Рішення № 91596333, 08.09.2020, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.09.2020
Номер справи
520/5508/2020
Номер документу
91596333
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 вересня 2020 р. № 520/5508/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Заічко О.В.,

при секретареві судового засідання - Мараєвої О.В.,

за участі: представника позивача - Леньшиної О.В.,

представника відповідача - Озацької О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом Державного підприємства "Український державний центр по експлуатації спеціалізованих вагонів" до Офісу великих платників податків ДПС про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, визнання протиправною та скасування податкової вимоги ,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом та просить суд: визнати протиправними дії Офісу великих платників податків Державної податкової служби щодо нарахування та її відображення в інтегрованій картці платника - державного підприємства «Український державний центр по експлуатації спеціалізованих вагонів» пені з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності у розмірі 44 386 492,13 грн., нараховану 30.03.2020 за результатами КПР (збільшено) №7/28-10- 54-13 з 20.03.2020 по 09.07.2013 на податкове повідомлення-рішення (форма «Р») №0000205413 від 16.03.2020; зобов`язати Офіс великих платників податків Державної податкової служби виключити з інтегрованої картки платника - державного підприємства «Український державний центр по експлуатації спеціалізованих вагонів» пеню з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності у розмірі 44 386 492,13 грн., нараховану 30.03.2020 за результатами КПР (збільшено) №7/28-10-54-13 з 20.03.2020 по 09.07.2013 на податкове повідомлення-рішення (форма «Р») №0000205413 від 16.03.2020; визнати протиправною та скасувати податкову вимогу Офісу великих платників податків Державної податкової служби від 09 квітня 2020 №346-54 про існування податкового боргу з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності у розмірі 27 937 560,80 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що не погоджується з нарахуванням пені в розмірі 44386492,13 грн. та отриманою податковою вимогою від 09.04.2020 №346-54, вважає таке нарахування безпідставним та протиправним. При цьому, позивач посилається на те, що на підставі рішення Харківського окружного адміністративного суду від 23.10.2019 року та постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 03.03.2020 року по справі №820/10865/13-а частково скасовано податкове повідомлення-рішення від 25.07.2013 року №0000664001, а отже, на думку позивача, таке податкове повідомлення-рішення є відкликаним та не породжує для платника податків обов`язку по сплаті грошового зобов`язання. Позивач також зазначив, що отримане 19.03.2020 року нове податкове повідомлення-рішення від 16.03.2020 року №0000205413 було погашено 29.03.2020 року, а отже сплачено в передбачений п. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України строк. Таким чином, позивач вважає, що ним не порушено строку сплати за податковим повідомленням-рішенням від 16.03.2020 року №0000205413, а тому відповідачем неправомірно нарахована пеня, а отже оскаржувана податкова вимога підлягає скасуванню.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовну заяву, просив її задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позові.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, просив у задоволенні позову відмовити, з огляду доводів наданого суду відзиву на позов в контексті того, що, пеня нараховується на чинну сум грошового зобов`язання (або виявленого заниження податкового зобов`язання) з урахуванням їх зменшення за результатами оскарження, проте, починаючи з дати початку її нарахування, визначеної при винесенні первинного податкового повідомлення-рішення. Так, зазначив, що спірна пеня нарахована відповідачем на суму основного платежу та штрафної санкції по податковому повідомленню рішенню від 16.03.2020 року №0000205413 в порядку передбаченому Податковим кодексом України. Таким чином, відповідач вважає, що він діяв у межах та у спосіб, передбачений чинним законодавством, а тому позовні вимоги є необґрунтованими та безпідставними.

У свою чергу, у відповіді на відзив позивач посилається на необґрунтованість та безпідставність, викладених у відзиві на позов доводів відповідача, оскільки податкове повідомлення-рішення від 16.03.2020 року №0000205413 ним сплачено своєчасно, а тому відповідач не мав права нараховувати спірну пеню.

В своїх запереченнях відповідач посилається на те, що доводи позивача, викладені в його відповіді на відзив суперечать нормі ст. 129 Податкового кодексу України, що встановлює порядок та розміри нарахування пені контролюючим органом. При цьому, відповідач посилається на те, що оскаржувана сума пені з податку на прибуток підприємств нарахована позивачу не за порушення строків сплати по податковому повідомленню-рішенню від 16.03.2020 року №0000205413, а за період заниження податкового зобов`язання з податку на прибуток підприємств, що виявлений під час проведення планової документальної перевірки.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд виходить з наступного.

Правовідносинам, які підлягають вирішенню в рамках даної справи передували ті, відносно яких є такі, що набрали законної сили рішення у справі №820/10865/13-а (а.с. 12-52), отже, певні обставини не підлягають доказуванню при розгляді поточної справи, що нормативно закріплено у ч.4 ст.78 КАС України.

Так, у вказаній справі Харківським окружним адміністративним судом встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Міндоходів (правонаступником якої є Офіс великих платників податків Державної податкової служби) була проведена документальна планова перевірка Державного підприємства "Український Державний центр по експлуатації спеціалізованих вагонів" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.10.2011 по 31.12.2012, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2011 по 31.12.2012, за результатами якої було складено акт № 16/40.1/01096362 від 09.07.13.

Відповідно до вказаного акту перевіркою встановлено, крім іншого, порушення п. 137.17 ст. 137, пп. 138.1.1 п. 138.1, п. 138.2, п. 138.8 ст. 138, пп. 139.1.5 п. 139.1 ст. 139, п. 143.1 ст. 143, п. 146.12 ст. 146 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податок на прибуток в періоді, що перевірявся, на загальну суму 45997533 грн.; п. 198.1, 198.3 ст. 198 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податок на додану вартість в період, що перевірявся, на загальну суму 736126 грн.

На підставі Акту перевірки № 16/40.1/01096362 від 09.07.13 Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Міндоходів було винесено, крім інших, податкове повідомлення-рішення № 0000664001 від 25.07.2013, яким позивачу було збільшено суму грошового зобов`язання з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності, в розмірі 68910648,50 грн., з яких: 45997533,00 грн. - за основним платежем, 22913115,50 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями.

За результатами судового оскарження вказаного податкового повідомлення-рішення Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 23.10.2019 року по справі №820/10865/13-а частково задоволено адміністративний позов. Зокрема, в задоволенні позовних вимог в частині скасування податкового повідомлення-рішення №0000664001 від 25.07.2013, в частині суми грошового зобов`язання з податку на прибуток приватних підприємств за основним платежем в розмірі 22639910,00 грн. та застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 11319955,00 грн. - відмовлено.

Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 03.03.2020 року апеляційні скарги Офісу великих платників податків Державної податкової служби та Державного підприємства "Український державний центр по експлуатації спеціалізованих вагонів" залишено без задоволення. Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 23.10.2019 року по справі № 820/10865/13-а залишено без змін.

В рамках даної справи, судом встановлено, що на виконання вказаних судових рішень відповідачем сформовано нове податкове повідомлення – рішення від 16.03.2020 року №0000205413, яким збільшено суму грошового зобов`язання з податку на прибуток приватних підприємств за основним платежем в розмірі 22639910,00 грн. та застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 11319955,00 грн., всього на загальну суму 33966946,50 грн. (а.с. 96-97).

Вищезазначене податкове повідомлення – рішення від 16.03.2020 року №00002055413 погашено за рахунок переплати 29.03.2020 року. Частина суми по вказаному податковому повідомленню-рішенню у розмірі основного платежу 4721 грн. та штрафної санкції 2360,50 вже була сплачена підприємством 10.04.2014 року.

Вказане підтверджується інтегрованою карткою платника - державного підприємства «Український державний центр по експлуатації спеціалізованих вагонів» (а.с. 53-54) та не заперечується позивачем.

Рішенням про нарахування пені від 20.03.2020 року №7/28-10-54-13 відповідачем на суму основного платежу та штрафної санкції по податковому повідомленню – рішенню від 16.03.2020 року №0000205413 нарахована пеня в сумі 44386492,13 грн. відповідно до ст. 129 Податкового кодексу України (а.с. 98), що підтверджується відповідними розрахунками пені (а.с. 99-102).

30.03.2020 року відповідачем в інтегрованій картці платника відображено нарахування пені в розмірі 44386492,13 грн., із зазначенням операції «Коригування пені за результатами КПР (збільшено) №7/28-10-54-13 з 20.03.2020 по 09.07.2013 на податкове повідомлення-рішення (форма «Р») №0000205413 від 16.03.2020», та зазначено залишок несплаченої пені в розмірі 27937560,80 грн.

06.04.2020 року позивачем було направлено лист до відповідача з проханням надати детальну розшифровку щодо розрахунку пені в розмірі 44386492,13 грн. (а.с. 55), на яку отримано відповідь №17614/28-10-54-13-14 від 14.04.2020 року про сплату підприємством коштів по податковому повідомленню – рішенню від 16.03.2020 року №0000205413 та про проведений розрахунок пені (а.с. 56-57).

09.04.2020 року відповідачем прийнято податкову вимогу №346-54 стосовно податкового боргу з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності, у розмірі 27 937 560,80 грн. (а.с. 8), яку отримано позивачем 10.04.2020 року відповідно до повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 107).

Не погодившись з діями Офісу великих платників податків Державної податкової служби щодо нарахування та її відображення в інтегрованій картці платника - державного підприємства «Український державний центр по експлуатації спеціалізованих вагонів» пені з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності у розмірі 44 386 492,13 грн., та податковою вимогою від 09.04.2020 року №346-54, позивач звернувся до суду за їх оскарженням.

По суті позовних вимог, суд зазначає наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач не погоджується з оскаржуваною сумою пені, оскільки вважає, що податкове повідомлення-рішення №0000205413 від 16.03.2020 року сплачено в строк передбачений п. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України шляхом погашення за рахунок переплати.

З цього приводу, суд зазначає, що відповідно до п. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України, в редакції чинній на час виникнення спірних відносин, у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов`язання платник податків зобов`язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

Згідно з п.п. 14.1.162 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми грошових зобов`язань у встановлених цим Кодексом випадках та не сплачена у встановлені законодавством строки.

Відповідно до п.п. 129.1.1 п. 129.1 ст.129 Податкового кодексу України нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми грошового зобов`язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов`язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).

Отже, пеня нараховується при нарахуванні суми грошового зобов`язання, в тому числі штрафної санкції, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки. При цьому, початок нарахування пені встановлено перший робочий день, що є наступним за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов`язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).

Граничний строк сплати платником податків податкових зобов`язань визначено, зокрема, п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (п.п. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, в редакції чинній на момент виникнення спірних відносин).

Отже, з урахуванням аналізу вищенаведених норм, граничним строком сплати податкового зобов`язання, що повинен застосовуватися для початку нарахування пені, передбаченої п.п. 129.1.1 п. 129.1 ст.129 Податкового кодексу України, є граничний строк сплати платником податків податкового зобов`язання, визначеного Кодексом по відповідній податковій декларації, по який виявлено заниження (тобто з урахуванням дати, коли таке податкове зобов`язання повинно було бути сплачено за відповідний податковий період та за весь період такого заниження).

Граничний строк сплати штрафної санкції починається з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов`язання по податковому повідомленню-рішенню, але нарахування пені на її суму здійснюється і за період адміністративного та/або судового оскарження.

Відповідно до п. 129.2 ст. 129 Податкового кодексу України у разі скасування нарахованого контролюючим органом грошового зобов`язання (його частини) у порядку адміністративного та/або судового оскарження пеня за період заниження такого грошового зобов`язання (його частини) скасовується.

Згідно з п. 129.4 ст. 129 Податкового кодексу України на суми грошового зобов`язання, визначеного підпунктами 129.1.1 та 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, коли її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов`язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.

Відповідно до п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Згідно з п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків.

Відповідно до п. 59.3 ст. 59 Податкового кодексу України, в редакцій чинній на момент винесення оскаржуваної податкової вимоги, податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов`язання Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов`язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов`язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

З наданих у судовому засіданні пояснень представника відповідача, даних інтегрованої картки платника та розрахунків пені вбачається, що контролюючим органом нарахована пеня у розмірі 44386492,13 грн. на суму основного платежу та штрафної санкції по податковому повідомленню-рішенню від 16.03.2020 року №0000205413, а саме: 29977151,49 грн. – пеня нарахована на суму основного платежу в розмірі 22644631,00 грн. за весь період судового оскарження первинного податкового повідомлення-рішення №0000664001 від 25.07.2013 року; 14409340,64 грн. – пеня нарахована на суму штрафної санкції в розмірі 11322315,50 грн. за весь період судового оскарження первинного податкового повідомлення-рішення №0000664001 від 25.07.2013 року.

Пеня на суму основного платежу (на податкове зобов`язання) в розмірі 29977151,49 грн. нарахована по терміну: дата початку нарахування пені – граничний день сплати грошового зобов`язання по деклараціям з податку на прибуток підприємств, відповідно до яких перевіркою встановлено заниження грошового зобов`язання та винесено первинне податкове повідомлення-рішення №0000664001 від 25.07.2013 року, тобто півріччя 2012 року – 19.08.2012 року; дата закінчення нарахування пені – граничний день сплати по винесеному за судовим рішенням податковому повідомленню – рішенню від 16.03.2020 року №0000205413 – 28.03.2020 року.

Пеня на суму штрафної санкції (на грошове зобов`язання) в розмірі 11322315,50 грн. нарахована по терміну: дата початку нарахування пені – граничний термін сплати по первинному податковому повідомленню-рішенню №0000664001 від 25.07.2013 року, яке отримано позивачем 30.07.2013 року, що оскаржувалось в рамках судової справи №820/10865/13-а – 09.08.2013 року; дата закінчення нарахування пені – граничний день строку сплати по винесеному податковому повідомленню – рішенню від 16.03.2020 року №0000205413 за результатами судового оскарження по справі №820/10865/13-а – 28.03.2020 року.

Таким чином, суд дійшов висновку, що враховуючи положення п.п. 129.1.1 п. 129.1 ст.129 та п. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України, контролюючим органом правомірно визначено початок нарахування пені на суму основного платежу (на податкове зобов`язання) та початок нарахування пені на суму штрафної санкції (на грошове зобов`язання) за період судового оскарження.

Стосовно посилань позивача про те, що податкове повідомлення-рішення від 25.07.2013 року №0000664001 є відкликаним та не породжує для платника податків обов`язку по сплаті грошового зобов`язання, суд зазначає, що вказане не впливає на порядок нарахування пені за період заниження грошового зобов`язання (або виявленого заниження податкового зобов`язання) з урахуванням їх зменшення за результатами оскарження.

Щодо посилання позивача на протиправність нарахованої пені та винесеної податкової вимоги у зв`язку з своєчасною сплатою підприємством податкового повідомлення-рішення №0000205413 від 16.03.2020 року, суд звертає увагу, що оскаржувана сума пені з податку на прибуток підприємств нарахована позивачу не за порушення строків сплати по податковому повідомленню-рішенню від 16.03.2020 року №0000205413, а за період заниження податкового зобов`язання з податку на прибуток підприємств, що виявлений під час проведення планової документальної перевірки.

Тобто, відповідачем нарахована пеня на суму коштів, яку платник податків повинен був сплатити до відповідного бюджету як податок або збір, але не сплатив у встановлені законодавством строки, та на суму штрафної (фінансової) санкції, не сплачених платником у встановлені законодавством строки.

Як вбачається з матеріалів справи, контролюючим органом при проведенні перевірки встановлено заниження позивачем податкового зобов`язання з податку на прибуток підприємств на суму основного платежу в розмірі 22644631,00 грн. та суму штрафних санкцій в розмірі 11322315,50 грн. за період заниження з півріччя 2012 року по дату узгодження податкового повідомлення-рішення, яке винесено за результатами судового оскарження.

Аналогічна позиція щодо порядку нарахування пені за період судового оскарження закріплена в п. 7 Розділу ІІІ Наказу Міністерства фінансів України від 07.04.2016 №422, яким затверджений Порядок ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, відповідно до якого нарахування пені розпочинається у день настання строку погашення податкового зобов`язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження) (абз. 2 п. 1).

Враховуючи вищевикладене, суд погоджується з нарахуванням відповідачем пені з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності у розмірі 44 386 492,13 грн., та її відображення в інтегрованій картці платника - державного підприємства «Український державний центр по експлуатації спеціалізованих вагонів», та вважає, що оскаржувана податкова вимога від 09.04.2020 №346-54 є обґрунтованою та правомірною.

Згідно ч.1 та 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем доведено, що у спірних правовідносинах він діяв правомірно, у межах та у спосіб, передбачений чинним законодавством.

Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову Державного підприємства "Український державний центр по експлуатації спеціалізованих вагонів" до Офісу великих платників податків ДПС про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, визнання протиправною та скасування податкової вимоги - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його складання у повному обсязі шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або в порядку, передбаченому п. 15.5 Розділу VII КАС України, а саме: до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складено 16 вересня 2020 року.

Суддя Заічко О.В.