
Справа № 428/6505/19
Провадження №2/428/539/2020
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 вересня 2020 року Сєвєродонецький міський суд
Луганської області у складі:
головуючого судді Юзефовича І.О.
при секретарі Продченко О.А.
за участю представника позивача ОСОБА_1
представників відповідача Касьянової В.М., Лукіна С.Г. , Тригуба О.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Сєвєродонецька цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_4 до Луганського обласного військового комісаріату про визнання незаконним, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_4 звернулася до Сєвєродонецького міського суду Луганської області з позовом до Луганського обласного військового комісаріату про визнання незаконним, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії, мотивуючи вимоги тим, що позивач ОСОБА_4 проходив військову службу в Збройних Силах України з 01.08.1991р. по 09.11.2015р. в тому числі в Луганському обласному військовому комісаріаті - з 27.09.2005 по 09.11.2015, та звільнений у запас за пунктом «б» (за станом здоров`я), ч.6 ст.26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу». Вислуга років складає 24 роки. Згідно відомостей облікової справи, реєстраційний номер 6, майор запасу ОСОБА_4 був зарахований на квартирний облік для поліпшення житлових умов 29.09.2005 зі складом сім`ї з 4 (чотирьох) членів сім`ї - ОСОБА_4 , ОСОБА_5 - дружина, ОСОБА_6 - син, ОСОБА_7 - батько. 18.12.2006 позивач був забезпечений службовим житлом загальною площею 30.3 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 . У зв`язку з проведенням антитерористичної операції на території Луганської області, зокрема, у м. Луганську, та залишенням зазначеної території, позивач разом із сім`єю перемістився за місцем проходження військової служби та вони зареєструвалися як внутрішньо переміщені особи за різними адресами з підстав проживання в орендованому житлі та незгодою власників житла на реєстрацію останніх. Після смерті батька ОСОБА_7 протоколом засідання житлової комісії Луганського обласного військового комісаріату від 09.11.2018 №14 внесено зміни до облікової (квартирної) справи, у зв`язку з чим родина складалась з 3 (трьох) осіб. Після народження доньки ОСОБА_8 , до особової справи ОСОБА_4 було внесено відповідні зміни. Довідкою Луганського обласного військового комісаріату про перевірку житлових умов від 11.01.2019 №ЖК/7 було встановлено, що сім`я позивача за адресою: АДРЕСА_2 , фактично не проживає. В довідках про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи дружини ОСОБА_4 - ОСОБА_5 , син ОСОБА_6 , донька - ОСОБА_8 мають фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 . Майор запасу ОСОБА_4 має в довідці про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_3 . З`ясовано, що ОСОБА_4 проживає окремо від дружини, сина та доньки за адресою: АДРЕСА_3 . У зв`язку із чим, було вирішено надати запити до Головного квартирно-експлуатаційного управління Збройних Сил України та Сєвєродонецької квартирно-експлуатаційної частини (району) м. Сєвєродонецьк щодо роз`яснення ситуації про законність внесення за вимогою майору запасу ОСОБА_4 його доньки ОСОБА_8 до перебування на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов та законність перебування на обліку дружини ОСОБА_4 - ОСОБА_5 та сина ОСОБА_6 , як таких, що мешкають зі ОСОБА_4 за різними адресами та спільне господарство не ведуть. Відповідно до витягу з протоколу засідання об`єднаної житлової комісії Луганського обласного військового комісаріату №4 від 22.02.2019 було прийняте рішення наступного змісту: «у зв`язку з виявленням факту подання відомостей майором запасу В.Згодою, що не відповідають дійсності, але стали підставою для перебування на квартирному обліку та факту порушення законності перебування на обліку членів сім`ї майора запасу В.Згодою за різними адресами та спільне господарство не ведуть, відповідно до пункту 21 розділу VI наказу Міністра оборони України від 31.07.2018 року №380 «Про затвердження Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями» - зняти з обліку майора запасу В.Згоду та членів його сім`ї, а саме: дружину ОСОБА_5 та його сина ОСОБА_6 . Надати інформацію до Сєвєродонецької квартирно-експлуатаційної частини (району) про внесення змін до списків осіб, які потребують поліпшення житлових умов. 01.03.2019 позивачем подано скаргу, в якій ставились наступні питання: яким чином проводилась перевірка за фактами вказаними протоколом, що майор запасу ОСОБА_4 проживає окремо від дружини, сина та доньки та спільного господарства не веде, що за адресою: АДРЕСА_4 , сім`я В.ОСОБА_4 не проживала, чому позивач та члени його сім`ї не були запрошенні на засідання житлової комісії. Листом від 06.03.2019 №ЖК/39 відповідач повідомив про те, що був встановлений факт порушення позивачем вимог «Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями», яка затверджена наказом Міністра оборони України №737 від 30.11.2011 зі змінами та доповненнями в частині п.2.12 діючої на той час до 16.10.2018 та п.13 розділу IV наказу Міністра оборони України від 31.07.2018 №380 «Про затвердження Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями», який діє на теперішній час, у вигляді ненадання відомостей щодо змін у складі сім`ї до житлової комісії Луганського ОВК з 2015 року та надання до документів для проведення інвентаризації облікових справ житловою комісією Луганського ОВК протягом 2015-2018 років завідомо недійсну копію свідоцтва про одруження зареєстрованого 23.02.2002 року Відділом реєстрації актів громадянського стану Жовтневого районного управління юстиції м. Луганська, актовий запис № 91 та довідки Ф-7, в яких склад сім`ї не змінено. Факт розірвання шлюбу між ОСОБА_4 та ОСОБА_5 підтверджується рішенням Подільського районного суду м. Києва по справі від 22.01.2015р. №758/14297/14-ц. Перевірка за фактами вказаних у Протоколі засідання об`єднаної житлової комісії Луганського ОВК від 22.02.2019 №4 проводилась за адресою: АДРЕСА_4 шляхом опитування сусідів. Щодо права бути присутнім на засіданні житлової комісії позивачу було запропоновано зустріч з Головою об`єднаної житлової комісії Луганського ОВК у встановлений день щочетверга, на що позивач не погодився. Заявою від 13.03.2019р. позивач повідомив житлову комісію Луганськог о ОВК про те, що про розірвання шлюбу за рішенням суду йому стало відомо лише після перевірки наведених у протоколі даних. Позивачем у заяві був зроблений наголос на те, що ним не подавались відомості, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на облік при вирішенні питання про прийняття на квартирний облік, посилаючись на розділ 2 п.18 Міністра оборони України №737 від 30.11.2011. У зв`язку з чим просив скасувати рішення за протоколом №4 від 22.02.2019 та розглянути питання щодо внесення змін до складу його родини та залишити на квартирному обліку позивача та його сина ОСОБА_6 . Водночас, відповідач у листі від 26.03.2019 №ЖК/56 повідомив про відсутність підстав щодо поновлення позивача та членів його родини на квартирному обліку. Позивач вважає рішення засідання об`єднаної житлової комісії Луганського обласного військового комісаріату, оформлене протоколом №4 від 22.02.2019, таким що не відповідає діючому законодавству України. Тому, ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_4 звернулася до суду з позовом і просить суд: визнати незаконним та скасувати рішення засідання об`єднаної житлової комісії Луганського обласного військовою комісаріату, оформлене протоколом №4 від 22.02.2019, в частині зняття з квартирного обліку майора запасу ОСОБА_4 та членів його сім`ї, а саме: сина - ОСОБА_6 ; зобов`язати Луганський обласний військовий комісаріат в особі об`єднаної житлової комісії поновити майора запасу ОСОБА_4 на квартирному обліку для поліпшення житлових умов при Луганському обласному військовому комісаріаті зі складом сім`ї дві особи: він - ОСОБА_4 та син ОСОБА_6 зі збереженням попереднього часу перебування на квартирному обліку.
09.08.2019р. до Сєвєродонецького міського суду Луганської області надійшов відзив Луганського обласного військового комісаріату на позовну заяву, який мотивовано тим, що відповідно вимог пункту 7 Розділу II, та пункту 21 Розділу VI «Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями», затвердженої наказом Міністерства оборони України 31 липня 2018 року №380, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 06 вересня 2018 року за №1020/32472 (далі - Інструкція), на засіданні житлової комісії Луганського обласного військового комісаріату (далі - Луганський ОВК) було прийнято рішення зняти з обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання майора запасу ОСОБА_4 та членів його сім`ї, а саме: дружину - ОСОБА_5 та сина - ОСОБА_6 . Це рішення було оформлене Протоколом засідання об`єднаної житлової комісії Луганського ОВК від 22.02.2019 року №4, відповідно до вимог пункту 8 Розділу II Інструкції. Рішення об`єднаної житлової комісії Луганського ОВК було мотивоване тим, що був встановлений факт порушення громадянином ОСОБА_4 .Згода вимог пункту 2.12. «Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями», яка затверджена наказом Міністра оборони України від 30.11.2011 №737 (діяла до 16.10.2018 року), та пункту 13 Розділу VI Інструкції, яка діє у дійсний час. У разі зміни у військовослужбовця складу сім`ї, набуття права на отримання житла в першочерговому чи позачерговому порядку, поліпшення житлових умов тощо військовослужбовець доповідає про це командиру військової частини письмовим рапортом та надає копії відповідних документів. Особи, звільнені з військової служби, про зміну складу сім`ї письмово повідомляють (інформують) командира (начальника) за місцем перебування на обліку. Житлова комісія військової частини (об`єднаної житлової комісії) розглядає надані документи та приймає рішення про внесення змін до облікової справи. Розгляд питання про внесення відомостей до облікової справи щодо членів сім`ї військовослужбовця здійснюється після внесення відомостей у встановленому порядку до особової справи військовослужбовця. Про внесення відомостей до облікової справи житлова комісія військової частини (об`єднаної житлової комісії) інформує у встановленому порядку КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району. Громадянином ОСОБА_4 не були надані відомості щодо зміни в складі сім`ї до житлової комісії Луганського ОВК з 2015 року, та надання до документів для проведення інвентаризації облікових справ житловою комісією Луганського ОВК протягом 2015 - 2018 років завідомо недійсну інформацію (копію свідоцтва про одруження, зареєстроване 23 лютого 2002 року Відділом реєстрації актів громадянського стану Жовтневого районного управління юстиції м. Луганська, актовий запис №91, та довідки Ф-7, в яких склад сім`ї не змінений. Факт розірвання шлюбу між подружжям ОСОБА_4 підтверджується рішенням Подільського районного суду міста Києва по справі №758/14297/14-ц від 22.01.2015р. та повідомленням Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Луганській області від 22.02.2019 року №1120/4094/14/03.1 (ЛОВК вх. №1637 від 22.03.2019 року). В рішенні Подільського районного суду міста Києва по справі №758/14297/14-ц від 22.01.2015 року встановлено, що позивачка ОСОБА_5 свої вимоги щодо розірвання шлюбу мотивує тим, що сімейне життя з громадянином ОСОБА_4 не склалось, посилається на те, що вона з відповідачем мають різни характери та погляди на життя, з червня 2014р. сторони не підтримують шлюбні відносини, не ведуть спільне господарство, проживають окремо. Подальше спільне життя і збереження сім`ї неможливо. В рішенні суду вказано, що громадянин ОСОБА_4 в судове засідання не з`явився, надіслав заяву, в якій проти розірвання шлюбу не заперечував, просив розірвати шлюб. Тому, можливо зробити висновок про те, що факт розірвання шлюбу між подружжям ОСОБА_4, був відомий громадянину ОСОБА_4. Перевірка за фактами, вказаними у Протоколі засідання об`єднаної житлової комісії Луганського ОВК від 22.02.2019 року №4 проводилась шляхом виїзду членів об`єднаної житлової комісії Луганського ОВК підполковника юстиції С.Лукіна, молодшого лейтенанта І.Смелянської , старшини М.Панченка 11.01.2019р. за адресою: АДРЕСА_4 та опитування сусідів, які мешкають за адресою: АДРЕСА_4 . Відповідно до пункту 12 Розділу II Інструкції, військовослужбовці та члени їх сімей, а також представники громадських організацій на підставі мотивованого клопотання, за рішенням голови житлової комісії військової частини (об`єднаної житлової комісії) мають право бути присутніми на засіданнях цих житлових комісій. Робота житлових комісій військової частини (об`єднаної житлової комісії) проводиться на засадах гласності, демократичності та прозорості. Склад житлових комісій, графік та результати їх роботи розміщуються для інформування у загальнодоступному місці у військових частинах. Військовослужбовці та члени їх сімей, а також представники громадських організацій на підставі мотивованого клопотання, за рішенням голови житлової комісії військової частини (об`єднаної житлової комісії) мають право бути присутніми на засіданнях цих житлових комісій. Від позивача та членів його родини побажань у засіданні об`єднаної житлової комісії Луганського ОВК не надходило. Секретарем об`єднаної житлової комісії Луганського ОВК старшиною М.Панченко 06.01.2019 року під час відповіді позивачу телефонним зв`язком було запропоноване провести зустріч з Головою об`єднаної житлової комісії Луганського ОВК у встановлений день, щочетверга, для вирішення цікавих для позивача питань, але позивач відмовився від цього. Відповідно до протоколу №4 від 22.02.2019 року об`єднаної житлової комісії Луганського ОВК у зв`язку із виявленням факту подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для перебування на квартирному обліку сім`ї ОСОБА_4, та факту порушення законності перебування на обліку членів сім`ї ОСОБА_4, його та членів його родини було знято з квартирного обліку Луганського ОВК. Вважає, що підстави для поновлення В. ОСОБА_4 та членів його родини на квартирному обліку відсутні. Просив відмовити у задоволенні позовної заяви.
Позивач ОСОБА_4 до судового засідання не з`явився.
Представник позивача Суткова Р.А. у вступному слові підтримала доводи, викладені у позовній заяві, додатково пояснила, що позивач ОСОБА_4 проходив військову службу в Збройних Силах України з 01.08.1991р. по 09.11.2015р. в тому числі в Луганському обласному військовому комісаріаті - з 27.09.2005р. по 09.11.2015р., та звільнений у запас за пунктом «б» (за станом здоров`я), ч.6 ст.26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу». Вислуга років складає 24 роки. Згідно відомостей облікової справи, реєстраційний номер 6, майор запасу ОСОБА_4 був зарахований на квартирний облік для поліпшення житлових умов 29.09.2005 зі складом сім`ї з 4 (чотирьох) членів - ОСОБА_4 , ОСОБА_5 - дружина, ОСОБА_6 - син, ОСОБА_7 - батько. 18.12.2006 позивач був забезпечений службовим житлом загальною площею 30.3 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 . У зв`язку із проведенням АТО на території Луганської області, зокрема, у м. Луганську, та залишенням зазначеної території, позивач разом із сім`єю перемістилися за місцем проходження військової служби та разом із сім`єю зареєструвалися як внутрішньо переміщені особи за різними адресами з підстав проживання в орендованому житлі та незгодою власників житла на реєстрацію останніх. Після смерті батька та народження доньки до особової справи позивача вносилися відповідні зміни. Проте, відповідно до рішення засідання об`єднаної житлової комісії ЛОВК, оформленим протоколом №4 від 22.02.2019р. позивача та членів його сім`ї безпідставно було знято з квартирного обліку. Вказане рішення мотивоване тим, що відповідачем виявлено факт подання відомостей, що не відповідають дійсності, а саме встановлений факт порушення позивачем вимог Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців ЗСУ та членів їх сімей жилими приміщеннями», яка затверджена наказом Міністерства оборони України №737 від 30.11.2011р. зі змінами та доповненнями в частині п.2.12 діючої на той час до 16.10.2018р. та п.13 розділу IV наказу Міністра оборони України від 31.07.2018р. №380. Вважає рішення засідання об`єднаної житлової комісії Луганського обласного військового комісаріату, оформлене протоколом №4 від 22.02.2019р., таким що не відповідає діючому законодавству України. Просила задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача Касьянова В.М. у вступному слові пояснила, що на засіданні житлової комісії Луганського обласного військового комісаріату було прийнято рішення зняти з обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання майора запасу ОСОБА_4 та членів його сім`ї. Це рішення було оформлене Протоколом засідання об`єднаної житлової комісії Луганського ОВК від 22.02.2019 року №4, відповідно до вимог пункту 8 Розділу II Інструкції. Рішення об`єднаної житлової комісії Луганського ОВК було мотивоване тим, що був встановлений факт порушення громадянином ОСОБА_4 .Згода вимог п.2.12. «Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями», яка затверджена наказом Міністра оборони України від 30.11.2011 №737 (діяла до 16.10.2018р.), та п.13 Розділу VI Інструкції, яка діє у дійсний час. Громадянином ОСОБА_4 не були надані відомості щодо зміни в складі сім`ї до житлової комісії Луганського ОВК з 2015 року, та надання до документів для проведення інвентаризації облікових справ житловою комісією Луганського ОВК протягом 2015 - 2018 років завідомо недійсної інформації. Вважає, що підстави для поновлення ОСОБА_4 та членів його родини на квартирному обліку відсутні. Просила відмовити у задоволенні позовної заяви.
Представник відповідача Лукін С.Г. у вступному слові підтримав доводи, викладені у відзиві на позовну заяву. Додатково пояснив, що позивач не надав відомості до житлової комісії Луганського ОВК щодо зміни в складі сім`ї. У зв`язку із встановленням порушення позивачем ОСОБА_4 вимог Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, засіданням об`єднаної житлової комісії Луганського ОВК було прийнято рішення про зняття з квартирного обліку позивача та членів його сім`ї.
Представник відповідача Тригуб О.І. у вступному слові пояснив, що в матеріалах наявні пояснення сусідів, які мешкають за адресою: АДРЕСА_4 , відповідно до яких останні ніколи не бачили позивача ОСОБА_4 та членів його родини за адресою: АДРЕСА_4 . Також в матеріалах справи наявне рішення суду, з якого вбачається факт розірвання шлюбу між подружжям ОСОБА_4. Вказане свідчить про окреме проживання ОСОБА_4 зі ОСОБА_5 . Проте, позивач знаючи про наявність вказаного рішення суду, свідомо надав до Луганського ОВК недостовірну інформацію.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши письмові матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 проходив військову службу у Збройних Силах України у період з 01.08.1991р. по 09.11.2015р., в тому числі в Луганському обласному військовому комісаріаті - з 27.09.2005р. по 09.11.2015р. ОСОБА_4 звільнений у запас за пунктом «б» (за станом здоров`я) на підставі ч.6 ст.26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу». Вислуга років складає 24 роки. Згідно відомостей облікової справи, реєстраційний номер 6 (а.с.30-48), майор запасу ОСОБА_4 був зарахований на квартирний облік для поліпшення житлових умов 29.09.2005 зі складом сім`ї з 4 (чотирьох) членів сім`ї - ОСОБА_4 , ОСОБА_5 - дружина, ОСОБА_6 - син, та ОСОБА_7 - батько. 18.12.2006р. позивач ОСОБА_4 був забезпечений службовим житлом загальною площею 30.3 кв.м за адресою: АДРЕСА_1 . У зв`язку з проведенням антитерористичної операції на території Луганської області, зокрема у м. Луганську, та залишенням зазначеної території, позивач ОСОБА_4 разом із сім`єю перемістився за місцем проходження військової служби та зареєструвалися як внутрішньо переміщені особи (а.с.11, 20, 22-24). Після смерті батька позивача - ОСОБА_7 , а також після народження доньки ОСОБА_8 , протоколом засідання житлової комісії Луганського обласного військового комісаріату було внесено зміни до облікової (квартирної) справи ОСОБА_4 (а.с.30-56). 22.02.2019р. об`єднаною житловою комісією Луганського обласного військового комісаріату було прийнято рішення про зняття з обліку Луганського ОВК майора Згоду та членів його сім`ї, а саме дружину - ОСОБА_5 та його сина ОСОБА_6 (а.с.54-56). Як вбачається з матеріалів справи, дане рішення було прийнято відповідно до п.21 розділу VI Наказу Міністра України від 31.07.2018р. №380 «Про затвердження Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями», у зв`язку із виявленням факту подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для перебування на квартирному обліку та факту порушення законності перебування на обліку членів сім`ї, як таких, що мешкають за різними адресами та спільне господарство не ведуть.
Суд вважає, що рішення засідання об`єднаної житлової комісії Луганського обласного військового комісаріату, оформлене протоколом №4 від 22.02.2019р. в частині зняття з квартирного обліку майора запасу ОСОБА_4 та членів його сім`ї: сина - ОСОБА_6 , не узгоджується з вимогами чинного законодавства, виходячи з наступного.
Так, ст.47 Конституції України передбачено, що кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону.
Відповідно до ч.1 ст.12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно приписів ч.9 ст.12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» військовослужбовці, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, при звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров`я, а також у зв`язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі залишаються на цьому обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду або за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, а в разі її розформування - у військових комісаріатах і квартирно-експлуатаційних частинах районів та користуються правом позачергового одержання житла.
Разом з тим, ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (№1865-IV) визначено, що військовослужбовці, що перебували на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, до набрання чинності цим Законом забезпечуються жилими приміщеннями для постійного проживання відповідно до раніше встановленого законодавством порядку.
Наказом Міністра оборони України від 30.11.2011 року №737 затверджено Інструкцію про організацію забезпечення і надання військовослужбовцям Збройних Сил України та членам їх сімей житлових приміщень (Інструкція), якою визначено порядок ведення квартирного обліку та надання військовослужбовцям житла.
Пунктом 1.11 Інструкції передбачено, що усі питання, пов`язані з перебуванням військовослужбовців та осіб, звільнених з військової служби, на квартирному обліку, із забезпеченням їх жилою площею та розміром жилого приміщення, вирішуються за місцем проходження ними служби, перебування на обліку або в судовому порядку.
Згідно п.26 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11.12.1984 р. №470, громадяни перебувають на квартирному обліку до одержання жилого приміщення, за винятком випадків, передбачених у цьому пункті. Громадяни знімаються з квартирного обліку у випадках: 1)поліпшення житлових умов, внаслідок якого відпали підстави для надання іншого жилого приміщення; 2)виїзду на постійне місце проживання до іншого населеного пункту; 3)припинення трудових відносин з підприємством, установою, організацією особи, яка перебуває на обліку за місцем роботи, крім випадків, передбачених законодавством Союзу РСР, Житловим кодексом УРСР, пунктом 29 цих Правил та іншими актами законодавства Української РСР; 4) засудження до позбавлення волі на строк понад шість місяців, заслання або вислання; 5)подання відомостей, що не відповідають дійсності, які стали підставою для взяття на облік, або неправомірних дій службових осіб при вирішенні питання про взяття на облік; 6)скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи; 7)отримання грошової компенсації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 р. №719
Разом з тим, п.30 Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 №1081, передбачено, що військовослужбовці знімаються з обліку у разі: поліпшення житлових умов, внаслідок чого відпала потреба в наданні житла; засудження військовослужбовця до позбавлення волі на строк понад шість місяців, крім умовного засудження; звільнення з військової служби за службовою невідповідністю, у зв`язку з систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем; подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на облік; в інших випадках, передбачених законодавством.
Пунктом 2.18 Інструкції передбачено, що військовослужбовці та звільнені з військової служби, знімаються з обліку за місцем служби (за місцем звільнення з військової служби) у разі: поліпшення житлових умов у випадках, передбачених законодавством, за перебування на квартирному обліку, унаслідок чого зникла потреба в и жилого приміщення; отримання за рахунок житлових фондів МО України жилого приміщення для постійного проживання; переміщення військовослужбовця нового місця служби в інший населений пункт; звільнення з військової служби за підставами, не зазначеними в абзаці першому пункту 2.16 цього розділу; подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на облік або неправомірних дій посадових (відповідальних) осіб при вирішенні питання про прийняття на квартирний облік; звільнення в запас або відставку до досягнення 20 років вислуги на військовій служби особами, які зараховані на облік після 01 січня 2005 року (крім випадків, вказаних у пункті 2.17 цього розділу); обрання для постійного місця проживання іншого населеного пункту особами, звільнені у запас або у відставку; в інших випадках, передбачених законодавством.
Отже, чинним законодавством передбачено виключний перелік підстав для зняття з узагальненого списку військовослужбовців та осіб, звільнених з військової служби, які перебувають у черзі на поліпшення житлових умов (одержання житла для постійного проживання).
Крім того, вимогами частини другої ст.40 Житлового кодексу УРСР визначено вичерпний перелік випадків коли громадяни знімаються з обліку потребуючих поліпшення житлових умов. Одним з таких випадків є подання відомостей, що не відповідають дійсності, які стали підставою для взяття на облік, або неправомірних дій службових осіб при вирішенні питання про взяття на облік.
Аналогічне викладене у п.30 Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, який затверджений постановою КМУ від 03.08.2006р. №1081, у п.21 Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями», затвердженою наказом Міністра оброни України від 31.07.2018р. №380, де зазначено, що зняття військовослужбовців з обліку проводиться у разі: поліпшення житлових умов до встановлених норм забезпечення житловою площею громадян у відповідному населеному пункті; подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на квартирний облік, включення до списків осіб, що мають право першочергового та позачергового одержання житлових приміщень, або неправомірних дій посадових (службових) осіб при вирішенні питання про прийняття на квартирний облік; в інших випадках, передбачених законодавством.
Таким чином, законодавство України встановлює певний перелік підстав для зняття з квартирного обліку військовослужбовця та членів його сім`ї, серед інших яких є подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на квартирний облік. Ключовим відмінником в даному випадку є те, що ці відомості повинні бути подані при зарахуванні на квартирний облік, а не перебуванні, як зазначає відповідач у спірному рішенні та в своїх листах, підміняючи тим самим понятійний апарат.
Щодо посилань відповідача у спірному рішенні на розірвання шлюбу, що і стало однією з підстав для зняття з квартирною обліку, суд зазначає наступне.
У відповідності до ст.3 СК України сім`я є первинним та основним осередком суспільства. Сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Подружжя вважається сім`єю і тоді, коли дружина та чоловік, у зв`язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно. Дитина належить до сім`ї своїх батьків і тоді, коли спільно з ними не проживає. Сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
Відповідно до висновків Конституційного Суду України, викладених в рішенні від 03.06.1999р. у справі №5-рп/99 під членом сім`ї військовослужбовця за змістом п.6 ст.12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» треба розуміти особу, що перебуває з суб`єктом права на пільги щодо оплати користування житлом і комунальними послугами у правовідносинах, природа яких визначається: кровними (родинними) зв`язками або шлюбними відносинами: постійним проживанням з військовослужбовцем; веденням з ним спільного господарства. Такі ознаки (вимоги) застосовуються диференційовано при конкретному визначенні членів сім`ї, які мають право на названі пільги. Діти є членами сім`ї незалежно від того, чи є це діти будь-кого з подружжя, спільні або усиновлені, народжені у шлюбі або позашлюбні. Членами сім`ї військовослужбовця, працівника міліції, особового складу державної пожежної охорони можуть бути визнані й інші особи за умов постійного проживання разом з суб`єктом права на пільги і ведення з ним спільного господарства, тобто не лише його (її) близькі родичі (рідні брати, сестри, онуки, дід. баба), але й інші родичі або особи, які не перебувають з військовослужбовцем, працівником міліції, особового складу державної пожежної охорони у безпосередніх родинних зв`язках (неповнорідні брати, сестри: зять, невістка: вітчим, мачуха; опікуни, піклувальники, пасинки, падчерки та інші).
В контексті наведеного, суд приходить до висновку, що спільне проживання, наявність взаємних прав та обов`язків, спільне виховування дітей та ведення господарства є свідченням проживання однією сім`єю. При цьому, дитина військовослужбовця є його членом сім`ї незалежно від перебування батька у шлюбних відносинах з матір`ю.
Окрім цього, п.26 Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями», затвердженою наказом Міністра оброни України від 31.07.2018 №380 чітко зазначено, що у разі розірвання шлюбу військовослужбовцем на обліку разом із ним залишаються діти, які за рішенням суду або за домовленістю сторін залишаються проживати разом з військовослужбовцем, крім випадків позбавлення батьківських прав. У разі розірвання шлюбу члени сім`ї військовослужбовця (крім дітей), які перебувають з ним на обліку та не є військовослужбовцями, знімаються з обліку.
Як встановлено та підтверджено рішенням Подільського районного суду м. Києва від 22.01.2015 у справі №758/14297/14-ц, шлюб між позивачем та ОСОБА_5 розірвано, питання щодо визначення місця проживання дітей не вирішено.
Окремо, слід відзначити, що син позивача не може вважатись таким, що припинив бути членом сім`ї позивача внаслідок розірвання шлюбу батька з матір`ю, а тому на нього в обов`язковому порядку поширюються норми законодавства щодо забезпечення житлом як члена сім`ї військовослужбовця.
Отже, відповідач передчасно зробив висновки щодо зняття з квартирного обліку позивача та його сина ОСОБА_6 .
Виходячи з наведених вище норм закону, а також зважаючи на фактичні обставини справи, суд приходить до переконливого висновку, що позивача та його сина було безпідставно знято з квартирного обліку, як осіб, які потребують поліпшення житлових умов, у зв`язку із чим рішення засідання об`єднаної житлової комісії Луганського обласного військовою комісаріату, оформлене протоколом № 4 від 22.02.2019, в частині зняття з квартирного обліку майора запасу ОСОБА_4 та членів його сім`ї, а саме: сина - ОСОБА_6 підлягає скасуванню.
Що стосується позовних вимог щодо зобов`язання поновити майора запасу ОСОБА_4 на квартирному обліку для поліпшення житлових умов при Луганському обласному військовому комісаріаті зі складом сім`ї дві особи: він - ОСОБА_4 та син ОСОБА_6 зі збереженням попереднього часу перебування на квартирному обліку, суд зазначає наступне. Оскільки суд прийшов до висновку про скасування рішення засідання об`єднаної житлової комісії Луганського обласного військового комісаріату, оформленого протоколом №4 від 22.02.2019р. в частині зняття з квартирного обліку майора запасу ОСОБА_4 та членів його сім`ї - сина ОСОБА_6 , враховуючи, що позивача та членів його сім`ї було зараховано на квартирний облік для поліпшення житлових умов з 29.09.2005р., а тому ОСОБА_4 із складом сім`ї 2 особи ( ОСОБА_4 та син - ОСОБА_6 ) підлягає поновленню на квартирному обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов зі збереженням попереднього часу перебування на обліку з 29.09.2005р.
Зважаючи на зазначене, суд приходить до висновку, що вимоги ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_4 підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 10, 12, 13, 76, 141, 247, 258, 259, 263-265, 268, 273, 354 ЦПК України, суд -
вирішив:
Позовну заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_5 ) в інтересах ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ід.н. НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_4 ) до Луганського обласного військового комісаріату (код 07668758, місцезнаходження: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Б. Ліщини, буд.38) про визнання незаконним, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії, задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати рішення засідання об`єднаної житлової комісії Луганського обласного військового комісаріату, оформлене протоколом №4 від 22.02.2019 року, в частині зняття з квартирного обліку майора запасу ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та членів його сім`ї, а саме: сина - ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Зобов`язати Луганський обласний військовий комісаріат в особі об`єднаної житлової комісії поновити майора запасу ОСОБА_4 на квартирному обліку для поліпшення житлових умов при Луганському обласному військовому комісаріаті зі складом сім`ї дві особи: він - ОСОБА_4 та син ОСОБА_6 зі збереженням попереднього часу перебування на квартирному обліку.
Рішення може бути оскаржено безпосередньо до Луганського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Суддя