
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 380/3151/20
У Х В А Л А
з питань проведення судового засідання в режимі відеоконференції
17 вересня 2020 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П. розглянув у порядку письмового провадження клопотання Управління забезпечення примусового виконання рішень у Тернопільській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) про проведення судового засідання в режимі відеоконференції в адміністративній справі за позовом приватного виконавця виконавчого округу Львівської області Маковецького Зоряна Вікторовича до колегії Міністерства юстиції України з розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб`єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства юстиції; Міністерства юстиції України, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Нива», ОСОБА_1 , Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області про визнання протиправними та скасування висновку та наказу, встановлення відсутності компетенції -
УСТАНОВИВ:
приватний виконавець виконавчого округу Львівської області ОСОБА_2 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до колегії Міністерства юстиції України з розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб`єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства юстиції (далі - Колегія); Міністерства юстиції України, у якому просить:
- визнати протиправним висновок Колегії Міністерства юстиції України з розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб`єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства юстиції від 30.01.2020, складений за наслідками розгляду скарги ОСОБА_1 на дії приватного виконавця виконавчого округу Львівської області Маковецького З.В.;
- визнати протиправним та скасувати наказ Міністерства юстиції України № 1396/5 «Про скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень» від 13.04.2020;
- встановити відсутність компетенції (повноважень) у Колегії Міністерства юстиції України з розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб`єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства юстиції здійснювати перевірку діяльності приватного виконавця та надавати оцінку вчинених приватним виконавцем діям.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що складений 30.01.2020 Колегією Міністерства юстиції України з розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб`єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства юстиції (далі – Колегія) висновок за наслідками розгляду скарги ОСОБА_1 на його дії суперечить вимогам чинного законодавства, зважаючи на відсутність, на думку позивача, у Колегії повноважень та компетенції щодо надання оцінки процесуальним діям приватного виконавця, а зазначені у висновку рекомендації суперечать дійсності. Оскільки на підставі зазначеного висновку Міністерством юстиції України видано наказ №1396/5 від 13.04.2020, яким тимчасово блоковано доступ позивачу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно строком на 3 місяці, він звернувся до суду із цим позовом за захистом свого порушеного права.
Ухвалою від 27.04.2020 позовну заяву залишено без руху для усунення її недоліків.
Ухвалою від 18.05.2020 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та залучено до участі у справі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Нива» та ОСОБА_1 .
Ухвалою суду від 21.07.2020 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду, залучено до участі у справі Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів. Судовий розгляд справи призначено на 17.09.2020 о 15:30 год.
На адресу суду від Управління забезпечення примусового виконання рішень у Тернопільській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) надійшло клопотання про проведення судового засідання в режимі відеоконференції (вх. № 44261 від 07.09.2020). В обґрунтування зазначено, що у зв`язку із значною відстанню та неможливістю прибути на вказану дату для участі у судовому засіданні уповноваженого представника, однак зацікавленістю в тому, щоб судове засідання відбулося без порушення основних принципів судочинства, третя особа клопоче про проведення судового засідання у режимі відеоконференції. Проведення відеоконференції просить доручити Тернопільському окружному адміністративному суду.
У зв`язку з перебуванням судді Качур Р.П. у щорічній основній відпустці у період з 03.08.2020 по 16.09.2020 включно клопотання розглянуто у перший робочий день судді - 17.09.2020.
Відповідно до ст. 52 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.
Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Деякі питання територіальних органів Міністерства юстиції» № 870 від 09.10.2019.
Так, згідно з п. 1 Постанови ліквідуються як юридичні особи публічного права територіальні органи Міністерства юстиції за переліком згідно з додатком 1
Згідно з п. 2 Постанови утворюються як юридичні особи публічного права міжрегіональні територіальні органи Міністерства юстиції за переліком згідно з додатком 2.
Абзацами 1-4 п. 3 Постанови встановлено, що: територіальні органи Міністерства юстиції, які ліквідуються згідно з пунктом 1 цієї постанови, продовжують здійснювати повноваження та функції, покладені на зазначені органи, до завершення здійснення заходів, пов`язаних з утворенням міжрегіональних територіальних органів Міністерства юстиції; здійснення заходів, пов`язаних з ліквідацією територіальних органів згідно з пунктом 1 цієї постанови та утворенням міжрегіональних територіальних органів згідно з пунктом 2 цієї постанови, покладається на Міністерство юстиції; міжрегіональні територіальні органи Міністерства юстиції, що утворюються згідно з пунктом 2 цієї постанови, є правонаступниками територіальних органів Міністерства юстиції, які ліквідуються згідно з пунктом 1: Південно-Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Іван-Франківськ) - Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області, Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області, Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області, Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області.
Станом на час розгляду клопотання утворено (зареєстровано) Південно-Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції України (м. Івано-Франківськ), а відтак, виходячи із абз. 1 п. 3 Постанови Головне територіальне управління юстиції у Тернопільській області, до складу якого входило Управління держаної виконавчої служби, припинило здійснювати повноваження та функції, покладені на зазначені органи. Завдання та функції, що виконувало Управління держаної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області виконує Управління забезпечення примусового виконання рішень у Тернопільській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Івано-Франківськ).
У зв`язку з цим суд вважає, що існують достатні правові підстави для допуску заміни третьої особи у справі його правонаступником, а саме: Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області - Управлінням забезпечення примусового виконання рішень у Тернопільській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Івано-Франківськ).
При вирішенні клопотання про проведення судового засідання у режимі відеоконференції суд керується таким.
Згідно з ч. 5 ст. 5 КАС України ніхто не може бути позбавлений права на участь у розгляді своєї справи у визначеному цим Кодексом порядку.
Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 44 КАС України учасники справи мають право, зокрема, брати участь у судових засіданнях, якщо інше не визначено законом.
Частинами 1, 2. ст. 195 КАС України визначено, що учасники справи мають право брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за умови наявності у суді відповідної технічної можливості, про яку суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі, крім випадків, коли явка цього учасника справи в судове засідання визнана судом обов`язковою. Учасник справи подає заяву про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду не пізніше ніж за п`ять днів до судового засідання. Копія заяви в той самий строк надсилається іншим учасникам справи.
Згідно ч. 7 ст. 195 КАС України у клопотанні про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції в приміщенні суду в обов`язковому порядку зазначається суд, в якому необхідно забезпечити її проведення. Таке клопотання може бути подано не пізніш як за п`ять днів до відповідного судового засідання.
Суд зазначає, що розгляд цієї справи 17.09.2020 неможливо провести в режимі відеоконференції із вказаним у клопотанні судом у зв`язку з тим, що в Тернопільському окружному адміністративному суді на 15:30 год. усі зали для проведення відеоконференцій заброньовано.
Вказане підтверджується системою бронювання систем відеоконференцзв`язку.
З урахуванням вищенаведеного суд вважає, що у задоволенні клопотання Управління забезпечення примусового виконання рішень у Тернопільській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 195, 243, 248, 250, 256, 293, 294 КАС України, суд -
УХВАЛИВ:
1. Допустити заміну третьої особи у справі Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області його правонаступником - Управлінням забезпечення примусового виконання рішень у Тернопільській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Івано-Франківськ) (46000 м. Тернопіль вул. Грушевського 8).
2. У задоволенні клопотання Управління забезпечення примусового виконання рішень у Тернопільській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) про проведення судового засідання в режимі відеоконференції в адміністративній справі № 380/3151/20 відмовити.
3. Копію ухвали скерувати учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає. Заперечення на цю ухвалу може бути включено до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Р.П. Качур