
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 вересня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/3994/20
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шевякова І.С., розглянув у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.
Позовні вимоги:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на умовах, передбачених Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2017-2019 роки;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області призначити ОСОБА_1 з 18.03.2020 пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2017-2019 роки; видати йому пенсійне посвідчення як пенсіонеру за віком; виплачувати до повної виплати щомісячно, додатково до пенсії за віком по 631,30 грн як різницю між місячним розміром підвищеної згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та місячним розміром отриманої позивачем пенсії з період з 01.01.2016 по 31.12.2017.
Під час розгляду справи суд
В С Т А Н О В И В:
24.07.2020 ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду в Полтавській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Полтавській області) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 03.08.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, а також призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
Аргументи учасників справи
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначив, що він отримує пенсію за вислугу років, призначену згідно зі Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та продовжує працювати в органах місцевого самоврядування України. З 17.03.2020 позивач набув право на пенсію за віком та 22.04.2020 звернувся до відповідача зі заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Однак, відповідач у призначенні позивачу пенсії за віком відмовив, посилаючись на те, що пенсія за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до виплати є більшою. Вказував, що відповідачем при обрахунку пенсії за віком застосовано показник середньої заробітної плати не за останні 2017-2019 роки, а за 2014-2016 роки з посиланням на те, що саме цей показник застосовувався при розрахунку попереднього виду пенсії. Позивач вважав такі дії відповідача протиправними, з огляду на те, що за призначенням пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" позивач звернувся вперше, а тому він має право на призначення йому такої пенсії на загальних підставах, із застосуванням при обрахунку пенсії показника середньої заробітної плати за три роки перед призначенням пенсії.
17.08.2020 до суду надійшов відзив відповідача на позовну заяву, у якому представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечувала, посилаючись на те, що у ході розгляду заяви позивача встановлено, що він отримує пенсію за вислугу років у розмірі 3515,13 грн. Додатково до вказаної пенсії позивачу встановлена та щомісяця виплачується різниця між місячним розміром підвищеної пенсії згідно зі постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та місячним розміром отриманої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 у розмірі 631,30 грн на місяць. Вказувала, що отримання зазначеної доплати можливо лише у разі призначення позивачу пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". У зв`язку з тим, що отримувана позивачем пенсія за вислугу років до виплати є більшою, рішенням відділу з питань перерахунків пенсій №12 ГУ ПФУ в Полтавській області відмовлено ОСОБА_1 задоволенні заяви про перехід на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до частини восьмої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їхні усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
Справа розглядається у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження на підставі пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.
Обставини справи, встановлені судом
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що відповідачем не заперечується.
Позивач після призначення пенсії продовжує працювати в органах місцевого самоврядування в Україні та сплачувати у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.
22.04.2020 позивач звернувся до відповідача із заявами, у яких просив призначити пенсію за віком на загальних підставах відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", у зв`язку з досягненням 60-річного віку та виготовити відповідне пенсійне посвідчення.
24.04.2020 рішенням відділу з питань перерахунків пенсій ГУ ПФУ в Полтавській області №12 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", у зв`язку з тим, що пенсія за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до виплати є більшою. Зазначено, що при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватись заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього розрахунку) попереднього виду пенсії.
Не погоджуючись із такою відповіддю та вважаючи своє право на призначення та перерахунок пенсії порушеним, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Норми права, які підлягають застосуванню
Відповідно до статті 1-1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-XII) законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Згідно зі статтею 7 Закону №2262-XII військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором.
Тобто, у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону №2262-XII та Закону №1058-IV, призначається одна пенсія за її вибором.
Положеннями частини першої статті 9 Закону №1058-IV закріплено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов`язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Статтею 10 Закону №1058 передбачено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Згідно частини другої статті 40 Закону №1058, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Частиною третьою статті 45 цього Закону встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Відповідно до частини другої статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Висновки щодо правозастосування
Приймаючи рішення про відмову в призначення ОСОБА_1 пенсії за віком, а також заперечуючи проти позову, Головне управління ПФУ в Полтавській області виходило з того, що у разі переведення ОСОБА_1 на пенсію за віком, розмір його пенсії буде меншим, аніж поточний. Цей висновок, у свою чергу, обґрунтований посиланням на частину третю статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Дана норма передбачає, що при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Таким чином, розрахувавши розмір пенсії за віком, яку б отримав ОСОБА_1 у разі її призначення, відповідач прийшов до висновку, що ця пенсія буде меншою ніж поточна, внаслідок того, що застосував при розрахунку показник середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Таке застосування норми Закону, на думку суду, є протиправним.
Частиною третьою статті 45 Закону №1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом №1058-ІV.
Однак у даному разі позивач отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Отже мало місце не переведення з одного виду пенсії на інший в рамках Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", а призначення пенсії за віком вперше.
Аналогічну позицію висловлено Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 31.10.2018 у справі №876/5312/17, Верховним Судом у постанові від 26.06.2018 у справі №367/1830/17.
Так, ОСОБА_1 призначено пенсію відповідно до Закону №2262-ХІІ, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону №1058-ІV він звернувся вперше.
За таких обставин застосування в спірних відносинах при призначенні позивачу пенсії за віком норм частини третьої статті 45 Закону №1058-ІV є безпідставним.
Ураховуючи викладене, суд дійшов висновку, що при обчисленні пенсії позивача за віком ГУ ПФУ в Полтавській області повинно було застосувати показник середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, в порядку частини другої статті 40 Закону №1058-ІV.
Крім того, після отримання права на пенсію за вислугу років, позивач продовжував працювати та сплачувати у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.
Таким чином, при призначенні позивачеві пенсії за віком відповідно до Закону №1058-ІV, ОСОБА_1 , 1960 року народження, має бути розраховано пенсію з урахуванням вимог частини другої статті 40 даного Закону, із застосуванням показника середньої зарплати з якої сплачено страхові внески в Україні, за три календарні роки, що передують року звернення з заявою за призначенням пенсії за віком (2017-2019 роки).
Отже, суд відхиляє мотиви відмови у задоволенні заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком та ті ж самі мотиви заперечення даного позову як такі, що ґрунтуються на невірному застосуванні закону.
Як наслідок - суд приходить до висновку про протиправність оскаржуваного рішення про відмову в призначенні ОСОБА_1 , пенсії за віком, а відтак - про наявність підстав для його скасування і задоволення відповідної позовної вимоги.
Позивач просив визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у призначенні йому пенсії. З огляду на те, що відмова у призначенні пенсії виразилася не у діях, а у прийнятті рішення про відмову № 12 від 24 квітня 2020 року, саме визнання протиправним та скасування цього рішення суд вважає належним способом захисту порушеного права.
Відповідно до підпункту1 частини 1 статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Пенсійного віку ОСОБА_1 досяг ІНФОРМАЦІЯ_2 , звернення за пенсією відбулося 22 квітня 2020 року, у строк, що менший трьох місяців з дня досягнення пенсійного віку. Тому позивач має право на призначення пенсії за віком з дня настання пенсійного віку - з 18 березня 2020 року.
У якості засобу поновлення порушеного права позивача суд вважає за необхідне зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області призначити ОСОБА_1 з 18 березня 2020 року пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" зі застосуванням показника середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески в Україні за три календарні роки, що передують року звернення з заявою від 18.03.2020 про призначення пенсії за віком (2017-2019 роки).
Щодо вимог позивача в частині зобов`язання відповідача виплачувати до повної виплати щомісячно, додатково до пенсії за віком по 631,30 грн як різницю між місячним розміром підвищеної згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та місячним розміром отриманої позивачем пенсії з період з 01.01.2016 по 31.12.2017 - суд не вбачає підстав для її задоволення.
З матеріалів справи слідує, що право позивача на це підвищення відповідачем жодним чином не заперечується і це підвищення до пенсії ОСОБА_1 на даний час виплачується.
З матеріалів справи суд не вбачає, що з приводу даного підвищення до пенсії позивача взагалі існує будь-який спір. Не повідомляє про будь-яке порушення його права в частині цього підвищення й позивач у своєму позові.
Суд захищає тільки порушене право. В даному разі підстави для застосування судового захисту відсутні, оскільки відсутнє як порушене право так і юридичний спір щодо підвищення до пенсії позивача. Тому у задоволенні цієї позовної вимоги суд відмовляє.
Аналогічно суд не вбачає підстав для задоволення позовної вимоги про зобов`язання відповідача видати пенсійне посвідчення як пенсіонера за віком.
Видача відповідного посвідчення є прямим наслідком виконання цього судового рішення в частині зобов"язання Головного управління ПФУ в Полтавській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком. Зобов"язання видати посвідчення не є належним способом захисту порушеного права в даному разі. У суду відсутні підстави вважати, що відповідач після призначення позивачу пенсії за віком відповідно до Закону №1058-ІV не буде дотримуватися Порядку оформлення, виготовлення та видачі документів, що підтверджують призначення особі пенсії.
Отже, позов ОСОБА_1 слід задовольнити частково.
Розподіл судових витрат
Згідно з частиною третьою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
А відповідно до частини першої наведеної статті, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
Зважаючи на те, що суд прийшов до висновку про часткове задоволення позову, сплачений позивачем судовий збір у розмірі 840,80 грн належить стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача 420,40 грн.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний код 13967927) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №12 від 24 квітня 2020 року про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний код 13967927) призначити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) з 18 березня 2020 року пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески в Україні за три календарні роки, що передують року звернення зі заявою від 22 квітня 2020 про призначення пенсії за віком (2017-2019 роки).
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний код 13967927) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 420,40 грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення, з урахуванням положень пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя І.С. Шевяков