Рішення № 91632645, 18.09.2020, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.09.2020
Номер справи
120/3295/20-а
Номер документу
91632645
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

18 вересня 2020 р. Справа № 120/3295/20-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шаповалової Т.М., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

У липні 2020 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду, з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - відповідач), у якому просила суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо не зарахування до страхового стажу ОСОБА_1 періоду роботи в Бершадській районній державній насіннєвій інспекції з 04.10.2005 по 31.12.2009;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період роботи в Бершадській районній державній насіннєвій інспекції з 04.10.2005 по 31.12.2009.

На обгрунтування позовних вимог позивач зазначила, що 27.02.2020 року вона звернулася з заявою до відповідача про перерахунок пенсії по інвалідності ІІІ групи.

З листа Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області № 1248-1029Б-02/8-0200/20 від 24.03.2020 року дізналася, що до страхового стажу не зараховано період з 04.10.2005 по 31.12.2009.

Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, що і стало підставою для звернення з цим позовом до суду.

Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 20.07.2020 року даний адміністративний позов залишено без руху та встановлено п`ятиденний строк з дня отримання копії ухвали для усунення недоліків, зазначених у мотивувальній частині ухвали.

28.07.2020 року позивач вимоги ухвали суду від 20.07.2020 року про залишення позовної заяви без руху виконала.

Ухвалою суду від 05.08.2020 року, прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в порядку статті 262 КАС України, а також встановлено відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву.

17.08.2020 року представником відповідача подано відзив на адміністративний позов. У відзиві зазначено, що 27.02.2020 року ОСОБА_1 на підставі Закону України «Про звернення громадян» звернулась до відповідача за роз`ясненням щодо розрахунку призначеної їй пенсії. За наслідками розгляду вказаної заяви, відповідач повідомив позивача про розгляд цієї заяви відповідно до Закону України «Про звернення громадян».

Вказав, що позивач отримує пенсію по інвалідності (як особа з інвалідністю III групи), обчислену відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Також зазначив, що до страхового стажу не зараховано період роботи згідно записів трудової книжки в Бершадській районній державній насіннєвій інспекції з 04.10.2005 по 31.12.2009, в зв`язку з відсутністю даних про сплачені страхові внески в індивідуальних відомостях про застраховану особу.

Зазначив, що відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань Вінницька обласна державна насіннєва інспекція та її правонаступник Державна інспекція сільського господарства у вінницькій області, Держсільгоспінспекція у Вінницькій області припинили свою діяльність за рішенням засновників з 09.07.2019 року.

Згідно п. 4 розділу 4 «Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування» затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 № 10-1 у разі припинення або зняття з обліку у фіскальних органах страхувальника без визначення правонаступника зміни та уточнення до відомостей Реєстру застрахованих осіб вносяться відповідно до рішення суду, що набрало законної сили.

Враховуючи наведене, відповідач вважає, що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити.

Ухвалою суду від 09.09.2020 року витребувано в Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області довідку про розрахунок страхового стажу та звернення ОСОБА_1 від 27.02.2020 року вх.№ 1029/Б-0200-20.

Згідно з вимогами ч. 2 ст. 263 КАС України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк, не більше тридцяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Водночас частиною четвертою статті 243 КАС України визначено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Відповідно до наказу Вінницького окружного адміністративного суду № 093 - в/к від 15.07.2020 року суддя Шаповалова Т.М. перебувала у щорічній оплачуваній відпустці з 10.08.2020 року по 04.09.2020 року.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши інші докази в їх сукупності, судом встановлено наступне.

27.02.2020 року позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області з заявою, у якій просила роз`яснити чому їй не зараховано трудовий стаж за періоди роботи з жовтня 2005 року по 2009 рік включно в Бершадській районній державній насіннєвій інспекції.

За результатами розгляду зазначеної заяви, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області листом №1248-1029Б-02/8-0200/20 від 24.03.2020 року повідомлено позивача про те, що за нормами чинного законодавства при призначенні пенсії по інвалідності, крім наявного страхового стажу, до страхового стажу зараховується період з дня встановлення інвалідності до досягнення пенсійного віку. Враховуючи зазначене до додаткового стажу враховано періоди з: 13.01.199 по 28.05.1999; 15.03.200 по 31.01.2010; 03.02.2010 по 28.02.2010; 04.03.2010 по 31.03.2010; 03.04.2010 по 30.04.2010; 17.12.2014 по 31.12.2014; 06.02.2015 по 31.03.2015; 24.04.2015 по 30.04.2015; 23.05.2015 по 30.06.2015; 03.07.2015 по 31.07.2015; 26.08.2015 по 31.08.2015; 14.09.2015 по 30.09.2015; 18.10.2016 по 06.09.2022.

Згідно матеріалів пенсійної справи страховий стаж позивача складає 44 роки 10 місяців 6 днів: документально підтверджено 28 років 0 місяців 7 днів, додатковий стаж - 16 років 9 місяців 29 днів.

До страхового стажу не зараховано період роботи згідно записів трудової книжки НОМЕР_1 в Бершадській районній державній насіннєвій інспекції з 04.10.2005 по 31.12.2009, у зв`язку з відсутністю даних про сплачені страхові внески в індивідуальних відомостях про застраховану особу.

Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Вінницька обласна державна насіннєва інспекція та її правонаступник Державна інспекція сільського господарства у Вінницькій області, Держсільгоспінспекція у Вінницькій області припинили свою діяльність за рішенням засновників з 09.07.2019. Тому, згідно п. 4 розділу 4 «Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування» затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 № 10-1 у разі припинення або зняття з обліку у фіскальних органах страхувальника без визначення правонаступника зміни та уточнення до відомостей Реєстру застрахованих осіб вносяться відповідно до рішення суду, що набрало законної сили. Внесення змін до відомостей про застраховану особу Реєстрі застрахованих осіб відповідно до рішення суду, що набрало законної сили, здійснюється територіальними органами Пенсійного фонду України на підставі наказу керівника відповідного органі у десятиденний строк після надходження рішення суду.

Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, що і стало підставою для звернення з цим позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд керується такими мотивами.

Статтею 3 Конституції України визначено, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Статтею 8 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Відповідно до частини 1 статті 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Згідно абз. 1 ч. 2 ст. 24 «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Згідно із статтею 20 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.

Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Відповідно до статті 106 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.

Судом встановлено наявність записів у трудовій книжці НОМЕР_1 виданій на ім`я позивачки про те, що ОСОБА_1 у період з 04.10.2005 по 29.02.2012 працювала на посаді провідного агронома з насінництва у Бершадській районній державній насіннєвій інспекції.

Відповідно до довідки про заробітну плату для обчислення пенсії № 02-5/269 від 22.04.2019 заробітна плата позивача, яка враховується при обчисленні пенсії за 2005 - 2010 склала 70 366,45 грн. та на всі виплати нараховані страхові внески (єдиний внесок). Вказана довідка видана на підставі розрахунково-платіжних відомостей по заробітній платі за 2005-2010.

Страхові внески є складовою умовою існування солідарної системи і підлягають обов`язковій сплаті, перерахунок пенсії провадиться з урахуванням часу, коли особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, та за який підприємством, де працює людина, (страхувальником) сплачені щомісячні страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

За змістом вищезазначених норм, обов`язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.

Отже, відсутність в інформаційній базі системи персоніфікованого обліку даних про сплату страхових внесків для нарахування пенсії за період з 04.10.2005 по 31.12.2009 не є підставою для позбавлення позивачки права на перерахунок пенсії.

Таким чином, позивачка не повинна відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов`язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу при перерахунку пенсії позивачки періодів її роботи.

Вказаний висновок узгоджується з висновком Верховного Суду, викладеним у постанові від 24 травня 2018 року у справі № 490/12392/16-а.

Доводи відповідача про те, що позивачка звернулася до нього з заявою відповідно до Закону України «Про звернення громадян» та відповідь від 24.03.2020 не є рішенням щодо перерахунку пенсії, суд не приймає до уваги, оскільки згідно витребуваного розрахунку період з 04.10.2015 по 31.12.2009 дійсно не зараховано до стажу позивачки. При цьому, позивачка оскаржує не відповідь пенсійного органу, а його дії щодо не зарахування стажу.

За приписами вимог п. 4 ч.1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Відповідно до положень ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з нормами ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав адміністративний позов підлягає до задоволення.

Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходив з того, що згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відтак, на користь позивача підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача понесені ним судові витрати зі сплати судового збору.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо не зарахування до страхового стажу ОСОБА_1 періоду роботи в Бершадській районній державній насіннєвій інспекції з 04.10.2005 по 31.12.2009.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період роботи в Бершадській районній державній насіннєвій інспекції з 04.10.2005 по 31.12.2009.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 840 грн.80 коп. (вісімсот сорок гривень 80 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 )

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (код ЄДРПОУ: 13322403, вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21100 )

Повне судове рішення складено та підписано суддею 18.09.2020 року.

Суддя Шаповалова Тетяна Михайлівна