задоволенні позову, оскільки рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 20 травня 2020 року у справі №140/4361/20 рішення ГУ ДПС у Волинській області про застосування фінансових санкцій від 27 лютого 2020 року № 000211-32 визнано протиправним та скасовано, у зв`язку з чим відсутні підстави для стягнення фінансових санкцій. А тому просить відмовити у задоволенні позову повністю.
У відповіді на відзив від 05.08.2020 вих. №3848/03-20-08-03-10 ГУ ДПС у Волинській області вказує на те, що станом на 05.08.2020 рішення Волинського окружного адміністративного суду від 20 травня 2020 року у справі №140/4361/20 не набрало законної сили, а тому поз є правомірним та таким, що підлягає до задоволення.
В запереченні на відповідь на відзив від 10.08.2020 відповідач зазначає, що доводи позивача у відповіді на відзив спростовані вищенаведеним рішенням суду.
Ухвалою суду від 20 серпня 2020 року провадження у справі було зупинено до набрання законної сили рішенням в адміністративній справі №140/4361/20 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, рішення.
Згідно з ухвалою суду від 18.09.2020 поновлено провадження у даній справі.
Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, з 04.11.2019 по 11.11.2019 на підставі наказу від 01.11.2019 №907 працівниками ГУ ДПС у Волинській області проведена фактична перевірка ФОП ОСОБА_1 з питань додержання вимог Податкового кодексу України, законів України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального”, “Про ліцензування видів господарської діяльності”, “Про оплату праці”, “Про платіжні системи та переказ коштів в Україні”, постанови Правління національного банку України від 29.12.2017 №148 “Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні”, Кодексу законів про працю України у місці здійснення розрахунків за пальне за адресою: АДРЕСА_1 , за результатами якої складено акт перевірки від 04.11.2019 (дата реєстрації акта перевірки - 11.11.2019) №03/49/32-01/ НОМЕР_1 (бланк №008343) (далі – акт перевірки) (а.с.23-24).
Як слідує із даного акта, перевіркою встановлено наступні порушення:
- факт роздрібної торгівлі та зберігання пального без наявності ліцензій, чим порушено статтю 15 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального”;
- факт реалізації пального без реєстрації таких суб`єктів платниками акцизного податку, чим порушено підпункти 212.3.1-1, 212.3.4 пункту 212.3 статті 212 ПК України;
- факт реалізації пального без застосування реєстратора розрахункових операцій та видачі розрахункового документу та порушення порядку обліку товарних запасів за місцем їх реалізації станом на 04.11.2019 на загальну суму 200 грн., чим порушено пункти 1, 12 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”;
- до перевірки не надано документи про походження пального, факт реалізації якого встановлено перевіркою, чим порушено статті 44, 85 Податкового кодексу України.
ФОП ОСОБА_1 18.11.2019 подавав до ГУ ДПС у Волинській області заперечення на акт перевірки, однак відповідач листом від 02.12.2019 повідомив позивача про відхилення його аргументів.
На підставі акта перевірки ГУ ДПС у Волинській області прийнято, зокрема, рішення про застосування фінансових санкцій від 27.02.2020 №000211-32 в розмірі 250000 грн. за факт роздрібної торгівлі пальним без наявності ліцензії.
Відповідно до статті 15 Закону України “Про державне регулювання виробництва обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального” роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами або пальним може здійснюватися суб`єктами господарювання (у тому числі іноземними суб`єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.
Частинами першою, другою статті 17 вказаного Закону передбачено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами, пальним та зберігання пального посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством. До суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: роздрібної торгівлі пальним без наявності ліцензії - 250000 гривен.
Як вбачається з акта перевірки, 04.11.2019 на автозаправному пункті, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , де здійснює господарську діяльність СГД ОСОБА_1 контрольно розрахунковою операцією придбано 8,05 л. дизельного палива за ціною 25 грн. за 1 л. на загальну суму 200 грн. Факт продажу підтверджується наданими письмовими поясненнями, які були написані та підписані власноручно. Згідно пояснення від 04.11.2019 “04.11.19р. о 13 год. 40 хв. “ ОСОБА_2 із яким у мене укладено угоду працевлаштування було відпущено 8,05л. дизельного палива по 25 грн. за літр на суму 200 грн. Касовий апарат та ліцензії на продаж пального відсутні так, як дизельне паливо використовується для власних потреб”. В додатковому поясненні від 04.11.19, яке надано в 17 год. 25 хв. в.о. начальнику ГУ ДПС у Волинській області ОСОБА_3 ФОП ОСОБА_1 підтверджуєте факт продажу “... під час перевірки мій працівник ОСОБА_2 із незрозумілих мені причин продав комусь певну кількість літрів пального за гроші суму яка мені не відома. Я підприємець, згідно КВЕД займаюся вантажним транспортом та перевезеннями. Маю два авто великогабаритних які заправляю в себе, тому, що в Любешові на заправках не завжди є солярка. Чому ОСОБА_4 продав солярку комусь на сторону я не знаю, я його на це не уповноважував...”.
Рішенням Любешівського районного суду Волинської області від 17.12.2019, яке набрало законної сили 28.12.2019, у справі №162/867/19 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частиною першою статті 155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі – КУпАП) (порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг) закрито провадження у справі на підставі пункту першого 1 статті 247 КУпАП у зв`язку із відсутністю у діях ОСОБА_1 складу правопорушення.
Рішенням Любешівського районного суду Волинської області від 05.02.2020, яке набрало законної сили 18.02.2020, у справі №162/911/19 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частиною першою статті 164 КУпАП (провадження господарської діяльності без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону) закрито провадження на підставі пункту першого 1 статті 247 КУпАП за відсутністю події та складу у діях правопорушення.
Також рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 20 травня 2020 року у справі №140/4361/20, яке набрало законної сили 16 вересня 2020 року на підставі постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16 вересня 2020 року, позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, рішення задоволено повністю; визнано протиправним та скасувано податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Волинській області від 05 грудня 2019 року №0003480504 та №0003470504, від 24 лютого 2020 року №0003553201, рішення Головного управління ДПС у Волинській області про застосування фінансових санкцій від 27 лютого 2020 року №000211-32.
Згідно із частиною четвертою статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Отже, оскільки на час вирішення даного спору рішення Головного управління ДПС у Волинській області від 27 лютого 2020 року №000211-32 про застосування фінансових санкцій у розмірі 250000,00 грн. скасоване рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 20 травня 2020 року у справі №140/4361/20, яке набрало законної сили, тому суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог про стягнення з відповідача фінансових санкцій в сумі 250000,00 грн.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Оцінивши докази, які є у справі, враховуючи всі наведені обставини, суд вважає, що у задоволенні позову слід відмовити повністю.
Враховуючи те, що позов подано суб`єктом владних повноважень та суд відмовляє у задоволенні позову повністю, у відповідності до вимог статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати не розподіляються.
Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову Головного управління ДПС у Волинській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” цього Кодексу. Апеляційна скарга може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.
Позивач: Головне управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 4, код ЄДРПОУ 43143484).
Відповідач: фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Суддя В.Д. Ковальчук