
Справа № 686/20025/20
Провадження № 2-а/686/453/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 вересня 2020 року Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області в складі: головуючого - судді Бондарчука В.В.,
секретаря Петльованої Л.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Хмельницькому справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Хмельницькій області, Департаменту патрульної поліції про скасування постанови,
встановив:
1. Стислий виклад позиції позивача.
12 серпня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до відповідачів про скасування постанови серії ЕАМ №2898034, посилаючись на те, що 30 липня 2020 року його було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.122 КУпАП та накладено штраф в сумі 425 грн. Незаконність винесеної постанови ОСОБА_1 , обґрунтовував тим, що працівник поліції притягнув його до адміністративної відповідальності за те, що при повороті з вул.Заводської на вул.Трудову, не було надано сигналу світловим покажчиком повороту, чим констатовано факт порушення п.9.2.б Правил дорожнього руху, однак доказів цього наведено не було.
2. Стислий виклад позиції відповідача.
10 вересня 2020 року представник відповідача надіслав до суду відзив, в якому зазначив, що 30 липня 2020 року під час виконання службових обов`язків було зафіксовано порушення водієм транспортного засобу «Пежо 207» номерний знак НОМЕР_1 вимог п.9.2б Правил дорожнього руху, а саме не увімкнення покажчика повороту, за що його було притягнуто до адміністративної відповідальності. Підстави для скасування винесеної постанови відсутні.
Представник позивача подав до суду заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, просив в задоволенні позову відмовити, з підстав наведених у відзиві.
Ухвалою суду від 27.08.2020 року було витребувано з Управління патрульної поліції в Хмельницькій області докази, на підставі яких було притягнуто до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 .
Суд, дослідивши наявні у ній докази, прийшов до висновку про задоволення позову з огляду на наступне.
3. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
Як встановлено в судовому засіданні поліцейським УПП в Хмельницькій області Загородньою К.Ю. 30.07.2020 року було винесено постанову серії ЕАМ №2898034 у справі про адміністративне правопорушення, якою було встановлено, що о 10 год. 03 хв. ОСОБА_1 на перехресті вулиць Заводська-Трудова в м. Хмельницькому, керуючи транспортним засобом Peugeot 207 номерний знак НОМЕР_1 не подав сигнал світловим покажчиком повороту відповідного напрямку при повороті з вул.Завадського на вул.Трудову, чим порушив п.9.2.б Правил дорожнього руху за що був притягнутий до адміністративної відповідальності за ст.122 ч.2 КУпАП та отримав покарання у виді штрафу в розмірі 425 грн.
Згідно ст.122 ч.2 КУпАП порушення правил користування зовнішніми освітлювальними приладами або попереджувальними сигналами при початку руху чи зміні його напрямку, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі двадцяти п`яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Зазначені обставини підтверджуються копією постанови серії ЕАМ 2898034 від 30 липня 2020 року.
На підставі оцінки наявних доказів поліцейський інспектор патрульної поліції зробив висновок про наявність складу адміністративного правопорушення в діях водія ОСОБА_1 передбаченого ч.2 ст.122 КУпАП, а також порушення п.9.2.б Правил дорожнього руху зв`язку із чим притягнув позивача до адміністративної відповідальності та наклав адміністративне стягнення у виді штрафу.
4. Мотивована оцінка кожного аргументу, наведеного учасниками справи, щодо наявності чи відсутності підстав для задоволення позову.
Позивач звернувшись до суду із відповідним позовом свої вимоги обґрунтовував тим, що Правил дорожнього руху не порушував, у винесеній постанові докази цього відсутні.
Представник відповідача зазначив, про те, що має місце порушення з боку позивача вимог п.9.2.б Правил дорожнього руху, оскільки покажчик повороту ним не був увімкнутий.
Однак судом враховується та обставина, що саме на суб`єкта владних повноважень покладено обов`язок довести правомірність прийнятого рішення, при цьому жодних доказів на підтвердження винуватості особи, яка притягнута до адміністративної відповідальності суду надано не було, як і не зазначено їх у винесеній постанові.
У ст.283 КУпАП визначені вимоги, які ставляться до постанови по справі про адміністративне правопорушення. Однак вона їм не відповідає.
5. Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.
Спірні правовідносини врегульовані ст.14 Закону України «Про дорожній рух», згідно якої учасники дорожнього руху зобов`язані знати і неухильно дотримувати вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху; ст.122 ч.2 КУпАП, якою визначено адміністративну відповідальність за порушення правил користування зовнішніми освітлювальними приладами або попереджувальними сигналами при початку руху чи зміні його напрямку, п.9.2.б Правил дорожнього руху, якими визначено, що водій повинен подавати сигнали світловими покажчиками повороту відповідного напрямку перед перестроюванням, поворотом або розворотом.
Згідно ст. 251 КУпАП, доказами у справі про адміністративні правопорушення є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні, та інші обставини, що мають істотне значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують та обтяжують відповідальність, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з п.1 ст. 247 КпАП України, обов`язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події адміністративного правопорушення. Наявність події правопорушення доводиться шляхом надання доказів.
Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю (стаття 252 КУпАП).
Зважаючи на висновки зроблені інспектором щодо підстав для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.122 КУпАП суд не погоджується із їх обґрунтованістю, та вважає, що в його діях відсутній склад даного адміністративного правопорушення, оскільки належних доказів вчинення цього правопорушення інспектором поліції в оскаржуваній постанові наведено не було, наданий на вимогу суду відеозапис із нагрудної камери, зафіксував тільки сам процес розгляду справи про адміністративне правопорушення та не є доказом вчинення адміністративного правопорушення.
Частиною 2 ст.77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, в адміністративному процесі, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень тягар доказування правомірності своїх рішень, дій чи бездіяльності покладається на відповідача - суб`єкта владних повноважень, який повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, що можуть бути використані як докази у справі.
Суд звертає увагу, що вищезазначена правова норма визначає ряд фактичних даних на основі яких посадова особа встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення.
Відповідно до ч.3 ст.286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право:
1) залишити рішення суб`єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Зважаючи на викладене, з огляду на відсутність доказів, які б доводили в діях ОСОБА_1 склад адміністративного правопорушення передбачений ч.2 ст.122 КУпАП суд приходить до висновку, про те, що оскаржувану постанову слід скасувати, а справу про адміністративне правопорушення за ч.2 ст.122 КУпАП закрити у зв`язку із відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Судові витрати по справі становлять 420 грн 40 коп., які відповідно до ст.139 КАС України слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту патрульної поліції на користь держави.
Керуючись ст.ст.72-76, 139, 241, 246 КАС, ч.2 ст.122 КУпАП, суд, -
ухвалив:
Позов ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Хмельницькій області, Департаменту патрульної поліції про скасування постанови задовольнити.
Скасувати постанову серії ЕАМ №2898034 від 30 липня 2020 року, якою ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.122 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в сумі 425 грн.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення за ч.2 ст.122 КУпАП стосовно ОСОБА_1 закрити у зв`язку із відсутністю події та складу адміністративного правопорушення згідно п.1 ст.247 КУпАП.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту патрульної поліції судові витрати в сумі 420 грн 40 коп. на користь ОСОБА_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів, з дня його проголошення до Сьомого апеляційного адміністративного суду.
Позивач ОСОБА_1 , місце проживання АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки облікової картки платника податків НОМЕР_2 .
Відповідач Департамент патрульної поліції, місцезнаходження вул. Федора Ернста, 3 м. Київ, ЄДРПОУ 40108646.
Відповідач Управління патрульної поліції в Хмельницькій області, місцезнаходження пров. Коцюбинського, 35/2, м. Хмельницький.
Текст рішення виготовлений 14.09.2020 року.
Суддя: