
ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/12582/20
провадження № 3/753/5858/20
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"26" серпня 2020 р. м. Київ
Суддя Дарницького районного суду м. Києва Заставенко М.О., розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , керівника політичної партії «Всеукраїнське об`єднання «Демократи (Демократична партія)», реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ,
за вчинення правопорушення, передбаченого ст.212-21 КУпАП
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 50-30/157 від 24.06.2020, ОСОБА_1 , як керівник партії, вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 212-21 КУпАП, а саме: порушення встановленого порядку подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру. Так, за результатами аналізу Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру, поданого Політичною партією «Всеукраїнське об`єднання «Демократи (Демократична партія)» (ідентифікаційний код 00013285) (далі - Партія) 07.02.2020 до Національного агентства з питань запобігання політичної корупції (далі - Національне агентство) за IV квартал 2019 року, за підписом керівника Партії ОСОБА_1 встановлено, що Звіт поданий Партією з грубим порушенням встановлених вимог щодо оформлення відповідно до абз. 3, п. 6 , розділу 3 , Положення II про аналіз Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 08.09.2016 № 26, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.09.2016 за № 1264/29394. А саме, подання Звіту без відомостей про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру місцевих організацій, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи. Відповідно до відомостей ЄДР, Партія має 63 місцеві організації, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи, з яких - 19 перебувають в процесу припинення; по 32 свідоцтво про реєстрацію недійсне; 8 знаходяться на території проведення ООС (Операція Об`єднаних Сил) та на окупованій території АРК; 3 припинено діяльність; 1 не перебуває в процесу припинення, місцезнаходження місто Дніпро. Таким чином, з урахуванням вимоги п.п. 1 п. 10 Розділу II Положення про порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 28.07.2016 № 2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.08.2016 за № 1185/29315, Партія повинна була подати відомості про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру щодо 52 місцевих організацій, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи, тобто без врахування тих, діяльність яких припинено (3) та, які знаходяться на окупованій території та території Операції об`єднаних сил (8). До Звіту Партії додано відомості лише щодо однієї місцевої організації, а саме Дніпропетровська обласна організація всеукраїнського об`єднання «Демократи (Демократична партія)» ідентифікаційний код 25015161. Таким чином, Звіт Партії подано без відомостей про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру щодо 51 місцевої організації, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи та про які відсутні відомості згідно з даними ЄДР про їх припинення - 51. До Звіту Партії додано письмове пояснення, в якому зазначено, що причинами неподання відомостей про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру місцевих організацій є втрата за зв`язку майже з усіма її місцевими організаціями та не здійснення ними будь-якої діяльності. Крім того, повідомлено, про наявність у Партії 62 місцевих організацій, з яких 21 знаходиться у стані припинення, по 32 свідоцтво про реєстрацію недійсне, 9 знаходиться на території проведення ООС (Операція Об`єднаних Сил) та на окупованій території АРК. Натомість, вказані дані пояснювальної записки не можуть бути прийняті до уваги як підставі звільнення Партії по наданню відомостей щодо майно, доходів, витрат і зобов`язань місцевої організації політичної партії, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи, оскільки дані щодо кількості місцевих організацій яких припинена ( 32 - свідоцтво про реєстрацію недійсне, 21 - в стані припинення) не відповідають відомостям про записи з ЄДР в частині визнання правового статусу, а викладені в ній обставини не передбачені законодавством. Таким чином, Партія зобов`язана подавати Звіт у порядку та в строк, передбачені ст. 17 ЗУ «Про політичні партії в Україні» (в редакції, зо діяла на день опублікування ЗУ від 19.12.2019 № 410- IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо запобігання і протидії політичної корупції) (далі -Закон) у тому числі її місцеві організації, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи та діяльність яких не припинена, шляхом внесення відповідного запису до ЄДР. Зазначене є порушенням п. 1 ч. 9 ст. 17 Закону та пп.1 п. 10 розділу II Положення про порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 28.07.2016 № 2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.08.2016 за № 1185/29315 (далі- Положення про порядок подання Звіту). Вищезазначене зафіксоване в Акті про проведення аналізу Звіту Партії від 07.04.2020 та Висновку про результати аналізу Звіту Партії від 07.04.2020 № 960, затвердженого наказом Національного агента від 07.04.2020 № 136/20.
Таким чином, ОСОБА_1 , як керівнику Партії, інкримінується вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, яке полягає у порушенні порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру та поданні звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог.
На виклик до суду ОСОБА_1 не з`явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд встановив такі обставини.
Статтею 212-21 КУпАП передбачена відповідальність за порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог.
Дана норма закону є бланкетною і відсилає до інших нормативно-правових актів.
За приписами ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» ( в редакції на день подання звіту), форма та порядок подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру затверджуються Національним агентством з питань запобігання корупції. Уся інформація у звіті політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру повинна бути диференційована залежно від того, стосується вона політичної партії (як окремої юридичної особи) чи всіх інших її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи. При цьому інформація, що стосується місцевих організацій партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, вноситься щодо кожної такої організації окремим додатком.
Відповідно до пп. 1 п. 10 Розділу II Положення про порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру, до Звіту додаються інформація про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру від кожної місцевої організації політичної партії, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи. Ця інформація додається шляхом заповнення відповідних розділів Звіту, що стосуються місцевої організації партії та обов`язково додається разом із Звітом політичної партії.
Відповідно Розділу III Положення про порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру, в ідомості щодо майна, доходів, витрат і зобов`язань місцевої організації політичної партії, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи, є обов`язковими для подачі в Звіті політичної партії.
Протокол складений на підставі Акта про проведення аналізу Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру від 07.04.2020 року та Висновку про результати аналізу Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру від 07.04.2020 року № 960.
За приписами ч.2 ст.251 КУпАП обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу. Перекладання такого обов`язку на суд не передбачено.
Враховуючи практику Європейського суду з прав людини, зокрема рішення від 20.09.2016 року «Карелін протии Росії», відповідно до якого збір судом доказів на підтвердження винуватості особи за відсутності сторони обвинувачення у справах про адміністративні правопорушення, свідчить про порушення права особи на неупереджений судовий розгляд, суд позбавлений можливості самостійно здійснювати збір додаткових доказів, що підтверджували би або спростовували б вину правопорушника, і тому судовий розгляд здійснюється на підставі наданих суду матеріалів.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
До протокола не додано беззаперечних доказів, які б вказували на наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення передбаченого ст. 212-21 КУпАП.
Крім того, суд звертає увагу і на порушення вимог ст.256 КУпАП, оскільки протокол про адміністративне правопорушення № 50-30/157 від 24.06.2020, не підписаний особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; у протоколі відсутні пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; не вказані відомості відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підпису; належним чином не здійснений виклик особи маючи її мобільний номер телефону, зазначений у звіті для дачі пояснень та складання протоколу.
З огляду на викладене суд дійшов висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 , складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП.
Відповідно до положення п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП, провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 212-21, п.1 ч.1 ст.247, 283-285 КУпАП, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ст.212-21 КУпАП - закрити, у зв`язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на оскарження.
Постанова може бути оскаржена впродовж 10 днів з дня її винесення до Київського апеляційного суду через Дарницький районний суд м. Києва.
Суддя М.О. Заставенко