
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
15 вересня 2020 р. Справа № 480/5301/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Опімах Л.М.
за участю секретаря судового засідання - Бондаренко Л.В.,
представника відповідача - Єрьоменка Д.Ю.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (в/ч 9953) про визнання дій протиправними, поновлення на посаді, зобов`язання вчинити дії, стягнення моральної шкоди, -
В С Т А Н О В И В:
До Сумського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (в/ч 9953), мотивуючи вимоги тим, що наказом начальника 5-го прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України № 147-ОС від 15.04.2020 р. його було звільнено в запас з військової служби у зв`язку із закінченням строку контракту відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 26 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" з 15.04.2020 р. При цьому відповідачем було порушено порядок звільнення позивача зі служби, а саме всупереч Положенню про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України його перед звільненням не було направлено на огляд ВЛК для встановлення стану здоров`я на момент звільнення аби висновки ВЛК були враховані при визначенні підстав звільнення. Крім того, при звільненні йому не була виплачена компенсація за бойові чергування.
Ухвалою суду від 19.08.2020 р. відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
07.09.2020 р. представник позивача подав до суду клопотання про залишення позову без розгляду, яке підтримав у судовому засіданні, звернувши увагу суду на пропуск позивачем строку звернення до суду з даним позовом, визначений ч. 5 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України. Зауважив, що даний спір пов`язаний зі звільненням позивача з публічної служби, відповідно, має застосовуватися місячний строк для звернення до суду. Оскільки з позивачем припинено контракт та виключено його зі списків особового складу та всіх видів забезпечення наказом начальника 5 прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 15.04.2020 р. № 147-ОС, в подальшому на його звернення до Адміністрації Держприкордонслужби України йому 18.06.2020 р. за № 705/П-270 була надана відповідь засобами поштового зв`язку, яка отримана ним 23.06.2020 р., у період з 24.06.2020 р. по 23.07.2020 р. позивач мав звернутися до суду з даним позовом, натомість позивач подав позов 12.08.2020 р., що вбачається із відбитку поштового штемпеля на конверті та підтверджує час подання позовної заяви до відділення поштового зв`язку.
Заслухавши думку представника відповідача, суд вважає за необхідне в задоволенні клопотання відмовити, виходячи з наступного.
Частиною першою статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
За змістом частини першої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина друга статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України), а частиною п`ятою статті 122 Кодексу визначено, що для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів.
З аналізу зазначених положень процесуального закону слідує, що законодавець виходить не тільки з безпосередньої обізнаності особи про факти порушення її прав, а й об`єктивної можливості цієї особи знати про такі факти.
Процесуальні строки дисциплінують суб`єктів адміністративного судочинства, роблять процес динамічним і прогнозованим. Без наявності строків на ту чи іншу процесуальну дію або без їх дотримання в адміністративному судочинстві виникнуть порушення прав сторін - учасників адміністративного процесу. Недотримання встановлених законом строків зумовлює чітко визначені юридичні наслідки.
На підставі частини третьої статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Отже, процесуальними нормами закріплено обов`язок суду встановлювати факт дотримання позивачем строку звернення до адміністративного суду та у випадку його пропуску за відсутності заяви про поновлення пропущеного строку звернення, або якщо наведені в такій заяві підстави визнаються судом неповажними, суд залишає таку позовну заяву без розгляду, не розглядаючи справу по суті позовних вимог.
Відповідно до ч. 13 ст. 171 КАС України суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п`яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
Частиною 6 ст. 161 КАС України передбачено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Таким чином, у випадку встановлення судом після відкриття провадження у справі факту пропуску позивачем строку звернення до суду та у випадку відсутності заяви про поновлення такого строку, з метою встановлення всіх фактичних обставин, за яких може бути прийнято рішення про залишення позову без розгляду, суд має залишити позовну заяву без руху для надання позивачу строку на усунення недоліків, шляхом подання заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду.
Суд погоджується із доводами відповідача в тій частині, що спір стосовно виплати грошової компенсації відноситься до спорів, пов`язаних зі звільненням з публічної служби, відповідно у даній категорії справ застосовується строк звернення до суду, визначений частиною п`ятою статті 122 КАС України.
З огляду на викладене, суд вважає клопотання відповідача про залишення позову без розгляду передчасним. Водночас суд дійшов висновку про необхідність залишення адміністративного позову без руху у зв`язку з пропуском позивачем строку звернення до суду та надання позивачеві можливості подати заяву про поновлення такого строку, оскільки із матеріалів справи вбачається, що порушення прав позивача відбулося 24.06.2020 р.
Керуючись ч. 5 ст. 122, ч. 3 ст. 123, ч. 6 ст. 161, ч. 13 ст. 171, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У Х В А Л И В:
У задоволенні клопотання представника Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України Єрьоменка Д.Ю. про залишення позову без розгляду - відмовити.
Позовну заяву ОСОБА_1 до Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (в/ч 9953) про визнання дій протиправними, поновлення на посаді, зобов`язання вчинити дії, стягнення моральної шкоди - залишити без руху, запропонувавши подати заяву про поновлення строку звернення до суду та докази поважності причин його пропуску.
Встановити позивачу 5-денний строк для подання заяви про поновлення строку звернення до суду з дня вручення йому ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.
Суддя Л.М. Опімах