
233 234/11705/20
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 вересня 2020 року Суддя Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області Наумик О. О., розглянувши матеріали позовної заяви за адміністративним позовом
ОСОБА_1 до
Поліцейського взводу 1 роти 4 батальйону Управління патрульної поліції в Донецькій області Максимюк М. О. (87531, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Макара Мазая, 16)
«про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі»,
В С Т А Н О В И В:
19 серпня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Краматорського міськрайонного суду Донецької області з позовною заявою адміністративної юрисдикції, в якій просить скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, Серії ДПО 18 №770981 від 11.08.2020, винесену поліцейським взводу №1 роти 4 батальйону УПП в Донецькій області ДПП Корпус поліції Максимюк М. О. про притягнення до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу у розмірі 425 грн.
Ухвалою Краматорського міськрайонного суду Донецької області від 20.08.2020 справу за дійсним адміністративним позовом передано на розгляд до Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області за підсудністю.
15.09.2020 адміністративна справ №234/11705/20 надійшла до Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області, і цього ж дня відповідно до протоколу автоматизованого розподілу вказаної судової справи між суддями визначено головуючого суддю.
При вирішенні питання можливості відкриття провадження в адміністративній справі встановлено, що позовна заява подана з порушенням вимог КАС України.
Так, за приписами п.2 ч.5 ст.160 КАС України в позовній заяві зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв`язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
В порушення наведеного позовна заява не зазначає місце проживання чи перебування, поштовий індекс позивача.
Також, за ч.7 ст.161 КАС України до заяви про визнання індивідуального акта протиправним чи адміністративного договору недійсним додається оригінал або копія оспорюваного акта чи договору або засвідчений витяг з нього, а у разі відсутності акта чи договору у позивача - клопотання про його витребування.
До позовної заяви додана копія оскаржуваної постанови, що фактично не читається. При цьому клопотання про її витребування відсутнє.
Крім того, відповідно до ч.3 ст.161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Як на підставу звільнення його від сплати судового збору відповідно до закону позивач посилається на ч.4 ст.288 КУпАП, що суд не бере до уваги, виходячи з такого:
Згідно зі ст.ст.1, 3 ч.1 Закону України «Про судовий збір» судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат. Судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Статтею 5 Закону України «Про судовий збір» передбачені пільги щодо сплати судового збору, в переліку яких відсутні позивачі у справах про оскарження постанови у справі про адміністративне правопорушення. Вказана позовна заява також відсутня в переліку заяв, передбачених ч.2 ст.3 Закону України «Про судовий збір», за подання яких судовий збір не справляється.
Частиною четвертою статті 288 КУпАП передбачено, що особа, яка оскаржила постанову у справі про адміністративне правопорушення, звільняється від сплати державного мита.
Аналізуючи вказані норми права, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 18 березня 2020 року у справі № 543/775/17 виклала такий правовий висновок.
За системного, цільового та граматичного тлумачення до наведеного законодавчого регулювання відносин, пов`язаних зі сплатою судового збору, Велика Палата Верховного Суду в контексті фактичних обставин справи та зумовленого ними застосування норм процесуального права зазначає, що у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні положень статей 287, 288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовувати статті 2-5 Закону № 3674-VІ, які пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають. Разом з тим, з огляду на необхідність однакового підходу у визначенні розміру судового збору, який підлягає застосуванню у справах щодо накладення адміністративного стягнення та справляння судового збору, він складає за подання позовної заяви 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно з ч.1 ст.9 Закону України «Про судовий збір» судовий збір сплачується за місцем розгляду справи.
Отже, судовий збір за подання цього позову, який складає 420,40 грн (2102 грн х 0,2), необхідно сплатити на рахунок UA898999980313151206000005058, отримувач платежу - Костянтинівське УК /м.Костянтинівка/, 22030101, код отримувача (ЄДРПОУ) - 37890775, банк отримувача – Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) 899998, код класифікації доходів бюджету 22030101, найменування коду класифікації доходів бюджету - судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050), та надати суду оригінал документу про його сплату.
За приписами ч.1 ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин позовну заяву слід залишити без руху, надавши позивачу строк для усунення недоліків.
Керуючись ст.ст.169, 286 КАС України,
У Х В А Л И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Поліцейського взводу 1 роти 4 батальйону Управління патрульної поліції в Донецькій області «про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі» - залишити без руху, надавши позивачу для усунення недоліків строк п`ять днів з дня отримання копії ухвали.
У разі неусунення недоліків у зазначений строк позовна заява буде повернута позивачу.
Ухвала може бути оскаржена до Першого апеляційного адміністративного суду через Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження , якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя