
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 вересня 2020 року Чернігів Справа № 620/1935/20
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скалозуба Ю.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 доГоловного управління Держгеокадастру у Чернігівській областіпровизнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити певні дії, У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі також - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області (далі також - відповідач, ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області), в якому (з урахуванням заяви про зменшення розміру позовних вимог) просить: визнати протиправною відмову ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, викладену в листі від 12.08.2019 № Д-7602/0-2933/0/94-19; зобов`язати ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області повторно розглянути заяву позивача про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок вільних земельних ділянок державної форми власності в межах Коропського району Чернігівської області; зобов`язати ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області прийняти рішення про надання дозволу позивачу на розробку проекту щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність у межах норм безоплатної приватизації для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2.0 га за рахунок вільних земельних ділянок державної форми власності, в межах Коропського району Чернігівської області, викладеного у формі законного та обґрунтованого розпорядчого індивідуального правового акту (наказу).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що на час його (первинного) звернення (у липні 2019 року), листом від 12.08.2019 за №Д-7602/0-2933/0/94-19 відповідач посилаючись на комунальну форму власності бажаної земельної ділянки, незаконно відмовив йому у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2,0 га з кадастровим номером 7422289000:02:000:1373, оскільки вказана земельна ділянка на той момент перебувала у державній власності, а тому не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен був ухвалити за законом. Зазначає, що наказ відповідача від 23.08.2019 № 25-5786/14-19-сг про передачу у комунальну власність бажаної земельної ділянки винесений через одинадцять днів після надання йому листа - відмови, та лише 08.10.2019 земельна ділянка стала комунальною власністю. Вважає, що надавши відмову, відповідач позбавив позивача права на безкоштовне отримання ним земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства згідно частини четвертої статті 116 Земельного кодексу України.
Відповідач у відзиві зазначив, що з позовними вимогами не погоджується, оскільки 12.07.2019 право приватної власності на земельну ділянку з кадастровим номером 7422289000:02:000:1373 було припинено, у зв`язку з чим постала необхідність її передачі у комунальну власність Коропської об`єднаної територіальної громади. 29.07.2019 до відповідача надійшла заява позивача (датована 24.07.2019) про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність у межах норм безоплатної приватизації для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,00 га на території Коропської селищної ради Чернігівської області. Листом від 12.08.2019 № Д-7602/0-2933/0/94-19 ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області було відмовлено у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою з підстав того, що на території Коропської селищної об`єднаної територіальної громади розпорядження землями відповідно до пункту «а» та «б» статті 12 Земельного кодексу України здійснює відповідна селищна рада. 23.08.2019 відповідачем було прийнято рішення про передачу у комунальну власність земельних ділянок, в тому числі, і земельної ділянки з кадастровим номером 7422289000:02:000:1373 (наказ № 25-5786/14-19-сг). Не здійснення Коропською селищною радою дій щодо реєстрації права комунальної власності з 24.08.2019 до 08.10.2019 не перебуває у причинно-наслідковому зв`язку з діями відповідача, оскільки ним було вжито всіх юридично значимих дій та прийнято всі рішення, необхідні для реєстрації права комунальної власності. Станом на дату звернення позивача до суду земельна ділянка з кадастровим номером 7422289000:02:000:1373 перебуває у приватній власності. Враховуючи положення частини шостої статті 118 Земельного кодексу України вибір земельної ділянки та графічного матеріалу є обов`язком заявника і цей обов`язок не може бути покладено на ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області. Зазначає, що позивачем оскаржується рішення відповідача, яке прийнято 12.08.2019, а адміністративний позов подано 30.05.2020, тобто поза межами шестимісячного строку, передбаченого частиною другою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України. Враховуючи вказане та те, що позивачем не наведено жодних обставин на підтвердження дотримання ним строків звернення до адміністративного суду, не заявлено про поновлення пропущеного строку звернення до суду, а також не обґрунтовано поважності причин пропущення такого строку, відповідач просить адміністративний позов залишити без розгляду.
У відповіді на відзив позивач зазначає, що посилання відповідача на Коропську селищну раду, яка не здійснила дії з реєстрації права комунальної власності у період з 24.08.2019 по 08.10.2019 вважає безпідставними, оскільки ним оскаржуються протиправна відмова в наданні дозволу на розроблення документації з землеустрою та недостовірна відповідь відповідача, викладена в його листі від 12.08.2019 № Д-7602/0-2933/0/94-19. Посилається на позицію Верховного Суду у справах № 21-358а13 від 10.12.2013, № 806/3787/13-а від 11.10.2016, а саме на те, що отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного рішення про надання її у власність. Зазначає, що зобов`язання прийняти рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за рахунок вільних земельних ділянок державної форми власності є способом поновлення порушеного права та своєрідним заходом відповідальності відповідача за незаконні дії, який стане ефективним засобом захисту на практиці, оскільки можливості на даний час знайти вільну земельну ділянку позивач не має, а бажана вже передана у приватну власність. Про порушення своїх прав позивач дізнався після звернення із заявою до Коропської селищної ради та отримання в кінці квітня 2020 року відповіді від 22.04.2020 № 812/01-41, з якої слідує, що на час його першого звернення до відповідача, вказана земельна ділянка являлась державною власністю і відповідно Коропська селищна рада не розпоряджалась бажаною земельною ділянкою.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 05.06.2020 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків.
У строк, встановлений судом, позивачем усунуто недоліки позовної заяви.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 17.06.2020 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
29.07.2019 за вх. № Д-7602/0/17-19 від ОСОБА_1 до ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області надійшли заяви про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,00 га (кадастровий номер 7422289000:02:000:1373) у власність для ведення особистого селянського господарства на території Коропської селищної ради Коропського району Чернігівської області.
У відповідь листом від 12.08.2019 № Д-7602/0-2933/0/94-19 відповідач повідомив позивача про те, що відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 31.01.2018 № 60-р «Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об`єднаних територіальних громад» ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності па території Коропської селищної об`єднаної територіальної громади було передано у комунальну власність Коропській селищній раді. Відповідно до пункту «а» та «б» статті 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: а) розпорядження землями територіальних громад; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу. Враховуючи зазначене, ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області не має правових підстав щодо надання позивачу дозволу на розроблення документації із землеустрою (а.с. 10).
Згідно копії листа Коропської селищної ради Чернігівської області від 12.09.2019 № 1918/01-41 вона розглянула лист позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність з кадастровим номером 7422289000:02:000:1373, площею 2,00 га і повідомила його про те, що вказана земельна ділянка не прийнята в комунальну власність Коропської селищної ради і є державною власністю. Тобто, селищна рада не є розпорядником даної земельної ділянки (а.с. 11).
Листом від 25.02.2020 № Д-83/0-148/6-20 у відповідь на скаргу ОСОБА_1 (вх. № Д-83/0/5-20 від 11.02.2020) з приводу відмови йому у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,00 га з кадастровим номером 7422289000:02:000:1373, розташованої на території Коропської селищної ради Коропського району Чернігівської області, відповідач повідомив позивача про те, що станом на 24.02.2020 зазначена земельна ділянка відноситься до земель комунальної власності Коропської селищної ради. Згідно повноважень, встановлених частиною четвертою статті 122 Земельного кодексу України, розпорядження землями комунальної власності не відноситься до компетенції ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області (а.с. 12).
За результатами розгляду заяви позивача від 14.04.2020 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки Коропська селищна рада Чернігівської області листом від 22.04.2020 № 812/01-41 повідомила його про те, що на час його першого звернення земельна ділянка з кадастровим номером 7422289000:02:000:1373 являлася державною власністю і відповідно Коропська селищна рада не розпоряджалася даною ділянкою. Земельні ділянки передані наказом ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області від 23.08.2019 № 25-5786/14-19-сг «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність», відповідно до статей 12, 117 Земельного кодексу України, статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Коропська селищна рада прийняла земельні ділянки сільськогосподарського призначення з державної власності у комунальну власність селищної ради на пленарному засіданні Коропської селищної ради 25 вересня 2019 року сорокової сесії сьомого скликання згідно Акту приймання-передачі земель. Зареєстровано речове право комунальної власності Коропської селищної ради 08.10.2019. Крім того, повідомила, що рішенням сорок шостої сесії сьомого скликання Коропської селищної ради від 08 квітня 2020 року земельну ділянку з кадастровим номером 7422289000:02:000:1373 передано у власність громадянину України (а.с. 13).
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.
Відповідно до статті 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (частина друга статті 19 Конституції України).
Згідно з частиною першою статті 3 Земельного кодексу України, земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Відповідно до частин першої, другої статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
В силу пункту «а» частини третьої статті 22 Земельного кодексу України землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.
Відповідно до частини першої статті 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 га.
Пунктом «в» частини третьої статті 116 Земельного кодексу України передбачено, що безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Згідно частини шостої статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Виходячи з аналізу зазначених норм, будь-який громадянин України має право звернутись до уповноваженого органу із заявою та визначеними законодавством документами щодо надання йому дозволу на розроблення документації із землеустрою на земельну ділянку, орієнтовною площею 2,0 га, для ведення особистого селянського господарства.
До повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу (підпункт «б» частини першої статті 12 Земельного кодексу України).
Згідно частини першої статті 15-1 Земельного кодексу України до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, належить, зокрема: є-1) розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом. Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб (частина четверта статті 122 Земельного кодексу України).
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 № 15, центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства і який, зокрема, реалізує державну політику у сфері земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності є Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр).
Головне управління Держгеокадастру в області (далі - Головне управління) є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та їй підпорядковане. Головне управління відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеному чинним законодавством (пункт 1, підпункт 13 пункту 4 Положення про Головне управління Держгеокадастру в області, яке затверджене наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 29.09.2016 № 333).
Судом встановлено, що 29.07.2019 за вх. № Д-7602/0/17-19 від ОСОБА_1 до ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області надійшла заява про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,00 га (кадастровий номер 7422289000:02:000:1373) у власність для ведення особистого селянського господарства на території Коропської селищної ради Коропського району Чернігівської області (а.с. 10).
Згідно частини першої статті 117 Земельного кодексу України передача земельних ділянок державної власності у комунальну власність чи навпаки здійснюється за рішеннями відповідних органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, які здійснюють розпорядження землями державної чи комунальної власності відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.
З огляду на матеріали справи 23.08.2019 ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області було прийнято наказ «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність» № 25-5786/14-19-сг згідно якого, зокрема, земельна ділянка з кадастровим номером 7422289000:02:000:1373 передавалася у комунальну власність.
Вказану вище земельну ділянку Коропська селищна рада прийняла з державної власності у комунальну власність на її пленарному засіданні 25.09.2019 сорокової сесії сьомого скликання згідно Акту приймання-передачі земель. Речове право комунальної власності на вказану земельну ділянку Коропською селищною радою було зареєстровано 08.10.2019 (а.с. 13).
Таким чином, на момент звернення позивача до відповідача (29.07.2019) та на момент надання останнім ОСОБА_1 відповіді (12.08.2019) земельна ділянка з кадастровим номером 7422289000:02:000:1373 перебувала у державній власності, а отже повноваження щодо розгляду питання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства належали структурному підрозділу Держгеокадастру - ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області.
Крім того, суд звертає увагу, що отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного рішення про надання її у власність, а тому не створює правових наслідків, крім тих, що пов`язані з неправомірністю його прийняття.
Подібний правовий висновок зазначив Верховний Суд у постановах від 26.02.2019 у справі № 826/5737/16, від 08.09.2020 у справі № 812/1450/17.
Враховуючи зазначене вище, суд дійшов висновку, що відмова ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області у наданні позивачу дозволу на розробку проекту землеустрою, викладена в листі від 12.08.2019 № Д-7602/0-2933/0/94-19, є протиправною.
З приводу позовної вимоги щодо зобов`язання ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області повторно розглянути заяву позивача про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок вільних земельних ділянок державної форми власності, в межах Коропського району Чернігівської області суд зазначає таке.
Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами України визначено у статті 118 Земельного кодексу України, зокрема, дана норма закріплює вичерпний перелік документів, які особа, що бажає отримати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки має подати уповноваженому органу. А саме в частині шостій вказаної статті визначено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Іншого механізму надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства нормами Земельного кодексу України не передбачено.
Суд звертає увагу, що з проханням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок вільних земельних ділянок державної форми власності, в межах Коропського району Чернігівської області позивач до відповідача не звертався. В заяві (вх. № Д-7602/0/17-19 від 29.09.2019 (а.с. 10)), з якою ОСОБА_1 звернувся до ГУ Держгеокадастру, він просив надати дозвіл на розроблення документації із землеустрою щодо відведення у власність для ведення особистого селянського господарства на території Коропської селищної ради Коропського району Чернігівської області конкретної земельної ділянки орієнтовною площею 2,00 га, яка має кадастровий номер 7422289000:02:000:1373.
Таким чином, вказана вище позовна вимога задоволенню не підлягає.
Суд зауважує, що в частині другій статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України закріплено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. Належним способом поновлення порушених прав позивача в даному випадку було б зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву позивача із врахуванням висновків суду по цій справі та прийняти відповідне рішення за результатами її розгляду. Проте, судом встановлено, що земельна ділянка з кадастровим номером 7422289000:02:000:1373 з приводу якої позивач звертався до відповідача 08.10.2019 перейшла з державної у комунальну власність, власником якої стала Коропська селищна рада, а згідно рішення сорок шостої сесії сьомого скликання Коропської селищної ради від 08.04.2020 вказана земельна ділянка передана у власність громадянину України (а.с. 13).
З приводу позовної вимоги щодо зобов`язання ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області прийняти рішення про надання дозволу позивачу на розробку проекту щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність у межах норм безоплатної приватизації для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2.0 га за рахунок вільних земельних ділянок державної форми власності в межах Коропського району Чернігівської області, викладеного у формі законного та обґрунтованого розпорядчого індивідуального правового акту (наказу) суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю (частина перша статті 5 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України).
Таким чином в порядку адміністративного судочинства захисту підлягають права, свободи та інтересів фізичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Під час розгляду справи судом встановлено, що позивач звернувся до відповідача із заявою про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки з кадастровим номером 7422289000:02:000:1373 орієнтовною площею 2,00 га у власність для ведення особистого селянського господарства на території Коропської селищної ради Коропського району Чернігівської області.
Тобто, питання про надання дозволу на розробку проекту щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність у межах норм безоплатної приватизації для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2.0 га за рахунок вільних земельних ділянок державної форми власності, в межах Коропського району Чернігівської області, викладеного у формі законного та обґрунтованого розпорядчого індивідуального правового акту (наказу) відповідачем фактично не розглядалося і відповідно певне рішення не приймалося.
З огляду на наведене, вказана вище позовна вимога є передчасною та направлена на захист ще не порушеного права, що суперечить статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України, так як судовому захисту підлягає лише порушене право.
З приводу аргументів відповідача про порушення позивачем строку звернення до суду, передбаченого частиною другою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, суд зазначає таке.
Відповідно до частин першої, другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Судом встановлено, що про порушення своїх прав та інтересів позивач дізнався із листа
Коропської селищної ради Чернігівської області, датованого 22.04.2020 № 812/01-41, згідно якого ОСОБА_1 було повідомлено про те, що на час першого його звернення земельна ділянка з кадастровим номером 7422289000:02:000:1373 являлася державною власністю і відповідно Коропська селищна рада не розпоряджалася даною ділянкою. Земельні ділянки передані наказом Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області від 23.08.2019 № 25-5786/14-19-сг «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність», відповідно статей 12, 117 Земельного кодексу України, статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Коропська селищна рада прийняла з державної власності у комунальну власність селищної ради на пленарному засіданні ради сорокової сесії сьомого скликання 25.09.2019. Зареєстровано речове право комунальної власності Коропської селищної ради 08.10.2019. Крім того, повідомило, що рішенням сорок шостої сесії сьомого скликання Коропської селищної ради від 08 квітня 2020 року земельну ділянку з кадастровим номером 7422289000:02:000:1373 передано у власність громадянину України (а.с. 13).
З позовною заявою позивач звернувся до суду 30.05.2020, що підтверджується штампом на конверті установи поштового зв`язку (а.с. 17).
Таким чином, з позовною заявою, яка є предметом розгляду даної справи, ОСОБА_1 звернувся в межах строку, встановленого частиною другою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, а отже залишенню без розгляду не підлягає.
Відповідно до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За таких обставин, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 необхідно задовольнити частково.
Згідно частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Квитанцією АТ «Укрпошта» від 30.05.2020 підтверджується, що позивачем сплачено судовий збір у розмірі 840,80 грн (а.с. 8).
Отже, за рахунок бюджетних асигнувань ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області на користь позивача підлягає стягненню 280,27 грн.
Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, викладену в листі від 12.08.2019 № Д-7602/0-2933/0/94-19.
В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 280,27 грн.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач: Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області, просп. Миру, 14, м. Чернігів, 14000 код ЄДРПОУ 39764881.
Дата складення повного рішення суду - 16.09.2020.
Суддя Ю. О. Скалозуб