
Справа № 128/1188/20
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17.09.2020 року м. Вінниця
Вінницький районний суд Вінницької області в складі:
головуючого судді: Шевчук Л.П.,
при секретарі судового засідання: Славич К.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Вінниці в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення коштів,-
в с т а н о в и в:
Управління праці та соціального захисту населення Вінницької РДА звернулося до суду із позовом до ОСОБА_1 про стягнення коштів. У позовній заяві викладено наступну позицію: 26.07.2018 до УПСЗН Вінницької РДА звернулася ОСОБА_1 за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям. На підставі поданих відповідачкою документів їй, рішенням від 31.07.2018, було призначено на період з 01.07.2018 по 31.12.2018 допомогу на дітей одиноким матерям. Проте, під час перевірки матеріального стану відповідачки було виявлено, що відповідачка внесла в декларацію про доходи та майновий стан сім`ї складає 0,00 грн. Сума доходу за інформацією ДФС: 1 квартал - 4811,52 грн. (101), 5865,00 грн. (127), 7410,00 грн. (150), 2 квартал - 5865,00 грн. (127), 7410,00 грн. (150). У зв`язку із поданням відповідачкою недостовірної інформації про доходи та майновий стан, їй у період з 01.07.2018 по 31.12.2018 було надмірно виплавено допомогу на дітей одиноким матерям на загальну суму 9421,00 грн.. 27.06.2019 позивачем направлено відповідачці вимогу про повернення надмірно отриманих коштів соціальної допомоги. Про те до цього часу кошти відповідачкою позивачу не повернуто. На підставі викладеного просить стягнути із відповідачки надмірно виплачені кошти в сумі 9421,00 грн. (а.с. 1-6)
Представник позивача в судове засідання не з`явився, надав до суду письмове клопотання, в якому позовні вимоги підтримав та просив розглянути справу у його відсутність. У разі неявки відповідача не заперечував проти винесення заочного рішення.
Справа, що розглядається є малозначною в розумінні ч.6 ст.19 ЦПК України, а відтак у ній допускається представництво особою, яка досягла 18 років, має цивільну процесуальну дієздатність та діє на підставі довіреності, що видається від імені юридичної особи на підставі ч.2 ст. 60, ч.3 ст. 62 ЦПК України.
Суд вважає можливим розглянути справу за відсутності представника позивача відповідно до ст. 211 ч.3 ЦПК України, враховуючи що він скористався своїми процесуальними правами.
Заяв та клопотань не надходило.
Ухвалою від 12.05.2020 позовну заяву Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації залишено без руху, надано строк для усунення недоліків позову (а.с. 33)
Ухвалою від 07.07.2020 позовну заяву Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації прийнято до розгляду та відкрито провадження, розгляд справи постановлено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін (а.с. 46)
Ухвалою суду від 17.09.2020 постановлено, розгляд даної справи здійснювати в заочному порядку.
Відповідачка ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, хоча була належним чином повідомлена про час, дату та місце його проведення, відповідно до рекомендованих повідомлень про вручення поштового відправлення, відзиву на позов не подала, заперечень щодо розміру надмірно виплачених сум державної соціальної допомоги не надала.
Підстав для відкладення розгляду справи, передбачених ст. 223 ЦПК України не вбачається.
З огляду на вищевикладене та за умов існування усіх підстав, суд прийшов до висновку про ухвалення заочного рішення, про що було постановлено мотивовану ухвалу від 17.09.2020.
Оскільки розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши позовну заяву, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд прийшов до наступного висновку.
Судом встановлено, що 26.07.2018 ОСОБА_1 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації зі заявою, в якій просила призначити їй державну допомогу на дітей одиноким матерям (а.с. 7-8).
Також відповідачкою ОСОБА_1 подано до УПСЗН Вінницької РДА подано Декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, де зазначила, що вона не отримує доходів (а.с. 9-10).
Відповідно до довідки виконавчого комітету Великокрешлинецької сільської ради №275 від 24.07.2018 (а.с. 11) до складу сім`ї ОСОБА_1 входить: син ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішенням УПСЗН Вінницької РДА від 31.07.2018 ОСОБА_1 призначено державну допомогу одиноким матерям наперіод з 01.07.2018 по 31.12.2018 (а.с. 16).
Відповідно до акту про проведення звірки інформації про доходи від 22.04.2019 (а.с. 18) та інформації ДФС (а.с. 17) відповідачка ОСОБА_1 за 1-й, 2-й квартали 2018 року отримувала доходи.
Відповідно до Довідки УПСЗН Вінницької РДА №1384 від 29.04.2020 ОСОБА_1 за період з липня 2018 по грудень 2018 отримала допомогу одиноким матерям на загальну суму 9421,00 грн. (а.с. 19).
Позивачем було направлено відповідачці повідомлення про повернення надмірно виплачених коштів допомоги одиноким матерям в сумі 9421,00 грн. (а.с. 20, 21).
09.07.2019 відповідачка ОСОБА_1 подала до УПСЗН Вінницької РДА заяву, в якій зобов`язалася повернути надмірно виплачені кошти в сумі 9421,00 грн. у строк до 15.10.2019 (а.с. 22).
Оцінюючи вищеперераховані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів відповідно до вимог статті 89 ЦПК України, суд, згідно з положеннями статей 77, 78, 79, 80 цього ж Кодексу, вважає прийняті судом до уваги докази належними, допустимими, достовірними та достатніми, оскільки вони містять інформацію щодо предмета доказування, одержані у встановленому законом порядку, на їх підставі можна встановити дійсні обставини справи, а також у своїй сукупності вони дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Вказаний спір регулюється положеннями Цивільного кодексу України, Законом України «Про державну допомогу сім`я з дітьми», Порядком призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №1751 від 27.12.2001, які були чинні на час виникнення спірних правовідносин, які регулюють спірні правовідносини, на які посилались і сторони у заявах по суті.
Відповідно до ст. 3, 5 Закону України «Про державну допомогу сім`я з дітьми» державна допомога призначається одиноким матерям. Така допомога призначається органами соціального захисту населення за місцем проживання батьків.
Статтею 1 вказаного закону визначено, що Порядок призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Мінінстрів України.
Частиног. 1 ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім`я з дітьми» визначено, що право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Відповідно до п. 34 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №1751 від 27.12.2001, допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається в розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. Попередні шість місяців становлять два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям (далі - період, за який враховується дохід). Середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається відповідно до Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім`ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. № 632. До складу сім`ї особи, яка звертається за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям, включаються чоловік, дружина, рідні та усиновлені діти віком до 18 років, а також діти, які навчаються за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти (в тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених закладів освіти і вступом до іншого закладу або в період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем і продовженням навчання за іншим рівнем, якщо такий період не перевищує чотирьох місяців) до досягнення 23 років і не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II групи або особами з інвалідністю I групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв`язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одинокою особою з інвалідністю I групи і доглядає за нею; жінка та чоловік, які не перебувають у шлюбі, але проживають однією сім`єю і мають спільних дітей. При цьому діти, які навчаються за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти до досягнення 23 років і не мають власних сімей, включаються до складу сім`ї незалежно від реєстрації місця проживання чи місця перебування. Особи, які перебувають на повному державному утриманні, до складу сім`ї не включаються.
Відповідно до п.п. 48, 49 Порядку органи, що призначають і виплачують державну допомогу сім`ям з дітьми, мають право у разі потреби перевіряти обгрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення допомоги. Особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органам соціального захисту населення про зміну всіх обставин, які впливають на виплату такої допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо). Якщо отримувачам державної допомоги сім`ям з дітьми, якими подано документи із свідомо неправдивими відомостями, не подано відомостей про зміни у складі сім`ї, приховуються обставини, які впливають на призначення і виплату допомоги, було надміру виплачено суми допомоги, органи соціального захисту населення: визначають обсяг коштів, які підлягають поверненню, з місяця призначення державної допомоги сім`ям з дітьми та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють отримувачу державної допомоги сім`ям з дітьми про обсяг коштів, які підлягають поверненню, та строки їх повернення. Суми коштів, які підлягають поверненню, повертаються: отримувачем державної допомоги сім`ям з дітьми самостійно; за згодою отримувача державної допомоги сім`ям з дітьми у повному обсязі за рахунок її наступних виплат; за рішенням органу соціального захисту населення за рахунок сум наступних виплат державної допомоги сім`ям з дітьми у розмірі, який не перевищує 20 відсотків щомісячної суми призначеної допомоги. У разі неможливості добровільного повернення або утримання коштів, які підлягають поверненню, такі кошти стягуються в судовому порядку. Органи соціального захисту населення мають право перевіряти матеріальне та майнове становище сімей з дітьми.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Відповідно до принципів змагальності та диспозитивності цивільного судочинства, викладених у статтях 12 і 13 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Статтями 76 і 81 ЦПК України передбачено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Таким чином судом встановив, що при призначенні відповідачці ОСОБА_1 державної допомоги одиноким матерям, останньою було подано до УПСЗН Вінницької РДА недостовірну інформацію про отримані нею доходи, що в свою чергу призвело до надмірної виплати вказаних виді соціальної допомоги.
Враховуючи зазначені обставини, суд вважає доведеним факт наявності умисних дій ОСОБА_1 спрямованих на навмисне подання недостовірної інформації, що вплинуло на виплату та неправомірне отримання відповідачкою державної допомоги одиноким матерям в сумі 9421,00 грн., які підлягають поверненню, а відтак позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Згідно положень ст. 141 ЦПК України з відповідачки на користь держави підлягає стягненню сума судового збору в розмірі 840,80 грн.
Керуючись ст. 1212 ЦК України, Законом України «Про державну допомогу сім`я з дітьми», Порядком призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №1751 від 27.12.2001, ст.ст. 1, 10, 141, 258, 259, 263-265, 273, 274-279, 280-289, 354 ЦПК України, п.п. 15.5 п.15 Розділу ХІІІ «Перехідні положення» ЦПК України, суд, -
у х в а л и в:
Позов Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованої та проживаючої в АДРЕСА_1 , на користь Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації (21032, м. Вінниця, вул. Грибоєдова, 10а, код ЄДРПОУ 03191928, рахунок НОМЕР_2 , МФО 820172, КПКВК 2501030) надмірно виплачені кошти державної допомоги одиноким матерям в сумі 9421 (дев`ять тисяч чотириста двадцять одну) гривню 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованої та проживаючої в АДРЕСА_1 , на користь держави 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп. судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Вінницького апеляційного суду через Вінницький районний суд Вінницької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення може бути переглянуто за письмовою заявою відповідача, яку він може подати протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому Цивільним процесуальним кодексом України. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Суддя Л.П. Шевчук