
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №380/7380/20
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
16 вересня 2020 року
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Москаль Р.М. перевірив матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Фінансового управління генерального штабу Збройних Сил України про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити дії, стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні,
ВСТАНОВИВ:
08.09.2020 на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; далі - ОСОБА_1 , позивач) до Фінансового управління генерального штабу Збройних Сил України (03168, місто Київ, Повітрофлотський проспект, буд.6; ідентифікаційний код 22990368) з такими вимогами:
- визнати протиправною бездіяльність Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України, що полягає у не проведенні нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення у період з 13 березня 2017 року по 05 квітня 2019 року включно, із врахуванням базового місяця для нарахування йому індексації - січень 2008 року;
- зобов`язати Фінансове управління Генерального штабу Збройних Сил України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 13 березня 2017 року по 05 квітня 2019 року включно, з врахуванням базового місяця для нарахування йому індексації - січня 2008 року, у сумі 94968,83 гривень;
- визнати протиправною бездіяльність Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки, як учаснику бойових дій, за період 2017 - 2019 років;
- зобов`язати відповідача Фінансове управління Генерального штабу Збройних Сил України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за період 2017- 2019 років, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби 05 квітня 2019 року;
- визнати протиправною бездіяльність відповідача Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України щодо не проведення 05 квітня 2019 року остаточного розрахунку при звільненні з військової служби ОСОБА_1 ;
- зобов`язати Фінансове управління Генерального штабу Збройних Сил України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 середній розмір грошового забезпечення за час затримки розрахунку при звільненні з військової служби за період з 06 квітня 2019 року по дату винесення рішення судом у справі.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, ОСОБА_1 повідомив, що проходив військову службу в лавах Збройних Сил України у військовій частині А2513 та перебував на фінансовому забезпеченні в Фінансовому управлінні Генерального штабу Збройних Сил України. Наказом начальника Головного управління персоналу - заступника начальника Генерального штабу Збройних Сил України №73 від 22.03.2019 звільнений з військової служби у запас за станом здоров`я; згідно з наказом командира військової частини А2513 №77 від 05.04.2019 з 05.04.2019 виключений із списків особового складу частини та всіх видів забезпечення. Позивач стверджує, що на день виключення зі списків особового складу військової частини відповідач не провів у повному обсязі нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за період з 13 березня 2017 року по 05 квітня 2019 року, а також не нарахував та не виплатив грошову компенсацію за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за 2017 - 2019 роки, не провів з позивачем остаточного розрахунку при звільненні з військової служби та не виплатив середній розмір грошового забезпечення за час затримки розрахунку при звільненні за період з 06 квітня 2019 року по день фактичного остаточного розрахунку при звільненні з військової служби. Позивач вважає таку бездіяльність відповідача протиправною, що порушує його законні права, у зв`язку з чим звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою №380/7281/20 від 11.09.2020 суд роз`єднав позовні вимоги ОСОБА_1 до Фінансового управління генерального штабу Збройних Сил України в самостійні провадження з такими позовними вимогами:
1) визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 грошової компенсації відпустки за невикористані календарні дні додаткової відпустки, як учаснику бойових дій, за період 2017 - 2019 років та зобов`язання/спонукання Фінансове управління Генерального штабу Збройних Сил України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за період 2017-2019 роки, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби, 05.04.2019. Ці позовні вимоги розглядаються в провадженні справи №380/7281/20;
2) визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо:
- не проведення нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення у період з 13 березня 2017 року по 05 квітня 2019 року включно, із врахуванням базового місяця для нарахування йому індексації - січень 2008 року та зобов`язання/спонукання Фінансове управління Генерального штабу Збройних Сил України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 13 березня 2017 року по 05 квітня 2019 року включно, з врахуванням базового місяця для нарахування йому індексації - січня 2008 року, у сумі 94968,83 гривень;
- не проведення 05.04.2019 остаточного розрахунку при звільненні з військової служби ОСОБА_1 та зобов`язання/спонукання Фінансове управління Генерального штабу Збройних Сил України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 середній розмір грошового забезпечення за час затримки розрахунку при звільненні з військової служби за період з 06.04.2019 дату винесення рішення судом у справі.
Ці позовні вимоги виділено в самостійне провадження, за наслідками автоматизованого розподілу 11.09.2020 їм присвоєно єдиний унікальний номер справи №380/7380/20.
Відповідно до вимог статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви у тому числі з`ясовує, чи:
- відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу;
- немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Частиною другою цієї статті визначено, що суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Позовна заява ОСОБА_1 не відповідає вимогам, встановленим КАС України, з огляду на таке:
В позовній заяві позивач зазначає, що з 13.03.2017 по 05.04.2019 проходив військову службу у військовій частині А2513. Позивач вказує, що на час прийняття наказу та виключення його зі списків особового складу та всіх видів забезпечення 05.04.2019 відповідач не провів з ним усіх необхідних розрахунків щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за період з 13.03.2017 по 05.04.2019. Оскільки індексація грошового забезпечення за зазначений період не виплачена в день виключення зі списків військової частини, це свідчить про те, що при звільненні відповідач не провів з ним повного розрахунку. У зв`язку з цим, відповідно до пункту шостого прохальної частини позовної заяви позивач заявив вимогу щодо зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити йому середній заробіток за несвоєчасний розрахунок при звільненні за період з 06.04.2019 по дату винесення рішення.
В позовній заяві позивач зазначив, що на підставі пункту 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» звільняється від сплати судового збору у зв`язку з наявністю у нього статусу учасника бойових дій, на підтвердження цих обставин долучив посвідчення учасника бойових дій.
Відповідно до частини третьої статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону. За змістом частини другої статті 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року №3674-VI (надалі – Закон №3674-VI).
За визначенням, наведеним в частині першій статті 1 Закону №3674-VI судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Пільги щодо сплати судового збору визначено в частині першій статті 5 Закону № 3674-VI. Так, відповідно до пункту 13 частини першої статті 5 Закону №3674-VI від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України - у справах, пов`язаних з порушенням їхніх прав. Ця норма Закону має відсильний характер та не містить вичерпного переліку справ, в яких учасники бойових дій та прирівняні до них особи звільняються від сплати судового збору.
Правовий статус ветеранів війни, забезпечення створення належних умов для їх життєзабезпечення визначає Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 №3551-XII (далі – Закон №3551-XII). Нормами частини другої статті 22 цього Закону визначено, що особи, на яких поширюється дія цього Закону, отримують безоплатну правову допомогу щодо питань, пов`язаних з їх соціальним захистом, а також звільняються від судових витрат, пов`язаних з розглядом цих питань. Перелік пільг учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них, наведено у статті 12 Закону №3551-XII.
Велика Палата Верховного Суду в постанові від 12.02.2020 у справі №545/1149/17 зазначила, що «вирішуючи питання про стягнення судового збору з особи, яка має статус учасника бойових дій (прирівняної до нього особи), для правильного застосування норм пункту 13 частини першої статті 5 Закону № 3674-VI суд має враховувати предмет та підстави позову; перевіряти чи стосується така справа захисту прав цих осіб з урахуванням положень статей 12, 22 Закону №3551-XII».
Суд також враховує, що Велика Палата Верховного Суду в постанові від 30.01.2019 у справі №910/4518/16 сформулювала правовий висновок про те, що пільга щодо сплати судового збору, передбачена пунктом 1 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» (про звільнення від сплати судового збору в усіх судових інстанціях позивачів у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі) не поширюється на вимоги позивачів про стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні під час розгляду таких справ. За змістом приписів статей 94, 116, 117 Кодексу законів про працю України та статей 1, 2 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР «Про оплату праці» середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні за своєю правовою природою є спеціальним видом відповідальності роботодавця, який нараховується у розмірі середнього заробітку та не входить до структури заробітної плати.
Позивач звернувся до суду з цим позовом, вважає протиправною бездіяльність відповідача, яка виразилась у тому, що на момент звільнення зі служби відповідач не виплатив йому індексацію грошового забезпечення, тому повинен виплатити середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні.
З огляду на підстави та предмет позову суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 в частині, що стосується виплати середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні не стосується пільг, доплат чи інших соціальних гарантій позивача як учасника бойових дій; така виплата не входить в структуру грошового забезпечення та, відповідно, не є «заробітною платою» в розумінні КЗпП. Оскаржені діяння відповідача зумовлені невчасним розрахунком при звільненні особи з публічної служби та жодним чином не пов`язані з наявністю/відсутністю в нього статусу учасника бойових дій.
Таким чином, в розрізі положень статті 12 Закону №3551-XII, змісту та підстав заявлених позовних вимог відсутні підстави для звільнення ОСОБА_1 від сплати судового збору за подання цього позову в частині, що стосується зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_1 середній розмір грошового забезпечення за час затримки розрахунку при звільненні з військової служби за період з 06.04.2019 по дату винесення рішення судом у справі. Тому ОСОБА_1 за цю позовну вимогу належить сплатити судовий збір.
За змістом частини другої статті 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Згідно з частиною першою статті 4 Закону №3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. Згідно з статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 14.11.2019 №294-IX прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2020 року становить 2102 гривні.
Підпунктом 1.2 пункту 3 частини другої статті 4 Закону №3674-VI визначено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою встановлюється ставка судового збору 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до прохальної частини позовної заяви (пункти 5,6) об`єднано взаємопов`язані вимоги щодо визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення 05.04.2019 остаточного розрахунку при звільненні з військової служби та зобов`язання/спонукання Фінансове управління Генерального штабу Збройних Сил України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 середній розмір грошового забезпечення за час затримки розрахунку при звільненні з військової служби. Таким чином, позовні вимоги є немайнового характеру, тому за їх подання належить сплатити судовий збір в сумі 840,80 грн.
Реквізити рахунку для сплати судового збору за подання позову до Львівського окружного адміністративного суду такі: отримувач коштів: УКуЗаліз.р м.Льв./Залізничний/22030101; код отримувача: 38007594; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); банк отримувача (МФО): 899998, рахунок отримувача: UA978999980313101206084013003, код класифікації доходів бюджету: 22030101, найменування коду класифікації доходів бюджету: судовий збір за подання позову. Ця інформація висвітлена на офіційному сайті Львівського окружного адміністративного суду (http://adm.lv.court.gov.ua) в розділі «Судовий збір».
Згідно з вимогами частин першої, другої статті 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись ст.ст. 169, 248, 256, 294 КАС України, суддя –
У Х В А Л И В:
Залишити без руху позовну заяву ОСОБА_1 до Фінансового управління генерального штабу Збройних Сил України про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити дії, стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні.
Позивачу слід усунути недоліки позовної заяви у десятиденний строк з дня одержання цієї ухвали у такий спосіб:
скерувати на поштову адресу Львівського окружного адміністративного суду (79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2) заяву про усунення недоліків позовної заяви (вказати номер справи та прізвище судді), до якої долучити оригінал документа про сплату судового збору в сумі 840,80 грн.
Ухвала про залишення позовної заяви без руху набирає законної сили з моменту її підписання та окремо не оскаржується. Заперечення на цю ухвалу може бути включено до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Москаль Р.М.